Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Costuri revizii pentru toata gama Toyota
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
M A R I A N
Avand in vedere ca au existat diferente (relatate de forumisti) intre costurile diferitelor revizii dar si pentru ca cei care vor sa-si achizitioneze o Toyota sa stie de la inceput ce ii asteapta, cred ca se impune sa facem cunoscute date referitoare la masina (cm3, combustibil), km parcursi pana la momentul reviziei, costul reviziei (inclusiv cu enumerarea pieselor/consumabilelor schimbate) si service-ul care a fost efectuata.
Va multumesc.
vio
super ideea ta smile.gif o sa caut si o sa postez momentan doar pt avensis smile.gif
alin94962
Avensis 1.6 benzina. Revizie la 15000 km. Cost 279,29 RON TVA inclus(martie 2006) din care materiale: 4l ulei motor, filtru ulei, garnitura buson, 216,81 RON si manopera 62,48 RON (1 ora).
Service Toyota Genius Motors Sibiu. Echipa de profesionisti.
Sa-l mai aud pe unul cu masini de alta natie vorbind despre piese de schimb si costuri ale reviziilor uriase!
Bogdan-223
Revizie Yaris 1.0 45000km: manopera 60lei, filtru ulei 32lei. Ulei am dus separat: 120lei. ProfiAuto Cluj
Legionaru'
Aici intervine o problema. Daca te lasa sau nu sa aduci tu consumabilele. Le aduci tu, varianta mai ieftina. Le pun ei, varianta mai scumpa. Insa dupa cum pomenea un coleg de forum mai devreme mult mai ieftina decat la alte marci.
Si pentru ca imi place sa fac de rahat firma VW prima revizie la Passat costa 900 RON. Ulei si filtru de ulei. :bash:
vio
mai deunazi am surprins la service Toyota Pipera o discutie intre un angajat si un toyotist ( ca sa zic asa ) exact pe tema asta . cel de la toyota rom a zis asa , filtrele pot sa fie de care vrea omu dar uleiul neaparat tre sa fie TOYOTA cum au si ei ... unde "cornutu " sa gasesti ulei la bidon de 1 L toyota???!!! blink.gif blink.gif
Legionaru'
Uleiul acela Toyota e Mobil 1 in bidon Toyota!
_Constantin_
Revizie 10.000 km ( echivalenta cu cea de 15.000km dar eu le fac la 10.000 ca la ce isi ia masina....) m-a costat cu piesele lor 2.8 milioane. Fara filtru polen. Avensis 1.6 Benzina 2006( prin martie luata)
M A R I U S
Am vazut si eu in service unu, care la revizia de 15mii facea un scandal monstru ca el vrea neaparat ulei Toyota!Aia nu aveau si de aici scandalul!La cate revizii am facut eu la Corolla( pana la 50mii le-am prins pe-alea la 7500) habar n-am ce ulei mi-au pus!Oricum probleme nu au fost,da ma gandesc ca la Avensis sa fiu mai atent!Care e totusi diferenta?Sunt obligati sa puna ulei Toyota?
Mihai71273
Anul trecut, pe cand cautam sa cumpar Corolla castigatoare, am luat preturile pentru revizii Corolla benzina 1.4-1.6 de la un dealer (atasate). Nu stiu daca mai sunt valabile si astazi.

As avea si eu o intrebare: avand in vedere ca ma apropii de revizia de 1 an (ca 15000 de km oricum n-am facut, avand doar vreo 8500), ce credeti ca ar trebui sa schimb in afara de ulei motor si filtru de ulei? Singura chestie pe care am constatat-o din cand in cand, este un miros neplacut de la aerul conditionat. Sa fie caz de schimbat filtru de aer/polen sau doar de curatat?

Merci in avans.
alin94962
Ar trebui sa mai completezi lichidul ptr. spalarea parbrizului (glumesc).
Chiar nimic nu este de schimbat la km parcursi. Totusi, filtrele de aer si polen pot fi putin curatate dar in nici-un caz schimbate. Mirosul de la aerul conditionat il am si eu, dar dupa ce decuplez aerul si ptr. foarte putin timp (10 secunde). Cred ca e ceva normal, si la masina precedenta l-am avut...Deci, nu-ti face probleme!
Tiberiu61940
Revizie 15.000 Km, octombrie 2005, la Iasi:
- Filtru ulei = 24,71 RON
- Garnitura buson ulei = 2,24 RON
- Ulei motor 5W50 4 litri (Mobil) = 50,48 RON
- Manopera M+E = 53,25 RON
Total = 282,12 RON + TVA = 335,72RON
Dan52141
Corolla 1.6 vvti din 2002, revizia de 60.000 km - service Toyota Bucuresti Ian 2007

