Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 1 Martie / 8 Martie
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
Mariustom
Ținând cont de această zi și această perioadă biggrin.gif , doresc să ofer, virtual, o floare :flower: și un mărțișor colegelor de pe forum, alături de gânduri bune și frumoase.
Aceleași oferte și gânduri le doresc și frumoaselor dumneavoastre soții, prietene, fiice, etc arigato.gif
Fiți fericiți și bucurați-vă de viață împreună cu cei dragi.
Toate cele bune :wave:
C Z R
Si sa nu uitam ca martisor sa oferim iubitelor noastre o masina frumoasa si de ce nu!?, scumpa biggrin.gif
eddie
De 1 martie ofer un martisor virtual tututror cititoarelor forumului nostru !
Mariustom
Eddie, eu văd doar mai mulți ghiocei, mărțișor cu șnur n-am văzut. Sau e vremea de ochelari ? laugh.gif :wtf:
Horia49540
da...

Martisor Fericit ! :wave:
Oana
Multumim pentru urari, flori si martisoare...si sa fie o primavara frumoasa si imbelsugata pentru toata lumea...
A K U
Un martisor si din partea mea tuturor colegelor de forum si femeilor din viata noastra. Tocmai am impartit flori si bomboane la 50 de doamne, colege de munca silnica. N-am mai fost atat de pupat de cand m-am insurat... biggrin.gif
madalina
Multumim pentru urari!

sa aveti si voi o primavara senina din toate punctele de vedere!
grenouille
QUOTE(Dies Irae)
Un martisor si din partea mea tuturor colegelor de forum si femeilor din viata noastra. Tocmai am impartit flori si bomboane la 50 de doamne, colege de munca silnica. N-am mai fost atat de pupat de cand m-am insurat... biggrin.gif


te mai pup si eu odata wub.gif
multumim de e-martisoare
A K U
QUOTE(fortelady)
QUOTE(Dies Irae)
Un martisor si din partea mea tuturor colegelor de forum si femeilor din viata noastra. Tocmai am impartit flori si bomboane la 50 de doamne, colege de munca silnica. N-am mai fost atat de pupat de cand m-am insurat... biggrin.gif


te mai pup si eu odata wub.gif
multumim de e-martisoare


Incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult ziua asta... biggrin.gif
f1anatic
Ia uita-te la flacaii astia...care mai de care se intrec cu martisoare si flori si pupici si ... si ce talente faceau cind am pus si eu doua intrebari despre Braila...

Those who play in glass houses shouldn't throw ....oare cum este proverbul ?
HalbaSus
In opinia mea este o sarbatoare comunista exploatata de comercianti capitalisti. Eu as interzice si 1 martie si 8 martie, si valentines day si dragobete tongue.gif
A K U
Da, mah, da astazi sunt permise florile si pupicii pen' ca e o zi speciala tongue.gif


QUOTE(HalbaSus)
In opinia mea este o sarbatoare comunista exploatata de comercianti capitalisti. Eu as interzice si 1 martie si 8 martie, si valentines day si dragobete tongue.gif


Tot felul de rahaturi din alea colorate carora li se spune total nefondat martisoare nu cumpar de la comerciantii capitalisti, numai flori. De interzis, cred ca mai intai ar trebui sa interzicem multe altele si nu o sarbatoare a primei zile de primavara. Ce naiba, uita-te si tu afara ce zi superba e...Sau la voi ninge? biggrin.gif
Mariustom
QUOTE(f1anatic)
Ia uita-te la flacaii astia...care mai de care se intrec cu martisoare si flori si pupici si ... si ce talente faceau cind am pus si eu doua intrebari despre Braila...

Those who play in glass houses shouldn't throw ....oare cum este proverbul ?


