Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SEAT CORDOBA - INTREBARI SI RASPUNSURI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
Pages: 1, 2, 3, 4
Vlad81046
am un Seat Cordoba 1.6i din 2000 . se merita intiativa GPL la aceasta masina ? a practicat-o cineva ? orice sugestii si mesaje sunt binevenite . multumesc .
Dani70306
Eu am o Cordoba cu 110CP si imi place cum fuge. Si ce imi place la Seat, e ca se conduce foarte usor, imediat raspunde la comenzi, in comparatie cu Opelul de exemplu, care sunt cam varza dupa parerea mea. Trebuie sa apesi pana la jumatate pedala de acceleratie ca sa raspunda la comanda.
Dani70306
eu zic sa-ti iei cordoba smile.gif
Dani70306
Andrei, iti propun Seat sau Astra ... in nici un caz Focus sau Megane...
apropo, eu am seat cordoba din 2001.. cand iti iei seat iti iei VW
Dani70306
Eu am o problema cu cordoba 2001... iarna, de dimineata, am probleme cu deschiderea usilor. Ma chinui putin si reusesc sa le deschid mai putin ce a soferului smile.gif E intzepenita.. ce sa fac? Si mai am o intrebare.. nu stiu cum se comporta computerul de bord.. am vazut la peugeot 406 ca apar toate prostiile, pana si frana de mana in caz ca pleci cu ea trasa. La cordoba 2001 apare ceva? Eu o am de 1 an si nu a aparut niciodata nimic. Are senzori ca sa te anunte cand trebuie schimbate franele si alte chestii? Astept un raspuns va rog.
dragos65846
salutare... am luat si eu o cordoba din germania din 2004 si am o problema la roata fata dreapta... se aude un sunet gen cauciuc pe cauciuc cand intru pe drumuri rele cu multe denivelari.... recent i-am schimbat bucsile bara stabilizatoare pt ca erau duse de tot si imi troncaneau, dar zgomotul care mi se aude n-are nimic de a face cu bucsile... si tot acelasi sunet de cauciuc se aude de exemplu cand sunt in viteza mica 2- si dau drmu brusc la acceleartie, masina are tendinta sa incetineasca si mi se aude iar zgomotu, mai exact la zmucituri bruste ale masinii.... nu cred sa fie din amortizor.....
Henry90720
Cred ca Seat Cordoba este o masina excelenta pentru oras, in varianta de motorizare pe benzina 1.4 de 85 sau 100 CP.
Ofertele de acum sunt rezonabile ...
dragos65846
are cineva o grila bara de proiector ? imi trebuie numai partea de la proiector care mi-e crapata si care se schimba numai ea.... la un cordoba sau ibiza din 2003 incoace
dragos65846
din ce cauza si ce pot sa fac sas nu imi mai zdrancane o usa? e materialul prost sau este ceva inauntru desfacut? stie cineva cum se desface fata de usa ca nu vad nici un surub si nu vreau sa ma apuc sa trag de plasticuri..poate se rup...
James Kilowatt
De ce sa nu merite? Daca mergi multisor, merita sigur mai ales ca la noi instalatiile GPL nu-s asa scumpe.
Alin87245
Va salut pe toti shi la multi ani!
Intrebare, cam cat costa o revizie la Seat, am 54 000km, ma intereseaza, cu totul, ulei, filtre, frane, etc. shi la ce service.
Va multumesc anticipat.
dragos65846
eu am cordoba din 2004 1.9 tdi adusa din afara.
recent i-am facut si eu revizia... manopera la schimb ulei a fost de 250 000 lei ,am adus eu uleiul meu. i-am facut si deistributia, manoper 1800 000... schimbat bucsi cu piesele lor este 1.300.000 iar in cj la topcar nu o sa va vina sa credeti dar este numai manopra 3.300.000 plus bucsle 1 mil... nu stiu de unde scot astia din cj preturile astea
mentionez ca eu am facut revizia in rm valcea.niste baieti super profesinisti si destul de ieftin... plus ca in banii manoperei de ulei mi-a pus si masina pe tester, iar in alta parte numai testeru e 500.000.
Iulian89626
Salutare!
Trebuie sa schimb un rulment dreapta fata la Seat Cordoba 2004.
Si mi s-a spus ca acest rulment costa vreo 2,4mil pentru ca nu este doar simplu rulment, ci este incapsulat. Si ca nu imi poate schimba doar rulmentul.
Vreau sa stiu daca este adevarat ce a spus cel de la service sau incearca sa ma fraiereasca.

Mii de multumiri!

