Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Adolescentii la volan: cu 230 kph in Subie WRX
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4
ozz86651
Nu stiu cum e dunga continua in Romania pusa, da la mine aici nu d e putine ori se intimpla sa am dunga continua si juma de km vizibilitate. Daca vin din spate lansat cu 30-40kmh mai mult, depasirea ia foarte putin (secunde) si juma de km e mai mult decit suficient, oricit de conservator ai fi. Pe de alta parte daca pleci de la viteze egale e adevarat ca poate sa ia cam mult timp si sa fie putin la limita. De asta eu evaluez de la caz la caz si nu-mi iau riscuri aiurea, in fara de alea de amenda.
In nici un caz nu m-am referit la depasit in curbe sau ceva de genul asta.
Xalanx
Am fost azi la tara, sa-l iau pe fi-meu. Si ma trezesc in spatele unui Tico, cu o doamna intre trei varste la volan, cam cu 30 km/h sa zic, aproximativ. Am rezistat in spatele ei vreo cateva secunde. Dupa care am calcat linia continua. I'm ashamed... blush.gif
@ozz - la tine acolo, unde vine asta?
MotorHead
QUOTE(Xalanx)
Am fost azi la tara, sa-l iau pe fi-meu. Si ma trezesc in spatele unui Tico, cu o doamna intre trei varste la volan, cam cu 30 km/h sa zic, aproximativ. Am rezistat in spatele ei vreo cateva secunde. Dupa care am calcat linia continua. I'm ashamed... blush.gif
Tsk tsk tsk. Ai avut noroc ca nu i-a dat talpa cand te-a vazut in depasire tongue.gif
Xalanx
Milos cum sunt chiar am depasit in treapta superioara fara sa turez motorul sa n-o sperii, poate ardea un copan in frana din emotivitate si-i cadea proteza pe sub pedale.
air_wolf
QUOTE(MotorHead)
QUOTE(Xalanx)
Am fost azi la tara, sa-l iau pe fi-meu. Si ma trezesc in spatele unui Tico, cu o doamna intre trei varste la volan, cam cu 30 km/h sa zic, aproximativ. Am rezistat in spatele ei vreo cateva secunde. Dupa care am calcat linia continua. I'm ashamed... blush.gif
Tsk tsk tsk. Ai avut noroc ca nu i-a dat talpa cand te-a vazut in depasire tongue.gif


biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif tare. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif las' ca vorbim cu baba biggrin.gif oricum, sintem deviati rau de la subiect biggrin.gif biggrin.gif
revenind cit de cit: pentru cine vrea, viteza limita este unde se termina bordul sau podeaua. dar nu pe sosea oameni buni. sa faca asta pe circuit, daca sint chiar buni, dar pe sosea, unde poti lua cu tine cind crapi si oameni nevinovati, doar petru a dovedi ca ai fost mai tare... e stupizenie. mai ales cind ai 18 ani si ai toata viata in fata. recunosc ca si eu am calcat-o si chiar bine, pina s-a infasurat un prieten pe un pom. cu o zi inainte sa moara vorbeam de curse si de ce modificari urma sa aducem masinii... nu va pueti imagina durerea parintilor. sad.gif si totul de la o prostie...
HalbaSus
QUOTE(ozz86651)
Nu stiu cum e dunga continua in Romania pusa, da la mine aici nu d e putine ori se intimpla sa am dunga continua si juma de km vizibilitate. Daca vin din spate lansat cu 30-40kmh mai mult, depasirea ia foarte putin (secunde) si juma de km e mai mult decit suficient, oricit de conservator ai fi. Pe de alta parte daca pleci de la viteze egale e adevarat ca poate sa ia cam mult timp si sa fie putin la limita. De asta eu evaluez de la caz la caz si nu-mi iau riscuri aiurea, in fara de alea de amenda.
In nici un caz nu m-am referit la depasit in curbe sau ceva de genul asta.


Stai linistit ca si la noi e la fel, am vazut linie intrerupta in situatii unde nu puteai depasi nici daca aveai Ferrari Enzo si linie continua pe portiuni drepte de 1 km cu vizibilitate imensa... uneori liniile continue sunt vopsite pentru ca undeva in zona exista o benzinarie (mi se pare ca e obligatoriu sa faci linie continua in zonele benzinariilor), alteori am impresia ca e continua din ignoranta... ca sa nu zic din prostie.

