Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Costuri revizii gama Skoda
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Pages: 1, 2
Alex79127
Revizia la 15 000 km la Octavia Tour efectuata la Auto-Grup Constanta:
1. Revizie mecanica (manopera+tester - banuiesc) - 180.88 lei;
2. Materiale mici - 13,57 lei;
3. Filtru ulei - 31,35 lei;
4. Filtru motorina - 117.13 lei;
5. Filtru aer - 63.27 lei;
6. Filtru polen - 71.05 lei;
7. Ulei Castrol 5w40 , 4L - 176.72 lei;
Total - 653.98 lei.
Destul de scump, dar nu exagerat, voi ce parere aveti?
Radu97668
Tocmai am facut revizia de 75k km la Avia Motors. Pret total: 787 lei (sau cam asa ceva). Ce s-a facut:
-schimbare ulei (Aral 5w40 ): 6l (am cerut sa imi puna in portbagaj un bidon nedesfacut, ca am obiceiul sa calc mai tare acceleratia si pana la urmatorul schimb cu siguranta imi va lua cateva sute de ml)
-schimbarea tuturor filtrelor (4 la numar, parca)
j o k e r
Revizie la Brady Trade, 5000 km (1 an).
Schimbat ulei, filtre + manopera: 370 RON.
Durata: 1 ora si 40 minute (cu programare prealabila).
ttheoro
Buna ziua,

Am facut prima revizie pt Fabia mea 1.2 HTP la 11400 km (1 an). Mi-au schimbat uleiul (3 l shell helix), filtrele si.. antigelul, + ca i-am rugat sa se uite la alarma (in garantie), pt ca sunetul mergea doar din cand in cand. Aparent goarna de la alarma era arsa si au schimbat-o. Total: aproape 3 ore si 580 lei, si asta cu reducere 10% pt manopera si 5% pt piese (am card Avia). Numai manopera a fost 200 si ceva de lei, si antigelul inca aproape 100 :minigun: . Am si eu cateva intrebari...

- antigelul chiar trebuia schimbat? scuze daca e o intrebare stupida, dar conteaza ce culoare de antigel bagi? Tipul de la service mi-a explicat ca trebuia schimbat pt ca la un moment dat am bagat un pic de antigel albastru (asta pt ca intr-o dimineatza a inceput sa imi piuie mashina ca nu mai are lichid de racire, asa ca i-am pus urgent 1/2 kg antigel + apa distilata, ce am gasit mai repede la prima benzinarie, nu ceva ieftin, dar ALBASTRU)
- de ce numai 3 litri de ulei? nu ar fi trebuit 4?
- nu a costat cam mult manopera??

Revizia am facut-o acum cateva zile, si de-atunci tot aud de la prieteni intrebarea "ce-ai cautat la banditzii aia din Pantelimon??", asezonata cu povestiri horror despre mecanicii de-acolo. Eu m-am dus la Avia pt ca de-acolo mi-am luat mashina si pt ca auzisem ca ar fi cel mai serios service Skoda din Bucuresti!!! Acuma.. ce sa zic... nu sunt sigura daca am luat tzeapa sau daca atata ar fi trebuit sa coste... asa ca va intreb pe voi inainte sa dau cu parul blush.gif

Scuze pt postul f lung si sper sa imi raspundeti :spam1:
Octavian56993
QUOTE(Sorin95959)
sa revenim la topic.. blush.gif
in curand va trebui sa fac revizia la 30.000km..mai am de parcurs 2000..
si vin cu intrebarea..cam care ar fii pretul estimativ pt aceasta revizie?
multam..aha si
revizia este pt octavia 1,9 tdi combi 90 cp
mersi


Salut,
Am si eu o Skoda Octavia 1,9 TDI (90CP).

A doua revizie a costat, la Open Service Iasi 748 RON.
Au schimbat:
- Filtru Motorina
- Filtru Polen
- Filtru Ulei
- Ulei Mobil 1 ESP 5W30 5l

Piese: 557.7 RON + manoperamn 2.5 ore 193.5 = 748 RON.