Probleme Gogule ? blush.gif

Nu mai faci diferența între respectul pentru sexul frumos și flirtul (sau ce făceai tu) ??? :console: blink.gif biggrin.gif

Halba, soția știe ce gânduri ai ? :tomato: :scratchchin: whistling.gif
grenouille
QUOTE(HalbaSus)
In opinia mea este o sarbatoare comunista exploatata de comercianti capitalisti. Eu as interzice si 1 martie si 8 martie, si valentines day si dragobete tongue.gif



si ai inventa in schimb Ziua Berii? :wave: [vreau si eu o zi din asta...]
booneK9
Doamnelor si domnisoarelor transmitem flori.
Ca bine le mai zici DiesIrae. Astazi flori.
booneK9
Asta lasand la o parte faptul ca ne-au furat mica sarbatoare.
Ca de 1 martisor parca ele dadeau barbatilor snurulet ros cu alb. De la Roma incoace.
Iar de 8 martie ei dadeau flori.
Da' las' ca pentru pupaciunile incasate...parca nu mai e asa rau... biggrin.gif
Oana
nu ma apuc acum sa scotocesc pe net care e istoricul celor 2 zile, dar stiu asa: de 1 martie, la momentul de fatza, numai in moldova se practica varianta in care fetele dau martisoare la baieti si nici acolo in totalitatea...posibil ca ei sa fii pastrat traditia de care zici tu, dar mai e si varianta in care ei sa fii inventat chestia asta...oricum, indiferent cine a dat prima data, martisorul celebreaza venirea primaverii...primavara care vine si pentru baieti si pentru fete, asa ca oricine poate oferi un martisor...
cat despre 8 martie, asta nu v-a furat-o nimeni ptr ca e ziua mamei...cand o sa apara si barbatul ala care sa nasca, atunci mai vorbim....dar te iert ptr ca florile tale sunt rosii biggrin.gif
Alexandra97341
multumim pt martisorul virtual...si va doresc si voua o primavara foarte frumoasa
f1anatic
QUOTE(Mariustom)
Probleme Gogule ? blush.gif

Nu mai faci diferența între respectul pentru sexul frumos și flirtul (sau ce făceai tu) ??? :console: blink.gif biggrin.gif


Viorele frate, io faceam conversatie...ca orice om pasnic si dezinteresat. Acuma tu sa inteleg ca esti galant si serios cind oferi doamnelor si domnisoarelor cite un martisor virtual. Daca ar stii sotia ta...ce polonice si cozi de matura ai lua peste cocoasa...
booneK9
QUOTE(oana87995)
...de 1 martie, la momentul de fatza, numai in moldova se practica varianta in care fetele dau martisoare la baieti si nici acolo in totalitatea...posibil ca ei sa fii pastrat traditia de care zici tu...

Exact ce-ti spuneam. Doar unii mai stiu... Cum-necum, ati reusit sa deturnati si calendele lui Marte.
QUOTE(oana87995)
...cat despre 8 martie, asta nu v-a furat-o nimeni ptr ca e ziua mamei...cand o sa apara si barbatul ala care sa nasca, atunci mai vorbim....

Bre...8 martie e ziua femeii, oricare e ea, fie ca e mama sau nu...
QUOTE(oana87995)
...dar te iert ptr ca florile tale sunt rosii biggrin.gif

Stiam eu ca mai exista speranta... biggrin.gif
Mariustom
Ca să nu mai deschid alt topic, postez tot aici, schimbând denumirea topicului blink.gif

Cu ocazia acestei zi frumoase de primăvară, doresc colegelor de pe forum precum și soțiilor, iubitelor, mamelor voastre un sincer "La Mulți Ani !!!" sănătate și să fie iubite biggrin.gif

Dintr-un suflet sincer un gând bun arigato.gif :wave:
air_wolf
8 martie e o sarbatoare pur comunista. lenin a fost primul, apoi au adoptat-o chinezii in 1946, apoi francezii. so...
oricum, in fiecare zi e ziua femeii biggrin.gif si noi avem ultimul cuvint : "da pisi" biggrin.gif
Mariustom
offtopic.gif
Măi, parcă te-ai înțeles cu Halba tongue.gif laugh.gif
Normal că e un motiv în plus să fie iubite, nu cocoloșite, că provoacă dependență.
Chestia cu ultimul cuvânt încă se dezbate în societate. Care o fi acela ... biggrin.gif
grenouille
QUOTE(Mariustom)
offtopic.gif