PIESE:
- set placute fata ------------ 280
- lichid frana 1L Dot 5.1 ------- 61
- ulei sintetic motor 4L 5W40 - 193
- ulei sintetic transmisie 3L -- 165
- antigel long life 5L ---------- 140
- filtru aer ---------------- 64
- filtru polen ------------------- 135
- filtru ulei --------------------- 28
- garnituri buson golire ulei - 2.55
- bec w5w -------------------- 2.88
---------------------
Total piese - 1071.43

MANOPERA:
- inspectie periodica tip B ---- 359
- inlocuit set placute fata ----- 65
- refixat grile aerisire bord --- 65
-----------------------
Total manopera - 489

TOTAL - 1560.43
M A R I A N
1) Care e treaba cu garnitura busonului de la ulei? Trebuie schimbata de fiecare data cand se schimba uleiul?
2) Dar cu refixarea grilelor de aerisire din bord? De ce e nevoie sa le scoata si apoi sa le puna la loc? Numai asa se poate schimba filtrul de polen?
drabisan
QUOTE(Tiberiu61940)
Revizie 15.000 Km, octombrie 2005, la Iasi:
- Filtru ulei = 24,71 RON
- Garnitura buson ulei = 2,24 RON
- Ulei motor 5W50 4 litri (Mobil) = 50,48 RON
- Manopera M+E = 53,25 RON
Total = 282,12 RON + TVA = 335,72RON


Pe mine in mega-cacartierul Pipera m-a costat 550ron.
Fata de ce zici tu s-a adugat un filtru de polen care e aproap 200 si munca pentru schimbatul becurilor de faza lunga, spoturi si pozitii (becurile mele).
Ce-i drept m-au sunat sa ma intrebe daca sa schimbe filtrul sau sa-l sufle si sa-mi completeze cu 1/2 litri de lichid de racire, cate nu a aparut pe deviz.
Si cred ca mi-au luat si banii pe parcare.
A mea e Avensis 2l benzina.
Unui prieten, la 30k, i-au luat putin peste 1300RON. In plus toate filtrele, placute pe fata si revizia tehnica.


De ce naiba e atitia bani revizia aia nenorocita? Ca daca masina e ok ar trebui sa o dea gratis+max 2 ore de munca (sa zicem).
_Constantin_
drabisan... data viitoare cand vrei sa schimbi filtrul de polen e mai ieftin sa vin eu pana la bucuresti sa ti-l schimb decat sa dai 200 ron pe el. V-am zis... magazine de piese auto si luati de acolo ce va da buzunarul.

Referitor la celelate consumabile.... placutele si filtrele de polen/aer puteti sa le schimbati in prealabil si la revizie sa le vada si sa nu le schimbe... ma indoiesc ca se uita la firma placutelor. Asta ca sa nu mai aveti preturi din astea enorme la revizie. Eu unul nu sunt dispus sa platesc mai mult de 5-6 mil pe o revizie normala. Placute a gasit florin la 3.5 mil pt toate rotile, avensis avand discuri si pe spate dar alea se uzeaza oricum mai putin. Pai daca si la toyota exista revizii de 13-15 milioane atunci de ce radem de aia cu Passat si Renault ca platesc zeci de milioane la revizii? Ceva nu e in ordine... mai ales cu preturile din Buc, chiar cred ca exista o diferenta daca baiatu de mai sus a dat 5 mil pe manopera numai.
vio
ciudat e urmatorul lucru... in timp cat se scurge uleiul . mecanicul de acolo schimba filtre sufla bla bla si inspecteaza asta mai mult de 20 min nu ia ...in timpul de 1,5 ore cat este alocat pt schimb el mai face si schimb de placutza bla bla ... pai in 1,5 ore munceste 4??? cum vine asta ???!!!! o fi Einstein si e relativ sau cum .........aici e marea nelamurire .. ca sa chimbi placutele de frana va zic io mai mult de 15 min nu ti ia , asta daca faci in parcare operatiunea nu la service ...

inlocuit set placute fata ----- 65 lei .. o ora????? sa schimbi dao .....sunt 4 suruburi si 8 cleme de dat jos .....ideea e urmatoarea .. poti face operatiunile asta de schimbat placutze filtre , fara ala de ulei si uleiul in sine si in alta parte ca fiind consumabile nu au ce sa zica ca pierzi garantia si nici unde le schimbi pt ca se descrie in cartea de utilizare cum sa procedezi sa le schimbi daca esti nevoit , multi nestiind asta se duc la ei ... de ce crede ti ca decat uleiul si filtru le schimba ei ???? si retul de verificat ???!!!
_Constantin_
Barvo vio in sfarsit a inteles cineva ce vreau sa spun. Daca as avea Ferrari poate experienta mecanicului ar avea vreun cuvant de spus dar hai sa nu ridicam mecanicii din reprezentante la rang de semi-zei.