Este cam piperat pretul dar nu avem ce face atat timp cat masina este in garantie.

Octavian
Kun95299
ttheoro:
1. in cartea masinii scrie clar: antigelul nu se amesteca cu alt tip de antigel.
2. in skoda fabia sedan 2003 motor 1.4 mpi intra 3.3 litri ulei
Manopera se plateste dupa orele lucrate la masina ta.
In CJ cunosc service autorizat Skoda care cere 50RON/ora de manopera. Acuma nu vad cum la tine schimbul de ulei/antigel etc. si niste verificari au durat 3 ore. Trebuia sa stai langa ei, iar daca ai stat si intradevar au lucrat 3 ore atunci cam atat costa sad.gif
Mi se pare ca manopera e umflata atat la pret cat si la estimarea orelor.
Radu97668
QUOTE(ttheoro)
Revizia am facut-o acum cateva zile, si de-atunci tot aud de la prieteni intrebarea "ce-ai cautat la banditzii aia din Pantelimon??", asezonata cu povestiri horror despre mecanicii de-acolo. Eu m-am dus la Avia pt ca de-acolo mi-am luat mashina si pt ca auzisem ca ar fi cel mai serios service Skoda din Bucuresti!!! Acuma.. ce sa zic... nu sunt sigura daca am luat tzeapa sau daca atata ar fi trebuit sa coste... asa ca va intreb pe voi inainte sa dau cu parul blush.gif

Scuze pt postul f lung si sper sa imi raspundeti :spam1:

Aceeasi dilema am avut-o si eu cand am fost cu masina prima dat in service si dupa ce m-am interesat la ma multi cunoscuti am aflat ca cei de la AVIA ar fi cei mai seriosi dintre toate service-urile Skoda din Bucuresti (sau pe langa smile.gif ). In ceea ce priveste pretul, si mie mi s-a parut cam mare la revizia de 75k km (780lei), insa prefer sa dau ceva bani in plus si sa stau linistit ca nu am dus masina in cine ce stie ce service obscur si cine stie ce i-au facut aia.
Kun95299
Am fost pe la service azi, si ma gandeam sa va dau niste scoruri:
- schimb Filtru Habitaclu Skoda Fabia a costat 50 RON + manopera 15 RON
- test Frane : 30 RON
- verificat / incarcat instalatia AC: 123 RON (intra reciclarea freonului, completarea si testarea pentru scapari etc.)
serestely94734
Unde ai fost la Proton cu AC??
Kun95299
N-am vrut sa fac reclama smile.gif Da, acolo am fost. Is ff. de treaba baietii de acolo.
onet_bogdan
Salutare tuturor,
azi sa implinit un an de cand ma bucur de Fabia mea. am fost la revizie la Compexit Cluj-Napoca. Aveam programare de la ora 15:00 iar pe la 14:35 eram deja acolo si ma ghindeam sa pierd vremea pina imi vine randul can am fost sunat de un domn(imi pare rau ca nu-i retin numele) sa ma intrebe daca nu pot venii mai repede pentru ca are un loc liber. M-am prezentat repede (doar eram acolo) si mi-a preluat masina anuntandu-ma ca va dura circa 2 ore. Nu a durat decat o ora si 30 de minute si a costat 492 Ron cu tva. In acest pret au intrat 3 litri de ulei Aral, filtru polen, aer si ulei, diverse verificari si inspectii plus reglare faruri (cred ca din cauza ca am schimbat becurile originale cu Philips Nightguide care si mie mi-a facut impresia ca "vad" altfel). Mi se pare super ok.
vlad109082
sal
de 2 saptamani am achizitionat o fabia 1.2htp de la compexit cluj.
puteti sa-mi spuneti la ce intervale trebuie facute reviziile?
am deja 900 de km.
trebuie facta la 1000km prima revizie?
mersi
onet_bogdan
Salutare,
prima revizie se face la MAXIM 15.000 Km sau dupa un an in functie de care intervine prima.
cezar99881
cine imi spune cat ajung costurile la revizie pentru Octavia 2 la 15000 km?
Radu97668
Tocmai am schimbat palcutele de frana. am optat pentru Textar (stie cineva daca sunt bune?) pe care le-am luat de la volksparts si au costat 170 lei. Manopera am facut-o la un service care se ocupa de toata gama VAG si m-a costat 40 lei, durand 30min. La Avia m-ar fi costat 400-500 lei si nu puteam sa le schimb decat cu programare.
Costanza86138
cateva milioane de ROL
DORU
Textar sunt medii, nu exceleaza prin nimic. Ca si Pagid.
DORU
diesel sau benzina?
Costanza86138
omu a intrebat, eu i-am dat raspuns pe masura intrebarii blush.gif
F L O R i N
QUOTE(cezar99881)
cine imi spune cat ajung costurile la revizie pentru Octavia 2 la 15000 km?