Iulians
marius96537
da pretul este un pic cam mare!poti sa mergi la un magazin de piese auto cu datele masini si te poti uita pe monitor si vezi cum este detaliat ansamblul fata la masina ta!si poate obti si un pret mai bun!bafta!!
Iulian89626
Bun! Ei mi-au prezentat acel ansamblu (2,4mil), dar doar rulmentul este distrus. Voiam sa stiu daca se poate procura/schimba doar rulmentul.
o3_cep
La fabia e acelasi lucru. Nu se poate schimba doar rulmentul, ci tot ansamblul. Fiind pe aceeasi platforma, banuiesc ca e la fel ca la SEAT. Cand am fost nevoit sa ii schimb (ambii pe fata), tot 240 RON (bucata)a fost cel mai mic pret la care am gasit acele ansamble.
Horia49540
pt lada mea de acum mii de ani:))))), un rulment spate (radial cu bile, dublu capsulat) costa 250 RON facut de SKF - cei mai tari din lume (noroc ca am gasit unul facut de URSs si am scapat de 10 ori mai ieftin biggrin.gif )

deci nu e de mirare :wave:
TEOFIL99749
La Ibiza rulmentul se vinde montat pe butucul interior si contine sectorul circular concentrator de flux magnetic pentru ABS=pretul?
James Kilowatt
Voi aduna aici micile topicuri disparate despre Seat Cordoba... sunt deschise foarte multe care au doar 2-3 reply-uri. Inainte de a deschide un nou topic despre Cordoba, cititi va rog aici sa vedeti daca problema nu a mai fost discutata.
razvan99961
Salut,
Am Noul Seat Ibiza, 1.2 70hp.
Am facut doar 1000km pana acum cu ea si sunt extrem de multumit.
Fantastic de stabila (e o chichineata de masina) si silentioasa doar ca imi consuma prea mult.Adica ei spun ca are 5.1extra, 7.6urban, 6.2mixt ... ceea ce pana acum pt mine a fost cam neadevarat ... mi-a consumat combinat (desi mai mult am mers in afara orsasului) 8.
Se mai lasa motorul dupa o anumita perioada? sau ce inseamna la ei consumul asta? treapta 5 la 2000rpm? ... daca e asa e ridicol ... masina are 70km/h in treapta 5 ... eu am mers 100-110km/h media ...

multumesc
James Kilowatt
E posibil sa mai scada, insa nu te astepta la minuni.
In nici un caz nu vei reusi sa scoti consumul mergand sub 2000rpm. Daca vrei economie, calc-o usor insa las-o sa urce in ture. Evita sa dai blana si sa astepti sa accelereze, indiferent ca are 1500 sau 3500rpm. Calc-o progresiv, consuma mai bine si accelereaza mai repede intr-a 3-a cu acceleratia la jumate decat intr-a 5-a cu acceleratia la fund..
Eu fosta mea Ibiza veche am reusit sa scot consumul din carte cand am tinut musai.
Razvan100780
E cam mare intradevar consumul. Sper din tot sufletul ca nu 110-120 a fost media ta de viteza pe traseul pe care ai calculat pentru ca atunci este un consum cat se poate de normal. Ma refer la faptul ca daca intr-un circuit combinat ai scos o medie de 110-120 km/h in afara orasului inseamna ca ai mers 150-160 cel putin ori aici masina va consuma cat ii dai. Daca am inteles eu gresit te sfatiesc sa incerci sfatul lui James pentru ca suna OK si daca dupa 3-4000 de km nu observi imbunatatiri sa dai o fuga la service pentru ca e prea mare consumul. Eu cu Ibiza de 1.2 am scos 8 litri in oras iar in datele tehnice zice 7,8-7,9 si masina are 2000 km si e masina de drive-test.
Pavel Dan103439
A cam venit timpul sa schimb masina si ma gandeam la un Seat Cordoba nou de 1.4 de 100 CP. Am vazut pe forum ca sunt probleme cu vopseaua si sunt interesat daca problema inca mai exista si daca conteaza daca vopseaua este metalizata sau nu (masina care vreau sa o achizitionez va avea vopsea metalizata.) Ce alte probleme mai are masina? Daca o voi folosi pe drumuri de tara la ce probleme sa ma astept? Daca este destul de inalta pentru majoritatea drumurilor din tara (si cu gropile lor)? Si cei care detin un Seat Cordoba daca is multumiti de masina. As dori un raspuns mai detaliat daca se poate.
dragos65846
uite o parere de la cineva care are cordoba tdi 101 cp din 2003 adusa de un an din germania.... masina e super nu am schimbat pana acum decat uleiul si filtrele, in general consumabilele... motoru e super ofera si destula putere si un consum extrem de mic. eu sunt foarte multumit de ea... de joasa e intr-adevar joasa dar pe drumurile pe unde am umblat eu nu au fost probleme, si nu am de gand sa merg pe coclauri... a mers linistit si la obarsia lotrului si prin gutin si prin mai toti muntii tarii asfatlati si nu numai..
motoru de 130 cp banuiesc ca e si mai sprinten, iar masina fiind noua nu cred sa fie probleme... iar chestia cu vopseaua nu cred sa fie din constructie si oricum se ofera garantie. pt alte intrebari....
Iulian89626
Salutare!
Am un Seat Cordoba 1.4 16V. Fab 2003. SH-Germania.
De unde am cumparat-o s-a facut revizia la 45.000. Eu am cumparat-o la 46k.
Avea o carte service care din pacate am pierdut-o. sad.gif
Acum am ajuns cu ea la 59.000 si trebuie sa fac revizia de 60.000.
As vrea sa stiu ce trebuie schimbat la aceasta revizie.
M-ar interesa in mod special curelele. Trebuiesc scimbate ori ba?

