Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mercurial Lada
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2
tzo99516
eu am dat 80 de lei pe ele,si pe fata si pe spate au fost acelas pret!
deci 2 arcuri 80 de lei! la obor de la viorel
Andrei79789
Eu ma bag la un drum pana la Ruse intr-un weekend, dar stie cineva unde gasesc piese de lada ?
Cine se mai baga ?
tzo99516
gasesti peste tot piese de lada,important e sa sti care sunt bune si care nu!
e cam greu pt mine sa vin ca eu am de alergat cu asigurarea si cu alte dandanale si in plus nu mai am bani de mers pana la ruse
Andrei79789
- stator pt. electromotor lada 1200 - 100 lei , din obor, productie bulgareasca, probabil mi-l dadea si mai ieftin dar ma grabeam.
- rulmenti alternator (2) 10 lei bucata, made in China smile.gif
tzo99516
ce e ala stator? ma daca vreti piese.... da stiti voi,,, vb cu mine... spres sa nu fiu acuzat de reclama iar! sad.gif imi cer scuze!
Andrei79789
statorul e bobina aia mare, cilindrica si statica de pe alternator, care vine pe ... rotor smile.gif
tzo99516
pai mai sus ai zis ca de la electromotor! sunt bulversat dar ma lamuresc eu
Sula103604
nu stiu cum voi..da eu am luat foarte ieftine piesele din Chisinau biggrin.gif...le fac poze ca nu stiu cum sa le zic in romana...deci: "nijnie riceghi" - 2 bucati..48 ron, Filtru aer = 4 ron, salin blochi nijnie = 4 bucati=6 ron, 2 ventilatoare care se pun pe pompa de apa cu 6 palete = 20 ron(10 ron/bucata), supapa gaz-40 ron(da cred ca nu era nevoie, o sa o am ca rezerva biggrin.gif), planculita aia pe care scrie LADA pe portbagaj=1 ron; cam atat...mi s-a propus sa mi se faca motorul, cutia, ambreiajul, franele, directia...si ce mai era..350 euro biggrin.gif..zic eu acceptabil...am auzit de la el ca preia comenzi din Brasov, daca mai alflu ceva va anunt biggrin.gif
Georgian40398
QUOTE(Sula103604)
mi s-a propus sa mi se faca motorul, cutia, ambreiajul, franele, directia...si ce mai era..350 euro biggrin.gif..zic eu acceptabil...


pai cum adica, sa stai acolo cate zile ca sa iti faca motorul ? cat ar fi costat numai motorul de refacut ? smile.gif
Sula103604
biggrin.gif..ihi..intr-o saptamana face tot ce am scris mai sus, sau chiar mai repede:D..chiar la reprezentanta VAZ..piesele le iau de pe loc..si iti fac si o lista cu ce iti trebuie daca nu ai incredere in ei...si te duci si le cumperi tu..o sa ma interesez cat face numa motorul..si voi posta
mihail81843
Am circulat mult prin Rep .Md,anul trecut un RK. numai motor negociasem cam 120 de dolari cu alezaj , rectificat arbore tot. Nu era scump.Iar ca preturi cele mai mici sint in bazar la BALTI. Au de toate si noi si sh ,e usor de ajuns e chiar linga autogara deci merge si cu autocarul trebuie doar ceva cunostinte de limba rusa, daca nu cunoasteti exact reperul.Si atentie mare la militieni , sint nemernici rau de tot mai ales cu romanii.
Sula103604
QUOTE(mihail81843)
Si atentie mare la militieni , sint nemernici rau de tot mai ales cu romanii.
...ei na..is nemernici cu toata lumea, dar numai cand vor ei tongue.gif, au apus vremurile in care se legau de tine daca observau ca esti strain..ultima data cand am fost in MD..m-au oprit sa se uite la permis biggrin.gif ..erau incantati de cum arata, mi-au si urat drum bun si mi-au zis sa nu o iau pe nu stiu ce ruta ca se fac sapaturi..asa ca cine incalca legea, acela o va pati, cat timp esti "curat"..nimeni nu se leaga de tine, chiar daca ai accent de roman biggrin.gif, am trecut de prea multe ori prin asta :boxing: ...
mihail81843
Ma bucur ca ii apreciaza cineva , nu uita totusi ca in Md. este un regim comunist la putere, si toate bune si frumoase pina nu ai de-aface cu ei. Cum am zis am stat f mult prin MD. si Ukraina sotia mea este ukrainianca si iti dai seama ca rude si o gramada de cunostinte in acea zona folclorica.Oricum eu am alta parere.....si stiu eu de ce! :wave:
Horia49540
asadar:
preturi RUSE:

