Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Fiabilitatea motorului de 1.5 de pe Almera
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
drabisan
QUOTE(Arheopterix)
Vitezele se pot schimba in regim de acceleratie adica incepand cu 2 spre 3 pe la 3400-3500. In regim de croaziera sau daca masina e in coborare se poate schimba si la 3000-3100.


Couldn't agree more!
Intrebare pentru cei care schimba mai jos de 3000, in orice situatie: chiar nu observati ca la schimbarea sub 3000, cind se trece in treapta superioara si se ajunge (de ex. intr-a 3-a) la sub 2000, motorul se chinuie, vibreaza, nu trage, nu te poti folosi de el? Eu consider un astfel de lucru o mare greseala pentru ca esti nevoit sa compensezi apasind ambreiajul si acelerind. Si asta numai bine nu e pentru ambreiaj. Motorul, intr-un astfel de rgim oricum trebuie accelerat si nu e o senzatie placuta!

Eu am si o alta masina, mult mai puternica si mult mai bine documentata, unde scrie clar ca in regim de acceleratie e ok sa schimbi peste 4000, iar in regim normal nu recomanda schimbarea vitezei sub 3000. Acolo scrie in mai multe rinduri ca e recomandat pentru rezistenta motorului sa mergi in treapta 1 cu 3000 in locul schimbarii treptei. Si masina aia chiar se simte ca e ok in acel regim.
Almera, in schimb, nu se simte bine intr-a 1-a si trebuie tratata altfel. Dar sa schimbi a doua sub 3000 mi se pare omor lent dar sigur pentru motor si ambreiaj...
Tarabostes
Mai fratilor sa ma luati si pe mine o data cu masina, ca deja ma faceti curios; sa facem un traseu de genul Piata Unirii-Pod Baneasa la o ora de dus la munca sau de intors cu schimbat 2 si 3 numai peste 3000 de ture.
Random
Daca voua va vibreaza sau trebuie sa folositi ambreiajul ca sa aveti tractiune atunci cand schimbati vitezele intre 2500-3000 rpm, adica "subturat" dupa unii, inseamna ca vorbim de lucruri diferite. Aveti o problema la masina.
V-ati uitat vreodata la vitezometru sa vedeti cat indica in treapta 2 la 3500-4000 rpm? Ar trebui sa aveti peste 60 km/h. Cum puteti spune ca voi in mod normal aici schimbati?

darbisan, motorului meu ii merge foarte bine cand schimb la 2200-2500rpm, nu vibreaza, trage, nu trebuie sa folosesc ambreiajul ca sa am tractiune.
Mai mult, am incercat sa-l fortez si de la 4500rpm in sus mai mult urla decat trage(chiar de la 4000rpm incepe sa tipe). Urla asa tare incat nu vreau sa-l mai aud cum se chinuie si-o las mai moale.[/b]
Xalanx
Ok, mai incheiati subiectul asta cu schimbatul vitezelor pentru ca nimeni nu convinge pe nimeni. Schimbati fiecare cum va taie capul si o sa va mearga masina in consecinta.
O sa incerc sa gasesc documentatie oficiala despre cum trebuie condusa Almera, in masura timpului disponibil si o sa pun aici un link daca am succes in cautari. In mod normal ar trebui sa existe, pentru ca Toyota Corolla are, Opel Astra are... si mai multe altele.
Random
QUOTE(Xalanx)
Ok, mai incheiati subiectul asta cu schimbatul vitezelor pentru ca nimeni nu convinge pe nimeni. Schimbati fiecare cum va taie capul si o sa va mearga masina in consecinta.
O sa incerc sa gasesc documentatie oficiala despre cum trebuie condusa Almera, in masura timpului disponibil si o sa pun aici un link daca am succes in cautari. In mod normal ar trebui sa existe, pentru ca Toyota Corolla are, Opel Astra are... si mai multe altele.


wise guy, cam tarziu pentru initiativa asta. Nu crezi? Pastreaza-ti tonul mamesc pentru persoane pregatite sa ti-l accepte.
Esti prea inversunat omule,calm down, mai iesi si tu la o bere cu prietenii, joaca-te cu cainele in curte, ......daca n-ai nimic de zis si de facut, abtine-te.
Xalanx
QUOTE(alin33912)
wise guy, cam tarziu pentru initiativa asta. Nu crezi? Pastreaza-ti tonul mamesc pentru persoane pregatite sa ti-l accepte.


