Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Super dotari" ptr politia romana.
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
Watcher
Din pacate nu am reusit sa regasesc un filmulet edificator pe care l-am cautat de la inceputul acestui topic. Este legat de intrebarea 'ce faci pe strada daca ai in fata un om cu un cutit si tu ai pistol carpati?'
Pe scurt, filmuletul era despre Martial Arts Bullshit: Knife Defense.
Lectia demonstrata de nenumarate experimente si de nenumarate tragedii este ca distanta minima de la care apuci sa scoti arma si sa tragi DACA AI TOCUL DESFACUT este 12 feet.

Deci, pistol vs cutit desi suna bine este cam utopic, inseamna sa impusti omul de la 10m, care e cam cold-blooded, nu se accepta.
Bogdan92752
La noi nu prea se face uz de arma pentru ca avem legsilatie de kko. Nu cred ca aveti habar cat da cu subsemnatul un politist care face uz de arma prin romania. si asta nu neaparat asupra cuiva, ci chiar si in plan vertical. comisii de cercetare, disciplina, parchete.... aratati-mi voi unul care ar mai face uz in asemenea conditii. In state, politistul se lupta pentru tine, pentru ca il sprijina legea. la ala daca ai facut un gest mai ciudat, a scos arma si.... direct in cap. Si completeaza un raport de folosire a armamentului la iesirea din serviciu.
inca ceva. zici ca la noi sunt politistii sunt burtosi. pai scuza-ma ca iti zic, dar tu chiar nu ai fost in state, iar asta inseamna ca si tu esti unul din aia car vorbesc din filme.
asa ca... cred ca... mai bine, lasa.
Watcher
QUOTE
la ala daca ai facut un gest mai ciudat, a scos arma si.... direct in cap

Cred ca iti pot confirma toti colegii de forum din America faptul ca aceasta parere este foarte departe de adevar ('vorbesti din filme' cum ai zis chiar tu)
Bogdan92752
Iti garantez ca esti mult mai putin in tema decat mine. Dar, in fine...
Daca tot vrei sa intram in detalii, intram. Nu stiu ce zic colegii de forum de acolo. Nu cred ca stii nici tu.
In primul rand, ar trebui sa plecam de la cum e reglementat uzul de arma in cele doua tari.
La noi, se considera uz de arma, atunci cand te folosesti de arma (indiferent cum). E suficient sa desfaci tocul si sa scoti putin arma si la noi e uz de arma (factorul psihologic).
La americani, prin uz de arma se intelege executarea focului asupra unei persoane sau obiect (in majoritatea statelor lor). Asta inseamna ca poata sa faca pe cowboy-ul cu pistolul cat vrea el, pt ca uz de arma va fi doar atunci cand trage.
Deci, vezi, exista o mare diferenta inca de la inceput. D-aia ei, una-doua, au pus mana pe arma si au indreptat-o catre tine. Pentru ca la ei, asta nu e uz de arma.
In alta ordine de idei, la noi uzul de arma trebuie sa fie justificat. Ce intelegi tu prin justificat? Pe bune.
Hai sa iti dau un ex. Tu esti politist, esti in serviciu de patrulare (in Romania), iar intr-un loc public vezi ca un hot a spart un geam de la o masina si a furat o geanta. ce faci? fugi dupa el, corect? Dar nu il ajungi. Toata lumea tipa la tine sa faci ceva, dar nimeni nu sare sa te ajute. FOLOSESTI ARMAMENTUL? NU. De ce? Pt. ca atacul nu este justificat si nici direct proportional (cum spune legea), adica el nu are nimic si tu ai pistol. Iar in acceptiunea dreptului european, acest gen de infractiune nu prezinta un PERICOL SOCIAL atat de mare, incat sa folosesti mijloace din dotare care pot cauza moartea.
Si, nu in ultimul rand, vezi si tu ce spune CEDO despre folosirea armamentului.
Mariustom
Haideți, vă rog, lăsați atacurile la persoană deoparte.

Dacă vreți să vă duelați, liniuțe, lupte corp la corp, trageri la țintă, e problema voastră personală, dar nu aici, pe forum.

