Help - Search - Members - Calendar
Full Version: m-a blocat cineva in parcare , cum rezolv problema
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2
A K U
Azi dimineata, plec din parcarea blocului (unde imi parchez masina de 1 an de zile) so observ ca roata fata dreapta e lasata. M-am gandit ca am luat vreun cui de pe jos, o sarma, ceva. Ma duc la vulcanizare si tipu' de acolo imi spune ca am doua intepaturi pe lateral. Cat jeg poate sa existe in creierul unor animale bipede care cica se numesc oameni! De ce nu prind unu' din asta asupra faptului ca sa-l bag in spital pentru 2 luni? Sa le dea Dumnezeu dupa inima si mintea lor... :death:
ionut91746
Seara cand ajung acasa, cu 300 m inainte de blocul meu, ma iau gandurile sumbre...oare gasesc loc? am bafta?...daca ajung devreme, se mai gaseste cate un loc, daca ajung dupa 9 seara, deja dau ture prin cartier dupa un loc. :nope:
eddie
Desi langa blocul meu exista multe locuri de parcare pe un maidan,cand ploua,deja se inghesuie lumea pe locurile mai uscate.Exista si vreo 20 de garaje,dar asta e alta treaba.
Asa ca....doar cei ce nu sunt de pe aici nu si-au gasit un loc.
Una din masini o tin in garaj si una afara.Am gasit pentru cea de-a doua un loc chiar pe asfalt.Cand m-am mutat in bloc,nu parca nimeni in spatele blocului,de frica hotilor.Eu mi-am gasit un loc cu toate riscurile,acum 4 ani nici nu erau stalpi de curent sa lumineze zona.Ceva discutii tot am avut cu cativa pana nu mi-au mai ocupat locul.Acum totul este OK.
Am avut vreo 4-5 pene in 4 ani.Gaseam cauciucul jumate dezumflat la jumate.Cu compresorul pe care il am,le umflam si fuga la vulcanizare,cu inima stransa....M-am bucurat de fiecare data cand gaseau un cui sau un surub infipt chiar in calea de rulare a cauciucului.... biggrin.gif
Adrian
Dies Irae, ai dreptate, dar sa sti ca ai scapat usor, la un vecin i s-au urcat cu picioarele pe masina !
AlexTM
QUOTE(adrian88025)
Ghita, voi in timisoara aveti aceleasi probleme cu locurile de parcare?
sau acolo sunt mai putine masini si e mai lejer?

Mai, pina sa ajung recent in bucuresti, credeam ca NOI avem probleme cu circulatia.
Dar ... ce sa spun, in Timisoara e civilizatia civilizatiei, pe linga Bucuresti, noi sintem niste gentilomi englezi biggrin.gif
Eu ma enervam cind mai vedeam cite unii in TM cum stau la semafor pe banda de luat la stinga, pentru ca e mai libera, si-apoi o iau inainte. Ce sa spun ...
La voi am inteles ca nu va mai ajunge banda a 2-a de pe contrasens, ati inceput sa o luati si pe trotuare.
Atentie, nu ma refer la vreun user de aici sau la TOTI soferii din Bucuresti in general, va rog sa n-o luati personal. Vorbesc doar de ceea ce-am vazut pe-acolo.
Nici in Timisoara nu prea e Politie rutiera pe strazi, da' nici la voi.

Revenind la locurile de parcare: depinde foarte mult de zona. Eu intotdeauna gasesc loc de parcare in apropierea blocului. Si n-am auzit de acte de "agresiune" pentru ca s-ar fi ocupat locuri publice. Iar sa parchezi blocind pe altii, se mai intimpla in centru (or fi bucuresteni cu treaba pe-aici smile.gif ), dar nu la bloc, sa lasi masina toata noaptea.
Baby Blues
Acum vreo 4-5 ani in Agronomie (bucuresti), am primit un mesaj foarte clar: un cauciuci intepat si o oglinda retrovizoare rupta. Oricum a doua zi plecam asa ca mai bine imi intorcea stergatoarele. biggrin.gif .
A K U
QUOTE(adrian88025)
Dies Irae, ai dreptate, dar sa sti ca ai scapat usor, la un vecin i s-au urcat cu picioarele pe masina !