Nu iti apreciez tonul zeflemist de doi lei si cred ca nimeni de-aici nu-l apreciaza. In afara de asta parca spusesei ca nu mai discuti subiectul asta, deci nu m-am referit la tine. Consider ca ai tehnic vorbind o valoare apropiata de zero si nu ma interesezi nici cat negru sub unghie. Fa bine si nu te mai referi la mine sau nu mi te mai adresa direct sub nici o forma, pentru ca vei fi ignorat, in cel mai bun caz.
De asemenea, iti sugerez sa te muti pe sectiunea "Dacia" a forumului, acolo vei avea cu siguranta cautare pentru experienta ta bogata privind bielele iesite prin capota.

Oh btw... eu nu sunt mami pentru tine, nu-mi aduc aminte sa te fi alaptat, sub nici o forma. Am alte orientari.
Random
Valorile sunt niste termeni relativi, depinde la ce te raportezi. In viata de zi cu zi fiecare dintre noi suntem valorosi....si ca sa continuu in "nota" pe care ai inceput tu, iti las placerea sa-mi sugerezi ce vrei, dar eu iti recomand sa-ti faci prieteni si sa lasi forumurile pentru o vreme... sau esti convins ca lumea nu se va descurca fara tine?!
Xalanx
QUOTE(alin33912)
Valorile sunt niste termeni relativi, depinde la ce te raportezi. In viata de zi cu zi fiecare dintre noi suntem valorosi. Iti sugerez sa-ti faci prieteni si sa lasi forumurile pentru o vreme... sau esti convins ca lumea nu se va descurca fara tine?!


Esti cu adevarat intelept. Nu te mai stradui sa-mi sugerezi, s-ar putea sa reusesti biggrin.gif:D:D

Nu duc lipsa de prieteni, relaxeaza-te. Forumul asta e pur si simplu distractiv, dar tu deja ai cazut un pic sub nivelul "artistilor" de la megastar, deci ai devenit neinteresant. Daca nu intelegi ce spun, iti poti viziona niste corespondenti aici: http://megastar.primatv.ro/momente-tari/.

Asta ar fi ultimul meu post catre tine, sper. Spera si tu.
Random
N-ai decat sa ma insulti in continuare daca asta te
face sa te simti bine.
N-am nici un fetis cu tine, crede-ma.
Eu nu sunt pe forumul asta ca sa ma cert cu alti useri. Sunt aici din 2004 si n-am insultat pe nimeni; incerc doar sa inteleg experientele altor posesori de "automobile".
Ma deranjeaza cand "cineva" incearca sa faca pe moderatorul si nici n-are nimic de zis.
Atata tot.
Xalanx
Pentru ulteriorii cititori - se pare ca elementul alin e mai pitpalac decat credeam. Postul lui original e cel citat de mine mai sus, nu cel modificat ulterior, pentru ca sta la capitolul inspiratie mai slab un pic decat un cercopitec convalescent si ii trebuie un role model ca sa iasa din "meandrele concretului", intr-un mare fel...

Sorry everyone for off-topic.
Random
Postul a fost modificat intr-un timp irelevant in ceeace te priveste.
Pentru unul care se lauda cu "microsoft certified stuff" cercopitec e cam slabut. Hai ca poti mai mult, baga.
Acum chiar ca n-o sa-ti mai raspund.


...
eddie
Cam multe discutii off topic pe-aici ! :argue:

De Nissan Almera nu mai vorbeste nimeni ?
xxx92139
Fiecare poate sa isi spuna parerea despre subiectele vorbite pe forum si eu zic ca mai bine nu va mai certati sau insultati si conntinuam sa discutam civilizat despre masini.
Am si eu o intrebare.
Cat timp este masina in garantie am voie sa ii aduc modificari?ex capat de toba sudat sau un eleron spate.
Tarabostes
Nu ai voie la nici o modificare. Poate doar sa schimbi niste becuri, apa de stropit parbrizul...
Cred ca si daca pui jante mai mari pierzi garant
Xalanx
Eu zic ca poti face modificari, dar ar fi bine sa fie niste piese autorizate de Nissan. Spre exemplu, eu o sa-i pot pune un eleron, dar o sa fac operatiunea la service-ul Nissan din Pitesti, iar piesa va veni de la un depozit de-al lui Nissan din Spania, daca nu ma-nsel.