Aveți de planificat o întâlnire face-to-face, faceți-o pe privat blush.gif biggrin.gif

Dar aici puneți armele în toc blink.gif

:wave:
Bogdan92752
Inca ceva. Aici vorbim strict de conditiile de folosire a armamentului. Daca o dai in altele cu mine despre politisti, spar putea sa fiu de acord cu tine. Dar la acest capitol, nu.
Intradevar, Politia Romana sta ceva mai prost la capitolul pregatire, mod de adresare, etc. Si asta pentru ca inca se resimte era comunista care a trecut peste noi. Dar si aici lucrurile vad ca tind sa se schimbe. Vechii militieni incep sa se pensioneze (a cam venit vremea), iar baietii tineri sunt plini de entuziasm si pusi pe fapte (nu toti). Dar orcum, diferenta de mentalitate se vede. Din cate observ eu, in ultima vreme politia a inceput sa faca marketing de imagine, ceea ce nu e rau (peste tot se face, cu atat mai mult in S.U.A.). Si chiar are o politica de recrutare moderna si bazata pe principii solide.
In schimb, parerea mea e ca pana nu se va umbla la salarii, nu ai nici cum sa ai pretentii. Si aici cred ca esti de acord cu mine.
Inca ceva. Nu stiu cat de ridicat e gradul de coruptie in Politia Romana, dar va spun ca sunt zone si segmente unde grad e mult mai mare. Vezi spitale, primarii, sistemul de invatamant, etc.
Arheopterix
Sunt de acord ca legistlatia poarta o mare vina.
Dar au trecut totusi 17 ani de cand s-a terminat era comunista (sau mult mai putin?).
Cred ca politia poarta o mare parte din vina ptr ca nu a facut presiuni intocmai ptr schimbarea acestei legislatii depasite ,sau spuneti-i cum vreti).
De acord ca nu e normal sa stea politistul sa astepte sa ii puna cineva cutitul la gat. Dar nici cum am vazut eu ,pe la pasajul muncii,un politist beat mort si cu pistolul la brau,care abia se tinea pe picioare .Erau sa il calce nu stiu cate masini.
Cred ca conducerea plotiei e tot din " vechea Garda" si nu se omoara dupa schimbari.
Watcher
QUOTE
ugi dupa el, corect? Dar nu il ajungi. Toata lumea tipa la tine sa faci ceva, dar nimeni nu sare sa te ajute. FOLOSESTI ARMAMENTUL? NU. De ce? Pt. ca atacul nu este justificat si nici direct proportional (cum spune legea), adica el nu are nimic si tu ai pistol. Iar in acceptiunea dreptului european, acest gen de infractiune nu prezinta un PERICOL SOCIAL atat de mare, incat sa folosesti mijloace din dotare care pot cauza moartea.
Si, nu in ultimul rand, vezi si tu ce spune CEDO despre folosirea armamentului.

Pai suntem de acord asupra chestiei asteia. Adica asupra faptelor. Nu suntem de acord asupra clasificarii smile.gif
Eu zic ca E UN LUCRU BUN ca politia nu scoate pistolul sa impuste un hot de buzunare sau de masini. smile.gif

Legat de ce vor spune colegii de forum din america: sunt dispus sa facem un pariu virtual ca nu vor spune ca in US politisii impusca hotii de buzunare smile.gif

QUOTE
baietii tineri sunt plini de entuziasm si pusi pe fapte

Da, era un articol pe tema asta: 'de ce vreti sa va faceti politsi? / Pentru ca se castiga bine' biggrin.gif :bash:

QUOTE
Nu stiu cat de ridicat e gradul de coruptie in Politia Romana, dar va spun ca sunt zone si segmente unde grad e mult mai mare. Vezi spitale, primarii, sistemul de invatamant,

Uite asta n-am inteles-o.

Politistul te opreste pentru ca nu porti centura, chestie care nu produce pericol decat pentru tine, si iti da amenda. In schimb, daca te duci la el si ii arati ca te-a blocat unul cu masina, are altceva de facut. Daca opresti langa un politist sa ii spui ca unu a depasit in curba si te-a bagat in sant zice 'e, bine ca ati scapat'. Iar cand se duce un copil sa se planga 'Aia mi-au luat sapca' zice 'eee, sunt departe, ce ti-a trebuit sapca scumpa?'

In schimb, ce coruptie in invatamant? Eu in cei 19 ani de scoli nu am intalnit vreodata un profesor care sa ceara bani la examen. Am vazut cazuri prin presa, dar cred ca daca fiecare din noi intreaba pe prietenii din jur, poate o fi vreunul care a trebuit sa dea spaga la vreun profesor, dar in schimb nu stiu cati soferi NU au dat ncd...
Bogdan92752
Esti carcotas. Daca vrei continuam pe privat. Sau aici, nu dau inapoi. Nu ai idee cat se chinuie politia sa schimbe legislatia. Chiar crezi ca nu ar fi in interesul politistilor, sincer? Dar se pare ca alte minti luminate nu prea vor. Iar referitor la conducerea politiei, iti garantez ca nu are nicio treaba cu "garda veche".