Da, dar eu parchez acolo de 1 an, pentru ca acolo locuiesc!
Adrian
si el la fel, masina era parcata pe trotuar.
_Theo_
si eu am avut sambata cauciucul taiat pentru ca am suparat pe cineva parcand in fata blocului in care locuiesc dar desi mai erau destule locuri de parcare...al meu cauciuc a fost sfasiat pe lateral ... nesimtiti :bandit:
T u d o r
Theodor, pune mana pe o ranga si tuneaza-i masina nesimtitului, daca-l cunosti. Astfel de specimene nu merita altceva. De regula sunt pe la 60 ani, cu apartament de cand s-a facut blocul si cu pretentii diverse de la cei mai noi, ce deh, ei au intaietate ca aia de au colonizat vestul salbatic. Si eu am patit chestia asta in blocul in care am locuit, erau de fapt numai de-astia pe acolo. M-a acostat un nea caisa dupa ce ma mutasem de vreo luna si ma ia cu "baiete" si ca sa nu-mi mai pun masina pe locul lui ca cica sunt unii care le zgarie... biggrin.gif M-am uitat la el,,, avea cam 1,70 inaltime, cam 60-65 ani si 60 kg.... Ma astep si eu la un tupeu de-asta de la vreo huiduma, ceva, dar asta intrecuse orice limita a tupeului si a bunului simt. M-am dat langa el si i-am zis ca daca vreodata imi gasesc un fir de praf miscat pe masina il bag in spital, indiferent daca a fost el sau altul. Ca tot ma avertizase, acum nu avea decat sa stea sa o pazeasca. smile.gif
Si nu m-am mai deranjat niciunul de atunci, am stat 6 ani in blocul cu pricina fara evenimente neplacute.
Norocul meu a fost ca ala a venit intai sa ma intimideze si nu sa taie intai... biggrin.gif
ozz86651
Nu inteleg, daca locuiesti undeva ai drepturi suplimentare asupra locurilor din jurul blocului? Parcarea se plateste, s inchiriaza, etc, nu te improprietaresti singur. In fata sau in spatele blocului la tine ai exact aceleasi drepturi ca si mine, e teren public si punct. MAi sint tot felul de idioti care scriu "rezervat" sau numarul de masina pe asfalt. Ca si cum ii pasa cuiva.
A K U
O sa-ti pese sigur daca-ti gasesti masina zgariata sau cu cauciucurile intepate...
booneK9
Ozz, daca tot am platit, am pretentia sa beneficiez de ceva pentru parale. N-am nimic impotriva ca pe locul acela sa se joace copiii pana se plictisesc, ori sa-si parcheze oricine masina in timpul zilei.
Numarul masinii se scrie ca sa stie lumea ca nu-i chiar liber ca-n codru.
Public sa fie? Proprietate a primariei? Nu conteaza. Cata vreme am inchiriat cu acte in regula e al meu.
Desigur, sunt multi care scriu numere de inmatriculare la misto, dar asta e alta poveste.
air_wolf
amenda e de 1500 lei pentru ocparea spatiuli de parcare deja inchiriat. am si eu unul care parcheaza pe locul meu si saptamina viitoare il va contacta o firma de avocatura sa-i explice ca e bun de plata basca amortizoarele mele pentru ca sint obligat sa parchez pe trotuar. cum omul are o dacie veche, nu cred ca isi va acoperi paguba din vinzarea ei dar asta e... probabil ca voi dona si un televizor, dvd, telefon si ce mai are prin casa. e cel mai simplu asa.
R a z v a n
Adrian
ce metoda de a avertiza!
dar de ce nu a scris cu vopsea? ca sa fie permanant, asa creta se sterge biggrin.gif
ozz86651
QUOTE
Cata vreme am inchiriat cu acte in regula e al meu.

Pai n-ai citit insemna, sint perfect de acord cu tine. Mi se par aberanti mirlanii care se cred proprietari pe pamint pe care nu au nici un drept. Ca sint atita care zic "era pe locul meu" si cind il iei la bani marunti locul "lui" era asa o traditie ca pe vremea lui Stefan cel Mare, nu un act, nu platea, etc.

Cit despre astia cu garajele... foarte discutabil. Sa fim seriosi ca majoritatea garajelor sint ilegale, n-au autorizatii sau au unele temporare si expirate. Nu mai spun ca sint o plaga pe orasele noastre care si asa sint urite in zonele de blocuri. Dupa ce ca si-a facut un garaj mai mult sau mai putin ilegal se trezeste ca are drepturi si pe bordura din fata ca altfel nu intra sau iese din garaj. Hm...
Daca in loc de garajele particulare ar fi chiar si numai parcari deschise, s-ar putea parca mult mai multe masini.
In orasele mari parcarea este o afacere scumpa si trebuie luata in considerare in costul masinii. Iar preturile la teren in Buc rivalizeaza cu orasele din vest, asa ca e normal parcarea sa coste mult.


