IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Cumparare Santa Fe second hand...

This topic is about Cumparare Santa Fe second hand..., the author, Laurentiu93709, wrote about: Imi place foarte mult Santa Fe ul si doresc sa mi iau unul second hand.Problema mea e urmatoarea:tot urmaresc forumul asta ,vad anunturi pe net de van ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Cumparare Santa Fe second hand...
Laurentiu93709
post Nov 29 2006, 01:39 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 29-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 93.702



Imi place foarte mult Santa Fe ul si doresc sa mi iau unul second hand.Problema mea e urmatoarea:tot urmaresc forumul asta ,vad anunturi pe net de vanzare cumpare santa fe uri,ma uit pe site uri care vand masini de aici si din afara si am ramas un pic uimit de diferenta de pret cu care se vand in Romania(aproximativ 15.000 euro) si in Germania(incepind si de la 6500)!stiu doar atat:ca exista 2 tipuri de santa fe ,unul tip vechi si unul nou.!atat!
Poate cineva sa ma ajute sa mi explice un pic diferenta dintre ele,si dc merita banii tipul vechi?(adica in jur de 7000-8000,fara vama....)[/b]
Multumesc anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alcris01
post Dec 1 2006, 08:00 AM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 204
Joined: 21-September 06
From: Bucuresti
Member No.: 87.834



Santa Fe II este o masina noua, alta caroserie, alta motorizare, alt confort si evident alt pret. biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
muscarul
post Jun 3 2008, 08:53 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 15-January 08
Member No.: 116.071



UP!!!

Scuze ca dezgrop topicuri, dar am aceeasi nedumerire...
Am un Matiz. Si am fost de curand cu matizul la munte, la IC Ponor (In Apuseni, aproape de Platoul Padis), si am ajuns la concluzia ca imi trebuie o masina cu garda la sol mare... AM crezut ca las jumate de matiz pe drum, si matizul e mai ok pe teren accidentat decat o berlina mare, pentru ca are distanta dintre axe mica si poti aborda destul de bine urmele de tractor biggrin.gif (Va rog sa nu faceti misto de matizul meu, da? biggrin.gif )
M-am tot uitat pe Mobile.de si am vazut Hyundai Santa Fe, 2WD, motorul de 2,4 litri benzina, euro III, la preturi de 7000, 7500, in jurul a 100-130.000 de km.
Ati putea sa imi spneti, estimativ, la cat m-ar scoate o asemenea masina adusa in tara? Si eventual, cam cat e taxa de prima inmatriculare (cea de dupa 1 iulie).
De asemenea, daca aveti alte sugestii pentru o masina tip SUV, pe benzina, 2WD. (Deci variantele cele mai ieftine smile.gif ).
DIn experienta voastra, motoarele mari pe benzina ajunse la 100.000 de km sunt fiabile?
Nu vreau diesel odata pentru ca e mai scump - combustibil, revizii, pret de achizitie) si pentru ca vreau sa ii montez un sistem de alimentare cu GPL ( pe matiz am pus GPL, merge super smile.gif ). De altfel, am mers cu un Santa Fe pe GPL si s-a comportat exemplar.
Nu vreau neaparat 4x4 pentru ca sincer nu mi se pare necesar la drumurile pe care le am. Dar vreau garda la sol mare.
Daca ati putea sa ma ajutati cu cateva sfaturi/sugestii, ar fi super.
Va multumesc smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marius*
post Jun 3 2008, 11:30 AM
Post #4


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 218
Joined: 4-May 08
From: Craiova
Member No.: 117.024



Cel mai bun compromis este asta:
Attached File  matiz4x4.jpg ( 40.45K ) Number of downloads: 10

Sper sa nu te superi pt gluma mea ! biggrin.gif
Cauta Hyndai Tucsun. Am vazut la o cunostinta o astfel de masina echipata cu sistem GPL. Cred ca este mai ieftin decat Santa Fe-ul.
Bafta ! thumbsup.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
muscarul
post Jun 4 2008, 10:33 AM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 15-January 08
Member No.: 116.071



Tare, super tare matizul ala smile.gif
Faza e ca Tucson nu gasesc sub 10 mii, Santa Fe gasesc...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 7th May 2024 - 02:48 PM