In jur de 360 ron
Sandor_B
Revizie 15000Km la Octavia Combi Tour 1.9TDI = 530 RON (ulei si filtre)
A durat cca. 3 ore (fara graba) la DELCAR-Brasov.
Alex79127
Revizie Octavia Tour la 30 000 km - 583 lei - Auto Grup Constanta, schimbat filtrele si uleiul. I-am rugat sa i-mi regleze usa spate dreapta si cea de la sofer, pe drumuri mai proste se aud zgomotele caracteristice semnalate si pe acest forum dar cred ca au uitat!
spyddy
Revizie laO II RS TDI la 15000, filtre ulei, aer, polen, ulei, plus geometrie, in total 650 roni. Surprinzator de putin... thumbsup.gif
Daniel65671
Ieri am fost la Brady si am facut revizia a doua (de 30.000 Km) si ITP-ul la Fabia. M-a costat 890 de lei noi. Dar in pret a mai intrat, la cererea mea, si o dezinfectare a instalatiei de A/C (50 lei).

Pe bucati, a fost cam asa:
(fara TVA)
manopera - 328 lei
materiale - 24,60 lei
ulei Mobil 1, 4 l - 132 lei
filtru ulei Fabia - 22,78 lei
filtru aer Fabia - 66,27 lei
filtru polen carbon Fabia - 71,31 lei
lichid frana - 23,15 lei
spray penetrant - 2,46 lei
spray frigi fresh - 17,74 lei
ITP - 58,82 lei
la care adaugati 19% TVA - 142,04 lei.

Si, in plus, nu uitati sa dati bacsis. Are un efect miraculos. Mie, de exemplu, mi-a curatat motorul nu numai cu aer, dar a dat si cu un spray si l-a sters de lucea ca ziceai ca acum a venit din fabrica.
rebel33
Buna tuturor posesorilor de octavia. Am achizitionat de curand o O2 noua si mi-am montat la Compexit CJ senzori de parcare spate. Tin sa va spun ca totul ma costat 420 RON pret in cere intra si senzorii care au fost 170 fara TVA ,restul fiind manopera care a durat cca 2 h.In privinta serviciilor ma supara faptul ca nu te lasa sa vezi ce fac .Ce mi s-a parut mult mi-a luat 100 RON doar pt vopsirea senzorilor, treaba care au facut-o pe un carton fara a implica niste conditii deosebite de vopsire.
bebeko
QUOTE(Daniel65671 @ Nov 13 2007, 05:38 PM) *
Ieri am fost la Brady si am facut revizia a doua (de 30.000 Km) si ITP-ul la Fabia. M-a costat 890 de lei noi. Dar in pret a mai intrat, la cererea mea, si o dezinfectare a instalatiei de A/C (50 lei).

Pe bucati, a fost cam asa:
(fara TVA)
manopera - 328 lei
materiale - 24,60 lei
ulei Mobil 1, 4 l - 132 lei
filtru ulei Fabia - 22,78 lei
filtru aer Fabia - 66,27 lei
filtru polen carbon Fabia - 71,31 lei
lichid frana - 23,15 lei
spray penetrant - 2,46 lei
spray frigi fresh - 17,74 lei
ITP - 58,82 lei
la care adaugati 19% TVA - 142,04 lei.