P.S.: Touaregurile din Chitila sunt ale Politie Comunitare din localitate. Priviti mai atent. Intradevar au furat insemnele distinctive ale Politiei Romane, dar sub POLITIA scrie mic [size=1][/size]comunitara
Bogdan92752
QUOTE(Watcher)
Politistul te opreste pentru ca nu porti centura, chestie care nu produce pericol decat pentru tine, si iti da amenda. In schimb, daca te duci la el si ii arati ca te-a blocat unul cu masina, are altceva de facut. Daca opresti langa un politist sa ii spui ca unu a depasit in curba si te-a bagat in sant zice 'e, bine ca ati scapat'. Iar cand se duce un copil sa se planga 'Aia mi-au luat sapca' zice 'eee, sunt departe, ce ti-a trebuit sapca scumpa?'


Scuza-ma ca te intreb, dar ce treaba are asta cu coruptia? Poate vrei sa faci referire la pregatire, profesionalism, atitudine, etc. Unde am zis si eu ca inca mai e de lucru...
Eduard RO
QUOTE(Watcher)
In schimb, ce coruptie in invatamant? Eu in cei 19 ani de scoli nu am intalnit vreodata un profesor care sa ceara bani la examen. Am vazut cazuri prin presa, dar cred ca daca fiecare din noi intreaba pe prietenii din jur, poate o fi vreunul care a trebuit sa dea spaga la vreun profesor, dar in schimb nu stiu cati soferi NU au dat ncd...


La faza cu scoala era sa cad pe jos de ras.Pe bune. laugh.gif Cred ca 98-99% din soferi nu au dat niciodata.
ozz86651
QUOTE(Bogdan92752)
Stimati colegi de forum, sa revenim la Carpati.
1. As vrea sa il intreb pe un tip care scria cu vreo 2 pag. in urma ceva de politia ordinara. As vrea sa imi explice si mie ce intelege prin asta?


Ma tu esti politist smile.gif. Nu ca ar fi ceva rau in asta. Oricum, ordinar insemna obisnuit, puteai sa citesti singur intr-un dex smile.gif.
Problemele mi se par foarte clare din propriul tau discurs:


QUOTE
2. As vrea sa ii vad pe aia care spun ca pistoalele Carpati sunt bune, fata in fata cu 5 colorati burtosi si cu sabii sau cutite sau rangi in mana, iar el sa aiba Carpatiul in toc.


Una la mina: dramatizare. Ti s-a intimplat tie asta? Ma indoiesc. E un basm din folclorul politienesc, nu o intimplare de zi cu zi.
Dar e adevarat ca se poate intimpla. Din pacate poentru tine de 5 oameni hotariti la distanta mica/medie nu te scapa nici mama glockului. Daca e in toc si glockul si carpatiul sint la fel de greu de scos, de armat etc. Diferenta apare abia la primul foc, pe care in cazul asta nu cred ca mai apuci sa-l tragi, si oricum nu ajungi la al doilea.
Partea 3 e ca nu-ti dai seama de esenta problemei. Daca pentru un gest de genul asta pe ala l-ar minca puscaria, ar fi foarte putini care s-ar repezi cu ranga la tine. Dar de obicei se intimpla ca seful tau ii face scapati pe o spaga. Ala se simte foarte sigur pe el in fata unui pion, pentru ca el are de multe ori relatii mult peste capul politistului de strada. Aici e problema, nu armamentul.


QUOTE
Oare nu ar trebui sa multumim si politei ca la noi nu s-a ajuns in asemenea situatii?


LOL! NU! hotarit politia nu are absolut nici un fel de merit aici. Din contra putem spune ca IN CIUDA politiei incompetente si corupte, printr-o miunune, in Romania nu a luat nastere mare mafie, cel putin in comparatie cu Rusia.


QUOTE
In state, politistul se lupta pentru tine, pentru ca il sprijina legea. la ala daca ai facut un gest mai ciudat, a scos arma si.... direct in cap.


Evident asta e o gluma din filme (vai de fundul politistului care impusca un om neinarmat), si chiar daca are o nuanta de adevar, nu uita ca te raportezi la conditii extraodinar de diferite. Arma pe care o are un politist o poate cumpara orice cetatean, ba poate cumpara arme MULT mai puternice si veste antiglont mult mai bune. De multe ori vorbim de Glock vs. uzi, AK47, M16, pusti cu teava retezata sau nu, etc. Deci e o oarecare egalitate. In Romania politistii, din care foarte multi nu sint chiar crema societatii, nici culmea profesionalismului, niuci a deontologiei profesionale, nici a, fie-mi iertat, inteligentei, sint cam SINGURII care pot purta arma, un fel de mici dumnezei. Asta ar mai trebui sa li se dea puteri de viata si de moarte asupra mea.


QUOTE
zici ca la noi sunt politistii sunt burtosi. pai scuza-ma ca iti zic, dar tu chiar nu ai fost in state, iar asta inseamna ca si tu esti unul din aia car vorbesc din filme.


