Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Gun Control vs. Armed Violence
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3
Dany_s
la faza asta cu vanatoare imi aduca aminte de cele 2 episoade cu Borat cand se duce la Hunting club si la gun club.

Perfect de acord cu Ozz si Iulian, vanatoarea ca "sport" ar trebui interzisa, sau cel putin, redusa drastic si nu vad ce legatura are a fi sau nu vegetarian cu a fi sau nu de acord cu vanatoarea sportiva. Vorba lui Borat, mai curand vanezi criminali decat animale biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE(Iulian HondaFan)
si io sunt anti-vanatoare in general... mai ales ca sport... inteleg ca oamenii au trebuit sa vaneze ca sa supravietuiasca... dar sa omori de placerea de a omora este vicios si moral reprobabil ( fie ca te uiti in Biblie, Torah sau Coran ori in orice fel de precepte religioase).


Pai cel putin in biblie zice:

"Dumnezeu i-a binecuvantat si Dumnezeu le-a zis: 'Fiti roditori, inmultiti-va, umpleti pamantul si supuneti-l; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului si peste orice vietuitoare care se misca pe pamant'". Geneza 1:28.

Deci cel putin biblic vanatoarea e OK. E drept ca pe atunci se vana pentru a manca, nu din placere, dar conceptul ramane in picioare. Eu personal nu as vana, imi plac animalele si desi imi plac si armele (doh, i'm a man) nu le-as folosi pentru a impusca animale. Cu toate astea nu am resentimente cand mananc vanat. Daca cineva e pasionat de vanatoare... nu vad de ce i-am lua dreptul la hobby.

Pe de alta parte si eu as interzice total armele letale pentru aparare (pistoale, revolvere, uzzi-uri and so on). Mi se par mult mai utile din toate punctele de vedere armele non-letale, de exemplu: pistolul cu gaze, pistoale cu seringi tranchilizante, etc... Daca mi-ar intra un hot in casa si as avea un magnum 44' or something as avea retineri daca sa trag sau sa nu trag (m-as gandi la toate conditiile legitimei aparari din codul penal, as face un scurt rezumat, etc... si apoi as trage... daca as mai apuca). Daca as avea un kalash care sa traga cu seringi tranchilizante sau alta munitie non-letala as goli in el un incarcator fara resentimente.
ozz86651
La cum era legea legitimei aparari in Ro intrai la bulau, pentru ca nu era legitima aparare decit daca lama lui sau calibru lui era mai mic. Vorbesc serios, asa scria in lege acum 10 ani.
F1: ti s-a raspuns inaitea mea. Nu inteleg ce treaba are mincarea cu vinatoarea. E mult mai ieftin sa iei carne de la aprozar decit sa dai banii pe arme si munite, permise, ciini. Si chiar daca nu ar fi, nu are importanta. Vinatoarea e ucisul pentru DISTRACTIE. Practic tie iti place sa omori si sa chinui un animal (ca nu-l impusti exact in creier, uneori il ranesti si il alergi cu orele). Nu e nici o scuza aici.
Iarasi, cred ca esti cam tinar sa nu-ti pui intrebarile astea evidente.
Si nu, nu sint vreo Brigitte Bardot. N-as avea nici o retinere sa pun o sa sageata in arc daca ar fi nevoie. Dar nu e. Sint de acord si cu eutanasierea (cit mai civilizata) a ciinilor vagabonzi in Romania. Dar e alta treaba. Nu ma duc eu cu ranga in tarcul de ciini ca sa ma distrez, chiar daca efectul e acelasi.
Alta problema cu vinatoarea e ca nu mai poti bate muntii in liniste de tot felul de idioti trigger happy care te pot confunda cu un urs. Eu ma duc pentru liniste la munte si daca nimeresc unde nu trebuie, aud bubuituri. Despre cite animale sint pe cale de disparitie sa-ti spun?
Bodi
Da dar nu zice niciunde sa extermini ci doar sa stapanesti biggrin.gif
Adica poti sa dai atacul la Avicola dar nu e neaparata nevoie sa extermini ursul brun din Romania.
Daca tot am ajuns la Biblie si la republicani cum se imbina "Sa nu ucizi" cu posesia unui revolver? Il iei pentru colectie?
TLS-09
Si la stapanit nu prea ne-a iesit, de exemplu am ratat-o cu rechinii, femeile...etc. biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
La cum era legea legitimei aparari in Ro intrai la bulau, pentru ca nu era legitima aparare decit daca lama lui sau calibru lui era mai mic. Vorbesc serios, asa scria in lege acum 10 ani.
.

Nu era chiar asa de rau nici atunci si nu e foarte rau nici acum... Presa, si in general cei fara studii juridice de baza au exagerat problema, intr-adevar trebuia sa fie o proportionalitate intre mijloacele folosite respectiv intre atac si aparare... dar asta nu insemna ca trebuia sa iti masori lama de la cutit. De altfel reglemantarile referitoare la o asemenea proportionalitate sunt utile, legitima aparare nu inseamna neaparat "eu dorm in casa si vine hotul peste mine". Pot aparea situatii de genul, ala din fata mea se enerveaza ca eu merg cu faza lunga, opreste in fata mea si vine la mine agitandu-si pumnul, la care eu scot uzzi-ul si il ciuruiesc. Nici asta nu se poate.
Oricum legislatia actuala e destul de moderna in privinta reglementarii legitimei aparari, nu este la nivelul (bun sau rau, ca e greu de facut diferenta) din unele state US (unde poti sa-ti aperi si masina cu pistolul in mana, nu doar casa) dar nu sufera de prea multe lacune. De altfel mult mediatizatul caz iovan a fost o dovada ca legea in aceasta materie e destul de clara (mai putin pentru telespectatorii OTV-ului unde presupun ca inca se mai discuta despre acest caz biggrin.gif)
TLS-09
Bine punctat HalbaSus. Problema este ca lumea priveste legitima aparare si proportionalitatea intre atacul: material, direct,imediat, injust si care pune in pericol grav...... mai degraba matematic decat juridic. De aici apar chestiile cu :"da ce domnule trebuia sa masor lama cutitului...".
Legitima aparare este o chestiune care desi evident si clar reglementata necesita temeinica apreciere a situatiei de fapt in concret.
Aici cred eu ca este putintel lacunar sistemul american unde te poate rade doar pentru faptul ca ai trecut (poate din greseala ) pe proprietatea lui , proprietate, pe care omul a simtit brusc nevoia sa si-o apere cu mitraliera.
Dany_s
QUOTE(HalbaSus)
QUOTE(Iulian HondaFan)
si io sunt anti-vanatoare in general... mai ales ca sport... inteleg ca oamenii au trebuit sa vaneze ca sa supravietuiasca... dar sa omori de placerea de a omora este vicios si moral reprobabil ( fie ca te uiti in Biblie, Torah sau Coran ori in orice fel de precepte religioase).


Pai cel putin in biblie zice:

"Dumnezeu i-a binecuvantat si Dumnezeu le-a zis: 'Fiti roditori, inmultiti-va, umpleti pamantul si supuneti-l; si stapaniti peste pestii marii, peste pasarile cerului si peste orice vietuitoare care se misca pe pamant'". Geneza 1:28.

Deci cel putin biblic vanatoarea e OK. E drept ca pe atunci se vana pentru a manca, nu din placere, dar conceptul ramane in picioare. Eu personal nu as vana, imi plac animalele si desi imi plac si armele (doh, i'm a man) nu le-as folosi pentru a impusca animale. Cu toate astea nu am resentimente cand mananc vanat. Daca cineva e pasionat de vanatoare... nu vad de ce i-am lua dreptul la hobby.



Din Biblie, vanatoarea nu e neaparat OK. Depinde mult de interpretarea fiecaruia a cuvantului "stapanire" in contextul respectiv. A vana si a stapanii nu-s nicidecum sinonime, insa practic se lasa loc de interpretari.
James Kilowatt
Eu sunt de acord cu punctul de vedere a lui F1. Atata timp cat nu sunt vegetarian, nu pot sa-i injur pe cei care vaneaza chiar daca eu personal n-as face-o. Imi plac armele si sa trag cu pusca, insa in chestii inerte si nu in animale si nici chiar chiar in vecini biggrin.gif Ma refer la arme in sens larg, nu doar de foc, incorporeaza teribil de multa tehnologie si inteligenta...

Daca sa omori un animal e o crima, nu mai conteaza motivul pentru care o faci. O actiune intentionata e sau nu imorala indiferent de motivatia din spatele ei.