Chestia cu ultimul cuvânt încă se dezbate în societate. Care o fi acela ... biggrin.gif


a raspuns air wolf mai sus: "da pisi"
sau cum raspundea sotul uneia din profele mele "da draga. bine draga. cum zici tu draga. nu te enerva draga"
Adr1an
Eu dau mana cu HalbaSus!! De ce trebuie sa fie 1 martie si 8 martie ca sa le aratam lor ca le iubim?? Nu sunt oare alte 363 de zile in care putem sa facem asta? Cu siguranta comerciantii au de castigat pe seama celor care "inghit" gogoasa. Fiind de ceva vreme stabilit in capitala bretonilor am observat amuzat de faptul ca in afara de Valentine's Day nu exista nici o alta zi sa vad vreun englezoi cu o cutie de ciocolata si un buchet de flori pentru EA. Poate totusi in cazul lor as vedea necesara o astfel de zi pentru ca altfel nu s-ar mai vinde florile defel si ELE n-ar mai avea parte de un astfel de tratament "gentilom"... Dar oricum as lua situatia eu sunt impotriva !!! :angel:
air_wolf
pai pentru ca nu sint multi care cumpara florile cu tot cu galeata biggrin.gif daca intre sticlele de bere bagi si o zambila, ea va fi fericita. garantat.
Oana
...multumiri pentru urari

QUOTE(air_wolf)
8 martie e o sarbatoare pur comunista.


imi permit sa raspund cu un editorial publicat, azi, in cotidianul "Obiectiv - Vocea Brailei"

