Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cumparare Santa Fe second hand...
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Hyundai
Laurentiu93709
Imi place foarte mult Santa Fe ul si doresc sa mi iau unul second hand.Problema mea e urmatoarea:tot urmaresc forumul asta ,vad anunturi pe net de vanzare cumpare santa fe uri,ma uit pe site uri care vand masini de aici si din afara si am ramas un pic uimit de diferenta de pret cu care se vand in Romania(aproximativ 15.000 euro) si in Germania(incepind si de la 6500)!stiu doar atat:ca exista 2 tipuri de santa fe ,unul tip vechi si unul nou.!atat!
Poate cineva sa ma ajute sa mi explice un pic diferenta dintre ele,si dc merita banii tipul vechi?(adica in jur de 7000-8000,fara vama....)[/b]
Multumesc anticipat!
alcris01
Santa Fe II este o masina noua, alta caroserie, alta motorizare, alt confort si evident alt pret. biggrin.gif
muscarul
UP!!!

Scuze ca dezgrop topicuri, dar am aceeasi nedumerire...
Am un Matiz. Si am fost de curand cu matizul la munte, la IC Ponor (In Apuseni, aproape de Platoul Padis), si am ajuns la concluzia ca imi trebuie o masina cu garda la sol mare... AM crezut ca las jumate de matiz pe drum, si matizul e mai ok pe teren accidentat decat o berlina mare, pentru ca are distanta dintre axe mica si poti aborda destul de bine urmele de tractor biggrin.gif (Va rog sa nu faceti misto de matizul meu, da? biggrin.gif )
M-am tot uitat pe Mobile.de si am vazut Hyundai Santa Fe, 2WD, motorul de 2,4 litri benzina, euro III, la preturi de 7000, 7500, in jurul a 100-130.000 de km.
Ati putea sa imi spneti, estimativ, la cat m-ar scoate o asemenea masina adusa in tara? Si eventual, cam cat e taxa de prima inmatriculare (cea de dupa 1 iulie).
De asemenea, daca aveti alte sugestii pentru o masina tip SUV, pe benzina, 2WD. (Deci variantele cele mai ieftine smile.gif ).
DIn experienta voastra, motoarele mari pe benzina ajunse la 100.000 de km sunt fiabile?
Nu vreau diesel odata pentru ca e mai scump - combustibil, revizii, pret de achizitie) si pentru ca vreau sa ii montez un sistem de alimentare cu GPL ( pe matiz am pus GPL, merge super smile.gif ). De altfel, am mers cu un Santa Fe pe GPL si s-a comportat exemplar.
Nu vreau neaparat 4x4 pentru ca sincer nu mi se pare necesar la drumurile pe care le am. Dar vreau garda la sol mare.
Daca ati putea sa ma ajutati cu cateva sfaturi/sugestii, ar fi super.
Va multumesc smile.gif
Marius*
Cel mai bun compromis este asta:
Click to view attachment
Sper sa nu te superi pt gluma mea ! biggrin.gif
Cauta Hyndai Tucsun. Am vazut la o cunostinta o astfel de masina echipata cu sistem GPL. Cred ca este mai ieftin decat Santa Fe-ul.
Bafta ! thumbsup.gif
muscarul
Tare, super tare matizul ala smile.gif
Faza e ca Tucson nu gasesc sub 10 mii, Santa Fe gasesc...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.