Chestia asta cu moralitatea in general e un subiect teribil de discutabil, indiferent ca se refera la mancat animale, ajutatul aproapelui, poligamie sau adulter, etc. Cam toate chestiile "morale" ne-au oferit un avantaj in lupta pentru supravietuire, asa ca morala noastra este sau a fost teribil de pragmatica si deci nu e diferita prea tare de cea a altor dihanii. Diferenta este ca noi suntem constienti de asta si capabili sa o analizam si ele nu. Insa nu prin morala suntem superiori... se pare ca "principiile morale" umane ne-au ajutat cand nu eram mai destepti decat niste cimpanzei.
fishbone
Voi astia care sustineti ca vanatoarea e crunta, o activitate practicata de aia carora le place sa chinuie animale ... Orice vanator stie ca daca vanatul nu pica mort la primul foc, e tragedie. Vanatorul nu tranteste pusca pe spinare si purcede in padure cu ideea ca-i trage in genunchi la caprioara ca sa nu poata fugi si o jupuie de vie.
E usor sa spui ca esti impotriva vanatorii in timp ce musti dintr-o halca sanatoasa de vitel. Ati fost in viata voastra la vreun abator? Ati vazut in viata voastra cum sunt crescute de exemplu gainile? Bietele stau cu becul in fata o viata intreaga si nici sansa sa invete sa mearga nu o au. Deci punand vanatoarea vs industrializarea carnii, vanatoarea e de n-spe ori mai umana. Caprioara are parte de o viata fun in salbaticie, se mai imperecheaza de cateva ori si intr-o zi are ghinionul de a se intalni cu un vanator. Sansa sau nesansa, pe cand vaca din crescatorie a fost adusa de om pe lumea asta cu un singur scop in minte. De cei ce vaneaza pentru trofee nu comentez, eu aici discut de vanatoarea de caprioare, pasari etc din care omu' se alege cu o tocana sau un gratar sanatos si niste carne la pastrat pentru mai tarziu. Cam ce practica toti prietenii mei. Cand aud de crima impotriva bietului animal imi vine sa tip. Cand a fost ultima oara cand ati pasit la tara dragii mei, la bunica la sat, sa o vedeti cum ia femeia barbateste sataru' in mana si-i ia capul gainii pentru o supa, sau pe Nea Gheorghe, taietoru' satului care cauta porcu pe la burta ... cu cutitu'
Deci numa' incet, lupilor moralisti.
f1anatic
La ce a spus Fishbone, + eleventy billion !
Baby Blues
Probabil existenta armelor de foc in tarile civilizate, nu tin numai de interesele producatorilor de arme. Dar pun pariu ca la o tara mare ca si U.S.A sunt si ceva niscaiva interese ale producatorilor. De asemnea in tarile subdezvoltate si in continu razboi banuiesc ca sunt ceva interese. Armamentul din fostele tari comuniste trebuie sa plece pe undeva nu?
Bogdan54824
Hm.... în state cred că armele sunt mai degrabă o problemă de tradiție/obicei/mentalitate.
Întâmplarea face că am o cunoștință destul de în temă. Este american, fost ziarist și pasionat de tot ce înseamnă politică, istorie, etc în US și mi-a spus câteva lucruri care chiar m-au șocat:
1. Sunt oameni, foarte cumsecade dealtfel, care merg în fiecare duminică la biserică, familiști convinși, dar ale căror priorități sunt următoarele: Dumnezeu, armele, familia.
2. Sunt mulți oameni în anumite state care cred că dreptul de a purta arme este ultima libertate pe care guvernul federal ar putea să le-o ia.
3. Există un studiu făcut de autorități care spune că în US există aproximativ 2 milioane de oameni care se pregătesc să lupte împotriva guvernului federal (arme, survival, tot tacâmul).

Nu mă înțelegeți greșit, nu sunt genul americanii sunt de vină, sunt foarte multe lucruri care le apreciez în societatea americană, dar regimul armelor, și în general toată concepția în legătură cu armele nu este unul dintre ele.
Deși Canada mi se pare că îmbină ce este mai bun din US și Europa; păcat de clima de acolo, cel puțin pe moment. smile.gif
Baby Blues
Am vazut un reportaj pe Discovery mai demult care arata diferentele dintre S.U.A si Canada vis-a-vis de criminalite si posesia de armament.
Oricum ideea era ca in orasele canadiene nu-si mai aminteau locuitorii de cand avusese loc ultima crima sau cand se trasesera ultimele focuri de arma cu toate ca din reportaj a iesit ca unii aveau si cate doua arme. De asemnea parca la canadieni arata cum reporterul intra in casele canadienilor care erau deschise iar acestia nu se temeau de hoti, pe cand la americani aratau sistemele de alarma sofisticate, etc. Legile am inteles ca nu erau asa diferite in domeniul armamentului in cele doua tari. Nu mai tin minte concluzia reportajului dar oricum a fost interesant. Cei de prin Canada ne pot confirma ceea ce am scris mai sus. La americani este clar. biggrin.gif
Dany_s
este destul de adevarat ce-ai spus

in orasele mari sigur ca exista crime (e inevitabil) dar mult mai putin decat in orase de aceeasi marime din america

in rest cam asa e, foarte multi lasa usile deschise, la case si la apartmanente si se simt destul de ok sa mearga noapte pe strada cam in orice cartier sau sat/comuna etc
Baby Blues
Inseamna ca Bogdan54824 are perfecta dreptate: La aceleasi legi numai mentalitatea face diferenta. Oare s-ar putea legifera interzicerea armelor? Oare s-ar putea impune asta populatiei americane? Oare daca ar fi proteste de strada ca si in privinta centurii de siguranta s-ar putea impune?
Oana
32 de persoane au fost omorate si 21 ranite in cel mai sangeros atac armat dintr-un campus universitar american...s-a intamplat ieri dimineata la Universitatea Tehnică din Blacksburg - Virginia...desi, initial, s-a vorbit despre 2 atacatori, dintre care unul capturat de politie, ulterior s-a stabilit ca a fost doar unul singur, de origine asiatica, ce s-a sinucis...
atacul s-a consumat in doua randuri, la o distantza de cateva ore...grav este ca politia a intervenit dupa ce au picat primele doua victime, dar nu a asigurat zona si nu a luat alte masuri, crezand ca atacatorul a parasit campusul...doua ore mai tarziu atacatorul si-a continuat planul, omorand alte 30 de persoane...
ozz86651
Unul la radio spunea azi ca astea se intimpla din cauza "pussyficarii" biggrin.gif societatii. Adica oamenii tind intr-o masura exagerata sa-si protejeze copiii. S-a ajuns pina acolo ca unu drac izbucneste in plins daca ii spui ca nu a facut bine sau "nu", culoarea rosie folosita la corectat e considerata negativa si deprimanta pentru bietul copil, deci interzisa, locurile de joaca au jdemii de protectii sau pur si simplu s-au desfiintat, copiii n-au voie sa mearga pe jos de la scoala acasa, etc. In felul asta unii ajung sa aiba caderi nervoase la douaj de ani cind face unul misto de ei, sa ia pusca si sa impuste tot campusul.

Cu privire la restul discutiei, si in USA sint usile deschise si masinile descuiate, doar ca nu in orasele mari ci la tara. Canada poate fi privita atit ca ce e mai bun intre Europa si USA cit si ce e mai rau, depiznind de opiniile persoanale.
grenouille
Masacru la Universitatea Tehnică din Virginia: 33 de morți
Marți 17 Aprilie 2007, 10:29

Baie de sânge la o universitate americană! În statul Virginia, un atacator înarmat a pătruns în două clădiri ale Universității din Blacksburg și a împușcat 32 de persoane, elevi și profesori, apoi s-a sinucis. FBI anchetează acum cel mai grav atac armat din istoria Statelor Unite ale Americii, comis într-un campus universitar.

Primele focuri de armă s-au auzit într-un dormitor din cel mai mare cămin al campusului, la 7.15 ora locală. Două persoane au fost ucise în urma acestui atac. Poliția a intervenit imediat, în urma unui apel la numărul de urgență 911, și a închis clădirea, fără a lua alte măsuri.

La ora 8, 9.000 de studenți care locuiesc în campus și alte mii care vin din afară se îndreaptă către sălile de curs, iar conducerea Universității ia decizia să trateze atacul din cămin ca pe un incident izolat. Nu este luată nicio măsură de securitate în afara clădirii unde se comiseseră cele două crime.

La 9.30 ora locală, zeci de focuri de armă s-au auzit dintr-o altă clădire, aflată în partea opusă a campusului. Atacatorul s-a sinucis, după ce a împușcat 30 de persoane într-o sală de curs. A avut grijă să blocheze ușile cu lanțuri pentru ca nimeni să nu poată intra sau ieși.

"Am văzut cum au fost împușcați. Era sânge peste tot. Numai patru dintre noi am ieșit nevătămați din clasă. Ceilalți erau fie morți, fie răniți", a declarat Erin Sheehan, studentă, martor la atac.

Zeci de studenți s-au rănit, după ce au sărit pe ferestre, în încercarea de a se salva. Abia la 9 și 50 de minute, studenții au fost avertizați să se baricadeze în camere sau în sălile de curs. La 10 și 16 minute sunt anulate toate cursurile, iar campusul este închis, iar la 10 și 52 de minute sunt anunțate primele victime. După câteva ore, bilanțul este tragic: 33 de morți, între care și atacatorul și cel puțin 29 de răniți.

Pentru toți cei care se aflau în campus în momentul atacului au fost amenajate centre de consiliere psihologică.