Nu am auzit pe nimeni sa zica: Am fost la serviceul X ( nu al dealerului) si m-a rupt ala de bani si nici nu a rezolvat problema. In schimb toti ne plangem de mecanicii din serviceul Toyota, putini, incompetenti, prost pregatiti si mai presus si aroganti. Normal ca daca este necesara o reparatie care implica garantia te duci la ei ca nu ai de ales dar in rest...

Eu o sa merg la reprezentanta doar sa schimb uleiul ca sa imi puna viza aia pe cartea de garantie. Atat. Restul o sa le fac singur, ori cu manutele mele ori la un service oarecare. La matiz m-a costat 300 mii manopera la o revizie intreaga, cu placute, cu curatat tamburi si asa mai departe, in 30 min a fost gata masina si nu am nimic de reprosat... ba da... nu m-au servit cu o cafea... hai sa fim seriosi. Eu unul sunt prea sarac sa permit unor nesimtiti sa ma stoarca de bani. Prefer sa dau rotile jos singur si sa schimb placutele, ba chiar mi-ar face placere si as face-o cu un deosebit simt de raspundere.

Evident exista si cazul oamenilor foate ocupati care nu au timp sa stea in fata blocului cu masina ridicata pe cric, sau cei care nu se pricep.. pt ei exista totusi alternativa ... service de cartier, nu mai aruncati banii doar pt mirajul reprezentantei... suntem departe de UK.


PS: nici unul dintre ei nu a fost scolit la Toyota, sunt toti ramasite ale servicurilor Renault, Dacia si Daewoo.
vio
poate ca de anu asta odata cu UE ,cu lopata , ii si scoleste smile.gif cine stie . biggrin.gif beer.gif .


dacia pe care am avut-o nu a vazut in viatza ei service smile.gif tot am facut acasa tot ce a fost mecanica ( vopsitorie si tabla a fost dar pe maini dibace nu la papagali ca sale zis asa biggrin.gif)
Legionaru'
Problema e ca nu toate service-urile permit sa aduca omul consumabilele.
Noi suntem norocosi! :proud:
Bogdan54824
Corolla 1.6, revizie de 15.000km, azi (11-01-2007) la Next Automobile, în Pitești:
Denumire ---------------------- Valoare --- TVA
Filtru ulei ------------------------ 23,65 ------ 4,49
Ulei sintetic motor 4L 5W40 --- 160,55 ---- 30,50
Manoperă (1 oră) --------------- 44,33 ------ 8,42
--------------------------------------------------------
Total ----------------------------- 228,53 ---- 43,41
Total cu TVA: 271,94

Totul a durat cam o oră și 15min.
Atmosferă ok în showroom, scaune confortabile, cafea, computer cu access la internet, aveau si WiFi. Și evident geam către service ca să vezi ce se întâmplă cu mașina. Singurul meu regret este că nu aveau un Prius ca să am la ce să casc și eu gura.
drabisan
QUOTE(_Constantin_)
drabisan... data viitoare cand vrei sa schimbi filtrul de polen e mai ieftin sa vin eu pana la bucuresti sa ti-l schimb decat sa dai 200 ron pe el.
Pai daca si la toyota exista revizii de 13-15 milioane atunci de ce radem de aia cu Passat si Renault ca platesc zeci de milioane la revizii?