PS: daca parchezi in fata garajului si ii lasi un bilet "mai bine mi-ai pazi masina ca iti dau foc la casa/garaj daca are o zgiriietura" ce face ala? biggrin.gif
Baby Blues
Si eu as desfiinta garajele de prin orasele mioritice. De exemplu la mine in fata blocului nu sunt decat 2 garaje dar parca sunt doua baraci de muncitori. Cu ondulina si sarme si usi din lemn :bash: . Daca s-ar desfiinta, ar incapea cel putin 4-5 masini. La noi e un caz fericit. La un prieten pe care l-am vizitat de curand dupa ce am iesit pe balcon m-am ingrozit. :bash: De sus garajele sunt foarte urate . Am vazut ceea ce de jos parea relativ acceptabil. Monstruos se vede de sus! O mare de casute cu zeci de acoperisuri si vopsite in toate culorile posibile din toate felurile de materiale: lemn, beton, carton presat. :bash: :bash: . Oricum la nivelul primariei si Consiliului Local din baia Mare nu se gaseste nimeni care sa faca un proiect de hotarare care sa nu le mai permita se le faca in toate felurile si toate culorile. De altfel aceiasi problema e si cu casele in Romania: un cartier, o mie de case, o mie de culori( predomina portocaliul, verdele crud si rozul :bash: ). Cel mai bun plan urbanistic al autoritatilor locale este haosul :bash:
eddie
Unii se cred proprietari si pe strada din fata casei.... biggrin.gif
air_wolf
in sectorul 3 problema a fost rezolvata. citeodata cred ca nu-s in bucuresti, parca e alt oras biggrin.gif
alcris01
Doamne-ajuta sa invete sa-si administreze teritoriile si ceilalti primari de sector din Bucuresti.
Baby Blues
La noi nu e prolema foarte mare cu parcarile dar si la noi oricat de mic pare orasul pentru bucuresteni , datorita unei sistematizari proaste cu strazi cu sens unic puse aiurea( necirculate) si altor greseli ale celor de la primarie, a numarului mare de semafoare precum si maririi parcului de masini, in Baia Mare centrul a devenit supraaglomerat cu toate ca nu toti au nevoie de el dar trec prin el deoarece e ca un punct obligatoriu de trecere. Am vazut de curand un lucru foarte frumos in Buzau , ce ar putea fi exemplu si pentru altii: la colturile intersectiilor pentru a nu mai fi parcate masini care sa obtureze vederea celor ce vor sa intre , s-au introdus mici "piloni" in forma de triunghi care nu mai permit parcarea la mai putin de 5 metri de coltul intersectie. Foarte frumos! Banuiesc ca ceva consilier local a fost pe afara, a vazut si a pus in practica.
Inca un lucru : cu toate ca Buzaul este loc de trecere intre Muntenia si Moldova nu am vazut supraaglomerat trafcul nici la orele de varf in centru( repet supraaglomerat) biggrin.gif
Lucian55
Voi spuneti ca cel care are un garaj nu are dreptul sa poata intra sau iesi din el ? mi se pare ciudata treaba.
Si chiar daca nu s-ar specifica prin lege treaba asta totusi ar fi de bun simt sa nu parchezi in fata garajului.
ozz86651
Depinde cit de legal e garajul ala. Esti 100% legal, ai dreptate. Majoritatea nu-s.
Adrian
multe au fost deja daramate de primarie
booneK9
Pentru cine are suficienta rabdare, sa stea bland ca incet-incet ne loveste civilizatia. Desi ne ferim, ne ascundem, ne opunem, cvilizatia e mai puternica. Ma rog, deocamdata e cam sifonata din luptele cu noi...
Asadar, in cativa ani se vor aranja lucrurile. Ori se impune legea, ori nu mai circulam cu masina si ne luam bicicleta. Ori asa, ori asa... Si atunci un nou biznis. Parcarile de biciclete. Nu ma gandesc deocamdata la sistem de biciclete gratuite...
mortzy
este adevarat ca de locul platit pentru parcarea de resedinta beneficiez doar intre anumite ore? (am auzit ceva de genu 20:00 - 08:00)
ce fac daca muncesc noaptea smile.gif) ?
in week end este valabila regula?
ValiR
QUOTE(ozz86651)
Nu inteleg, daca locuiesti undeva ai drepturi suplimentare asupra locurilor din jurul blocului? Parcarea se plateste, s inchiriaza, etc, nu te improprietaresti singur. In fata sau in spatele blocului la tine ai exact aceleasi drepturi ca si mine, e teren public si punct. MAi sint tot felul de idioti care scriu "rezervat" sau numarul de masina pe asfalt. Ca si cum ii pasa cuiva.