De ce avem nevoie de 8 Martie
Autor: Cati LUPASCU

Un elefant din gips, un peste din plastic auriu, o floare presata, o sticla in forma de inima din care mai razbat si azi urme vagi de miros de lacramioare, o iconita din tabla, innegrita de vreme, un sirag de margele din boabe de fasole lacuite, imagini ingalbenite, cu o fetita cu pampoane imense, o fetisoara vesela incadrata de manunchiuri de ghiocei sau zambile. Multe desene si snururi impletite. Lucruri inutile, ieftine. Nimicuri. Si totusi, pentru mine ele reprezinta o imensa avere, fiecare din ele avind o valoare inestimabila. Sint lucruri pe care acum mai bine de 30 de ani le ofeream mamei de 8 Martie. Nu mai pot face legatura intre cadou si anul in care i l-am oferit, a trecut prea mult timp, dar imi amintesc cu sfintenie povestea fiecaruia. Imi amintesc de pestisorul auriu care indeplinea o singura dorinta. Ei, bine, atunci, dorinta mamei mele a fost sa aiba macar pentru o zi un copil cuminte. Iar magia a functionat. In acel an, de 8 Martie, nu am spart nici o fereastra, nu m-am certat cu nici un coleg, nu mi-am mai rupt treningul la joaca; am fost un copil exemplu. Si floarea aceea galbena, despre care atunci nici macar nu stiam ca se numeste frezie. Imi aduc perfect aminte cum am stat ore intregi la o coada imensa sa o cumpar. Era o zi ploioasa si rece, iar eu eram infierbintata toata de teama ca pina ajung in fata minunile acelea or sa dispara. Ii uram pe toti cei care cumparau mai mult de un fir. Atunci, pentru prima data in viata, mama mea a vazut o frezie si a fost cea mai frumoasa floare pe care a primit-o vreodata. Imi aduc aminte si de iconita. O cumparasem inca din vara, cind fusesem la statiune la Sovata, tatal meu a tinut-o ascunsa in fisetul de la servicu mai mult de o jumatate de an. Nu ma intrebati de cite ori am fost tentata sa divulg secretul si sa ii ofer cadoul mai devreme; cit m-am sfatuit cu fratii mei daca sa i-l dam de Mos Gerila. Argumentul lor a fost insa puternic: "Cum sa aduca Mos Gerila o icoana?!". Daca ar fi fost Mos Craciun... Si acum ma coplesesc emotiile cind ma revad in saptamina dinaintea sarbatorii complotind cu tatal meu vizavi de cadoul care ar fi fericit-o cel mai mult, numarind seara de seara fiecare banut economisit si drumurile lungi prin magazine in cautarea darului minune. Si imi mai amintesc emotia de pe chipul ei cind ii inminam punguta viu colorata.
Acum sint si eu mama, iar fericirea pe care o traiesc de fiecare 8 Martie cind doua minute boante si grasute imi intind tremurind minunea incorsetata in zeci de pamblicute nu poate fi descrisa. Vad fericirea din ochii fiului meu si bucuria sincera a celui din spatele lui, sotul meu. Traiesc din plin emotia acelei clipe, dar si amintirea draga a celor plecati dintre noi, Mama si Tata.
Acum citeva zile am citit un articol in care cineva, extrem de acid, ne cerea socoteala ca, la 17 ani de la Revolutie, inca ne incapatinam "sa perpetuam o sarbatoare straina si mincinoasa, mostenita din recuzita propagandistica a celui mai criminal si mai anti-crestin regim din istorie, o sarbatoare ideologica a femeii, vazute ca instrument al luptei de clasa". Cu alte cuvinte, ne tragea la raspundere ca pastram o sarbatoare comunista, necrestina, asa cum e 8 Martie. Si nu e singurul. In fiecare an se gaseste cineva sa arunce piatra. Argumentele lor dor. Ce e comunist si necrestin in tot ceea ce v-am povestit? Ca erau pe atunci obligatorii si acele poezii dedicate "mamei iubitoare, Elena Ceausescu"? De acord. Va mai amintiti, insa, acum, macar un vers din ele? Eu, nu. Dar imi amintesc perfect cu cita dragoste si mindrie rosteam pe scena cele citeva rinduri inchinate mamei mele: "E ziua ta, maicuta/ Te-asteapta flori pe masa/ Si-un dar micut te asteapta/ Cind ai sa vii acasa. (...)".
Ei bine, pentru toate aceste amintiri, pentru toate aceste sentimente, pentru toata aceasta dragoste de acum si de peste ani, eu nu vreau sa renunt la 8 Martie. Si daca numai unul dintr-o mie de romani traiesc sau retraiesc in aceasta zi asemenea sentimente, si tot merita sa pastram aceasta sarbatoare! Indiferent de conotatiile, semnificatiile si implicatiile, mai vechi sau mai noi ale acestei zile. Pentru cei care au fost, pentru cei care sint sau care vor sa vina, avem nevoie de un 8 Martie.
air_wolf
eu n-am nevoie de astfel de zile "fortate" ca sa ofer o floare sau "un ceva, acolo". iau cind imi vine, deobicei saptaminal, le iau la ghiveci sau la galeata, am deja o jungla in casa.
la fel si cu fi-mea: nu i-am spus niciodata ca ii iau ceva de craciun sau de ziua ei sau cu orice alta ocazie "de sarbatoare". ii iau cind vrea si mai ales cind pot.
eddie
Pentru toate mamele din Romania, bogate sau mai putin bogate, cu cariera sau gospodine, tinere sau cu ghiocei la tample, le urez o imensitate de cer albastru si fericire de la toti cei pe care ii iubesc!
Adr1an
O sa ajungem sa fim in majoritate cei care suntem impotriva.. Pentru ca eu consider ca sunt barbati cu personalitate cei care isi impun propriile principii si nu le inghit pe cele impuse de societatea romaneasca sau de snobi.. Ma scuzati ca poate sunt putin dur dar asta e punctul meu de vedere..
Alex-F1
QUOTE(air_wolf)
8 martie e o sarbatoare pur comunista


Mmmmda....o modalitate super-eleganta de-a face comunist un moderator...!!! biggrin.gif Pt. asta lupul aerian merita un avertisment laugh.gif tongue.gif (only an innocent joke).... :angel:
air_wolf
QUOTE(Alex-F1)
QUOTE(air_wolf)
8 martie e o sarbatoare pur comunista


Mmmmda....o modalitate super-eleganta de-a face comunist un moderator...!!! biggrin.gif Pt. asta lupul aerian merita un avertisment laugh.gif tongue.gif (only an innocent joke).... :angel:


:coolspeak: tu ai zis, nu eu biggrin.gif
FAR EASTERN
La Multi Ani! tuturor Doamnelor si Domnisoarelor care ne onoreaza cu prezenta lor pe forumul msaini.ro si pe celelalte forumuri ale www-ului!
La fel si sotiilor, prietenelor, mamelor si alte grade de apropiere ale forumistilor de sex masculin si in special celor care iubesc marca TOYOTA!