Baiat finut, like usual. Merci de oferta. Nici macar nu mirosea in masina, nici cind opream aerul, dar am zis sa-l schimbe daca e cazul. Nu ma asteptam sa fie asa scump.
Prietenul meu care a dat 13 mil la revizie a platit 3,5 mil revizia periodica. Ala a fost al doilea capitol revoltator de scump, dupa filtrele de aer. Dar am inteles ca revizia e o taxa aproximativ fixa peste tot. Daca masina e ok ei nu au mare lucru de facut la revizie. Doar sa puna o stampila de 3,5 mil wink.gif. Cred ca-mi fac eu stampila cu 100 de mii si de rest dau bere la prieteni smile.gif
Tiberiu61940
QUOTE(drabisan)
Cred ca-mi fac eu stampila cu 100 de mii si de rest dau bere la prieteni smile.gif

Cred ca mai baga/resetaza ceva si prin calculatorul masinii, ca sa nu ti se faca bordul ca pomul de Craciun cind depasesti nr de km stabiliti pentru revizie.
M A R I A N
"Scump, doamna, scump!"
Cred ca solutia este, cum spunea Constantin, sa schimbam doar uleiul si filtrul de ulei la ei ca sa ne puna stampila, si restul in fata blocului.
_Constantin_
uimitor toyota nu are integrat in calculator un program care sa calculeze intervalele de revizie. Nu reseteaza absolut nimic in service la revizie. Nu trebuie neaparat in fata blocului dar sincer sa fiu nu dau 500 mii ca sa imi deschida doua cleme si sa schimbe 2 filtre.
vio
dap asta era mare lips al mashinilor Toyota smile.gif) LC are il programezi tu . dar la restul nici nu vad utilitatea lui sincer ... pt ce ??!!! sa te uiti la juma de an cati km ai ?? sa apeshi pe un buton sau sa dai inca 2-3 sute de euro pe un cip care afiseaza asta de parca ar trebuii sa stii zilnic . de ce nu vb despre TOE ala pe spate care nu il are nici o mashina in clasa ei wink.gif si face totzi banii . sau cel mai aerodinamic lucru de la Avensis ?? stie careva care este ???? CAPACUL DE LA ALIMENTARE . e greu de crezut dar asa e smile.gif bara de fatza grila si capacul de fuel sunt cele mai aerodinamice . blink.gif blink.gif blink.gif .
_Constantin_
Vio mie personal mi-se par inutile multe din putinele optiuni care le am pe masina deci.. total de acord cu tine. Referitor la TOE, are si 407 din cate stiu eu...
vio
nu chiar .. e ceva intre, un hibrid , golful 5 mai are ....decat la toyo se misca cu 5 grade smile.gif cel mai mult smile.gif
guerilla
cateva intrebari pentru cei care mai cumpara consumabile aftermarket:
- de unde si ce marca de placute de frana.
- de unde si ce marca de filtre de aer.
ma intereseaza mai mult pentru corolla :angel: dar e bine de stiut si pt celelalte modele.
vio
ia ti filtre kn sau mann , clean sau mai nou poti comanda de unde vrei dupa net si ti vin aici si fara tranport daca stii de unde sa le iei ... placutze nu am de unde ca nu am schimbat pana acum smile.gif aaaa sunt facute de bosch asta pot sa ti zic smile.gif cauta in zona lor
guerilla
cum adica nu ai schimbat placutele de frana? blink.gif eu deja tre sa le schimb si pe spate :bash:
vio
pai asa ..... la 23 500 km ... de abia sunt asa trecute un pic de jumate , la avensis pe spate la 32500 si pe fatza la 46000 asa le au schimbat baietzii si nu au fost menajate

revizie avensis 1,6 vvt-i azi la Toyota Romania la 53 000 km decat ulei si filtru de ulei atat ..+ o verificare ambreiaj si ce i am mai pus eu extre 400 lei . revizia fara ce i am rugat eu extra a fost 285 lei , cam ieftin nu ?!?!
guerilla
eu maine am revizia de 45.000 la rolla. ma astept sa schimb placutele de frana pe spate. in rest, revizia e gratis.
vio
io la LC smile.gif restu adica ulei si filtru de ulei atat wink.gif)
vio
revizie 15 000 km LC 120 , 8 litrii ulei sintetic , filtru ulei , garnitura bushon , gresate articulatii + manopera 2,5 ore = 6.8 milioane
guerilla
am schimbat placutele de frana. ce inseamna sa n-ai timp.... le-am cumparat de la ei.
jur ca luna viitoare ma duc sa cumpar seturi placute de frana, filtre de aer si de polen !
vio
BOSCH fabrica placutzele la Toyo , Guerilla smile.gif
M A R I A N
Revizie Yaris 1.0, benzina, 15000 km la Toyo Motor Center Bucuresti:
Ulei sintetic 5W40 3l..........155.72 RON
Filtru ulei..........................31.07 RON
Filtru aer...........................64.96 RON
Filtru polen........................191.49 RON