Si, in plus, nu uitati sa dati bacsis. Are un efect miraculos. Mie, de exemplu, mi-a curatat motorul nu numai cu aer, dar a dat si cu un spray si l-a sters de lucea ca ziceai ca acum a venit din fabrica.


Cui sa dai bacsis ???
Daniel65671
Vrei sa spui ca nu merita?! Atunci, daca nu le dai, o sa-ti faca treaba si mai prost.

Cel mai recent exemplu il am de cand am schimbat bara din spate la Octavia si un pustiulet se plangea ca am si senzori de parcare si ca fara ei ar fi mers si mai usor. Si asta dupa ce il "atinsesem".
auarsene
Salutare!
Pentru Octavia II 1,6MPI, revizia de 1 an, facuta la Brady Trade, in 2 ore:
Manopera: pret rotund 200RON+TVA, deci 238 RON (nu-mi apare pe factura nr ore x pret/ora, deci nu stiu cate ore sunt facturate)
Ulei Castrol 5W-40: 5l x 41,65 RON = 208 RON
Filtru ulei: 30 RON
Filtru polen: 38 RON
Spray frana: 5 RON
Materiale mici (??!): 18 RON
Total: 537 RON

Succese!
Daniel65671
Am fost cu Fabia la Brady si i-am facut a treia revizie. Dupa timp, ca a implinit trei ani, ca dupa Km, doar 22.500 Km.

Am facut revizia tip 15.000 Km (toate preturile sunt fara TVA) - 120 lei si am schimbat:
ulei Mobil 1 5W-40 numai 3 l si un pic, pentru ca am adaugat si 300 g de Prolong, 4 l - 152 lei
filtru ulei - 21 lei
filtru aer - 71 lei
filtru polen - 52 lei
un pic de antigel rosu (G 12) - 3 lei
dar am cumparat si un bidon de 1,5 l - 36 lei
spray penetrant pt instalatia de aerisire - 10 lei
si un buson - 1 leu.

Preturile sunt rotunjite, iar in total revizia a facut 438 lei (521 lei cu TVA), plus antigelul 36 lei (43 lei cu TVA), deci 564 lei cu TVA, dar fara bacsis, pe care l-am onorat separat.

Multumiri lui Doru si Andrei de la receptie, plus mecanicul (Razvan? scuze).

Urmeaza revizia la Octavia.
Daniel65671
Am facut prima revizie si la Octavia, de 1 an sau 15.000 Km, la 10.000 Km reali, la Brady. A costat 482 lei fara TVA (574 lei cu TVA).

Costuri rotunjite, fara TVA
Revizia 200 lei
Materiale mici 15 lei
Filtru ulei 26 lei
Filtru aer 55 lei
Filtru polen 32 lei
Ulei Mobil 1 5W40 4 l (38 lei) 152 lei
Spray frana 2 lei
Garnitura buson baie ulei 1 leu

Am adaugat si un bidon de 300 g de Prolong in motor.

Multumiri lui Andrei de la receptie si mecanicului Marius.
Daniel65671
Astazi, cu ajutorul unui coleg de pe alt forum, Stefan, am facut in 10 minute ce nu au resusit altii intr-un an de zile: sa se aprinda farurile cand rasucesc cheia in contact! Mi-a mai confirmat ca se poate activa si functia de cornering la modelul meu.

Eu sustineam ca se pot aprinde farurile inca din ziua in care mi-am luat masina. Si de curand am fost si la revizia de 1 an, ocazie cu care am primit acelasi raspuns la solicitarea mea si anume ca nu se potriveste softul.

Mai mult, am gasit si 3 erori care s-au tot repetat de cateva zeci de ori incepand cu 8.000 Km. Deci, la revizia de 10.000 Km erau acolo si nimeni nu mi-a spus nimic!

Nu ma plang la rubrica "Ati fost client..." pentru ca Stefan mi-a spus ca a discutat cu cineva de la Porsche si recunostea si acea persoana ca face la fel, adica nu spune tot clientului, pentru ca trag de timp pana iesi din garantie. Si apoi, amabili, te rezolva ei, dar pe banii tai.