O primavara frumoasa, Ladies!
Mariustom
Și eu doresc colegelor de forum, soțiilor, iubitelor și prietenelor voastre "La Mulți Ani" sănătate și fericire, sufletul lor să fie tot timpul ca o floare primăvara și noi să "profităm" tot timpul de dragostea lor whistling.gif

Off topic: FAR EASTERN, ți-am mutat mesajul aici, la locul lui wink.gif


ninja.gif
Legionaru'
La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor!
FAR EASTERN
QUOTE(Mariustom @ Feb 29 2008, 05:27 PM) *
Off topic: FAR EASTERN, ți-am mutat mesajul aici, la locul lui wink.gif


ninja.gif


Off topic la off topic in off topic - Mariustom, crede-ma ca am cautat ma intai "locul" da la cate rezultate cu martie am primit, n-am avut rabdare sa ma uit pana la capat.
Multumesc de ajutor.
N-ar fi stricat un PM ca sa stiu pe unde mi-e postul. smile.gif
Important este ca urarile sa ajunga unde trebe.
Potzocul
Halbasus!!! si nu numai !!!

pai daca nu se mai tine 8 martie ... eu din ce traiesc ???? teehee.gif

am 5000 de lalele programate pe saptamana viitoare ... aveti mila si de mine biggrin.gif

la multi ani tuturor domnisoarelor, doamnelor cititoare a acestui forum si nu numai!

si apropos Halba, daca ai de dat flori facem o reducere pt staff`ul forumului:D numai sa imi spui smile.gif
Mariustom
offtopic.gif FAR EASTERN, dacă ți-ai fi căutat propriile mesaje, atunci găseai imediat locul unde l-am mutat wink.gif biggrin.gif
FAR EASTERN
Inca nu-s as intr-ale forumului. Mai ne scapa si noua, incepatorii cate unele.
Da de asta sunt moderatorii, ca sa ne helpuiasca, nu? thumbsup.gif
Oana
multumim frumos...
AMP
Ma alatur si eu doamnelor si domnisoarelor de pe forum si multumesc pentru urarile frumoase si pozele deosebite..si pun si eu o duzina de pupici pentru baietii simpatici de aici....si le urez sa fie iubiti la maxim si sa aiba o primavara cu impliniri si realizari extraordinare! thumbsup.gif
FAR EASTERN
Sarutmana! thanks.gif
Daniel65671
Sa aveti parte de o primavara frumoasa impreuna cu cei dragi voua.

Hoinaritza
Dragutii nostri colegi de forum au fost draguti ca si anul trecut si ne-au oferit floricele si urari de bine. Multumim. smile.gif
Lexy
Multumim baieti si nu uitati ca pe 9 martie este ziua voastra "neoficiala" rolleyes.gif

La multi ani domnisoarelo si doamnelor de aici si nu uitati ca fiecare zi este unica si dupa cum se "plang" si baietii nu este nevoie de o zi anume ca sa ne amintim ca suntem iubite...si la fel si pentru cei din jurul nostru sa-i pretuim in fiecare moment.
FAR EASTERN
La Botosani cica se va institui "oficial" Ziua Barbatilor, de catre PNL. Asta pentru ca au rezolvat toate celelalte probleme...

Pana atunci, Primavara frumoasa!

In alta ordine de idei, se cunoaste si la mine ca vine primavara. Ia priviti:
NGZ
Pentru doamne, domnisoare, fiice, sotii, mame, bunici, soacre, un sincer :
LA MULTI ANI !
DRAGOS
La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor! S-aveti parte de tot ce e mai bun! smile.gif
Legionaru'
Doamnelor si domnisoarelor le doresc multa sanatate si numai bucurii in viata!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.