Bun, acum o chestie neplacuta: usile (mai ales cele din spate) scartaie cand le deschid / inchid. Am observat ca ar fi din cauza prafului care intra pe la balamale, eu mergand mult in conditii de praf si noroi. Franele de asemenea scartaie ca la balamuc la viteze mici. De asemenea, dimineata cand ies din parcare, cu rotile bracate la maxim si la mers cu spatele se aude un scartait ca de frane. Ala e singurul moment in care se aude, apoi nimic.

Vreo idee despre cum as putea sa scap de scartaiturile astea? Orice idee va fi apreciata biggrin.gif beer.gif
Random
QUOTE(xxx92139)
Cat timp este masina in garantie am voie sa ii aduc modificari?ex capat de toba sudat sau un eleron spate.

Eleron spate nu cred ca poti sa-ti pui fara sa pierzi garantia la vopsea sau la penetrare prin rugina.
Nu cred ca ar fi o problema daca-ti cumperi o toba sport intreaga(nu sa-i sudezi tu alt capat) si montarea o faci la service-ul autorizat Nissan. Cred ca ti-ar putea recomanda chiar ei ce toba sa cumperi.
Eu am facut unele modificari la "instalatia audio" si n-am pierdut nicio garantie la masina, eventual daca mai am ghinionul sa se "duca" cdplayer-ul inca odata cred ca ar putea sa refuze schimbarea lui dar nu si a altor piese aflate in garantie.
In ce priveste jentile mai mari, poti sa pui de 16", scrie in carte restul dimensiunilor.
marius74116
ai voie sa faci modificari cate vrei...eu am schimbat toba,am pus jante pe 17, am vopsit bordul si etrierele,deci asta a insemnat implicit demontarea bordului si a etrierelor,de la service au spus ca pot face ce vreau cu masina atata timp cat nu umblu la motor!doar atunci iese din garantie.........in legatura cu cearta dintre xalanx si alin....mie unul mi se par destul de pertinente comentariile lui xalanx deci nu vad motivul pt care alin s-a suparat.....dauneaza almeristilor aceaste discutii pe forum!!!
Xalanx
Marius, cum mai merge Almera ta cu jantele de 17? Eu o sa le primesc in curand cred pe ale mele, cu talon de 45 cred. Nu stiu inca daca sa le vand sau sa le pastrez. Vin cu gume cu tot.
Tarabostes
Marius, nu te lua dupa ce spun cei de la service cand ii intrebi inainte. Garantia e separata pe parte mecanica, electrica, tren de rulare, tabla etc. In functie de pe unde umbli pierzi o parte din garantie. La caroserie daca ai avut cel mai mic accident si s-a umblat la tabla ai pierdut garantia.
Mergi la service cu jante de 17 si cauciucuri 205 si ceri garantie la vreo planetara sau pt ceva probleme prin bord sau la calculator si spune-le ca ai dat bordul jos, ca ai schimat CD etc si mai vorbim. Merg pe ideea ca nu ai un frate care lucreaza la Nissan.

Modificari cu piese originale Nissan si la service autorizat...asta e altceva, dar avand in vedere ca un banal suport de skiuri trece de 350E, ma lipsesc de accesorii originale Nissan.
Tarabostes
Xalanx si franele mele scartzaie, mai ales in diminetile umede, dar dispar dupa prima frana mai puternica. Pentru usi exista un spray, mi-au dat si mie unii mecanici pe la alte masini, la Almera nu au scartait niciodata usile.
Xalanx
QUOTE(gabi64453)
Xalanx si franele mele scartzaie, mai ales in diminetile umede, dar dispar dupa prima frana mai puternica. Pentru usi exista un spray, mi-au dat si mie unii mecanici pe la alte masini, la Almera nu au scartait niciodata usile.


Stii exact cum se numeste spray-ul ala? Sa-mi cumpar vreo 5...
Arheopterix
Discurile de frana ruginesc si de la o zi la alta.
Cateva frane sise curata.
Arheopterix
QUOTE(gabi64453)
Mai fratilor sa ma luati si pe mine o data cu masina, ca deja ma faceti curios; sa facem un traseu de genul Piata Unirii-Pod Baneasa la o ora de dus la munca sau de intors cu schimbat 2 si 3 numai peste 3000 de ture.


