Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce masina recomandati la 20000 EUR CIP?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
HalbaSus
La A3 1.9 TDI la prima revizie (dar la care am schimbat si filtrul de polen desi nu era obligatoriu) si cu ulei mai scump (in loc de mobil1 10W40 am cerut castrol 5W40) am platit 7 milioane (defapt 690 si ceva de lei). Deci daca in primele 2 revizii nu schimbi filtrul de polen si mergi pe ulei mai ieftin e posibil sa iesi din 10 milioane desi ma indoiesc.
_Constantin_
Dan, ai fost sa vezi vreunu din modele?
dan48523
pana azi am fost la Ford si Audi. La Ford eram interesat de noul Mondeo, dar inca nu e adus si au incercat sa-mi bage pe gat Noul Focus, care mi s-a parut scump pentru generatia si dotarile lui. Apoi am fost la Audi si am facut drive test cu A4 si A3, ambele diesel. Concluzia este una singura: intre A4 si A3 as alege A4, A3 mi se pare prea scumpa si cu mult mai putine dotari standard.
Saptamana asta ar trebui sa ajung si la Iasi si acolo voi face un tur pe la BMW, Volvo, Honda, Mazda, Toyota.
De la Volvo as vrea sa vad pe viu S40, ca numai la ala ma incadrez cu banii.
La Honda ar fi Acordul, la Mazda 6, iar de la Toyota Avensis si Corolla.

faza e ca mi s-a pus pata si vreau musai xenon in dotare, ori Fordul nu avea decat ca optional. Ce m-a incantat la ford a fost parbrizul cu dezghetare automata, dar parca e cam putin.
CatalinKRK
Parbrizul cu dezghetare e bun, dar fara geamuri laterale la fel tot trebuie sa iei razatoarea sa cureti ca sa vezi in oglinzi si-n lateral
Cornel001
"Parbrizul cu dezghetare e bun, dar fara geamuri laterale la fel tot trebuie sa iei razatoarea sa cureti ca sa vezi in oglinzi si-n lateral"

Ihi. O spune un posesor de focus cu parbriz d-ala.
dan48523
Dupa cum va spuneam, am fost la Iasi si dupa ce am intrat in mai toate reprezentatele v-as putea spun cam ce a ramas in discutie:

1. Opel vectra 2007 1.8 i, 140CP cu climatronic, 6 airbag, ABS,EBD, ESP, IDS, Xenon ma costa CIP 17500 EUR - 2 ani garantie

2. Volvo S40 benzina, cam cu aceleasi dotari CIP 20000 EUR 2ani garantie

3.Toyota Avensis - am ajuns cam tarziu si nu mi-au mai dat un pret

4. Volkswagen Noul Passat, tot cu un CIP vreo 20500 Eur

Am vazut si Legacy, impresionanta ca sisteme, dar dealerul era modest fata de ce campanii duceti voi pe forum biggrin.gif . M-a pus serios pe ganduri consumul. CIP e 22300 eur, cu motor benzina 2.0 R

Am exclus ca saracacios BMW seria 3, asta in comparatie cu Audi A4, dar sincer am mari semne de indoiala daca merita A4 25000 Eur.

Daca iau in calcul doar o prima impresie, parca pana la urma mi-as lua noua Vectra.
Intrebare: care din cele enumerate mai sus e mai fiabila si care are valoarea de revanzare mai buna?
HalbaSus
Probabil Avensis e cea mai fiabila si A4 are cea mai buna valoare de revanzare... asta daca ne luam dupa sondaje.
Mikidutzaa
Eu zic ca ar fi pacat sa iti iei Vectra... Fa si un drive test inainte sa te decizi. Uita-te si la Honda Accord, Mazda 6.

Mi se pare un pret destul de mare la Legacy, este cumva vreun model cu piele sau dotari speciale? E normal sa consume un pic mai mult din cauza tractiunii 4x4 permanente. Totusi, este 1.8l/100 in plus in regim combinat, nu e chiar asa mult, mai ales ca ziceai ca nu faci prea multi kilometri (compar cu Vectra care are 7.2, Subaru 9). Plus garantia de 3 ani.
drabisan
Ce te felicit e ca nu ai pus botul la Ford diesel. Desi ieftin, am unu linga mine, NOU, care face ca un A450 (tractor). E chiar mai zgomotos decit un Passat de 2l pe motorina, care, la fel, dimineata, face cor in fata blocului...
CPI
Hello Dan,

Nu judeca Legacy dupa dealer. Retelele de delaeri or sa creasca si or sa ajunga si in alte orase din jurul tau in curind. Asta pentru service.

Ai fost si la ATI Motors Company in Iasi sa vezi Accordul?

Din ce stiu eu de la colegi Hondari din Moldova dealer-ul din Iasi este numarul 2 la vinzari Honda din tara dupa Carpati Motors, fostul importator. Are si personal si service f. bun.

@Constantin, parca aveai alta parere despre Accord. Ce te-a facut sa ti-o schimbi, ai mers cu masina? Mie la Accord mi-a placut cel mai mult cum am simtit masina in jurul meu, una cu mine. Din tot ce am testat la momentul alegerii doar Legacy se apropia. SI am mai testat Vectra, Mondeo, Laguna. Intre timp am mers si intr-o Sonata si am mai impartasit impresii cu posesori de Avensis. Amindoua sint orientate spre confort, si pe viraje sint nesigure, asa cum e si Laguna. in sensul ca iei de volan dar ai o oarecare nesiguranta ca s-ar duce unde vrei. Nu iese de pe drum dar parca te face sa calci frina si sa iei piciorul de pe acceleratie. Cu Laguna si in curba de la Pescarus ma simt putin nesigur pe la 70 km/h.

Si mai am un argument pro-Accord, dotari vs pret, coroborat cu disparitia taxelor. Acum CIP inseamna toate taxele incluse, mai adaugi doar TVA. Si pretul este de

2.0i-VTEC Comfort M/T 15.980
2.0i-VTEC Comfort A/T 16.980
2.0i-VTEC Executive M/T 18.980
2.0i-VTEC Executive A/T 19.980
2.4i-VTEC Executive A/T 22.480
2.2i-CTDi Sport M/T 21.280
2.2i-CTDi Executive M/T 24.180

Cred ca Tudor a postat dotarile, bate concurenta cu ele. Daca la PAssat spre ex. echiparea de top se cheama Highline nu inseamna ca acopera toate dotarile de Accord ES.
_Constantin_
Inca mai cred ca Accord e o masina mai buna decat Avensis, materiale mai placute, dar nu imi place sa incepem sa facem dintr-o masina de familie cu suspensii si frane standard un monstru de sportivitate. E clar mai sportiva decat avensis.


Sonata? Mie nu imi place, e urat bordu ala cu spume, nu as putea sa traiesc cu el. In rest am impresia ca e ceva mai scumpa si nici motoarele nu sunt exceptionale. Am vazut un comparativ Accord/Sonata... hmm aia cred ca erau oribi, concluziile au fost cel putin penibile.

Legacy cum am mai spus este peste la toate capitolele, cel putin cele dinamince exceleaza. La subaru singura critica o am la adresa interiorului si in special culoarea consolei centrale. In rest dupa ce am vazut si auzit in ultima vreme Subaru chiar isi pastreaza numele in privinta fiabilitatii. In rest numai de bine. Sa alegi cu inima, nu cu portofelul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.