QUOTE
cazul cel mai frecvent : tu ai camion in fata si astepti un loc cu linie intrerupta sa poti depasii . din spate vine un "bazat" care considera ca tu stai ca prostu acolo si vrea sa te depaseasca . incepe manevra , din fata vin masini , normal , nu ? ce faci ? il lasi sa depaseasca ? il lasi sa se faca muci ?


Asta n-are nici o legatura cu linia continua, asemenea viteji (obisnuit in dube) gasesti si cand e linie continua si cand e intrerupta.
T u d o r
Am terminat de citit topicul asta plin de sange... biggrin.gif

Concluzia mea: legea e lege si trebuie sa fie respectata de toti. Si mai ales.. fara exceptie!
Adica, care va sa zica, si de cei care dau talpa cand sunt depasiti, si de cei care depasesc peste linia continua, indiferent ce bou s-a trezit sa o puna acolo din motive doar de el stiute. biggrin.gif Explicatiile opiniei mele sunt simple si de bun simt: in ambele cazuri poti pune in pericol viata cuiva, chiar si a ta, daca asta conteaza mai mult pentru fiecare dintre noi. Atitudinea de muschi-man pe care o au romanii oriunde s-ar afla e ingrozitoare, suntem frustrati de viata asta stresanta si ne refulam oriunde se poate. Din pacate, de cele mai multe ori la volan.

Ufff.... cred ca am imbatranit.... :cry:
Bogdan104277
Corect,

Legea trebuie respectata, da' ce te faci cu "melcii furiosi" care mai circula pe soselele patriei cu ametiotoare viteze cu 30-40 km/h sub limita si nu ai pe unde sa treci de ei. Iar daca-i depasesti regulamentar si din neatentie depasesti cu 1 km/h limita se gaseste cate un garcea de moldova (suceava) detasat la mare sa-ti dea amenda pentru depasirea vitezei legale, dar pe nesimtitu' care tine in spate o coloana de 3 km, ca asa vrea muschiu' lui nu-l amendeaza.
Legea in romania e tare selectiva.
Atunci ce mai respecti? Conform carei selectii?

Ar trebui sa primeze legea "bunului simt" - nu te tin balamalele sa mergi cu viteza legala, macar mergi pe banda de pe margine sa aiba si altii loc sa treaca.
air_wolf
QUOTE(Bogdan104277)
Ar trebui sa primeze legea "bunului simt" - nu te tin balamalele sa mergi cu viteza legala, macar mergi pe banda de pe margine sa aiba si altii loc sa treaca.


e, asta ar fi o chestie... si da, ar fi o chestie sa fi amendat pentru ca mergi cu mult sub limita legala. se intimpa asta zilnic pe DN1 in otopeni. nimeni nu zice nimic, banda 2 si 3 ocupata cu oameni care efectiv dorm la volan dimineata: pot merge cu 78-79 si ei merg cu 49 maxim.
Bogdan104277
Probabil si-au luat cafeaua de la MAc, si nu voe sa o verse. biggrin.gif
HalbaSus
http://www.youtube.com/watch?v=YzJ1r5KL-fg

Ca sa fii total inconstient nu e nevoie sa ai WRX... nici M5... nici porsche... ajunge un logan si un cielo :bash:
Xalanx
QUOTE(HalbaSus)
http://www.youtube.com/watch?v=YzJ1r5KL-fg

Ca sa fii total inconstient nu e nevoie sa ai WRX... nici M5... nici porsche... ajunge un logan si un cielo :bash:


scena e de-a dreptul jenibila... dar din pacate ilustreaza un mare adevar. O gramada de pustani cu golan se cred cel putin schumi si ajung sau ii trimit pe altii pe taramuri luminoase.
HalbaSus
Ce ma mira pe mine mai mult e cum de a ajuns o asemenea filmare pe net ? Adica eu daca eram autorul unei asemenea depasiri (care mie mi s-a parut ca a durat o eternitate si a fost posibilia inclusiv datorita bunavointei celui din cielo) as fi distrus inregistrarea... nicidecum sa ma laud cu ea pe net... dar se pare ca daca esti prost pe sosea nici in afara ei nu iti merge mintea foarte tare.
Xalanx
Tipul in mod cert habar n-are de multe lucruri. Depasirea a durat enorm si a fost facuta prost, a schimbat in treapta superioara prea devreme. Chestia e ca filmarea e de o calitate slaba (probabil facuta cu telefonul mobil) si nu prea imi puteam da seama cat de tare vine tirul din fata. Ma asteptam sa vad un fel de montaigne russe cu loganul prin sant.