În orașul Blacksburg a fost decretată starea de urgență. Pe arena sportivă a Universității va fi ținută astăzi, la 21 ora României, o ceremonie religioasă în memoria victimelor.

Poliția nu a putut confirma, deocamdată, identitatea atacatorului, deoarece acesta nu purta acte asupra sa. Polițiștii au recuperat armele folosite în masacru- două pistoale de 9 milimetri.

În complexul Universității Tehnice din Virginia locuiesc peste 25.000 de studenți. Cursurile au fost suspendate, iar campusul studențesc a fost închis.

sursa: realitatea.net
Elena A.
A innebunit lumea...de tot!!
GST
Numai in America se poate intampla asa ceva ! Cele mai multe stiri de genu: "un angajat fustrat si-a omorat 10 colegi de munca" sau "un copil de 13 ani mai plinut de care faceau misto colegii a venit la scoala cu un pistol " sau "un tanar suparat pe profesori a venit cu o grenada la scoala " de la Americani vin.
Or avea ei sistemul de invatamant mai modern decat al nostru dar mentalitatea multora dintre ei duce la stiri de genu celor de mai sus.
Orice copil care e supraprotejat, tinut in casa, nu e lasat sa stea si el afara sa se joace cu alti copii, generatia McDonalds si toti cei care isi petrec restul zilei de cand vin de la scoala in fata PC-ului sau a consolei sunt semi retarzi...
De curand am facut o vizita in fostul liceu...am ramas interzis cand am vazut cum se comporta copii de clasa a 10,11 la orele de sport. Profesoara se chinuie de-a dreptu sa ii invete cum sa se joace cu o minge, cu orice altceva astfel in cat sa nu mai stea in casa, sa iasa afara.... dar degeaba. Nu vreau sa fiu rautacios dar am avut impresia ca sunt handicapati din punct de vedere fizic!
Nici nu mai vorbesc de cei din scolile generale.
S-au schimbat foarte mult oamenii si felul lor de a gandii. Toti vor sa isi protejeze copii dar nu se gandesc ca mai mult rau le fac(cei care ii supra protejeaza)
Nu vreau sa imi fie luat in nume de rau postul acesta deoarece sunt constient ca sunt destui barbati pe acest forum cu copii acasa.
grenouille
las' ca si in europa se merge muuuult spre supra- protejarea populatiei.
in 10-15 ani va fi un fenomen obisnuit si la noi.
uitati-va la noi pe strazi- comparativ cu acum 10 ani - cati copii joaca fotbal? smile.gif
A K U
Oricum, sunt mai putini copii (natalitatea in Romania e in continua scadere) si de-aia probabil nu-i mai vedem jucand fotbal pe strazi biggrin.gif. Cati dintre copiii cu varste intre 7 si 13 ani se mai duc afara sa se joace in aer curat (nu vorbesc de copiii din Bucuresti biggrin.gif), sa se bucure de copilarie, sa faca toate nebuniile specifice varstei si cati vin de la scoala sau de la gradinita si se ingroapa cu orele in calculator, stricandu-si vederea si mintea si ce mai vreti voi? Ma tem ca raportul e net in favoarea celor din urma. Parinti prea ocupati, delasatori, nepasatori...
Oricum, cred ca nimeni nu se poate apara impotriva unui dement care isi indeasa tunurile in buzunare, merge intr-un loc aglomerat si incepe sa traga in populatie. Asta se poate intampla oriunde. Ca se intampla mai mult in State decat in alta parte, e adevarat. De ce? Nu stiu, poate au altii habar. Eu ma rog sa nu inceapa sa se intample si la noi...
fishbone
Cei care cred ca un astfel de eveniment putea fi evitat prin impunerea legislatiei stricte apropos de arme sunt mai naivi decat par.
GST
Asa e....cand eram mic nu stiam cum sa stau mai mult pe afara sa ma joc...acum toti pustanii de la bloc stau in scari mananca seminte beau cola si fumeaza...tare n-am ce zice...
Pacat de ei, pot sa jur ca 70% dintre ei or sa isi rateze viata si or sa ajunga sa sparga masini sau poate chiar mai rau...totusi sper sa nu...
Cert e ca, conteaza foarte mult si anturajul pe care il au...dar aici intra in discutie capacitatea de a discerne intre bine si rau...
Dar cei care sunt crescuti numai in casa in fata pc-ului, consolelor si tv-ului din start au un dejavantaj fata de cei mai sus mentionati...ei nu cunosc ce inseamna rau, nu or sa stie cum sa ia anumite decizii. De aici pornesc controversele cu privinta la siguranta copiilor... Pentru ca ei se intorc acasa "mami mami, m-a impins unu azi la scoala" "pai puiu mamii stai departe de el, evita-l " ...incet incet copilul ajunge sa se izoleze de lume...caz trist...
Nu te poti ferii sau nu poti lupta cu ceva ce nu cunosti.
HalbaSus
QUOTE(fishbone)
Cei care cred ca un astfel de eveniment putea fi evitat prin impunerea legislatiei stricte apropos de arme sunt mai naivi decat par.

In US probabil nu ar rezolva nimic o legislatie mai severa, pentru ca lumea e deja obisnuita cu gun-urile, fac parte din traditia tarii si sunt relativ usor accesibile (prin simplul fapt ca exista o gramada), la noi (vorbesc de romania, nu cunosc situatia din restul europei dar nu cred ca difera prea mult), pot numara pe degetele de la o mana cunostintele care detin pistoale, in general sunt foarte putine arme in circulatie, sunt scumpe, si nu exista o traditie de genul "trebuie sa am macar un shotgun in casa". Eu cred ca si la noi sunt suficienti pusti cretini care ar intra cu shotgunul in clasa si ar face macel, dar daca parintii lui nu au nici macar o prastie, iar o arma cat de cat decenta costa cat salarul pe un an al tatalui... de unde shotgun nene ? Ca incidente cu pusti care au mers cu briceagul la scoala si au injunghiat un coleg au mai fost si la noi. Daca ar fi avut un kalasnikov sunt convins ca l-ar fi folosit pe ala.
La noi incidentele cu arme de foc sunt in general asociate cu "mafiotii" sau alti interlopi, si se pare ca ei nu sunt chiar asa labili psihic, isi mai elimina cate un partener de afaceri dar nu intra in locuri aglomerate sa impuste oameni in mod aleatoriu.
grenouille
ma uitam mai de mult cand mergeam cu metroul cat de fara griji erau oamenii, cat de usor ar fi fost unui nebun sa ii ia la secerat cu o arma. la noi din fericire nu e cazul inca....
oricu, este trist ca la noi in romania se joaca lumea de-a amenintarile cu bomba, si cand o sa fie pe bune ceva- orice, un nebun din asta cu o arma, unu' care da cu fumigene la metrou sau mai stiu eu ce nu o sa mai creada nimeni ca e adevarat. acum 2 ani cei de la poarta (firma de paza!) m-au lasat sa intru si sa scotocesc noaptea printr-un spital, venisem de fapt in vizita la maica-mea. puteam sa urc pana la sectia de neonatologie si sa pun bombe acolo, nimeni nu m-a intrebat nimic- ba din contra "haideti urcati ca sunteti femeie serioasa". da' daca aveam puscociu' ascuns in poseta?
Watcher
QUOTE
Cei care cred ca un astfel de eveniment putea fi evitat prin impunerea legislatiei stricte apropos de arme sunt mai naivi decat par.

Citind moviemistakes.com am aflat o chestie interesanta pe tema asta:
gresala despre care e vorba este din Lara Croft 2 si se refera la faptul ca mafiotii aveau arme de foc.
Comentariul era ca legislatia este atat de aspra incat nici macar mafiotii nu poarta pistoale, ci maxim cutite.

Uite un exemplu de legislatie 'dura' : daca o persoana este prinsa cu o arma de foc, intreaga lui familie pana la rudele de gradul 4 este executata. Si asa cointeresezi pe toti membrii sa se verifice unii pe altii.

Este evident ca este o exagerare propunerea de mai sus, I was just making a point despre 'duritate'.
ozz86651
QUOTE
Numai in America se poate intampla asa ceva !