Nici nu stiu daca sa ma bucur de surpriza de astazi sau sa ma sperii de ce mi se mai poate ascunde in viitor. Oricum am fost socat si nu am cuvinte ce sfat sa va dau.
Daniel65671
Intretimp m-am reintalnit cu placere cu Stefan si am facut sa mearga si la mine corneringul din proiectoarele de ceata. Se aprind si mai ales se sting lent, gradual, fara intreruperi, eu avand becuri cu filament in proiectoare.

Mutumirile mele lui Stefan. thanks.gif E OK.
Daniel65671
Am luat lista de erori.
grenouille
vine si la noi revizia de 50 000 km in 1500 de kilometri. sa vedem cat o sa coste si ce o sa facem in plus fata de cele obisnuite (daca se face ceva).
Eu merg cu masina din 10 000 in 10 000
tcris
revizie 15000 km - skoda octavia (2008; 1.9 TDI) - efectuata azi

cost: 505 ron
inclus: schimb ulei (5l), schimb antigel, filtru ulei (+manopera)

sunt curios cat vor costa cele de 30/60 mii km
e-marius
unde, la ce service?

eMarius

QUOTE (Mihai95621 @ Jan 9 2007, 01:50 PM) *
Skoda Octavia Tour
revizia de 15 000 m-a costat 290 RON(~) cu schimb ulei Castrol GTX3 X 4litri (parca), filtru de ulei, si suflat filtrele de aer si cel de habitaclu.

alin94962
QUOTE (tcris @ Nov 27 2008, 06:02 AM) *
revizie 15000 km - skoda octavia (2008; 1.9 TDI) - efectuata azi

cost: 505 ron
inclus: schimb ulei (5l), schimb antigel, filtru ulei (+manopera)

sunt curios cat vor costa cele de 30/60 mii km



Schimb antigel la 15000 km???
DORU
Doar daca acei 15.000km sunt rulati in 5 ani thumbsup.gif
liviu40
Buna ziua! Unde pot face revizia de 45mii km skoda octavia 1.9 diesel? Sa aibe preturi mai omenesti. Asta avand in vedere ca la prima revizie am facut in Pantelimon la skoda si ma costat 7.2 mil {720 ron} schimb filtru polen , aer , ulei filtru ulei. La care am stat 4 ore, masina era de mult scoasa afara in parcare , dar cred ca trenuia sa mai treaca timp ca sa mai puna la manopera. La 30 mii am facut revizia in Bulgaria 200 EURO schimb identic plus filtru de combustibil.
DORU
Daca esti din Bucuresti sau imprejurimi, iti pot sugera un service autorizat Skoda si VW...
xaser
Salutare!!!

Am o SKODA OCTAVIA 2 TREND de aprox un an si tb sa-mi fac revizia de 15000. Sunt din Bucuresti si as vrea sa-mi recomandati un service in care sa-mi faca revizia fara sa am dureri de cap. Nu ma intereseaza daca dau cu 100 -150 peste cea mai ieftina bomba de service, vreau sa-mi schimbe (pe bune) piesele care trebuiesc schimbate si sa le schimbe cu unele noi.( nu cu cele ale masinii lui SH de acasa). Daca tb sa-l cinstesc pe mecanic, il cinstesc fara probleme dar sa-mi faca treaba de profesionist.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
DORU
Pot sa-ti recomand sa mergi la colegii mei de la Brady, unde sa iei legatura cu Coordonatorul Service Mihai Ilie sau cu Consilierul de Mecanica Teo Liscan si sa soliciti sa te ajute cu tot ce inseamna programare si servisare. Cred ca vei primi sprijin de calitate. Bafta !
Daniel65671
Costurile in timp pentru reviziile la Octavia mea:


2012 Avia 625 lei
2011 Brady 862 lei
2010 Avia 627 lei
2009 Brady 818 lei
2008 Brady 574 lei


In 2009 si 2011 am schimbat si lichidul de frana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.