Din cauza unora ca asta e bine sa ai masina puternica...
gabi4
160 cu dacia 1310 :bash:
Baby Blues
Concluzia e ca poti sa mori destul de usor numai ca trebuie sa cauti anumite circumstante. Dacia aia mai avea putin si se dezintegra. biggrin.gif :bash:
A K U
QUOTE(HalbaSus)
http://www.youtube.com/watch?v=YzJ1r5KL-fg

Ca sa fii total inconstient nu e nevoie sa ai WRX... nici M5... nici porsche... ajunge un logan si un cielo :bash:


Mda, Razvan cretinu' si prietenul lui si mai cretin care vor ajunge prin copaci in curand daca vor continua sa-si inchipuie ca au cea mai rapida masina din Romania. Numai sa nu ia si pe altii nevinovati cu ei... :cenzurat:
Baby Blues
Pai daca te uiti la stirile de la ora 5 ii vezi pe prietenii cu Logan dar aia care nu au avut noroc. :evil:
Bogdan104277
Subscriu celor spuse pe aici. Din pacate Razvan si gasca lui de prieteni, precum si altii ca el nu au experienta prea multa. Schimba treptele total aiurea si nu folosea cum trebuia resursele masinii.

Probabil ca daca ar fi avut o masina mult mai puternica, la ora asta nu ar mai fi putut sa posteze filmulete cu depasirile lui "fantastice".

Pe dealta parte, si soferul din Cielo nu poate fi numit sofer, daca a inceput sa accelereze in timp ce era depasit. Din pacate si de astia sunt foarte multi in trafic. :bash:
A K U
Tipu' vroia sa arata "gagicii" din spate ce poate sa faca el cu Loganu'. Din pacate, nu e singurul, sunt foarte multi zmei din astia pe strazi. Nici ala cu Cielo nu e mai sanatos. Feriti-va cat puteti...
AZAZEL
hm !!!

sa va arat alti prosti. si mai mari:

http://www.youtube.com/watch?v=-PH4UYuunM8...ted&search=


iar urmatorul este DOBITOC. e de rasul curului. prost si inconstient.iar harbul care il conduce devine spre final funny !!!!

http://www.youtube.com/watch?v=HjjsWhURyw4...ted&search=
AZAZEL
inca 2 filmulete. nu stiu daca sa caracterizez intamplarile ca fiind distractive sau nu

http://www.youtube.com/watch?v=j8_ZLhN8PoA


http://www.youtube.com/watch?v=0ao3-AKfe6c...ted&search=
Iulian HondaFan
multi tampiti... blink.gif
Elena A.
Niste idioti! Ar trebui sa le curmam suferinta...impuscandu-i!!! Asti, lasati liberi, o sa faca victime...
Baby Blues
Aia cu dacia 1100 macar erau pe camp si nu deranjau pe nimeni dar aia cu Dacia 13003 banuiesc ca nu mergeau si ei pe campia baraganului.
HalbaSus
Dacia 1300 a prins 170... pacat ca nu era pe asfalt biggrin.gif, mai era unul cu logan care a prins in acelasi fel 200 de km/h... si avea si frana de mana trasa... iti dai seama ce facea daca o elibera biggrin.gif

Aia cu dacia 1100 sunt mai mult niste cascadori amatori... se vede ca ei AU VRUT sa puna masina pe o parte, nu e neaparat ceva extrem de inteligent, dar cat timp si-au riscat doar propria sanatate... sa le fie de bine biggrin.gif

Cel mai tampit mi s-a parut ala care conducea beat la 15 ani cu 160 km/h... nu ca ar fi ok sa conduci beat la 20... sau cu 160... dar cumularea acestor conditii e o reteta perfecta pentru dezastru. Sper sa-i vada parintii "opera" pe youtube devil.gif
f1anatic
http://www.suburbanchicagonews.com/plainfi...S1.articleprint

QUOTE
Car goes to Plainfield DARE after driver does 127 mph in 35 zone
(http://www.suburbanchicagonews.com/plainfieldsun/news/434229,6_1_NA22_CAR_S1.article)

June 22, 2007

By JANET LUNDQUIST The Herald News

A Naperville man learned a hard lesson about speeding when his prized sports car was seized by Plainfield authorities who clocked him traveling 127 mph in a 35 mph zone.