piese luk, valeo etc.:
disc ambreiaj; aprox 30 €
placa presiune: aprox 30 €
filtru aer Filtron: 5 RON
de altele n-am intrebat, dar au zis ca u destule

piese rusesti original:
carbuni alternator: vreo 5 RON
disc ambreiaj: 30€
placa presiune 30€
disc frana 10 €
arc spate 10€
pompa frana vreo 10€ parca (am uitat, dar cam pe aici era:)

pt cruce cardanica si cilindru frana spate sa zica Dl Popescu, ca el stie

piese mici, pentru care aici platim mult si sunt proaste sunt acolo originale la preturi simbolice

i-am povestit patania colegului din Bacau cu suruburile de roata rupte si s-a mirat femeia, a zis ca nu erau bine calite, piesele lor au garantie

deci piese la juma' de pret sau chiar de trei oir mai ieftine ca aici

deci se poate, la ei omul e furat mai putin ca la noi biggrin.gif
ba tin minte ca si o baterie Bosch era mult mai ieftina ca aici, dar sa completeze colegul de calatorie
:wave:
Horia49540
aaa, diferential reconditionat cu garantie vreo 60-70€
Horia49540
parbriz 30€

le spun pe rand cum imi aduc aminte:)

avem coordonatele celor trei magazine
deci cand vrem piese dam telefon, si daca au mergem direct:) :wave:
Daniel82595
pai atunci se merita sa mai tinem mult timp laditele :wave:
Horia49540
categoric!
cu asa piese lada n-are moarte!!! band.gif
Popescu91011
Eu mi-am luat din Ruse:
o cruce cardanica - 5 euro
cilindru receptor frana - 5 euro
un parasolar sofer - 3 euro
furtunele superior si inferior de la termostat aproape 2 euro bucata
un mâner interior de deschidere a portierei, cromat - 1,5 euro
garnitură talpă carburator - vreo 0,09-0,10 ron o nimica toată, nici nu rețin exact.
Am mai reținut, ca prețuri: o siglă cromată pentru masca radiatorului, care era 3 euro, și un parbriz, care costa cca 100 Ron.
O baterie Bosch Silver 55 Ah, tip BN, era aprox. 180 ron, față de 250-260 cât ajunge pe la noi
Sula103604
Moarte nu are cu asa piese colegu'..da cu caroseriile ce ne facem..ca isi spune timpul cuvantul...imbatraneste si fierul..cu kituri nu o tii la vesnicie..dar cu piese..bravos biggrin.gif
Daniel82595
pai luam si tabla tot de la bulgari biggrin.gif :wave:
Matei93575
Mama preturi superbuna!Mai ieftin ca la unguri oricum de Buc e mai aproape Bulgaria decat Ungaria.Ce au patit cei din Obor de s-au rarit?Salutare
Horia49540
aveau si tabla buna, n-am intrebat preturi
dar intr-adevar caroseria e marea problema
cei care au caroserii bune pot sta linistiti inca vreo 10 ani
dar a mea de ex a cam inceput sa imbatraneasca, dar deocamdata nu fac nici un pas...asteptam sa vedem

da' judecati si voi ce tabla re lada: aveam de vreo 6 ani rugina la pasajul dinspre roata al aripii dr spate
i-am pus silicon bun, am vopsit, dupa 3 ani logic ca iar apare si cade siliconul, o las asa, mai pun silicon etc
si acum vreo 2 luni m-am ambitionat si am smirgheluit bine, am dat grund si apoi vopsea si nu se mai cunoaste nimic!!!de altfel si voi v-ti uitat si nu v-ti dat seama!
o tabla care a stat goala ani de zile in apa si zapada, si nu s-a gaurit
ia da vedem alte masini daca pot asa! biggrin.gif :wave:
Daniel82595
Am observat si eu ca cei de la obor s-a rarit, abia le mai vezi masinile prin zona. Probabil ca de la 1 ian 2007 le este mai greu sa intre in RO si d-asta plus ca am inteles ca nu mai aveau asa vanzare mare ca pe vremuri.
QUOTE(Horia49540)
o tabla care a stat goala ani de zile in apa si zapada, si nu s-a gaurit
ia da vedem alte masini daca pot asa! biggrin.gif