Traiesc in USA de 7 ani. Intimplator am avut ceva tangente cu o sectie de politie aflata la doi pasi de serviciul neveste-mii si am avut un cunoscut care mergea la scoala de politie. Deci sa zicem ca am vazut multi politisti. Unii din ei pot fi mari fizic, dar nu grasi, si nu am vazut niciodata burtosii pe care i-am vazut in uniforma in Romania.

QUOTE
ce faci? fugi dupa el, corect? Dar nu il ajungi.


Ce ziceam? Pai ce scuza ai la cel putin 1 ora de antrenament fizic zilnic sa nu ajungi un hot subnutrit? A, ca nu faci o ora zilnic si a nu fugi inainte de micul dejun vreo 4km?


QUOTE
De ce? Pt. ca atacul nu este justificat si nici direct proportional (cum spune legea), adica el nu are nimic si tu ai pistol.


Si care ar fi visul tau? Sa-i f*ti un glonte in cap ca a furat o poseta? Pe bune, tu chiar crezi ca exista vreo tara civilizata in lumea asta unde un politist are voiie sa impuste un SUSPECT (deci nici macar vinovat) care fuge si nu reprezinta pericol fizic?
Pai imi dau seama ca legea aia nu e numai buna, de fapt e superba. Decit sa prindeti 2-3 infractori in plus, mai bine sa nu ma impuste un politai beat (citi de astia am vazut eu...) care semneaza o hirtie la iesirea din schimb.

Poltistul trebuie sa fie in primul rind un slujbas public, nu cowboy cu glock. Cind o sa vad politia din Romania facind urmatoarele lucruri (la toate am fost martor direct, uneori de mai multe ori) o sa cred ca se schimba ceva:

- sa ajute un sofer sa schimbe roata, mai exact sa o schimbe pentru el daca soferul e mai putin priceput si de sex feminin. Nu pe drumul public, ci chiar in paracare.
- sa ajute soferii inteligenti care isi incuie cheile in masina sa "sparga" masina (dai telefon la politie, vin in 20 de minute si iti descuie masina)
- sa scoata soferii impotomoliti iarna din zapada
- sa impinga masini
- sa intrebi o adresa si sa dea prin statie pina gaseste pe unul care o stie
- sa-ti dea curent la baterie daca ai fost cretin si ai lasat farurile aprinse
- si in general sa fie slujbasi publici, nu smecheri spagari.
T u d o r
Eu cred ca fiecare dintre voi exagereaza in directia care ii slujeste a si argumentare pentru opinii. De fapt situatia e cam la mijloc.
Sunt de acord cu Bogdan ca legislatia e destul de restrictiva in privinta uzului de arma, poate in anumite cazuri o alta abordare a problemei folosirii armei din dotare ar da politistului mai multa incredere in sine si o eficienta mai mare in cazuri de strada mai "neortodoxe". Dar si abuzul trebuie luat in considerare, pentru ca o libertate prea mare in orice domeniu duce inevitabil la abuzuri.
Pe de alta parte, si Ozz are dreptate, as zice ca mai degraba el are mai multa dreptate. Politistul roman are impresia ca ceilalti il slujesc pe el si nu invers. Cumva, situatia se poate extrapola la intreaga masa de persoane angajate in serviciul public. Constientizarea faptului ca esti in serviciul cetateanului este esenta problemei, as zice eu. Ori, la acest capitol noi suntem cam in urma, parte si din cauza celor 50 ani de domnie a "poporului". smile.gif Mentalitatile se schimba greu, cu trecerea generatiilor. aici Bogdan are dreptate, cei mai tineri sunt mai interesati si mai educati.
Problema armei din dotare e una secundara. Pregatirea fizica, teoretica, dar mai ales pregatirea psihologica sunt mai importante.
cristian106139
Stimati colegi eu sunt politist si stiu cum sta treaba pe strada,mai ales ca am fost repartizat la un post de politie problema din judet.Am fost pus de multe ori in situatia de a folosi carpati-ul(care,daca bate vantul putin mai tare glontul se duce in vacanta) dar n-am tras.Chiar daca cei de sus zic ca l-ai folosit corect,victimele te pot da in judecata cerandu-ti pagube civile.Eu n-am de gand sa fiu judecat si dupa aia sa ma dea afara si sa mai fac si imprumut sa platesc daunele morale sau orice altceva.Am mai tras cu TT-ul si mi s-a parut un pistol "musculos".Cu carpatiul am tras foarte prost iar cu TT-ul am rupt tinta! biggrin.gif Am tras trei gloante la o distanta de 1 mm in cercul cu 10 pct.Va las pe voi sa trageti concluziile! beer.gif
Watcher
QUOTE(eu @ acum 2 pagini)
Pai problema nu este lipsa armelor, ci lipsa pregatirii psihice si fizice pentru confuntari violente.
Daca ar fi s-o luam pe drumul asta, ar fi trebuit sa scoata mitraliera si sa ii impuste pe toti???