Nu-i adevarat. Acum citiva ani un drac a ras 14 colegi de scoala in germania. Apoi si masacrul asta a fost facut de un student asiatic venit in 2006, deci nici vorba de american. Argumentatia ta cam pica.
Fishbone, totdeauna m-a distrat agatarea republicanilor conservatori de arme chiar impotriva tuturor evidentelor... (tu nu esti republican conservator ca la virsta ta ar trebui sa strigi che guevarra, ca si in cazul lui F1 parintii vostri sint). E foarte simplu domle. Am arma la indemina, sansele sa ma enervez si sa impusc pe unul sint mult mai mari (de exemplu au fost multe cazuri in viata mea, ale tineretii valuri, cind as fi putut intr-un moment de furie irationala sa impusc pe cite unul, si sint foarte multi ca mine, in amintirea acelor momente pur si simplu nici nu ma gindesc sa-mi cumpar vreodata o arma). Evident, daca sint un criminal disperat o sa gasesc oricum un mijloc sa omor oamenii, dar aia sint mult mai putini fata de oamenii care te pot omori intr-o criza de moment sau din accident. De exemplu sint sigur ca asta care a luat oamenii la impuscat a fost intr-un moment de dileala... in Romania se lua la bataie pe strada, il baga la arest, sattea 2 sapatamini si se racorea si gata. Mult prea usor orice om labil psihic, bervos, coleric, impulsiv, imatur, beat, drogat, nebun poate sa puna mina pe o arma si sa faca ce vrea cu ea.
Fa 20 de ani puscarie pentru detinere de arma si ai sa vezi cum nu mai are nimeni arme.
Daca vrei dovezi, uita-te cum USA e de departe tara cu criminalitatea cea mai mare in lumea civilizata (dupa Africa de Sud si Rusia). Fata de SUB un om ucis pe an la 100.000 in marile orase canadiene sau europene, in USA vorbim de 14-15-17 in NY si LA. Care crezi tu ca e diferenta dintre tari?

QUOTE
"mafiotii" sau alti interlopi, si se pare ca ei nu sunt chiar asa labili psihic,


De fapt cele mai stabile cartiere in NY dintre cele rau famate, cartiere in care poti sa te plimbi fara grija la 11 noaptea sint cele aflate sub controlul strict al mafiilor italiana si rusa. Aia nu vor zgomot si politie in teritoriul lor de afaceri, armele sint strict un instrument de facut afaceri care trebuie folosit numai in ultima instanta, deci daca te apuci sa tragi ca boul pe strada vai de tine, ti-ai pus toata famiglia pe cap biggrin.gif.
air_wolf
e vorba si de amestecul de rase, care in US cred ca este cel mai mare din lume. apoi ai bandele de cartier (care exista este tot) care sint printre cele mai agresive (poate doar corsicanii sa fie mai agresivi).
si la final ai nebunii, adica elementele care nu pot fi controlate si care sint si cele mai distructive pentru ca n-au discernamint.
oricum, s-a ajuns la o mare chestie: lumea CERE securitate. CERE sa fie urmarita pas cu pas... din punctul meu de vedere "the final countdown" a inceput. nu mai e mult pina o sa ne eticheteze ca pe vaci (date biometrice in pasaprt, apoi intr-un cip), control genetic sa nu asa copilul cu buba la cap.
si sulmea, astea ne vor face fericiti, vom zburda pe cimpii verzi inconjuati de automobile electrice si din cind in cind dintre noi or sa dispara "elementele negative" si noi vom fi si mai fericiti si o sa-i aplaudam si mai tare pe iubitii conducatori. :puke:
:brave: eu sint pentru portul de arma. asa am garantia ca nu se va lua nieni de mine, de familia mea, de proprietatea mea! eu nu cred in justitie si in puscarie si in reabilitarea infractorului! si cu buna purtare sau cu o amnistie iese de acolo si-ti ride in nas! :brave: oricum infractorii au avut, au si vor avea arme! dar tu, om cinstit, vei opri un magnum cu vorba ca deh, ai carte ai parte. doar biblia te mai salveaza, daca e destul de groasa si sa in calea glontului. :puke:
"nu armele ucid, oamenii o fac" - nu stiu cine a zis-o sau de ce, dar a fost un mare om!
Iulian HondaFan
statisticile sunt clare - in America numarul persoanelor care mor impuscate este mai mare decat in Europa ( de vest/ UE), Japonia, Coreea de Sud. cred insa ca e sub Africa de Sud, Brazilia, Mexic si Rusia dar astea chiar nu sunt tari cu care America se vrea comparata.

sper din toata inima ca treptat aceste evenimente ( care chiar daca nu se intampla doar in America sunt evident mult mai frecvente aici decat in alte tari cu acelasi nivel de dezvoltare sociala si economica) sa contribuie la schimbarea atitudinii unei majoritati a populatiei americane fata de controlul armelor de foc. io unul sunt absolut pentru, deja mi-e teama de faptul ca fetita mea va merge la scoala si universitate intr-un astfel de mediu.

cum zicea si Ozz, tipul era nebun dar daca nu ar fi avut acces la arme de foc probabil ca doar ar fi facut o criza de nervi si ar fi sfarsit la psihiatru si pe medicatie. asa a murit si el si a tras dupa el si 32 de persoane nevinovate... e clar diferenta dintre scenariul A si scenariul B. nebuni si atacuri de acest tip vor fi cat va fi lume, dar daca accesul la arme de foc ar fi limitata numarul acestor tragedii ar fi mult diminuat...

autorul masacruclui este un student american de origine sud-coreeana. avea 23 de ani dar a venit in America la 8 ani. io zic ca poate fi lejer considerat mai mult american decat coreean. cred ca chestia cu "elementul strain" care strica America nu tine. problema este clar specifica Americii nu datorata emigrantilor. for that matter si tari din Vestul Europei au un procentaj similar ( si pe alocuri chiar mai mare) de cetateni nascuti in alta tara. in America este undeva pe la 8-9% si tot cam pe acolo e si in Germania, Franta sau UK. in fine exista ceva mai multa diversitate etnica si culturala in America dar nu cred ca problema rezida in acest aspect.

e uimitor sa vezi copiii emigrantilor cat de repede se americanizeaza. realmente orice copil de sub 12-14 ani transplantat in mediul cultural american se americanizeaza in timp record de numai 3-4-5 ani - stiu nenumarate exemple de pusti/pustoaice romani si nu numai - acelasi lucru se intampla si cu indienii, chinezii, africanii, etc... singurii care ar face ceva exceptie ( doar pana la un punct) sunt mexicanii/hispanicii care daca traiesc in cartiere dominate de etnia proprie se asimileaza la un nivel specific - hispano-american, care e diferit atat de cel al tarii de origine dar si de cultura anglofonilor.
ozz86651
Da. cultura americana e foarte atragatoare si "comerciala" pentru copii... vorba aia, s-a exportat mai mult ca oricare cultura si toti copiii din Romania sint foarte familiari cu aspecte ale ei (de la injuraturi la filme/desene sau de la coca cola la macdonalds). Deci cu atit mai absorbanta si puternica e cultura americana la ea acasa.

Pe de alta parte e ceva in noi, sa recunoastem: toata lumea (barbatii cel putin) crede ca e cool sa ai o arma, numai sa ne uitam, la pozele alea cu swat. Problema e ca numai unii realizeaza ca e o coppilarie. Asa cum razboiul e cool pentru copii si de fapt e o atrocitate din care ramii cu tare pshice p[e viata.
@Air_wolf: oamenii sint foarte usor de ucis. Faptul ca tu ai arma nu iti garanteaza nimic decit poate ca orice cearta banala de genul "de ce mi-ai zgiriiat masina ma" va sfirsi intr-un gun fight din care nu scapi viu. Daca cineva vrea sa te jefuiasca si armele sint interzise vine la tine si iti spune sa nu misti ca te impusca, eventual te leaga. Daca insa stie ca poate dormi cu pistolul sub perna intra peste tine, te omoara intii si dupa aia cauta ce ai prin casa. Poti sa ai jdemii de mitraliere ca poti muri banal de la un simplu cutit sau maciuca daca adevrsarul te ia prin surprindere. Daca cineva vrea sa te omoare cu adevarat crede-ma ca poate sa te omoare cu miinile goale si tu mori cu 7 veste antiglont pe tine si 30 de pistoale in buzunare.
f1anatic
QUOTE(ozz86651)
Fishbone, totdeauna m-a distrat agatarea republicanilor conservatori de arme chiar impotriva tuturor evidentelor... (tu nu esti republican conservator ca la virsta ta ar trebui sa strigi che guevarra, ca si in cazul lui F1 parintii vostri sint). E foarte simplu domle. Am arma la indemina, sansele sa ma enervez si sa impusc pe unul sint mult mai mari (de exemplu au fost multe cazuri in viata mea, ale tineretii valuri, cind as fi putut intr-un moment de furie irationala sa impusc pe cite unul, si sint foarte multi ca mine, in amintirea acelor momente pur si simplu nici nu ma gindesc sa-mi cumpar vreodata o arma). .


Te asigur eu ca parintii mei nu pot fi numiti "conservativi". Cred ca sint mai liberali decit multi dintre parintii celor de virsta mea de pe forum.

Apoi dom'le e foarte simplu. Depinde de stapinirea de sine. Daca tu la nervi vrei sa impusti pe vreunul...eu itzi spun sigur ca il bag in piz duh masi' si intorc spatele si plec. Sint chestii pe care le fac, ma cert cu voi pe forum, imi apar punctul de vedere...dar am alte metode pt a cistiga intr-un conflict cu cineva fara sa recurg la violenta. Mai ales in viata de zi cu zi.