The led-footed motorist's dangerous stunt came to light recently when Plainfield police unveiled their new DARE car - a 2000 Dodge Viper.

Plainfield patrol officer Mario Marzetta was about finished running radar on Essington Road in March 2006 when the catch of the day flew by.

He heard it before he saw it - the Viper's engine revving high before the car blew by him - traveling nearly 100 mph over the speed limit.

The Naperville driver was eventually charged with felony fleeing and eluding police, while his car became the property of the Plainfield Police Department. Plainfield authorities would not identify the driver.

Now the shiny black Viper with a cognac leather interior has a fresh-paint detail and is outfitted with lights, ready to serve as the department's new DARE car. DARE stands for Drug Abuse Resistance Education.

The car's custom paint job was done by Jeff Brown of Todd's Body Shop and features an airbrushed American flag design on the hood. Others who donated services to customize the vehicle include Chicago Communication, Ray O'Herron, Plainfield Signs and Code 3.

The DARE car, which will be taken to community events, block parties, parades and schools, made its public debut this week at Cruise Night in downtown Plainfield. Cruise Night is held every Tuesday night on Lockport Street through Aug. 28.

Attempted getaway

The arrest was made on an afternoon in March 2006. Marzetta chased the joy rider north from 135th to 127th Street, where the Viper swerved left around two cars at the intersection and turned right.

The Viper weaved in and out of an industrial park before the driver hit Weber Road traffic and tried to hide in a nearby parking lot.

As the driver, a Naperville resident, was being fingerprinted - unaware he was losing his luxury ride - he asked Marzetta if the car could be stored indoors to shelter it from the elements. The vehicle has 17,000 miles on it and is in like-new condition.

When Marzetta dropped the man off at the Will County Jail, he "thanked" him for the car.
Bogdan104277
Da,

Si ar trebui sa-i vada inainte sa ajunga "vedete" la prost tv la ora 17.00, oriti in copacii de pe marginea drumului.

Si uite asa se da apa la moara politiei sa reduca viteza legala, sa interzica detectoarele, samd..

Pentru cativa pusti zarghiti trebuie sa sufere toata lumea, ca asa e democratic... :bash: :bash: :bash: :bash:
HalbaSus
QUOTE(air_wolf)
eu as interzice prostii la volan. examenul de permis sa fie examen, nu ce e acum. cu parcari si nu intre 2 jaloane ci intre stilpi cu tepi pe ei, circuit contra timp, plecari din panta/rampa, poligon de zi/noapte, traseu zi/noapte.

In acest caz scoala de soferi ar trebui sa dureze macar 3 luni, cu pregatire serioasa... dupa 30 de ore de condus (presupunand ca nu a condus inainte in "ilegaltiate") nu prea ai cum sa fii un as al volanului. In plus unii oameni pur si simplu nu au talent la asa ceva, dar necesitatile vietii moderne fac aproape obligatorie masina.
QUOTE
si as intezice in oras orice masina peste 1000cmc si care are peste 1.2 tone. e mai periculoasa o masina tunata decit un 4x4 normal.

Sunt de acord cu greutatea... cilindreea as mari-o totusi la 1.4-1.6... chiar ma gandeam ca daca mi-as putea permite doua masini mi-as lua un suzui swift sport 1.6 pentru oras si un A5/A6 3.2 pe care sa-l tin in garaj si sa-l scot doar la drumuri lungi.
air_wolf
QUOTE(HalbaSus)
In plus unii oameni pur si simplu nu au talent la asa ceva, dar necesitatile vietii moderne fac aproape obligatorie masina.


