Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motorina efix de la Rompetrol
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
octavian90591
Am vazut ca a aparut din decembrie la peco; intrebarea este ,chiar isi face treaba cum spun ei? adica chestia de curatare a supapelor ,etc ; in plus la pompa respectiva era trecut euro 4 pe ea ,nicidecum euro 5, n-am prea inteles chestia asta
de la cine am luat masina,cica baga omv euro 5 in ea ( punto 1,3 multijet din 2005 ) Deci, o intrebare pt cei cu acest motor,ce folosesc, ce au vazut ca e ok pt el?
Sisi73634
Eu asa stiu de motorina euro 5 ca este mai "uscata" de aceea nu bag in masina mea care are euro 3

__________________________________
Ford Focus 1,8 TDCI 116 cp
Ford Focus 1,8 TDCI 100 cp
Ford Focus 1,8 TDDI 75 cp
Eduard46373
Am pus si eu EFIX,e euro 4 si merge super prost,toata motorina eur 4 merge tare prost,mai ales asta.
OMV eur 5 e foarte buna ,dar MOL Evo Eur 5 e exceptionala.Astea 2 sunt cele mai bune,dar am observat ca mai cu toate Eur 5 merge foarte bine,chiar si Petrom,Rompetrol sau LUkoil,cu Agip mai discutam ca de acolo am alimentat si imi merge cel mai prost posibil.In rest benzinariile mici,nici gand!
octavian90591
QUOTE(Eduard46373)
Am pus si eu EFIX,e euro 4 si merge super prost,toata motorina eur 4 merge tare prost,mai ales asta


Pai atunci chiar nu inteleg ( desigur,cu exceptia publicitatii) de ce o lauda atat producatorul; am folosit la un opel benzina efix si parca mergea mai bine decat cu cealalta,tot euro... dar normala;teoretic aditivii care ''curata'' supapele si celelalte chestii,isi fac treaba in timp,totusi daca motorului nu ii 'place' se vede imediat ( cum spui tu ca ai patit) ; momentan am tot omv euro 5 in ea,dar as incerca si eu niste motorina efix de la rompetrol ( daca motorul meu este euro 4, sa vad cum ii prieste motorina euro 4), sa vad daca se manifesta cum ai spus tu, mai ales ca vad ca ai acelasi motor ( cumva sa fi avut apa in ea,dar in cazul asta iti semnaliza martorul de bord probleme...din pacate in romania exista factorul uman din statiile peco,nu le mai ajunge...) :bandit:
Eduard46373
NU stiu sigur care e problema e cu Euro 4,tot ce euro 4 ca si combustibil Diesel merge mai prost decat Eur 3,am inteles ca este din cauza continutului scazut de sulf,la eur 5 acesta este inlocuit cu altceva dar la eur 4 e scos sulful si atat,asa mi-a zis o cunostinta care a lucrat la Lukoil,deci......MAma lor ,ne ia banii si atat wink.gif asta e! beer.gif
TLS-09
Am bagat si eu in sfarsit Efix de la Rompetrol. Excelenta motorina , m-a ajutat sa iau o decizie: raman ca si acuma exclusiv pe OMV sau MOL! biggrin.gif
Decat sa-mi curete motorina aia injectoarele, prefer sa nu le infund bagand motorina de import si basta!
Ciobanu45513
Motorina Efix este euro 4; motorina OMV/MOL importata este euro 5, deci alt standard si nu poate fi comparata cu euro 4...normal ca e mai buna.
Insa au si Rompetrolu' euro 5 si este produs la noi.
Eu am ramas la euro 5 de la rompetrol - ca prestatii motorul e la fel, consumul e mai mic ca la EVO Diesel de la MOL iar pretul e mai mic.
C Z R
am spus deja ca este cea mai proasta si nu credeam, ca mi se spusese in nenumarate sa nu fac prostia sa bag, nu am ascultat si era sa ma impotmolesc la un ITP din cauza acestei benzine "de calitate"
Eduard46373
Sunt jumatate dim Benzinariile mol care nu au EVO si au o motorina eur 4 iar la OMV sprint diesele este tot euro 4,doar alpin e euro 5 .LA Petrom Top Diesel este tot euro 4.Asa ca e plina piata de euro 4.
octavian90591
QUOTE
am spus deja ca este cea mai proasta si nu credeam, ca mi se spusese in nenumarate sa nu fac prostia sa bag, nu am ascultat si era sa ma impotmolesc la un ITP din cauza acestei benzine "de calitate"


Imi pare rau pt tine; totusi, intrebarea mea era pt MOTORINA e-fix?!
Nu prea este acelasi lucru, nu crezi?
octavian90591
QUOTE
am spus deja ca este cea mai proasta si nu credeam, ca mi se spusese in nenumarate sa nu fac prostia sa bag, nu am ascultat si era sa ma impotmolesc la un ITP din cauza acestei benzine "de calitate"


Imi pare rau pt tine; totusi, intrebarea mea era pt MOTORINA e-fix?!
Nu prea este acelasi lucru, nu crezi?
TLS-09
Eu raman la parerea ca reclama este exagerata fata de beneficiile reale. In mod cert daca nu te uiti la diferenta de pret folosesti motorina de import de la MOL sau OMV.
Si inca ceva, mai exista un topic identic astfel incat administratorii ar putea sa unifice topicurile.
C Z R
QUOTE(octavian90591)
QUOTE
am spus deja ca este cea mai proasta si nu credeam, ca mi se spusese in nenumarate sa nu fac prostia sa bag, nu am ascultat si era sa ma impotmolesc la un ITP din cauza acestei benzine "de calitate"


Imi pare rau pt tine; totusi, intrebarea mea era pt MOTORINA e-fix?!
Nu prea este acelasi lucru, nu crezi?


octavian iti spun ca este la fel si mi s-a explicat clar si raspicat ca nu este bine aditivata, concluzia o tragi singur.

p.s. ati observat si voi un miros ciudat al acestei benzine??? blink.gif
Eduard46373
Ideea mea suna cam asa:Efix sau orice alceva Euro 4 tot prost merge,o proteja motorul ,habar nu am dar se simte lipsa de putere daca ai un motor mai mic 1.3-1.5 l .iar EUR 5 fie ea si de la Rompetrol sau Luckoil merge mult,mult mai bine.LA fel ca si la Mol,cea TEmpo care nu stiu ce propietati are pt motor merge tot naspa ca e euro 4.Daca iesi din Buc gasesti euro 3 si probeaz-o sa vezi ca motorul merge mai bine decat cu euro 4.
Oricum cea mai ieftina ramane petrom care e 3.09 lei,ieri,cea de iarna,top nordic.
Asa ca,alimentati cu cevreti: ieftin sau scum,putere sau ...ieftin si atat.
ca protejeaza motorul....bla ,bla...o proteja ea ceva dar ce faci ca se simte la putere,mare diferenta.
LA benzina Efix,nu e nici odiferenta fata de alte marci,la seviciu numai cu de aia alimentez si alti colegi baga de alte benzinarii si nimic in plus sauin minus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.