Si apoi, depinde de viata fiecaruia. Ca toata lumea sint lucruri care imi lipsesc - mai ales banii - dar nu sint nici tipul gelos sa ma agit daca pretena ma paraseste si sa ma razbun pe noul concubin. Consider ca am o viata balansata care nu ma impinge la extreme in comportament. Putini dintre voi ma cunoasteti exact asa cum sint eu in realitate...asa ca orice ai vrea sa spui vis-a-vis de faptul ca da, am arme si ca da , adopt o atitudine mai "confrontational" pe forum - nu inseamna ca sint deviat social si ca nu cunosc limitele.
ozz86651
Eu nu inteleg ce legatura ai TU cu discutia. Eu n-am mai nimic cu armele TALE in particular. Eu am o problema cu datul armelor la liber unor oameni care, cum am zis mai sus SINT (nu ca pot fi, in mod natural oamenii SINT si asa) nervosi, nebuni, beti, drogati, neglijenti, iresponsabili etc. Ce ma luati pe mine cu responsabilitatea aia individuala. Reposnabilitatea sa fie pe pielea voastra nu a mea. Ca-l bagi in puscarie si pe sacunul electric pentru ca nu a fost responsabil dupa ce ma impusca ma lasa .. rece. N-am auzit sa se dea sau se existe vreun examen de reponsabilitate cind iti iei o arma, mai ales in sud la rednecks unde verificarea e o formalitate.
Prin liberali/conservatori stii bine ca m-am referit la orientare politica, nu la comportamentul acasa. Majoritatea romanilor mai in virsta diin US (mai ales cei ajunsi in statele rosii) se radicalizeaza spre conservatorism.

PS: daca vrei sa-ti afli imediata natura nu-ti testa limitele nervilor in idwest sau chiar in USA in general. Du-te in Romania ca tot spuneai ca vrei sa te duci. Interctioneaza cu oamenii, condu, stai la cozi, du-te in baruri, du-te la ski daca skiezi (la ski iti garantez ca scuipi flacari de draci la cite atentate la inegritatea ta se fac). Vezi cum e cind se atenteaza la viata ta cu nesimtire. Ciond se atenteaza la drepturile tale si bunul simt zilnic. Dupa aia spune-mi cum stai cu nervii si de cite ori ti-a venit sa-i spargi nasul unuia. Ca asa, in USA e simplu sa fii imperturbabil, si eu pot.
GST
Adevarat graiesti !
T u d o r
OZZman, te sustin! Am exact aceeasi parere ca si tine in privinta armelor de foc.
Zic eu, care tocmai ma pregateam sa imi iau permisul de la Police pentru a-mi achizitiona o pusca cu aer comprimat.... tongue.gif Da' sa stiti ca sunt perfect sanatos mintal si stapan pe nervii mei....... mama lor de nenorociti, las' ca vad ei acusi-acusi..... biggrin.gif
fishbone
Draga ozz, te rog sa incerci sa nu mai lipesti etichete pe oameni fara sa stai intai de vorba cu ei. Faptul ca sunt republican nu inseamna ca sunt 100% republican si din oficiu sunt de acord cu toate politicile lor. Dar eu vreau solutii reale nu legislatie feel-good. Iti spun si pozitia mea fata de arme. Pentru mine armele sunt irelevante. Ma sperie chiar. Am avut pe mana un Colt .45 si un Winchester. Mult mai sigur si calm sunt cu sabia de samurai, nu ma intreba de ce. Din moment ce astfel de evenimente au loc in toate tarile, chiar si in cele care se "bucura" de legi foarte dure si restrictive in legatura cu armele de foc demonstreaza ca legislatii de tipul feel-good valoreaza fix cat o jumatate ruginita de potcoava de cal mort. Mkay? Deci repet, eu nu sunt neaparat pro-arme dar nici contra, sunt in mijloc.
Daca vrei sa aflii care este procesul de a-ti achizitiona o arma aici du-te te rog pe blogul meu si citeste ultimul lucru care l-am scris azi, intrucat nu am timp momentan sa dau si copy/paste. Link-ul il gasesti in semnatura, primul. Si de asemenea, daca ai timp, eventual citeste si reply-ul de desubt care doboara mitul perpetuat de oameni precum GST [daca am nimerit nickname-ul] conform carora ... ei bine, Only in America. Dar ce sa-i faci, la astfel de evenimente toate sentimentele anti-americane iasa la iveala, vrei nu vrei.

Daca voi credeti ca un om nu poate sa procure o arma daca chiar vrea, oriunde ar fi el in lumea asta, fara sa vreau sa va insult va spun ca traiti intr-o lume de basm. Daca s-ar intampla zilnic faze de genul .. se enerveaza unul in trafic oprit, scoate pistolul si-l bubuie pe ala din masina de langa, sau o femeie grabita, la coada la caserie, scoate pistolul sa se bage prima, sau sau sau, as fi zis da bai, nu e bine ce fac americanii, luati-le armele. In acelasi timp insa in Bucuresti iti pune omul in X5 pistolul in fatza si-ti zice "muta-ti masina de-acolo ca e locul meu de parcare, repede pana nu te zbor". Caz real marturisit de un prieten si intamplat vara trecuta in Bucuresti. Deci va rog sa ma scuzati daca va acuz de argumente gandite pe jumatate sau "tunnel vision".
fishbone
Inca una mica si v-am lasat.
Larme cetateni!
de Catalin Avramescu
QUOTE
Macar o data ar fi cu putinta ca producatorii de vorbe goale sa nu iasa, seara, sa isi ofere marfa? Dupa difuzarea stirii cu cei 32 de oameni ucisi de un tragator (probabil chinez) la Virginia Tech, o televiziune a organizat o editie speciala, cu vorbitori care se lamentau: „Ceva e in neregula cu America, unde oamenii sint impuscati pe strada!“.

Episodul de la Virginia Tech e o tragedie. Nu prima, din pacate. Dupa cum nu e prima oara cind se foloseste, fara scrupule, nenorocirea omeneasca pentru agitatie antiamericana. Realitatea e ca asemenea evenimente sint atestate aproape oriunde in lume. Cel mai grav caz a fost in Coreea de Sud, in 1982, cind un politist a impuscat, din casa in casa, 57 de oameni. In Nepal, printul mostenitor si-a ucis familia (11 persoane) cu doua pistoale-mitraliera. In 1938, un japonez, folosind o flinta si o sabie de samurai, a omorit 29 de oameni. Chiar si in Romania aflam, din cind in cind, despre militari sau politisti care trag in colegii lor. In SUA aceste lucruri sint mai vizibile pentru ca ele au dimensiunile unui continent si o mass-media unitare. In 1996, cind au fost ucisi, intr-o scoala din Marea Britanie, 16 copii si o invatatoare, nu am vazut editii speciale in Romania. Masacrul de la scoala Columbine (1999; 13 victime) insa a fost pe toate ecranele, sa aflam noi cit de putreda e America. Dar in 2001, cind un nebun a intrat in parlamentul din Zug (Elvetia) si a trimis pe lumea cealalta 14 oameni, tacere. La fel in 2002, cind altul a impuscat 16 oameni la Erfurt (Germania).

Problema, se zice, provine din dreptul de a purta arme. Mai usor cu concluziile pe scari! Legile restrictive nu au impiedicat masacrul de la Politehnica din Montréal (1989; 14 victime). Nici pe Richard Durn sa scoata pistolul si sa ucida 8 consilieri locali din Nanterre, Franta, in 2002. Ori pe Mathias Flink, in 1994, sa rada 7 oameni pe strazile unui mic oras suedez. Exista tari cu un regim liberal al armelor unde cetatenii sint inarmati pina in dinti si unde rata omuciderilor cu arme de foc e scazuta (Elvetia, Finlanda si Israel). Invers, exista tari cu restrictii draconice, unde ai mari sanse sa te trezesti cu un glont in cap (Rusia, Mexic, Brazilia). Statisticile arata ca ai mai multe sanse sa fii ucis in Cuba, Lituania sau in Argentina decit in Statele Unite. Olanda si Arabia Saudita au o frecventa a omuciderilor aproape egala, desi au un regim al armelor foarte diferit.

Dreptul de a purta arme in mod responsabil a fost recunoscut de teoreticieni precum Madison sau Hamilton ca o aparare impotriva tiraniei guvernului. Prima constitutie moderna a Romaniei, aceea din 1866, mentiona militiile si garda cetateneasca. Au venit apoi comunistii si au eliminat practic complet dreptul cetatenilor de a purta arme, pentru a le tine doar pentru ei. Care s-a dovedit insa mai primejdioasa: dementa unui individ sau a unui guvern? Aux armes, citoyens!

Deci in Romania in loc sa se faca emisiuni pe tema "ce e in neregula in SUA" mai bine s-ar face unele care adreseaza intrebarea in ce hal a ajuns moralul romanului si starea lui de spirit in momentul in care o SALVARE IN MISIUNE trebuie sa se OPREASCA la o trecere de pietoni ca sa treaca niste nesimtiti. Si nu numai ca treceau, dar treceau de parca admirau mugurii din copacii de pe trotuar. Faza vazuta cu ochii mei.