sa ia taxiul sau transportul in comun. am o amica care are permis, a facut 3 accidente in 3 zile de cind luase carnetul, a vindut masina si a renuntat, s-a dus si a predat carnetul. am tot respectul pentru ea.
in schimb am o vaca de vecina care parcheaza in toyota, cind iese din parcare o loveste, si-a facut masina muci doamna. si tot ea cu gura mare, ca sa mut masina de linga a ei biggrin.gif asta e sofer? vine barbat-su acum si ii parcheaza masina. in plus, vitzica a ras tot gardul cind a tras-o la trotuar, gard nou, frumos. acum o sa-l plateasca, ca au facut vecinii plingere la politie si primarie. asta ce necesitate are, in afara ca e idioata??? blink.gif
Xalanx
Bai da' sunteti culmea... sunt alte lucruri care ar trebui interzise, nu suv-urile sau LC-urile in oras. Eu as interzice carutele, mai ales alea cu tigani, incarcate cu saci imensi de PET-uri si cu vreo 100 de caini defiland pe langa. As interzice rapciugile de dacii care n-ar trebui sa treaca de RAR si se taraie ca vai de mama lor. As interzice ATV-urile in oras - aici chiar mi-am propus cand oi prinde un pitzigoi cu atv-ul pe aproape sa-l admonestez cum se cuvine.
Cum dracu sa interzici un LC in oras? Nu-i dai voie sa intre? Obligi omu sa-si cumpere o fabia htp 1.2 sa mearga cu ea 80 km pana la taranoaia si de-acolo sa-si ia LC-ul daca are nevoie de el?
Sau daca vrei sa pleci in concediu cu Avensisul 2.2 trebuie sa te tarai cu o prastie de Yaris 1.0 cand pleci in concediu, cu toate bagajele ca sa-l incarci de pe unde l-ai lasat sa nu cumva sa treci cu el prin oras?

:bash:
HalbaSus
Astea sunt cazuri extreme, eu vorbesc de oameni care nu sunt in stare nici batuti sa faca o parcare laterala cu spatele, sau care nu pot face o depasire decat daca au 2 km vizibilitate, care au nevoie de 20 de minute ca sa faca o intoarcere din 33 de miscari, care conduc cu scaunul ridicat la maxim cu ambele maini pe volan si cu fata lipita de parbriz, care retrogradeaza doar cand masina incepe sa tremure si probabil nu au depasit 3000 de ture niciodata. Totusi nu fac accidente, respecta regulile de circulatie si in afara de faptul ca mai incurca uneori traficul nu reprezinta un pericol deosebit. Eu cunosc o groaza de oameni din astia. Mi s-ar parea nedrept sa ii excludem din circulatie.
air_wolf
mie nu. daca nu parcheaza lateral corect te pune pe tine sa te duci la politie sa declari ca ti-a lovit-o. sau lasa masina jumatate pe banda 1 (am mai vazut). sau faci spume ca n-ai cum sa mai iesi de acolo (am patit-o).
sau care merg pe axul drumului pentru ca le e frica de santuri si nu poti depasi ca nu se da. sau care intorc de se face coada dupa ei si iar face lumea spume.
asa cum pentru a deveni pilot de avion sint niste standarde, asa sa fie si la soferi. cel putin in avion crapi singur, cu masina poti lua mai multi dupa tine.
vio
QUOTE(HalbaSus)
........care conduc cu scaunul ridicat la maxim cu ambele maini pe volan .........



aiic nu ti dau dreptate deloc . pozotia de condus mai sus e f buna pt vizibilitate poti intreba pe cine vrei , sau condu mai mult timp o mashina mai inalata si ai sa vezi.

condusul cu ambele mainei pe volan mai ales la viteze mari pe DN , Autostrazi s.am.d. tot la fel este esential sa ca poti evita sau face fatza oricarui pericol . cei care conduc cu o sg mana si stau ca shmecherii cefalopozi in scaun produc f multe accidente si f grave .

oare de ce la WRC , WTCC , F1 si alte sporturi cu motor pozitia de condus este aproape verticala ?! ... exista si o broashura sau ceva de genu :"cum sa ne alegem pozitia ideala la volan" .
Catalin41556
Oricat de mult si-ar dori unii interzicearea unei masini care depaseste o anumita cilindree, putere, etc. e practic imposibila, dar se poate face altceva mult mai inteligent cred eu:

Ce ar fi daca conducerea masinilor cu cilindree/putere ar coincide cu vechimea detinerii carnetului ? mai pe scurt de ex: ai min 1 an permis-conduci 800-1000 cm3 max 70 CP si tot asa mai departe pe niste
range-uri bine definite.

Asta ar limita accidentele produse de draci de bani gata care proptesc Cayenne Turbo in primul pom cu 250km/h imediat dupa ce-si iau permisul, etc, etc. idem aplicabil si motociclistilor, scuteristilor. Oricat de bun ai fi dupa 1,2 ani de condus nu cred ca te poti considera meserias pe o masina de 3L si 250 CP, pur si simplu aia e o bestie daca e sport si un pericol public daca are dimensiuni de jeep.