Domnule Ozz, cand locuiesti intr-un bloc nu ai numai apartamentul si atat, din cate stiu ai si o cota parte pe terenul unde e imobilul, dar poate aici cineva stie mai bine detalii. Mi se pare normal ca cineva care locuieste intr-un bloc sa aiba asigurat loc de parcare, si daca o sa intrebi constructorii o sa vezi ca acum e obligatoriu sa asiguri locuri de parcare locatarilor, desigur pentru el urmand sa platesti in jur a 2000 de euro daca e la suprafata, 3-4000 euro subteran.
Interesant e ca si trotuarul din fata blocului e loc public, dar cand e vorba de deszapezit atunci locatarii au obligatia respectiva. De ce? Ca doar e loc public si deci tine de Primarie.

In fond aici se poate ajunge la legea junglei, ce pot eu sa spun e ca in Timisoara de exemplu nu se face practic mai nimic pentru rezolvarea problemei parcarilor, si situatia e din ce in ce mai neplacuta. Si uite asa o sa apara disensiuni intre soferi pentru ca cineva undeva nu isi face treaba.
TLS-09
QUOTE(ozz86651)
Depinde cit de legal e garajul ala. Esti 100% legal, ai dreptate. Majoritatea nu-s.


Si de unde stii daca=i legal sau nu?Bunul simt spune sa nu blocam intrarea in garaje.Restul adica legalitatea lui o stabileste primaria, insa pana atunci va trebui sa invatam sa respectam proprietatea omului.Stiu ca trotuarul sau strada nu-i a lui insa proprietatea inseamna nu doar bunul respectiv ci si posibilitatea omului de a dispune de el, de a-l folos (adica de a se bucura de uzul lui).Pe cale de consecinta nu exista justificare pentru blocarea garajului altcuiva.
mortzy
chiar nu stie careva cum e cu orarul pentru parcarea de resedinta?
ozz86651
@Valentin: terenul asupra caruia ai proprietate e e spatiul verde al bocului (cu care de obicei se auto-improprietaresc smecherii de la parter), nici vorba de trotuoar sau strada. Poti sa arunci o privire in actul tau de proprietate, e foarte clar. Daca nu ar fi asa, ghici ce s-ar intimpla: eu si cu colocatarii din bloc am inchide strada si trotuarul, sa jucam miuta si sa scapam de poluare.

@TLS: Pai iti spun eu cum stiu daca e ilegal sau nu. Parchez masina. Omul se infurie, cheama politia care imi ridica masina daca e legal. DAca au facut asta si e ilegal ma judec cu ei. Proprietarul de garaj nu are treaba aici si nu are citusi de putin dreptul sa imi atinga masina. Sau numai proprietatea lui e sfinta, a mea nu face 2 parale?
In orice caz, adevarul este ca eu am dreptul sa parchez unde imi tuna mie, dar evident sint pasibil de o pedeapsa daca am facut-o in locuri nepermise. Nimeni insa nu poate sa-mi atinga proprietatea fara sa suporte consecintele legii, care sint, intimplator sau nu, mult mai drastice in cazul asta (de obicei). Daca insa proprietarul garajul este legal acolo, macar are sustinere morala si eu am fost un porc. Da daca nu e legal, el e cel care parcheaza in loc nepermis, nu eu.

In toata lumea asta e din ce in ce mai greu cu parcarea in orase, numai ca la noi lumea vrea moaca. Abia cind o sa invete oamenii sa puna costul parcarii (care e considerabil, de exemplu in NY poate sa sara lejer de 400$ pe luna in conditiile in care poti sa ai o masina in valoare de 2000$) la costuile masinii, se va schimba ceva. La fel e cu asiguarea care la ora asta e o chestie la misto (adica nu se tine cont de istorie de accidente si de condus, locatie geografica etc).

PS: ca sa fie clar, vorbesc teorii, eu in viata mea nu am parcat in asa fel incit sa blochez pe cineva, fie el parcat ilegal sau legal. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.