Si mai adaug o chestie scrisa de un cititor pe EVZ
QUOTE
Nici nu ma asteptam la altceva. Bucuria bolnava a multor romani, la faptul ca niste pusti de facultate au for omoriti, este graitoare pentru nivelul moral scazut care exista in Romania.
Mintea bolnava a acestor indivizi, gaseste justificare si chiar bucurie in orice picatura de singe varsat de americani.

De ce spun aceste lucruri? Pentru ca lumea nu este in pozitia de superioritate morala sa critice.

Asta-i al 4-lea forum unde aud si scriu aceleasi treburi. Am obosit sa tot tin piept si sa incerc sa aduc balans in discutii, sincer nici nu stiu de ce o fac. Poate pentru ca am ciuda pe stereotipuri, preconceptii si perceptii gresite.
ozz86651
Pe de o parte sint clar de acord ca nu e asa simplu arme=violenta, cum am spus si citeva pagin in urma (exemplu de baza e Elvetia). Ca unii romani au lipsa de bun simt sa scrie ce scriu pe forumurile la EvZ nu trebuie sa te sperie, la urma urmei sint numai 5-6 timpiti care nu au ce face acasa si au dat si ei de internet.

Cu toate astea, articolul de mai jos e partinitor sub aparenta logica. De fapt e foarte slab si ilogic. E foarte simplu: aruncati fratilor o privire pe statistici. A se tine cont si de faptul ca Europa si Asia sint continente de orase pe cind USA e tara rurala. 90% din europa traieste in orase, vreo 90% din usa traieste in sate, deci automat pericolul e mai mic.
Conform siteului asta:
http://www.nationmaster.com/graph/cri_mur_...ders-per-capita
US e pe locul 24 la muder rate. Nu pare asa rau. Ne uitam insa si vedem ca deasupra ei sint numai tari sarace, ori din lumea a 3a ori din estul europei, otri in razboii civil, ori din America de sud sau Africa. USA e fix intre Armenia si Bulgaria unde e foarte activa mafia rusa. Numarul de crime (murder nu "crime") din USA e cam 4x mai mare decit al tarilor din europa (UK d e exemplu) si de aproape 2X mai mare ca in Romania. Da asta e la sat, dar ia sa particularizam pentru orase. Uite o statistica:
http://www.infoplease.com/ipa/A0004902.html
A se vedea ca numarul de crime ajunge la 40-50 pe suta de mii in anumite orase. Sub 20 e cam oras normal si sub 10 e in orasele safe genul San Francisco. Inca una, mai clara:
http://www.infoplease.com/ipa/A0934323.html
Number of victims by weapon:
http://www.infoplease.com/ipa/A0004888.html
Prevaleaza armele de foc.
Parisul de exemplu are cam 2 crime la sutra de mii, cu toata populatia magrebiana si est europeana. Numai de Brusseles am auzit ca se apropie de orasele americane din partea de jos a clasamentului.
Asa ca nu ma luati pe mine cu comparatii intre Olanda si Quatar, ca nu e nici o concluzie logica. Civilizatii diferite, structura diferita de populatie, religii diferite. Comparatia corecta e intre tara X cu arme si aceeais tara fara arme, comparatii pe care nu le putem face.
Cit despre guvern si amendamentrul 2, o timpenie majora. E ca si cum ai face biblia litera de lege. Consitutia aia a fost scrisa pe vremea in care era salbaticie si nu era politie. In ziua de azi si-a pierdut sensul, ca si biblia sau coranul. Oricum, e imposibil sa dai jos guvernul/armata cu pistoale si pusti de vinatoare.
Asa ca nici vorna de solutii feel good. Eu vorbesc de diferente in muder rate de 5-10 ori la conditii comparabile. Nu vorbim de elminare, nimeni nu poate. Ce naiba, parca v-a spalat pe creier propaganda NRA ca nu mai vedeti lucruri asa simple. Tu chiar nu ai nici o jena cind vii din europa unde poti sa te duci oriunde la orice ora, si ajungi intr-o tara unde sinmt zone albe marcate cu "aici sint tigri" ca in evul mediu? Unde e libertatea aia meseriasa?

PS: apropo d erepublicani: Giulioani a fost omul care a facu NY safe. Primul pas pe care la facut a fost sa interzica sau sa limiteze foarte mult armele. Pina si un republican (unul mai deosebit e drept) si-a dat seama ca acolo e buba.
GST
AM scris ca "de obicei" se aud de astfel de evenimente numai din America....Nu am nimic cu ei, am 2,3 prieteni care au plecat acolo si inca vre-o 2 care s-au nascut in US and A. smile.gif
Lege care influenteaza foarte mult: Daca vine careva si imi carca un firicel de iarba din curte pot sa il impusc. (am dreptate? ) In romania oricum l-ai impusca nu prea ai castig de cauza....
Dar chestia e ca in romania nu prea gasesti arme de foc ! gasesti cu aer comprimat. Pt o asemenea arma trebuie sa ai cazierul curat sa dai un test psihologic si sa iti cumperi arma.
Conform legii la noi nu ai voie sa folosesti pistolul cu aer comprimat decat daca esti in pericol(daca ai fost atins deja de catre atacator) sau asisti la o altercatie si ca sa salvezi victima ai voie sa tragi in atacator...numai in torace, maini si picioare. Dupa ce ai tras in el esti obligat sa il duci de urgenta la un spital.
Un prieten a fost atacat de un colorat cu ceva relatii si cand au fost sa dea declaratii prietenul meu a scris ca a tras cu pistolul cu aer comprimat in momentul in care coloratul alerga spre el cu un cutit. coloratul a scris ca fugea de frica cand a vazut pistolul si ca nu avea cutit....coloratul a castigat :|
In momentul in care ai o gramada de legi care favorizeaza folosirea armelor de foc bineinteles ca oamenii isi cumpara acele arme de foc...daca ar fii aceleasi legi si in romania ar fii la fel ca in state...
Si iar revenim la tendinta de Supraprotejare.....
HalbaSus
GST: cateva observatii:

1. Ai voie sa detii si arme de foc de la pusti de vanatoare la pistoale de 9mm, dar iti trebuie permis de port arma:
L295/2004 privind regimul armelor si munitiilor:
(1) Orice persoana fizica sau juridica care indeplineste conditiile prevazute de lege are dreptul sa detina la domiciliul, resedinta sau sediul sau arme si munitii.

2.
QUOTE
Daca vine careva si imi carca un firicel de iarba din curte pot sa il impusc. (am dreptate? ) In romania oricum l-ai impusca nu prea ai castig de cauza...

Nu e chiar asa, probabil cel mai cunoscut precedent e "cazul Iovan" dar legea era destul de clara si inainte. Este adevarat ca legea lasa loc interpretarii, dar asta nu e un lucru rau, pana la urma trebuie sa aiba si judecatorii un cuvant de spus. Daca legea ar fi zis ceva de genu: "poti impusca pe oricine se afla in curtea ta" atunci ar fi fost mult prea simplu sa-ti impusti cunostintele venite la gratar fiindca au varsat vin rosu pe fata de masa brodata de la bunica.

3.
QUOTE
Un prieten a fost atacat de un colorat cu ceva relatii si cand au fost sa dea declaratii prietenul meu a scris ca a tras cu pistolul cu aer comprimat in momentul in care coloratul alerga spre el cu un cutit. coloratul a scris ca fugea de frica cand a vazut pistolul si ca nu avea cutit....coloratul a castigat :|

Aici deja nu mai e o problema a legislatiei, e o problema a politiei corupte, a incompetentei, etc... legislatia e clara.
Oana
QUOTE(HalbaSus)
L295/2004 privind regimul armelor si munitiilor:
(1) Orice persoana fizica sau juridica care indeplineste conditiile prevazute de lege are dreptul sa detina la domiciliul, resedinta sau sediul sau arme si munitii.

conditiile nu sunt deloc accesibile...sa luam in discutie armele letale, pe care le pot detine doar demnitarii, magistrații, diplomații, militarii, polițiștii, persoanele care îndeplinesc o funcție ce implică exercițiul autorității publice sau cele incluse în programe de protecție a martorilor...atat...iar toti acestia trebuie sa indeplineasca o serie de conditii...deci sa fie foarte clar ca cineva care nu se regaseste in aceasta insiruire nu va pune mana pe o astfel de arma in mod legal...
fishbone are mare dreptate cand spune ca cel care isi doreste cu adevarat o arma, va face rost de ea...dupa parerea mea aici este adevarata problema, nu ca in unele tari permisele de port arma se acorda mai usor decat in altele...si la noi si peste tot sunt nebuni si pe astia nu ii intimideaza faptul ca legea nu le da voie sa aiba arme...in schimb, diferentza dintre romania si alte tari e ca la noi se chinuie mai mult sa gaseasca o arma decat in alte parti...dar probabil asta nu va mai dura mult...
HalbaSus
Mai pot procura arme letale si vanatorii si sportivii (tir)... E drept ca nu cu teava scurta.
f1anatic
QUOTE(GST)
Lege care influenteaza foarte mult: Daca vine careva si imi carca un firicel de iarba din curte pot sa il impusc. (am dreptate? ) In romania oricum l-ai impusca nu prea ai castig de cauza....