Sau doamnele (nu sunte misogin deloc) care pe cat de firave par unele, obisnuiesc sa conduca monstri de 2 tone si 170 CP si cilindreea peste 2.2L, probabil ca le spune sotu' "lasa draga ca pe cat de toanta esti cu o masina asa mare nu patesti nimic la un accident", si ii mai pune si un bull bar ca sa mai rupa si ceva pietoni eventual sau sa mai boteasca ceva masini cand parcheaza... de parca doamna respectiva are nevoie de jeep sa mearga la pescuit, vanatoare, la munte la cort, sa traga atv-ul dupa ea, sa intre prin parauri sau mai stiu eu ce.

Poate am devenit vehement dar ieri dupa o plimbare pe C. Victoriei cred ca am vazut 5 doamne in jeeps pe 2 km distanta, dame care conduceau ca un c...r si chiar nu inteleg de ce nu-si iau matizuri sau fieste sau coupe-uri ca le-ar sta mult mai bine in ele
Xalanx
nu merge asta cu vechimea permisului. Stiu o muiere cu permis de 10 ani care n-a mers efectiv decat juma' de an si conduce ca o cizma.
Si mai stiu inca una care are permis tot de vreo 10 ani, conduce de 5... si conduce la fel ca-n prima zi.
HalbaSus
QUOTE
Asta ar limita accidentele produse de draci de bani gata care proptesc Cayenne Turbo in primul pom cu 250km/h imediat dupa ce-si iau permisul, etc, etc.


Ideea mi se pare ineficienta din 2 motive:
1. prostul/teribilistul e prost si intr-o masina de 50 de cp si intr-una de 250cp... desigur la stiri mai repede se da o stire cu unul care a intrat cu cayene-ul in stalp dar pe langa el sunt cateva sute care cred ca dacia 1300 mostenita de la batranu' e un fel de impreza wrx sub acoperire si sfarsesc in acelasi mod tragic... chiar daca pomul nu il iau cu 250 la ora ci cu 100 rezultatul e acelasi.
2. daca cineva a stat timp de un 1-2 ani pe o fiesta de 70 de cp, iar apoi se urca pe o honda s2000 de 240... cu ce l-a ajutat experienta de pe fiesta, ca aia avea tractiune fata, comportament subvirator si pedala de acceleratie era mai mult un potentiometru pentru nivelul de zgomot. Eu zic ca scoala de soferi ar trebui facuta pe masina pe care vrei sa o conduci, vrei sa conduci 911, faci scoala pe 911, vrei sa conduci dacie faci scoala pe dacie. Eu spre exemplu am facut scoala pe o dacie 1310 pe carburatie, iar cand am trecut la masina mea, o supernova de 75 de cp mi se parea racheta.
Watcher
QUOTE
Eu zic ca scoala de soferi ar trebui facuta pe masina pe care vrei sa o conduci, vrei sa conduci 911, faci scoala pe 911,

Threadul asta e plin de idei dragute si inaplicabile. La asta insa gandeste-te putin: daca tu acum vrei sa iti iei 911 dupa ce ai facut scoala pe dacie si ai condus ML si A4, ar trebui sa mai faci odata scoala? Pe 911?
Si pe al cui 911 Pe al tau? Si te lasa inima sa ii pui dubla comanda la 911? :bash:
Sau cumperi unu special pentru scoala? Da daca in loc de 911 vrei sa iti iei Veyron? blush.gif

@airwolf: eu ma bucur sa patesc faze ca aia cu parcatul prea in strada cand sunt cu sprinterul. Lipesc frumos si incet masina de a lui/ei si apoi accelerez pana imi fac loc. L-am scos pe unu de pe o alee 5 metri asa (eu eram pe o alee parcat jumatate pe bordura ca sa mai incapa masini iar desteptul(a) s-a parcat pe alee, in cpaul ei, asftfel incat nu mai puteam sa iesim niciunul. Sunt curios cum o fi facut cand si-a gasit masina cu frana de mana trasa, in viteza si la 5 metri de unde o lasase biggrin.gif:D