Gabi.
Din 1 in 2 poti schimba la 1500 sau la 6000.
Nu conteaza.
Daca esti in trafic aglomerat,poti schimba la 1500 fara probleme.
Daca accelerezi normal 2000-2500.
Daca vrei sa accelerezi rapit ,te poti duce dincolo de 3000.
Din 2in 3 si mai sus,poti schimba intre 3100-cat vrei tu,in functie de necesitate.
marius74116
xalanx eu am dat jos jantele pe 17,le-am pus pe cele de 16 ale masinii...poate sunt eu paranoic dar am senzatia ca sunt prea grele pt masina cele pe 17...la orice gropita simteam un soc destul de pronuntat....le tin in garaj pe cele de 17 ,poate le pun la vara din nou pe masina....
pt gabi:am fost cu masina in service dupa modificarile care le-am facut si nu a fost nici-o problema cu garantia.....mi-au spus sa nu umblu la motor,in rest au spus chiar ca le place cum arata cu bordul vopsit,poate aici in iasi sunt mai toleranti sau poate respecta clientii care au achizionat masini de la ei.....
Xalanx
QUOTE(marius74116)
poate aici in iasi sunt mai toleranti sau poate respecta clientii care au achizionat masini de la ei.....


Aceeasi situatie in Pitesti. beer.gif

Si eu as pune jantele alea tot vara. Ideea e ca prin iunie as vrea sa merg in Spania si ma intreb daca ar fi prea neconfortabil sa merg cu jante de 17 vreo 7000 km. Bine, majoritatea parcursi pe sosele bune.
marius74116
nu stiu ce sa iti spun xalanx...sincer eu am fost nemultumit tare de jantele alea pe 17....nu mi-a placut deloc cum s-a comportat masina cu ele pe drumurile noastre pline de gropi......in schimb cand am fost in germania chiar mi-a placut cum s-a comportat masina cu ele..mai ale ca stabilitatea era mault mai buna datorita cauciucurilor foarte late......mecanicii de aici din service-ul nissan mi-au spus ca problema nu este ca jantele sunt mai mari,ei au spus ca imi garanteaza ca problema este ca sunt foarte grele...mi-au sugerat sa le vand si sa imi iau unele din aliaj foarte usor.....dar alea ma costa 1500 euro....astea au costat doar 700euro....
Xalanx
Pai inseamna ca stau relativ bine. Jantele mele vor fi dintr-un aliaj foarte usor. Si costa intr-adevar, catre 2000 de euro. Plus cauciucurile... in fine, eu le primesc cadou. Dar din cate am inteles vor fi foarte usoare.

Wow... abia astept biggrin.gif:D
Luca73291
QUOTE(Xalanx)
QUOTE(gabi64453)
Xalanx si franele mele scartzaie, mai ales in diminetile umede, dar dispar dupa prima frana mai puternica. Pentru usi exista un spray, mi-au dat si mie unii mecanici pe la alte masini, la Almera nu au scartait niciodata usile.


Stii exact cum se numeste spray-ul ala? Sa-mi cumpar vreo 5...


n-o fi WD-40? se gaseste cam peste tot
xxx92139
credeti k cu modificarile aprobate de cei de la nissan pot sa o fac sa arate cat de cat mai bine adica sa arate mai sport? nu de altceva da sunt pustan.
Iata si micul meu bolid:
Suciu71258
QUOTE(xxx92139)
credeti k cu modificarile aprobate de cei de la nissan pot sa o fac sa arate cat de cat mai bine adica sa arate mai sport? nu de altceva da sunt pustan.
Iata si micul meu bolid:

pai si ce vrei sa ii faci sa arate mai sport ? :angel:
xxx92139
Pai in primu rand toba defapt capat de toba borla am casit la pilot tuning omologat, jante dar ma gandesc k daka imi iau jante automat trebuie micsorata garda la sol. Nush ce sa zic eu as vrea un kit complet de masina dar nu cred k o sa gasesc si chiar daka o sa gasesc nush daka cei de la nissan or sa imi dea voie sa le pun pe masina. Si de renuntat la garantie nu renunt k nu vreau sa am surprize...
Suciu71258
1.te sfatuiesc sa nu pui finala de la borla pt ca e fabricata in ro si este de o foarte proasta calitate,parerea mea.
2.kituri exista si te pot indruma catre cei care importa asa ceva pt almiurile noastre.greu de crezut dar sunt cativa in tara care pot sa faca asa ceva.
3.kiturile originale exterioare in cazul montajului autorizat nu pot provoca pierderea garantiei.
4.vezi ca avatarul tau e kilometrajul meu.te dau in judecata!!!! biggrin.gif glumesc
xxx92139
1. imi pare rau pt poza ta dar imi place la nebunie si nu pot sa merg cu 200 si sa imi fac poza in acelasi timp ca mi-as pune cu a mea.O sa o schimb k imi fac almerika mea poza mica si imi pun cu a mea si scz pentru plagiat.
2. La finalul de toba ce m-ai sfatui sa imi pun?Si la ce bani ca eu am gasit borla la 1 mil 200 bine si se auzea destul de bine Borla fiind.Dar daca imi recomanzi ceva mai bun sunt bucuros sa ascult...deci astept sfaturi
3. Legat de chit mi-as pune cu cel mai mare drag dar daca zici ca sunt din import ma astept la niste preturi destul de EUROPENE.
4. La masina ta ti-ai modificat ceva? Daka da pune si u o poza cu ea sunt curios cum arata nu de altceva sa imi fac o idee.
Suciu71258
Cred ca pozele astea sunt destul de reprezentative tongue.gif arigato.gif
legat de avatar GLUMEAM ,scrie si mai sus ca glumeam.poti sa il folosesti linistit!!!!
Pretul la un chit pt almera,desi exista pe piata doar vreo 3-4 modele este in jur de 1500 eur.Asta include bara fata,spate,eleron,praguri


biggrin.gif blush.gif
marius74116
mare fotograf piry asta domne' !!!frumoasa masina ai andrei
lucian93788
zxczxc
lucian93788
ce nu intelegeti voi, cei de pe acest forum, este ca Almera e o masina de familie, simpla, cu doar 98CP.Ce tunning vreti sa faceti din ea?Va dau un sfat: lasati-o asa, ca rade lumea de voi.
Luca73291
QUOTE(lucian93788)
ce nu intelegeti voi, cei de pe acest forum, este ca Almera e o masina de familie, simpla, cu doar 98CP.Ce tunning vreti sa faceti din ea?Va dau un sfat: lasati-o asa, ca rade lumea de voi.


Dupa umila mea parere tuning nu inseamna doar cai putere si POWERRRR! (cum zice Clarkson); asa ca ca cei ce rad de un tuning gen Almera lui Suciu sunt de tot rasu!
lucian93788
Luca, daca ai bicicleta poti sa ii pui 1.000 de carene, ca tot nu o sa ai motocicleta.
Masinile concepute pentru a fi de oras, dar carerora le sta bine cu tunning sunt putine.Seat Leon, VW Golf GTI.
Este parerea mea.Si eu am avut Almera.Si am ramas tot "Nissanist".
xxx92139
Tot respectu pt tine Suciu masina e super frumos lucrata si sa vede ca e facuta cu gust.
Frate daca si la almera asta mai comentezi ca nu arata bine modificata Inseamna k de mazda rx8 cel mai tare tuning din romania zici k e carutza.
Fiecare face ce vrea cu masina lui.
Oricum masina ta e super ok sa o alergi cu placere...
lucian93788
RX-8 e o masina sport.Deci nu intra in categoria "biticla"
marius74116
lucian de ce nu iti iei tu un rx8 si sa te muti pe forumul mazda???ca vad ca ai ceva cu posesori de almera....in caz ca nu stiai masina lui suciu are mai mult de 98 caluti...asa ca nu mai vb fara sa stii....esti prea sarcastic pt noi!!!!
lucian93788
cati poate sa aiba?116CP?tot biticla e.

Dacva acest forum ar fi fost creat de tine sigur n-as fi intrat pe el.
marius74116
ma abtin de la comentarii...esti prea invidios pe masina altuia ca sa poti fi obiectiv!!
marius74116
suciu, 'biticla' ta asa cum spune stimabilul cunoscator lucian...oricum ramane cea mai tare almera de la noi!
lucian93788
Haideti mai baieti.Glumesc si eu.Treaba voastra cum va faceti masinile si sa le folositi sanatosi.
lucian93788
de "noua Almera" ce parere aveti?
lucian93788
aa
marius74116
lucian inca nu putem sa iti raspundem acum la intrebare,pt ca inca mai radem de ne prapadim de ras la 'glumele' tale de mai sus....stai putin sa ne oprim din ras si iti raspundem
lucian93788
marius, nu stiu cine te-a rugat pe tine sa raspunzi?
continua alergarea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.