Complet fals. Trebuie sa fie in casa ta (nu in curte, masina, garaj) si trebuie sa ai motive foarte solide de auto aparare.

Ozz nu am nimic cu tine. Dar totusi ai pus o eticheta asupra mea si-sau a familiei mele cu care nu sint de acord. Adica ... ca ne-ai facut (sau mai precis pe parinti conservatori)...nu e motiv de cearta...dar faptul ca ne-ai facut republicani...e ca si cum m-ai fi injurat de mama.

Nu doresc sa ma repet de una bucata mie ori. Armele de foc nu sint decit pt. armata, politie si vinatori. Vinatorii au dreptul numai la puscoace lungi de un metru + cu numar limitat de focuri ...iar daca careva reuseste sa ascunda ditamai craca si sa faca pe retardatul ca bizonul ala din Virginia, ... well intr-adevar este ditamai magicianul. (nu ma luati cu puscoace cu tzeava taiata, ca aia nu tzine decit la la cele cu 2 focuri - datorita metodei de incarcare). Si ca de obicei, pistoalele sint cele care ucid.


Treaba cu faptul ca USA are rata criminalitatii mai mare poate fi usor explicata de faptul ca nu are o populatie omogena si ca aceste crime pot fi justificate usor prin illegal gang activities. Exista diferente si intre definitiile pt. crima intre diversele tari de pe lista. Acum sinceri sa fim...tu crezi ca daca te opresti noaptea - tu baiat alb, treci noaptea printr-un cartier de negri chiar te trezesti cu glontzul in timpla si jefuit ? Mai mult ca sigur ca nu. Insa daca esti din gasca rivala care a furat mai stiu eu ce droguri de la tine si nu ti-a dat banii inapoi si apoi s-a mai culcat si cu concubina bossului - well, different strokes for different folks.

Pe lista cu orase...ghici cine este pe locul # 2 ? Washington...he he he. Pe locul #1 ? New Orleans. Let me guess... Sudul conservativ si purtator de arme si...predominant alb (Texas, Arizona) au "murder rates" mai reduse. Lista aia poate fi interpretata foarte repede in mod rasial si derogator pt. multi - devii politically incorrect dupa prima "priveliste". Orasele cu populatie omogena si mica - au murder rate scazuta. Cele cu populatie mare si/sau mixta si/sau cu multe asa zise "minoritati" au murder rate crescuta.

Daca este sa le compari conform legislatiei in privinta armelor de foc, fara sa cunosc problema, as spune totusi ca Texas o are destul de relaxata. Nu stiu care e vraja in Austin, TX dar iti spun eu ca aici la Chicago nu avem dreptul la pistoale si nici sa umblam cu pusca in pick-up truck. Avem nevoie de background check de la State Police si Chicago Police si sa reinnoim anual licenta. Cu toate acestea...murder rate este de 5 ori mai mare la Chicago. Oare de ce ? Gun laws ? Cred ca ale noastre sint mult mai severe decit in Austin TX ?

Treaba cu testele psihologice era in Romania. Pacat ca aici cu atita tehnologie si detectoare de minciunele prajite, etc...nu se face nimic in priviinta asta.
fishbone
Da ozz, f1anatic adreseaza un punct foarte valid. Stiai de exemplu ca 1 din 3 detinuti de aici sunt imigranti ilegali? Uitandu-ne la acele statistici care pe mine ma lasa rece din cauza faptului ca nu au nici un fel de informatie aditionala, ma intreb cate din acele agresiuni sunt facute de americani get beget si cate de amarasteni aterizati aici de pe nicaieri.

Deci vedeti, problema e a dracului de complexa iar mentalitati de genul s-a tras cu arma aiurea, sa kickbanam armele sunt "knee-jerk reactions". Se violeaza pe strada? Bun, interzicem fustele scurte la femei si sexul sa fie practicat DOAR acasa. Pai cum vine asta?

Ce parere aveti de ce scria Avramescu de Constitutia Romaniei si permisul de port-arma si comunistii? Eu de unul nu stiam de faza aia. Plus ca are dreptate. Americanul este foarte, FOARTE gelos pt dreptul lui la libertate si NU isi depune increderea totala in guvern. Chestia asta s-a transmis din generatie in generatie de la "Founding Fathers" care au fugit de regimuri dictatoriale si asuprire. Si-au cladit o noua tara a lor cu ideea de a se proteja de astfel de magarii si in consecinta au spus ca inca o masura in plus de impiedicare a unor astfel de guverne de a pune gheara pe putere si ramane la putere, power to the people.
ozz86651
Cum am mai zis, comparatia intre oarase diferite cu structuri diferite de populatie si marimi diferite e invalida. E evident ca negrii si hsipanicii sint pe primul loc in privinta crimelor, dar motivul e simplu: sint saraci, needucati, role models proaste, si automat mult mai expusi la gang activity. Nu m-as grabi cu afirmatiile rasiale si genetice. Uita-te in Romania: tiganii si romanii sint genetic/rasial cam identici, si cu toate astea infrationalitatea la tigani e mult mai mare. Adica educatia si cum te trateaza societatea conteaza. Cind la tine la scoala in loc de guma Turbo se dau pistoale si droguri si cind calitatea educatiei primite e execrabila, cind pe strazi la tine toata lumea e membra in gang de la 5 ani, n-ai nici o sansa sa scapi din cercul asta vicios, deci nici copii tai etc. Esti sigur ca oricare din noi s-ar comporta altfel in conditiile date? In mod interesant aceeasi negri nu fac toate tarile din africa sa fie periculoase, atita vreme cit nu sint alti factori (politici de obicei).

Si fascinatia americana cu armele (watch this: http://www.youtube.com/watch?v=4UtosDFNNP8 )
e clar mult mai puternica ca in alte tari. Probabil pentru ca americanii sint mai copilarosi si puerili in general. Cum am mai zis, un om matur vede intr-un razboi suflete distruse si traume psihologice sau fizice pe viata, un om imatur vede o aventura, o chestie cool. La fel e si cu armele. Eu zic ca voi n-ati mai fost prin Europa de mult. Populatia e la fel de diversa. Mergeti in Paris sau Londra care sint 10X mai jos in omucideri decit un oras american relativ ok, si o sa vedeti pe strada acelasi cocktail etnic din NY, o multime de negri, o multime de magrebieni, arabi, iranieni, pakistanezi, indieni, asiatici.
Ce e diferit la aia fata de aceleasi populatii in USA?
fishbone
Parisul nu l-am vazut in ultimul timp insa l-a vazut batranul si mi-a spus ca nu prea exista varietatea de care vorbesti tu. Preponderenti sunt ... il citez "negrii borati". Deci el/eu/noi am vazut Parisul si alte orase, tu poti spune ca ai vazut NY-ul? Daca da, atunci ar trebui sa sti ca raspunsul nu zace in varietatea oamenilor sau lipsa acesteia. Europa e destul de mare, sa ma scuzi daca nu am banii si concediul necesar pentru a o vedea pe toata si a sta la curent de la an la an. Vizitez insa Romania frecvent, chiar anul trecut am fost in vara si iarasi acum 2 ani si voi veni si anul asta. Strain cu "cauza europeana" nu poti sa ma faci. Fascinatia americanilor cu armele este o chestiune transmisa din tata in fiu, iar aceasta fascinatie este fix acelasi lucru cu fascinatia noastra cu gadget-urile electronice. Cati romani nu stiu eu fascinati de arme care ar da orice sa tina in mana cele 2 arme cu care ma tot "laud" eu pe alocuri [care de fapt sunt ale batranului, dar ma rog].
Inaccesibilitatea != lipsa de interes. Iti dau dreptate insa si admit ca americanii, in adancul sufletului lor au o inocenta copilareasca ce nu o intalnesti la europeni. Eu insa spun "pacat". Mai mare placerea sa vezi oameni mari jucandu-se ca niste copii cu hobby-uri precum mud trucks & co, din pacate este si latura urata care apare precum in aceste cazuri. ERi stiu sa se distreze cu adevarat si tin niste activitati care chiar si sotia mea le-a zis destul de copilaresti dar ghici ce, a participat si chiar i-a placut! Daca agresorul ar fi fost un american get beget crescut intr-o casa cu tata obsedat de arme care a pasat interesul la randul lui si fiulul mai zic si eu. Dar in acest caz avem de-a face cu un dereglat care n-are nici o tangenta cu aspectele societatii pe care le discutam noi aici, acum. Ori eu, repet, nu accept sa-mi fie luate niste drepturi si libertati din caza la un, doi, cinci, zece dobitoci. Incepem azi cu armele si terminam cu ce? Cu cazuri ca in Olanda unde se infunda inchisoarea pe motiv ca am batjocorit presedintele or whatever? Cazuri precum Turcia care kickbaneaza YouTube.com ca TLD din toata tara din cauza ca un individ a postat un video in care face misto de ei? Thanks, but no thanks!