Multumesc.
dragos65846
mai nou cei de la seat le schimba la 120 000 km, asa le-au venit directive de la fabrica mama. eu le-am schimbat la 90 000 km si mai bine le lasam pana la 120, caci erau ca noi... si pompa si rolele.. asa ca e decizia ta, dar eu zic sa le mai lasi... astia la service oricum o sa zica sa le schimbi:))
Iulian89626
Dar spre curiozitatea mea, ce anume se schimba la o distributie? Cate curele sunt de schimbat? Si ce alte piese mai sunt pe langa??

Multam fain!
Iulian89626
Am aflat.
Pentru al meu model de 1.4 trebuiesc doua curele, si pentru fiecare curea cate o rola intinzatoare si cate o rola de ghidare.

beer.gif
dragos65846
pt 1.9 tdi se schimba cureaua de distributie(1) 2 role intinzatoare si pompa de apa(optional)
cristian106139
QUOTE(Rai)
Motoarel sunt din regalul VW si eu zic din cele mai bune.Am un coleg de munca care are un Cordoba luat acum 4 saptamani.I-a adus masina in doua saptamni dupa ce a facut comanda.M-am uitat sub capota,si am constatat ca are motor construit de VW cu AUDI.I-am dat o cheie si m-a zguduit din toate incheieturile,chiar m-a speriat.Sa zici ca am trezit fiara din hibernare.Are totusi un motor de 1.9 tdi cu 101 cai.M-a fermecat din prima.
daniela68770
ii salut pe toti posesorii de seat! am citit cu atentie ceea ce este postat si tot nu m-am lamurit. de curind am cumparat un seat cordoba 1.4 16v, 55kw, an 2004,cu 60000 km. in august anul acesta ar trebui facuta revizia la 60000 km,dupa cartea de revizii pe care am primit-o.Cartea este in germana, nu intelegnimic din ea. Ce ar trebui schimbat? DIstributia se schimba sau nu?Citisem undeva aici pe forum ca se schimba la 120000km, altii au schimbat-o la 50000.Se poate, va rog sa ma lamureasca cineva?Sau o carte in lb. romana mi-ar fi de ajutor. :angel:
dragos65846
eu am 1.9 tdi si am schimbat-o la 90 000. cei de la reprezentanta le schimba acum la 120 000. dar cel mai bine si mai simplu este sa dai un tel la reprezentanta seat din orasul tau si sa-i intrebi la cat se face schimbul pt varianta ta. nu te costa nimic.
elsa_bogdan
Am un Cordoba din 2003 si am aceeasi problema cu zornaitul!
Parca se aude din bord...nici nu stiu de unde!
Cand merg pe strazi fara gropi si denivelari nu se mai aude.As vrea sa ma duc la reprezentanta dart nu stiu cum sa pun problema.Uneori e chiar stresant!
Se merita sami pun A/C daca masina nu are?Cu cat ar consuma mai mult?
Astept pareri! Multumesc!
luciancom
Salut.
Am achizitionat de curand un seat cordoba stella de 1.4 si 75 cp. Nu-mi mai merge bricheta si nu stiu unde se afla sigurantele sa am uit sa vad daca nu cumva este arsa vreo siguranta.
Daca ma puteti ajuta si pe mine cu aceasta problema va rog sa o faceti pentru ca nu stiu unde sa caut.