pot sa confim, am o portiune de vreo 3 cm patrati pe plafon unde a sarit vopseaua din martie si abia au aparut niste puncte de rugina....dar in alte parti se vede ca are 27 ani caroseria biggrin.gif
Horia49540
plafonul ar fi bine sa-l repari ca dup-aia te ploua :wave:
si nu te mai vaita ca tu ai o caroserie super buna, la tine m-am gandit cand am zis "cei cu caroserii bune" biggrin.gif :wave:
Horia49540
de pe site-ul bulgar: lada din 1984 cu 20 000 km reali se zice, tinuta doar in garaj la 600 euro
lada 2105 din '87 cu 147 000 km la 700 euro...
daca nu vedeam preturile de la piese cu ochii nostri poate nu credeam biggrin.gif :wave:
k.68177
Felicitari pentru excursia in Ruse smile.gif. Ar trebui sa ne organizam, sa aducem piese, ca in magazine sunt f. mari preturile. Imi pare rau ca nu cunosc limba rusa, si ca momentan nu ma pot deplasa cu masina. Acum cateva saptamani, in timp ce tractam o masina, mi s-a dus un piston, adica s-au spart segmentii. Cu chiu cu vai am ajuns acasa, dar am o bataie in motor, si plus cand scot capacul unde se toarna ulei, se simte cum scapa compresia, deci am si ceva probleme cu supapele.... sad.gif Vara asta motorul meu va avea parte de un rk sanatos...
Horia49540
multumim:)
eu ma gandesc serios sa merg la vreo intalnire de-a lor nationala daca s-o face mai spre toamna...
daca e ceva va anunt:)
Sula103604
colegu'..de nu ma iei cu tine..grrrrrrr..fac urat..daca e in octombrie..ahahaha..betoooooonnnnnnn...vin si eu...incep sa strang bani de gaz..
Horia49540
si tot la Ruse: bujii Champion RN9YC (deci din cele care trebuie biggrin.gif ) la vreo 45-50 000 bucata
deci un set de bujii super iese max 20 RON :wave:
mihail81843
:cheers:
ai idee o pompa de frina cit ajunge?
Horia49540
da, uitasem, pompa centrala de frana 30 RON, nu mint, 20 leva=10 euro

la noi e vreun milion parca...

a propos, de pe forumul bulgarilor, un ladiator de samara e sub 1 milion parca...la noi...nici nu vreau sa ma gandesc :bash: :wave:
mihail81843
Asa cum am zis am fk comanda la un mag.de piese la comanda pt o pompa de frina . Eu am zis de Lada .... ei mi-au trimis italyana smile.gif
Sint tare curios sa vad daca se si potriveste . blush.gif
La prima vedere totul pare O.K. Unde mai pui ca nu a costat decit 62 ron .
Haideti sa vedeti si cum arata : blink.gif
mihail81843
Ce m-a uimit mult la eticheta data fabricatiei..........
Vedeti si voi biggrin.gif
Horia49540
pare a fi buna, tre sa mearga
dar...ai oua isir pentru conducte spate la pompa asta noua, si pe masina nu ai decat o teava spre spate...
dar pui un surub aerisitor de etrier (cred ca e acelasi filet...) si se rezolva...dar faci proba inainte:)

dar ce are pompa ta veche? poate se poate repara numai prin inlocuirea garniturilor... :wave:
mihail81843
Acum am terminat de montat. E beton, am aerisit frumos si are frine ca noua. biggrin.gif
Nu are gaura de aerisitor , e doar un sanfren cred ca se poate gauri si fileta pt aerisire, dar merge perfect asa . Ca diametru e putin mai groasa are 19,5 si pistonasele se scot prin fata nu are suruburile sub ea.

Cea veche nu am reusit sa-i dau de cap, i-am schimbat garniturile a tinut exact 5 zile si a cedat fata , pierdea lichidul prin fata pe linga garnitura... se prelingea pe linga servo. Avea niste pori in partea de jos a cilindrului pe interior ca si cum ar fi fost mincata de rugina blink.gif

Oricum acum prbl. s-a rezolvat biggrin.gif
Daniel82595
da' unde e magazinul asat minune ? pe net cumva ?
mihail81843
Cu regret, nu este pe net este real si este in Slatina,... str Varianta Oituz nr 48 si se numeste Auto Top asta e oricum e de bine biggrin.gif

:wave:
Popescu91011
QUOTE(Cosmin65397)
Salve baieti! Mai intai vreau sa va zic ca merge Ladita lui Horia de rupe pamantu' ,in aprox 45-50 de minute am ajuns la Vama ce-i drept nici soseaua nu a fost aglomerata,cei din vama nu au avut nici o treaba cu noi baieti buni vamesii si romanasii si bulgarasii.
In legatura cu piesele ,eu am luat 2 capete de bara ,pivoti(10 leva bucata) bucse de bascula(2.50 leva pe buc),filtru de ulei (6 leva),filtru de aer (3.80 leva),semicaseta de directie pe rulment (24 leva) in total ar veni cam 170 Ron.
Horica a mai luat preturile si de la alte piese si o sa le posteze el .