@Interziceri/Reglementari: sincer cred ca un examen ceva mai dur si apoi simpla aplicare a legii, poate si progresia exponentiala a amenzilor pentru gravitate si pentru repetarea unor contraventii functioneaza. (de exemplu citeam de amenda de 40-60 MII de dolari pentru unu cu Y2K luat de radar cu +400kmph)
air_wolf
QUOTE(Watcher)
@airwolf: eu ma bucur sa patesc faze ca aia cu parcatul prea in strada cand sunt cu sprinterul. Lipesc frumos si incet masina de a lui/ei si apoi accelerez pana imi fac loc. L-am scos pe unu de pe o alee 5 metri asa (eu eram pe o alee parcat jumatate pe bordura ca sa mai incapa masini iar desteptul(a) s-a parcat pe alee, in cpaul ei, asftfel incat nu mai puteam sa iesim niciunul. Sunt curios cum o fi facut cand si-a gasit masina cu frana de mana trasa, in viteza si la 5 metri de unde o lasase biggrin.gif:D


mie au vrut sa-mi salte toyota astia de la primarie... au incarcat s-o traga, si-au rupt troliul. asta dupa ce au incercat s-o impinga... si eu ma distram de minume uitindu-ma la ei biggrin.gif pina la urma au lasat-o acolo biggrin.gif
cod
Am avut un exempliu destul de elocvent al (ne-)sportivitatii suv-urilor:

Pe dealul negru an fost depasit de un Q7, nimic neobisnuit pana acum, sunt depasit in mod constant de masini puternice. Doar ca acesta, dupa ce m-a depasit s-a postat in fata mea si nu voia sa mearga mai repede. Sa ma lase sa-l depasesc, nici nu s-a pus problema (imi taia fata la fiecare curba). La viteza cu care mergeam amandoi (eu presandu-l din spate) Q7-le schimba la fiecare curba 3 benzi (2 de urcare si 1 de contrasens), Ibiza mea stand cuminte pe banda de depasire.

Este posibil sa fie vorba si de sofer, dar sunt sigur ca masina aia avea o dinamica de rulare inferioara Ibizei mele, care nu are pretentii sportive. Asta m-a lecuit de orice gand as fi avut (foarte fugar) de a-mi lua un SUV ca masina de familie peste 5-6 ani.
DORU
Nu-mi aminti de Q7. Cel putin TDI-urile 3.0 si 4.2 sunt mancare de peste la peste 220-230km/h pe A1 / A2. Adica se plafoneaza...in timp ce altii trec pe langa ele nonsalant. Deci, sa nu aud de Q7. blush.gif
ozz86651
QUOTE
1,2 ani de condus nu cred ca te poti considera meserias pe o masina de 3L si 250 CP,