si
QUOTE(>TUDOR<)
Problema armei din dotare e una secundara. Pregatirea fizica, teoretica, dar mai ales pregatirea psihologica sunt mai importante.

a :bandit:
Baby Blues
D-lor hai sa ca sa punem niste puncte pe "I":
1. Tacticile politienesti americane si europene sunt complet diferite. Prima se bazeaza pe intimidare iar cealalta pe prevenire. Vedeti cazurile Elvetiei -politia de proximitate, Angliei- unde politistii "ordinari" sau de strada nu poarta pistol,etc.
Practic si intimidarea si prevenirea au acelasi scop dar se fac prin mijloace diferite. Chiar si metodele fortelor de securitate gen SPP sunt diferite in S.U.A si Europa. Vezi masivii body-guarzi americani din preajma lui Bush sau din contra- aproape invizibilii "SPP-isti" englezi sau europeni.
2. Legea romanesca-judiciara, nu poate sa fie bine pusa la punct atata timp cat insasi legislatia conexa (aproape toata) este stufoasa , comunista si birocratizata la maxim dar nu in sprijinul cetateanului .
3. Sa nu va asteptati sa aveti super politisti atat timp cat tara geme de nulitati in domeniul invatamantului , sanitar, etc. Avem politistii pe care ii meritam iar sistemul de invatamant politienesc inca este subdezvoltat si nu poate acoperi necesarul de politisti operativi, anual prin promotiile pregatite in scoli si nu incadrate direct de pe strada.
4. Sa nu confundati politistii de la circulatie (cu care va intalniti cel mai des) cu ceilalti politisti care probabil mai stiu si meserie si pe care nu -i vedeti pe strada in uniforma.
5. Sa nu credeti ca politistul de pe strada trebuie sa aiba trei facultati atat timp cat el intra in contact numai cu mizeria umana- betivi, scandalagii, prostituate, proxeneti,etc.
T u d o r
arigato.gif 99% de acord cu ce ai spus, my friend. Restul de 1% se refera la punctul 5 din expunerea ta si iata care e: Nu trebuie sa aiaba nimeni 3 facultati, e suficient sa aiba bun simt si spirit civic. Ori tocmai pe astea nu le au multi.
Arheopterix
Dragilor,
Mie i-mi e dor de militienii de odinioara.
Aia care te opreau daca aveai numarul sters,tabla ruginita,faruri care nu merg sau daca mergeai cu faza mare.
Azi poti merge far anumere,cu lumini de ceata,nor de fum si tabla lipsa ca nu e nici o problema.
Pe vremea aia ii uram dar i-mi era si frica.
Azi politistii nostri sunt "lejeri" nici nu ii urasc,dar nici nu mi-e frica de ei.
Am un cunoscut care era membru al CCului (ptr cine mai stie ce era asta).
O data ,prin 87 cred,a fost la nea Nicu la ziua lui.A baut 1 (unu )pahar sampanie MIC.Omul are probleme hepatice,si nu se atinge de bautura.Numai ca sa nu bea paharul care l-a ciocnit cu Ceausescu nu se vedea prea bine.
La plecare ,tot in primavereii,a fost oprit de un filtru (avea 1B cu 3 numere).
L-aU pus sa sufle ,si i-au luat carnetul.Nu a ajutat nimic.Nici o interventie.
Si mai am destule exemple.
Adevarat ca erau si atunci multi spagari.Dar nu ca azi.
Watcher
QUOTE
4. Sa nu confundati politistii de la circulatie (cu care va intalniti cel mai des) cu ceilalti politisti care probabil mai stiu si meserie si pe care nu -i vedeti pe strada in uniforma.

Povestea cineva ce invata el la 'practica': sa mearga la piata si sa isi ia ce vrea pe gratis, sa mearga noaptea pe la magazine sa manance/bea pe gratis, etc.
Baby Blues
QUOTE(Watcher)
QUOTE
4. Sa nu confundati politistii de la circulatie (cu care va intalniti cel mai des) cu ceilalti politisti care probabil mai stiu si meserie si pe care nu -i vedeti pe strada in uniforma.

Povestea cineva ce invata el la 'practica': sa mearga la piata si sa isi ia ce vrea pe gratis, sa mearga noaptea pe la magazine sa manance/bea pe gratis, etc.