Intrebarea mea apropos de constitutia romaneasca ramane inca fara un raspuns, vad ca. Se pare ca si romanii aveau aceleasi drepturi la arme din cam aceleasi motive. Ori au uitat, ori nu-i intereseaza, ori au devenit complacenti.
Iulian HondaFan
faptul ca rata mortalitatii prin arme de foc este mai mare in America decat in Europa este un argument ca accesul usor la arme poate fi o cauza.

http://www.infoplease.com/ipa/A0764212.html

http://www.guncite.com/cnngunde.html

QUOTE
The United States has by far the highest rate of gun deaths -- murders, suicides and accidents -- among the world's 36 richest nations, a government study found.
The U.S. rate for gun deaths in 1994 was 14.24 per 100,000 people. Japan had the lowest rate, at .05 per 100,000.
The study, done by the Centers for Disease Control and Prevention, is the first comprehensive international look at gun-related deaths. It was published Thursday in the International Journal of Epidemiology.
The CDC would not speculate why the death rates varied, but other researchers said easy access to guns and society's acceptance of violence are part of the problem in the United States.
``If you have a country saturated with guns -- available to people when they are intoxicated, angry or depressed -- it's not unusual guns will be used more often,'' said Rebecca Peters, a Johns Hopkins University fellow specializing in gun violence. ``This has to be treated as a public health emergency.''

Here are gun-related deaths per 100,000 people in the world's 36 richest countries in 1994:

1)United States 14.24;
2) Brazil 12.95;
3) Mexico 12.69;
4) Estonia 12.26;
5)Argentina 8.93;
6)Northern Ireland 6.63;
7)Finland 6.46;
8)Switzerland 5.31;
9) France 5.15;
10)Canada 4.31;
11) Norway 3.82;
12)Austria 3.70;
13) Portugal 3.20;
14) Israel 2.91;
15) Belgium 2.90;
16) Australia 2.65

...Slovenia 2.60; Italy 2.44; New Zealand 2.38; Denmark 2.09; Sweden 1.92; Kuwait 1.84; Greece 1.29; Germany 1.24; Hungary 1.11; Republic of Ireland 0.97; Spain 0.78; Netherlands 0.70; Scotland 0.54; England and Wales 0.41; Taiwan 0.37; Singapore 0.21; Mauritius 0.19; Hong Kong 0.14; South Korea 0.12; Japan 0.05.


faptul ca in Australia, Canada si UK dupa restrictionarea accesului la arme de foc numarul celor decedati prin arme de foc a scazut semnificativ e un alt argument solid.

http://www.converge.org.nz/pma/gunaus.htm

un alt argument este ca rata copiilor raniti sau omorati prin arme de foc este de 3 ori mai mare in America decat in Finlanda ( tara europeana cu cele mai multe arme de foc)...

pentru fiecare incident in care o arma de foc este folosita legitim ca self-defense sunt 6-7 incidente in care cineva nevinovat este ranit sau omorat accidental sau intentionat.

unde este atunci beneficiul armelor de foc?

un nebun are nevoie de reteta de la medic ca sa ia anti-depresante sau anti-psihotice. in schimb poate cumpara o arma semiautomata cu care sa omoare zeci de persoane fara prea mare dificultate. vezi cazul recent.
e asta normal?

un medicament ca Vioxx care a cauzat probabil un exces de cateva mii de decese premature in cei 5-6 ani cat s-a aflat pe piata este interzis si compania producatoare plateste sute de milioane despagubiri unora dintre fostii pacienti. armele de foc cauzeaza cateva zeci de mii de decese anual in America ( de cateva zeci de ori mai multe decat a cauzat anual Vioxx).

chestia cu traditia nu prea tine. acum 50 de ani fumatul era considerat un drept de necontestat. intre timp stim care sunt consecintele fumatului si masurile luate salveaza vieti si elimina suferinta. de ce americanii nu ar privi armele de foc in acelasi mod. chiar daca cateva sute de ani americanii au avut dreptul de a cumpara si poseda cu minime restrictii arme de foc asta nu inseamna ca asta e neaparat un lucru bun. sute de ani febra, insuficienta cardiaca sau renala a fost tratata cu flebotomie ( lasat de sange)... we know better now. why we don't do the same about guns?

si nu e vorba de feel-good measures. sau de interzicerea completa a armelor de foc. ci de masuri bine gandite si inteligent aplicate de limitare a accesului la arme de foc. stiu ca nu e realist sa crezi ca cele 200 de milioane de arme de foc detinute de americani vor fi eliminate peste noapte. dar treptat-treptat scaderea acestui numar si restrictionarea accesului la cele mai periculoase ( ca armele semi-automate) sunt posibile si de dorit. pentru binele tuturor si pentru ca evenimente de genul celui de la Virginia Tech sa nu se mai intample.
ozz86651
QUOTE
Incepem azi cu armele si terminam cu ce?


Asta e un argument pueril care place mult unora. Foarte invalid. Erodarea libertatilor individuale a inceput de mult. Si in cazuri mult mai scandaloase de atit. Mi se pare scandalos ca dai de dracu pentru o tigara cu iarba, e corpul meu, bag ce vreau in el... asta e un mijloc de a creea delicventi, nu de a reduce delicventa. Nu te-ai scandalizat niciodata ca platesti amenda pentru centura de siguranta? radarele cu camere? bataia de joc a politiei care imi spune acu 2 zile "I paced you"? aia e dovada? limita de viteza pe autostrada? interdictiile de fumat? toata e astea nu te scandalizeaza? Din partea mea libertatea de a avea arma o dau cu 2 miini si asta nu inseamna deloc "unde ne oprim?". Aici ne oprim.
Problemele tale au inceput cind s-a dat prima lege din lume, de atunci tot inainte a mers. Nu e 0 sau 1, alba sau negru. Nu esti liber complet si daca ti se ia o libertate intri pe o panta dezastruaosa si nu ma esti liber. Esti oricum prins intr-o retea de conveniente sociale si juridice, mii de fire. Un fir in plus, unul in minus nu schimba fundamental problema... te pomenesti ca tu iti inchipui ca esti mai liber ca un francez sau neamt care n-are acces la arme. LOL.
Dar cita libertate iti fura armele te-ai gindit? armele detinute de altii, poate si de tine. Balanta nu cumva e violent in defavoarea ta? in defavoarea oricui?
PS: preponderenti in Paris nu-s nici pe departe negrii... btw, ma refeream la Paris in Franta nu in Tennesee biggrin.gif. N-ai concediu si esti liber? hm.... a dracu libertate. Ai da armele pe doua saptamini in plus de concediu? biggrin.gif
A K U
QUOTE(ozz86651)
QUOTE

Incepem azi cu armele si terminam cu ce?


Asta e un argument pueril care place mult unora. Foarte invalid. Erodarea libertatilor individuale a inceput de mult. Si in cazuri mult mai scandaloase de atit. Mi se pare scandalos ca dai de dracu pentru o tigara cu iarba, e corpul meu, bag ce vreau in el... asta e un mijloc de a creea delicventi, nu de a reduce delicventa. Nu te-ai scandalizat niciodata ca platesti amenda pentru centura de siguranta? radarele cu camere? bataia de joc a politiei care imi spune acu 2 zile "I paced you"? aia e dovada? limita de viteza pe autostrada? interdictiile de fumat? toata e astea nu te scandalizeaza? Din partea mea libertatea de a avea arma o dau cu 2 miini si asta nu inseamna deloc "unde ne oprim?". Aici ne oprim.
Problemele tale au inceput cind s-a dat prima lege din lume, de atunci tot inainte a mers. Nu e 0 sau 1, alba sau negru. Nu esti liber complet si daca ti se ia o libertate intri pe o panta dezastruaosa si nu ma esti liber. Esti oricum prins intr-o retea de conveniente sociale si juridice, mii de fire. Un fir in plus, unul in minus nu schimba fundamental problema... te pomenesti ca tu iti inchipui ca esti mai liber ca un francez sau neamt care n-are acces la arme. LOL.
Dar cita libertate iti fura armele te-ai gindit? armele detinute de altii, poate si de tine. Balanta nu cumva e violent in defavoarea ta? in defavoarea oricui?
PS: preponderenti in Paris nu-s nici pe departe negrii... btw, ma refeream la Paris in Franta nu in Tennesee biggrin.gif. N-ai concediu si esti liber? hm.... a dracu libertate. Ai da armele pe doua saptamini in plus de concediu? biggrin.gif


Mare dreptate ai. Si as adauga ceva kinda offtopic: nu e uimitor zelul cu care se interzic reclamele la tigari, se interzice fumatul in locuri publice, ba s-a ajuns chiar sa se renunte la un mare premiu de F1 din cauza reclamei la tigari, in timp ce in multe tari poti cumpara o arma de zece ori mai usor decat un pachet de tigari? De ce nu se interzic atunci McDonalds-ul (care stim cat rau face, in special tinerei generatii care, din cauza Mess-ului, n-are timp sa mai manance o masa ca lumea), guma Orbit (v-ati uitat de curiozitate sa vedeti cate E-uri are?), sucurile "naturale", si multe, multe alte lucruri care omoara oameni (incluzand aici armele)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.