Hai să punem prețurile în topicul ăsta, ne va fi mai ușor să ne documentăm.
Horia49540
uite aici preturi piese:sutn in euro, cu o marja de eroare +-10% probabil, caci 1 euro=1.93 leva, cam asa...

rezervor benzina 60
radiator 65 de alama si 43 de aluminiu
servofrana 19
caseta de directie - aici e interesant: vreo 80 euro cu TVA si vreo 70 fara TVA, dar cine e "corect" sa ia cu TVA ?haha
arcuri 18 euro perechea fata(sau spate, e acelasi pret)
cuzineti 10
supape18
pompa ulei16
baie ulei19
volanta27
bascula inferioara 9, bascula superioara 7
prag exterior 4 euro - nu mai stiu daca unul sau perechea:)
lonjeroane - nu se pot suda lonjeroan ca la dacie cica, trebuie luata toata semipodeaua cu lonjeronul gata sudat pe ea, costa 33 euro (o semipodea cu 1 lonjeron)
masca fata - cromata nu exista, de plastic e 3 euro
bara fata/spate - nu prea mai exista comate, doar din cele noi de 2105 etc.
aripi stanga/dreapta - 17
protector de noroi ce vine sub aripa 21 pt toate rotile

racorduri frana Fenox (bielorusia)5

cam asta ar fi

si inca ceva: mi s-a spus din capul locului ca piese ca cele comuniste in 1980 etc. nu se mai fac, nici ornamnte de crom
dar ce au ei sunt originale rusesti, sau bieloruse - capetele de bara Fenox, pompa de apa, semicaseta de directie etc si ce am mai luat noi au certificat de garantie inauntru si pe capul de bara scrie ca e garantat minimm 50 000 km
sa vedem daca e asa, timpul ne va spune:)

si o rectificare: la maganinul cu piese occidentale nu prea au piese de lada, doar ce se potriveste de al alte firme

acum aveau discul + placa ambreiaj, pretul era de vreo 100 euro amandoua (nu le vand separat)

discul de ambreija rusesc(cu serie pe el, ok) a fost vreo 100 RN, Ciprian stie...

deci, dupa cum spunea seful de magazin bulgar care stia 2-3 cuvinte romanesti..."este bani?" biggrin.gif :wave:
mihail81843
Unele preturi sint interesante si aceeptabile, unele scumpe ...... ca ex caseta de directie ,70 80 euro cam mult zic eu ! Am luat anul trecut din bazar di Balti( Rep MD.) aceeasi caseta cu fix 450LEI moldovenesti. Asta vine cam un milion in banii vechi. Si nici nu am cautat prea mult, ca poate gaseam mai ieftin......Asta e. :wave:
Horia49540
da, se poate, dar esti sigur ca e facuta cum trebuie? parca ot tu sau altcineva spunea ca s-a ocit nu stiu ce la diferential ca nu era calit...
ei ziceau ca n-arerost sa iei caseta noua, ca vindeau si piese (absolut toate pentru caseta
dar cand i-am zic ca nu are cine sa o repare in RO a facut asa niste ochi mari, nu-i venea sa creada ca mecanicii nostri sunt doar "daciotsi" biggrin.gif :wave:

si inca o data spun, omul zice ca toate piesele lor sunt doar de la firme de incredere si nu au probleme...
ramane sa vedem pe pielea noastra daca zice adevarul sau nu, dar cert e ca din 7 capete de bara cate am luat nu am refuzat nici unul, toate erau ok biggrin.gif
in Ro niciodata nu mi s-a intamplat asa ceva, mereu le gasesc cate o hiba... :bash:
nicolae112943
cine imi spune si mie cat costa :

-regulator de tensiune
-bobina de inductie
-carbuni alternator
-diode de alternator

si daca aveti idee cam cat costa un motor de lada nou sau second hand dar bun......si daa aveti idee cat este un radiator de incalzire (de interior,cel care da caldura in masina)

VA MULTUMESC FRUMOS,cu stima NICU
Horia49540
carbuni alternator - 5 RON la bulgari si 5-7 ROn la Obor

regulator de tensiune , bobina de inductie , diode de alternator si radiator de incalzire - parerea mea - mai bien iei sovietice de la dezmembrari, e muuult mai sigur :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.