Citez si eu si revin: Fiecare e OM, fiecare intelege ce vrea din viata asta si fiecare are sistemul lui de valori. Crezi ca ala de invata sa manance/bea gratis , daca n-ar fi politist si ar fi profesor sau maistru sau muncitor sau .... ce vreti voi... nu ar manca/bea/fura ce ar pica daca i-ar "pica"?
Am intalnit recent un specimen care imi explica ca smecherii " fac ce vor, fraierii fac ce pot" in Romania si am incercat sa-i explic ca e adevarat ce zice el dar nu mi-as dori sa fiu in locul "smecherilor" alora pentru ca viata mea se rezuma la alte (as zise) valori. Fiecare intelege ce vrea din viata. Daca a "smecheri" si a lua ceea ce nu-ti apartine sau nu ti se cuvine este telul tau...urmeza-l ! La fel de usor poti sa fii politician, politist, vames, profesor, muncitor, medic,etc si sa faci acelasi lucru mai putin sau mai mult vizibil.
T u d o r
As zice ca sunt unele meserii care te "indeamna" mai mult spre astfel de apucaturi. Sunt cele enumerate de tine mai sus. smile.gif
Watcher
QUOTE
La fel de usor poti sa fii politician, politist, vames, profesor, muncitor, medic,etc si sa faci acelasi lucru mai putin sau mai mult vizibil

Ei bine, explicati-mi si mie va rog frumos ca eu nu pricep cum un medic, profesor sau muncitor se afla in pozitia de a face ce am povestit mai sus?
Pur si simplu nu imi pot imagina un medic/profesor/strungar intrand noaptea la magazin si zicand 'mai bine imi dai o bere pe gratis ca sunt medic' sau mergand la prostituate si zicand 'hai, urca in masina sa te duc la spital/la scoala/la fabrica si sa iti dau amenda daca nu vrei sa...'
T u d o r
Un medic poate face mult mai rau decat asta, pana la urma o bere nu tine de viata omului. Dar cand iti spune ca nu te opereaza daca nu dai... "atat", cum sunt o multime de cazuri.... Asta e muuuult mai grav, mai ales ca nu ai alternativa in momentul ala.
Watcher
Chiar nu stiu cum e la tara, si nu e nici o aluzie la faptul ca tu, tudor, nu esti din bucuresti, ma refer chiar la tara. In Bucuresti insa e asa:
In ultimii 3 ani in familie am avut ceva operatii - tataie stent, mama chist, tata hernie de disc. NICIODATA nici unul din doctori nu a cerut nimic.
Intotdeauna am dat ceva DUPA, deoarece consider(am) ca este un domeniu in care oamenii ar trebui sa castige mai mult decat vanzatorii de seminte de la supermarket.
T u d o r
Asta pentru ca ai avut noroc si ai dat peste oameni (cu O mare), unii din categoria pe care o descria Stefan Adrian mai inainte. Eu am intalnit si in Bucuresti doctori care-ti deschideau sertarul de la birou intr-un gest sugestiv, INAINTE de operatie. Si i-am intalnit personal, stiu ce zic. smile.gif Nu cred ca apucaturile astea sunt specifice unei parti a tarii, dar la Bucuresti sunt medici mult mai buni si probabil ca tarifele sunt mai mari, atata tot. biggrin.gif

In alta ordine de idei, ca tot suntem ontopic, colega mea de birou se vaita de fie-sa, ca trebuie sa se duca la meditatie la o profesoara de la clasa pentru ca aia s-a enervat ca fata facea meditatie deja cu ALT profesor si a amenintat-o. :bash:
Watcher
Regula de aur: nu te duci la meditatii la profesorul de la clasa.
Vei avea aceleasi gauri si la clasa si la meditatii.
Whatever you do, nu te duci la meditatii la profesorul de clasa.
Daca a amenintat-o la clasa, are martori 30 de persoane , pac la Rezbelul (director, daca nu la Rezbelul wink.gif ca tot sunt astia acum mari amatori)
T u d o r
Man, problema sta cam asa: profa a amenintat-o voalat ca nu va lua note mari la ea. Ori, fata e intr-a 12-a si ii trebuie medie pentru admitere (btw, ce bullshit mai e si sistemul asta de admitere, un elev de 10 de la un liceu de 2 bani nu ar lua mai mult de 7 la unul bun, dar ii ia locul unui elev de 8 de la liceul cu nume si la care se face carte). Ea face acum meditatie si cu aia de la clasa si cu cel care o invata ceva... biggrin.gif
Si atentie, e la un colegiu cu mare traditie din oras, nu la Poplaca la liceul de la periferie... Nici nu vreau sa ma gandesc ce poti vedea pe acolo. smile.gif
ozz86651
Bei mai lasati-ma ca nu e nici o comparatie intre medic/profesor si politist. Politistul de bine de rau e platit decent in contextul societatii romanesti. Medicul si profesorul sint platiti mizerabil, chiar si raportat la salariile romanesti (nu mai raportez si la preturi ca...). Daca crede vreunul ca e usor sa ai asa meserii, e invitatul meu sa le incerce, sa vada cum un salariu nu-ti acopera nici chiria la un apartament de mizerie. Cind am plecat eu din Ro un stagiar ridica sub 100$. Din banii aia NU SE POATE trai asa ca nu ma luati ca ar trebui sa o faca din inima lui de om bun (principiu deja aiurea). Vai de fundul Romaniei ce o sa traga din politica asta autodistructiva. Medicii buni (nici aia foarte buni din motive de acces la informatie si aparatura) din vechime ies la pensie, astia noi pleaca unde pot sau vind medicamente pentru firme farmaceutice care ii platesc un salariu decent. La fel cu profesorii, cei buni din vechime pleaca si nu e nimeni dispus acum sa traiasca din acel salariu.
QUOTE
1. Tacticile politienesti americane si europene sunt complet diferite. Prima se bazeaza pe intimidare iar cealalta pe prevenire. Vedeti cazurile Elvetiei -politia de proximitate, Angliei- unde politistii "ordinari" sau de strada nu poarta pistol,etc.
Practic si intimidarea si prevenirea au acelasi scop dar se fac prin mijloace diferite. Chiar si metodele fortelor de securitate gen SPP sunt diferite in S.U.A si Europa. Vezi masivii body-guarzi americani din preajma lui Bush sau din contra- aproape invizibilii "SPP-isti" englezi sau europeni.
.....
5. Sa nu credeti ca politistul de pe strada trebuie sa aiba trei facultati atat timp cat el intra in contact numai cu mizeria umana- betivi, scandalagii, prostituate, proxeneti,etc.