Manopera..........................160.86 RON care cuprinde:
- revizie tehnica....1.50 ore=81.11 RON
- inlocuit filtru polen+filtru aer(am cerut eu)..........0.60 ore=32.44 RON
- gresat pedala ambreiaj (am cerut eu)................0.20 ore=10.81 RON
- reglat duze stropitori fata+spate (am cerut eu)........0.20 ore=10.81 RON

Total cost revizie......604.12 RON

Data viitoare schimb doar uleiul si filtrul la ei, restul cumpar eu consumabile si mi le schimba var'miu.
_Constantin_
Cum ar spune baietii din craiova : Mancati-as ... 6 mil revizia la Yaris 1.0. Enorm. Filtru de polen 2 mil? blink.gif E mai scump decat la Avensis.
BogdanS
QUOTE(_Constantin_)
Filtru de polen 2 mil? blink.gif E mai scump decat la Avensis.


O fi miniatural -- cum un MP3 player mic costa mai mult decat unul mare, poate la fel o fi si cu filtrele-astea de polen: "uite dom'le ce fac japonezii astia, filtru de polen care încape în mașinuța aia!" biggrin.gif

(Nu fac misto de Yaris, as vrea si eu una pentru nevasta-mea si nu mi-o permit.)
drabisan
Scump, scump, la Avenis e 130ron!
Cred ca are dreptate Bogdan cu miniaturizarea...
Si sa nu-mi spuna nimeni ca nu e mult prea scumpa o bucata de hirtie impachetata. La banii astia ar trebui sa fie tratata cu argint sau aur!
vio
poate ca e mai mare ca dimensiune , am vazut un astfel de filtru la un Opel vectra b si e de 3 ori mai mare decat la Corolla sau Avensis
M A R I A N
Cred ca nu o sa schimb filtrul de polen multa vreme de aici inainte.Poate ca o sa-l spal in masina de spalat rufe-la program de matase. biggrin.gif
Chestia e ca masina nu a avut de noua astfel de filtru.Eu am ales sa-l pun si nu imi pare rau.Si asa Galatiul este superpoluat si prafuit, macar in masina sa am parte de un aer mai bun.
Oricum si filtrul de aer era de schimbat pentru ca era aproape negru. blush.gif
Mihai71273
Azi am sunat sa ma programez la revizia de 1 an. Am o Corolla Sedan de 1.6 benzina cu 8500km la bord. Am sunat mai intai la Toyota RO care mi-a sugerat un pret cuprins intre 4-5 mile si apoi la Toyomotor care mi-a zis de 6.5. In conditiile in care pe la unii dintre voi am vazut un pret de 3-3.5 mile (ptr o revizie "standard"), ce parere aveti de aceste variatii?
DAN
Normal nu ar trebui sa existe aceste variatii de pret de la un dealer la altul.Dar din pacate exista, pentru ca fiecare isi pune ce tarif vrea el la manopera respectiv ce adaos il taie pe el capu' la piese.Normal preturile la revizii si la piese ar trebui sa fie acelasi in toata tara(sa nu mai zic ca normal ar trebui sa fie la fel in toata UE).Dar va mai dura probabil pana atunci..
Uoffff...daca as ajunge eu sa lucrez la importator..as face ordine prin dealerii astia :angel: :bandit: ..ca isi fac de cap si din pacate strica imaginea unei marci foarte bune...dar e imposibil asta pentru mine...cel putin pentru moment... biggrin.gif :wave: :brave:
Legionaru'
Toyota are nevoie de oameni ca tine. :wave:
DAN
QUOTE(Legionaru')
Toyota are nevoie de oameni ca tine. :wave:

Nu neaparat de oameni ca mine, ci de oameni care sa puna suflet in ceea ce fac si sa la placa asta.Sa puna compania pe primul loc respectiv clientii acesteia.Mie asa mi se pare normal...pentru ca daca nu ar exista acesti clienti cu timpul nu ar mai exista nici compania...mai ales acum cand in domeniul auto e o lupta continua.In felul acesta cu siguranta vor face numai ce e bine...parerea mea..
Mihai71273
Am sunat si la Next Automobile in Pitesti. O revizie de 1 an "standard" costa 64Eur+TVA. In conditiile asta imi vine sa ma duc in Pitesti, ca daca pun benzina in plus, tot nu ajung la preturile din Bucuresti..
_Constantin_
O sa fac eu in cateva sapt revizie normala la pitesti si o sa va spun cat m-a costat.
Watcher
Avensis 2.2, 15 000 km, ToyoRo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.