Ce-mi plac mie ideile astea ca o masina de peste 200CP te maninca de viu biggrin.gif. E adevarat la motociclete dar nu are absolut nici o relevanta la masini. O masina de 2-300CP se poate conduce si incet si repede, si prudent, si d ecatre un incepator. Exista evident cazuri extreme, masini sport cu motorul in spate si puteri peste 3-400CP, mai vechi si fara electronica care intradevar sint periculoase pe ploaie etc, dar masini normale, "civile", peste 200CP sint perfecte pentru un incepator.
Eu am si exemplu personal, nevasta-mea a avut pe mina Mazda o groza de timp desi inainte nu cred ca condusese mai mult de 15.000km, poate nici atit. Daca nu era sigur nici nu ma gindeam, dar eu pur si simplu nu vad diferenta intre 220CP si 70CP la un incepator. Din contra ai frine mai bune, cauciucuri mai bune, suspensii mai tari, manevrabilitate mai buna, deci e mai sigur.
T u d o r
Draguta, poate in America sa fie foarte bune pentru incepatori masini de 200+ cai. biggrin.gif Daca ai sti cate accidente mortale s-au petrecut in Valcea cu pustani cu BMW-uri puternice... Pentru ca puterea e corupatoare, iar la mintea de 20 ani sa mai si poata masina... Sunt de acord ca aceste masini trebuie sa stie sa si opreasca de la viteze mari si sint mai bine echipate in acest sens decat cele de 70 cai dar... mai e problema ca unele au un anumit tzacanit la volan... if you know what I mean... :angel: Si daca tzacanitul se asociaza cu nepriceperea si teribilismul specific varstei... goodbye.
Eu nu as da mai mult de 100 cai pe mana copilului meu la varsta majoratului... pentru ca vreau sa ma ingroape el pe mine.
Catalin41556
Si eu am vrut sa spun ce a intarit Tudor, ca un tembel care abia merge pe strada vs o masina f puternica la varsta majoratului sau imediat dupa=inconstienta crasa. Ce discernamant, ce experienta, ce reflexe poate sa aiba smecherasul lu' tata. ieri era un tiganus gelat intr-un bmw destul de vechi. era si cu o "brunetica" langa el si sa-i fi vazut ce-i dadea baiatul printre masini sa o impresioneze pe mulatra lui. Daca in locul lui puneam unul ed macar 25-27 ani credeti ca o mai ardea in halul ala pe strada aiurea asa... eu cred ca nu ! daca ar fi avut un matiz nu cred ca mai era as tupeist (si acesta chiar e un exemplu f f f ieftin).
HalbaSus
Aici sunt de acord cu ozz... nu stiu de ce asociati teribilismul si inconstienta cu masinile puternice, credeti ca aceste trasaturi sunt apanajul baietilor de bani gata ? Credeti ca cei care la varsta majoratului primesc o dacie rablagita si fara frane se gandesc "eu am dacie, nu am voie sa merg tare si sa fortez limitele masinii" ? Daca s-ar face o statistica cu tineri incostienti decedati in accidente cred ca dacia ar iesi pe primul loc.
Prima mea masina la 18 ani a fost o supernova, si va jur ca o forjam mai tare decat forjez audi-ul de acum. Am un prieten care la 18 ani a cumparat o dacie 1300 fara frane (a zis ca oricat a incercat sa le repare, frane ca lumea nu a avut niciodata), imi povestea ca la varsta cand esti tampit (18-19 ani) mergea rupt de beat cu dacia 1300 la viteza maxima (cat o fi aia nici el nu stie, ca vitezometrul nu functiona bine), acum si el se mira cum naiba a supravietuit, eu zic ca tine de norocul betivilor biggrin.gif. Dar ca el sunt multi altii, care nu au bani (nici ei nici parintii) de bmw-uri sau alte masini de peste 200 de cp dar isi iau sau mostenesc o dacie rablagita pe care o duc la limite.
E adevarat ca intr-o masina mai puternica poti atinge viteze mai mari, deci teoretic sunt expusi la pericole mai mari cei cu masini "tari", dar numai teoretic, pentru ca masinile "tari" au si suspensii mai bune si frane mai bune (asta bineinteles daca nu au SUV-uri biggrin.gif)
ozz86651
Se confunda responsabilitatea individuala cu puterea masinii. Pai 160 e suficient sa generezi dezastre si 160 prinde orice masina (ce spun eu, poti omori pe cineva si la 50kmh). Eu am avut masini sub 100CP cu care am facut o groaza de "minunatii", si asta fara sa ajung prea des la viteza lor maxima. Ala care a murit la 200 in Cayenne murea si in Dacie numai ca la 140. Ca aia mor in BMWuri puternice e ca sint ei timpiti nu ca e bmwul puternic. Te poti sinucide cu succes si cu o bicicleta sau cu schiurile, va zic eu.
Watcher
QUOTE
Te poti sinucide cu succes si cu o bicicleta sau cu schiurile, va zic eu...

..."din experienta"
Scuzati, pur si simplu m-am tavalit de ras la faza si am vrut sa va impartasesc asta biggrin.gif
T u d o r
Oameni buni, sa alergi cu 200 la ora pe un drum public inseamna sa si poti, nu? Adrenalina, betia vitezei, etc... sunt apanaje ale altor masini decat un O1 tdi sau Logan. Daca adaugi la aceste ingrediente si o dameza in dreapta... ai gasit reteta unui accident posibil. Pe langa astea, o masina sigura, stabila, puternica te face sa ai incredre mai multa. Increderea ca nu ti se poate intampla nimic e primejdioasa. Si te poate indemna sa faci locruri nesabuite daca nu ai o experienta suficienta si o minte coapta. Macar una dintre ele sa o ai si tot e bine... smile.gif
Iulian HondaFan
majoritatea accidentelor se intampla la viteze sub 100km/ora... dar tot la fel de adevarat e ca masinile sportive sunt mai des implicate in accidente ( d-aia si asigurarea la un 911 sau o Corvette este mai mare).

dar ii dau dreptate lui Ozz ca chestia nu tine de puterea masinii - masinile americane sunt in majoritate puternice dar faptul ca sunt mai grele si cu suspensii moi le confera o personalitate calma - intr-un Buick de 250CP nu iti vine sa faci fitze, sau oricum mult mai putin decat intr-o Mazda3 de 150CP... masini de tipul asta sunt facute pentru mers lejer si relaxat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.