1. Din pacate diferenta de eficienta e la fel de vizibila. Nu-ti doresc sa ai o problema cit de cit serioasa si sa ai nevoie de ajutorul politistului european. Din proprie experienta vorbesc.
5. Nu, politistul de strada nu trebuie sa aiba 3 facultati dar trebuie sa fii sigur ca e diferit de "mizeria umana" cu care lucreaza si ca nu devine ca ei. De unde rezulta ca trebuie sa aiba o scoala si un antrenament specific si la intervale dese (adica nu o data la 30 de ani ca uita). Sint sigur ca ai vazut Training Day smile.gif.
booneK9
QUOTE(ozz86651)
.
QUOTE

.....
5. Sa nu credeti ca politistul de pe strada trebuie sa aiba trei facultati atat timp cat el intra in contact numai cu mizeria umana- betivi, scandalagii, prostituate, proxeneti,etc.

5. Nu, politistul de strada nu trebuie sa aiba 3 facultati dar trebuie sa fii sigur ca e diferit de "mizeria umana" cu care lucreaza si ca nu devine ca ei. De unde rezulta ca trebuie sa aiba o scoala si un antrenament specific si la intervale dese (adica nu o data la 30 de ani ca uita). Sint sigur ca ai vazut Training Day smile.gif.

Ah, fir-ar ea de treaba... Problema e ca politistul este un slujbaj pentru cetatean. Si nu are nici cea mai mica importanta ca cetateanul ala are costum de 'jde meleoane sau pantaloni scurti, ca are masina bengoasa sau trotineta. Poate ca de multe ori trebuie sa intervina in caz de scandal, dar politistul trebuie sa se faca simtit si daca nu e scandal. Cum spuneati si mai sus, sa impinga masina blocata in intersectie, sa stranga merele din sacosa rupta a vreunei batrane, lucruri de-astea simple care fac diferenta.
Ia sa se ocupe politia cu asa ceva, sa vedeti cum increderea publicului in politie va creste ca fat-frumos...
T u d o r
Ozz, in primul rand nu mai e chiar asa cu salariile, s-au mai marit si in sistemul sanitar si in cel de invatamant. Desigur ca tu, ca si medic/profesor ai si o scoala grea in spate, ca etc...
Dar! ca exista un dar intotdeauna. Eu m-am referit la aspectul CONDITIONARII actului medical/educational de o recompensa. Adica al pretinderii unor foloase materiale sau de alta natura, in schimbul carora sa-si faca meseria. Nu am spus ca nu as da "ceva", dar DUPA, sau ca nu am dat. E o diferenta, nu crezi? Si tine de omenie, educatie, mentalitate.
ozz86651
Tudor, eu sint de acord cu tine, aia sint infractori si trebuie pedepsiti. Problema insa nu e pedeapsa ACUM ci prevenirea fenomenelor de genul asta. Ori politica la noi nu a facut decit sa le favorizeze.
Cit despre indreptarea salariilor, e foarte discutabila. In primul rind ca a venit prea tirziu, dupa 15 ani de distrugere sistematica a sanatatii si viitorului tarii. In favoarea minerilor si a siderurgistilor de exemplu, care oricum au dat faliment intre timp. In al doilea rind, e departe de a fi un salariu corect. Repet, in contextul din Romania, nu comparam aici cu alte tari. Fa socoteala cit ia un rezident, cit ia un doctor cind a iesit din rezidentiat, fa socoteala cit e o chirie, vezi cit e salariul mediu, cit ia un ITist. Eu am prieteni doctori care nu vor sa se intoarca nici impuscati in Romania desi au un trai destul de chinuit in UE (nici pe departe nu au ajuns la un stadiu confortabil).
Oricum sintem offtopic.
Watcher
Tudor, nu stiu cat erau inainte daca acum dupa marire un doctor debutant ia in jur de 500RON :bash:
La fel si la invatamant, primele grade au tot salarii mici (gen 700 RON).
Baby Blues