Va multumesc!
cod
La mine sigurantele sunt in stanga volanului (pe lateralul bordului, in partea acoperita de usa cand se inchide).
Colnita Lucian
trebuie resetat...trebuie sa apesi butonul din bord care resteaza si km mic, il apesi pui contactul si rotesti spre stanga pana dispare...dar trebuie sa te sincronizezi sa le faci toate deoadata(eu stiu ca la seat apare INSP doar la 60.000 de km)
kata46
Cum se scoate filtru' de benzina la un 1,4 / 100CP??
Schimbat ulei,filtru ulei,filtru aer si habitaclu la garaj (terminat cu garantia, terminat si cu reviziile la ei...)....eee!!!, dar filtru de benzina nu vrea...., nu reusesc sa scot conductele..., trag, imping, rasucesc...si nimic (poate le rup si nu as vrea), au o chestie albastra... ca o siguranta zic eu, am incercat si acolo cu o surubelnita si nici-un rezultat..., nu reusesc si pace.
Multumesc!
kata46
Nu stie nimeni?
kata46
down.gif ??
kata46
unsure.gif
Hoinar
QUOTE (kata46 @ Aug 24 2008, 10:02 AM) *
down.gif ??


Kata, pe la noi nu-s asa multi posesori de Seat/VW...Cei mai multi sunt pe forumul monomarca. Cauta pe google vwforum, si acolo ai sectiune Seat. Sigur ei te vor putea ajuta.
Succes.
radiocartof
QUOTE (kata46 @ Aug 20 2008, 04:19 PM) *
Cum se scoate filtru' de benzina la un 1,4 / 100CP??


Sunt doua feluri de coliere, unele de unica folosinta, se strang cu un cleste de cuie si se desfac cu .....cu ce gasesti.
Mai sunt unele care sunt refolosibile trebuie doar sa apropii urechile cu un patent, apuci si strangi, in felul ala se desfac.
floryn_ro_bo
Salutare. Am o Cordoba din 2005 1.9SDI. Mi se aprinde la bord in timpul mersului motorasul ala portocaliu. Am aflat ca e un senzor de temperatura la apa "sensor - G62". Stie cineva sa imi explice unde e plasat senzorul asta ca sa il pot schimba? si cam cat costa? eu am gasit la cineva cu 250 ron.
ionutz2807
Am un seat cordoba vario din 2002, motor 1.4 benzina. i-am facut consumul si...mananca 13 litri/100km. enorm... am dus-o la un mecanic, dar mi-a spus ca e consumul normal ptr ca este motorul prea mic ptr caroserie. am pus-o totusi pe tester si totul apare ca fiind ok. ce-i de facut?
James Kilowatt
Pai trebuie incercat schimbatul stilului de mers... de obicei e cea mai eficienta metoda. Evitat mersul supraturat, sau subturat, sau apasatul acceleratiei la blana chiar cu motorul la turatii joase.

Si daca tot nu vrea, pusa pe GPL. biggrin.gif

Chestia cu motorul prea mic pentru caroserie e o chestie de mecanici de la coltul blocului. Oare aia care au proiectat-o erau beti toti si Nea Castana vecinu' se pricepe mai bine? Uite, eu am mers cu o Corsa (care e cu 40 kile mai grea decat cordoba) cu motor de 1.2 si am consumat mai putin decat un diesel. Aia de ce nu are motorul prea mic pentru caroserie?
nico69
salutari ! ma intereseaza manualul unui seat cordoba 1.6i stella / 75cp, din 1998-2000 multumiri...
28ionut-iulian
:unsure: salut......cunoaste cineva dezmembrari seat cordoba..nr tel.?

m-ar interesa o fata de portiera interioara stanga spate pt. un seat cordoba an 2003.....,si alte ceva elemente ....
alloman
Buna ziua,am o problema foarte dificila si sper sa ma poate ajuta cineva care are cunostinte mult mai vaste decat mine despre asta.........
Am adus de curand un Seat Cordoba din Belgia si pe certificat nu scrie ce EURO este,si asta mar interesa foarte mult daca sa merg mai departe cu inmatriculare sau nu.
este din 2000,1.4,benzina,cod motor AKK.Daca imi poate spune cineva care stie ceva despre acest cod si ce euro este.
Va Multumesc Anticipat.
DORU
Din pacate nu-l gasesc dupa cod motor in lista mea VAG, de aceea intreb: este 8v (60 cai) sau 16v (75 cai) ?
Mariustom
Din câte știu, la RAR nu contează codul mașinii 100 %, se ține cont și de vechime ...

http://www.rarom.ro/RO/article--Cum_stabil...tate_--125.html

Baftă thumbsup.gif
ninja.gif

PS: Pardon, codul motorului
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.