Acum am citit ca politistii comunitari buzoieni au primit in dotare pistoale Glock cumparate de catre Primaria Buzau. Asa ca ma gandesc ca daca astia au "voie " cu Glock, politia nationala ar putea si ea sa folosesca Glock-ul.
In alta ordine de idei pistoalele politistilor sunt ca si instrumentarele doctorilor, nu? Asa ca...
ozz86651
Sau ca aparatul fotografului, sau ca pixul poetului, sau ca pensula pictorului. Cu alte cuvinte, pe nimeni nu intereseaza cu ce marca de pixuri/pene/cernele/hirtie a scris Eminescu sau cu ce marca d epensule si vopsele a pictat Dali. De asemenea daca ii dai unuia d epe strada exact aceeasi pana ca si cele folosite de Eminescu, nu o sa scrie o poezie cu nimic mai buna.
Sorin104552
QUOTE(Bogdan92752 @ Jun 9 2007, 08:13 AM) *
Inca ceva. Aici vorbim strict de conditiile de folosire a armamentului. Daca o dai in altele cu mine despre politisti, spar putea sa fiu de acord cu tine. Dar la acest capitol, nu.
Intradevar, Politia Romana sta ceva mai prost la capitolul pregatire, mod de adresare, etc. Si asta pentru ca inca se resimte era comunista care a trecut peste noi. Dar si aici lucrurile vad ca tind sa se schimbe. Vechii militieni incep sa se pensioneze (a cam venit vremea), iar baietii tineri sunt plini de entuziasm si pusi pe fapte (nu toti). Dar orcum, diferenta de mentalitate se vede. Din cate observ eu, in ultima vreme politia a inceput sa faca marketing de imagine, ceea ce nu e rau (peste tot se face, cu atat mai mult in S.U.A.). Si chiar are o politica de recrutare moderna si bazata pe principii solide.
In schimb, parerea mea e ca pana nu se va umbla la salarii, nu ai nici cum sa ai pretentii. Si aici cred ca esti de acord cu mine.
Inca ceva. Nu stiu cat de ridicat e gradul de coruptie in Politia Romana, dar va spun ca sunt zone si segmente unde grad e mult mai mare. Vezi spitale, primarii, sistemul de invatamant, etc.

Nu pot sa cred asa ceva! Gradul coruptiei e proportional direct doar cu gradul!
De 17 ani tot auzim de credite preferentiale, casele politistilor, politistii-pesti-traficanti, abuzuri(utilizarea uniformei-legitimatiei-girofarului, trece sefu' faceti loc, blocati circulatia), ciubucarii-radar, unde-s politaii cind ai nevoie.
Ce invata la Cimpina? Cum sa slugareasca!
Am fost in Anglia, Franta, Germania. Aia-s politisti. In Manchester, doi politisti, unul femeie, in mijlocul a 15 hooligans, vineri noaptea. Prin ATITUDINE i-au temperat. Au dat o statie si in citeva minute au venit doua Transit-uri cu ajutoare. Ziua urmatoare, aceeasi hooligans erau prin zona. Cind gazda noastra a sunat la 112, am auzit o chestie nemaipomenita:
Sunteti in pericol direct? Va ataca? Daca da, trimitem interventia. Nu? O sa vina un echipaj sa verifice situatia.
A venit echipajul. Din nou, ATITUDINEA si-a spus cuvintul. Au comentat aia un pic, pina cind li s-a spus, FERM, 'Leave the area!'. Pina atunci javre, toata gasca s-a volatilizat in citeva minute. Nu impreuna, doi incolo, trei incolo...
Apoi au venit sa ne intrebe daca la noi e totul OK.
Inca o data, Politia Romana: habar nu aveti ce inseamna sa ai de a face zi de zi cu born-hooligans, care te miros intii, dupa care, trec la dominare, in conditiile in care echipamentul din dotare e vesta AG, spray-ul P, bastonul, statia radio si partenerul. A, sa nu uit, catusele. Le si folosesc. La noi, sint folosite doar in mutatul detinutilor/arestatilor.
A nu se uita. In UK nu exista acte de ID, deci nu poti legitima omul. Identificarea se face dupa camere sau descriere.
O zi buna,
S.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.