Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tupeu la volan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2
Adrian91085
In weekend-ul care a trecut ma intorceam in Bucuresti, mai precis eram intre Urziceni si Bucuresti.
Eram pe o portiune de drum dreapta de vreo citiva km, eu aveam cam 130 km/h si circulam un pic pe dreapta. La un moment dat am observat un camion oprit pe carosabil. Din spate veneau 2 masini cu viteza destul de mare. Pe prima am lasat-o sa treaca, fiind destul de aproape. Cealalta era mai departe si am considerat ca nu e nici o problema sa depasesc camionul. L-am depasit si m-am retras iarasi pe dreapta pentru a lasa ce-a de-a doua masina sa ma depaseasca. Si surpriza, cind respectivul a ajuns in dreptul meu, a inceput sa ma dojeneasca pentru ca am indraznit sa-l fac sa incetineasca. Probabil ca avea cel putin 160 la ora pentru ca apoi a taiat-o de nu l-am mai vazut.
Eu consider ca nu am gresit cu nimic, mai ales ca acolo nu sint doua benzi, cea din dreapta fiind cam o jumatate de banda. Nu a fost o manevra riscanta, si nu am depasit axul drumului depasind camionul. De ce as fi eu obligat sa ma dau la o parte pentru unul ca asta.
Pacat de el ca arata destul de bine, tinerel, imbracat la 4 ace, figura de om inteligent. Dar daca astia se comporta asa, la ce sa te astepti de la altii.
Avea un ford mondeo cu numar de cluj.
Ce parere aveti?
danmatyas
nu stiu cum ai putut sa faci una ca asta smile.gif just kiddin` biggrin.gif
Horia49540
scuzati-mi limbajul, dar tipul e un animal!
daca vrei sa gonesti, goneste frate unde e liber, nu inseamna ca toti tre sa mearga cu 300 ca si tu mergi asa
poate daca la ex de conducere s-ar da test psiho adevarat... :wave:
stefan44002
Cunosc un tip care e foarte gasca, familist pana la a fi calcat in picioare de nevasta biggrin.gif DAR, cand e la volan e un tupeist fara pereche( 2-3accidente/an)
La volan ies la suprafata frustrarile unor oameni. De aceea ar fi buna o testare psihologica inainte de a se elibera permisul sau daca nu, cel putin o educatie psihologica adecvata.
booneK9
QUOTE(Adrian91085)
...Din spate veneau 2 masini cu viteza destul de mare... Si surpriza, cind respectivul a ajuns in dreptul meu, a inceput sa ma dojeneasca pentru ca am indraznit sa-l fac sa incetineasca. Probabil ca avea cel putin 160 la ora pentru ca apoi a taiat-o de nu l-am mai vazut...Pacat de el ca arata destul de bine, tinerel, imbracat la 4 ace, figura de om inteligent. Dar daca astia se comporta asa, la ce sa te astepti de la altii.
Avea un ford mondeo cu numar de cluj.
Ce parere aveti?



Avem parerea ca haina nu schimba ce-i sub caciula. Nici figura de om inteligent. Si maimutele au figuri inteligente...
Mai avem si parerea ca nu merita sa te enervezi pe atata lucru. In definitiv si-a vazut pana la urma de drumul lui.
Odata, demult, imi notam numerele de inmatriculare ale celor care faceau nazdravanii si vroiam sa-i pun la "gazeta de perete" pe forum. Iar fi durut fix la basca.
Asa ca imi aprind o tigara, eventual exprim in barba o parere intima cu privire la oarece rude apropiate ale respectivului sofer, si-mi vad de drum.
Daca nu esti politist sau nu poti sa sesizezi un politist despre evenimente ce pot atrage raspunderea individului ... ce vrei?
Baby Blues
dan florin57283: Nu spui nimic? Pe unde erai la acea data? Ford Mondeo, nr de Cluj? biggrin.gif
Adrian
stefan44002, cand iti faci dosarul pt carnet, el trebui sa contina un test psihologic.
Adrian
de obicei soferii cu tupeu la volan sunt cei care au masini foarte scumpe, mai rar vezi un nene cu o dacie sa faca pe jmecheru'

acum, nu ca sunt misogin, nu sunt, dar nu vi se pare ca ''de obicei'' femeile conduc masini mai scumpe ca barbatii ? majoritatea fiind foarte tinere. si ele sunt uneori mult mai agresive in trafic ca barbatii.
eu am patit-o odata, eram pe trecerea de pietoni si era sa ma calce o ''fetita'' cu un jeep, dupa care a inceput sa tipe la mine ca ''ce cauti aici'' ( eu fiind in continuare pe trecerea de pietoni).
danmatyas
stefan, nu eu am impuscat seriful smile.gif al meu e cu nr de SJ. Oameni si oameni, pe unii nu trebuie sa ii bagam in seama ca de exemplu pe asta care s-a isterizat ca a trebuit sa franeze de la 180 la ora. Probabil se oprea in ceva daca nu frana smile.gif
Baby Blues
Problema nu este daca ai impuscat seriful ci daca avea ceva cu tine inainte biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
de obicei soferii cu tupeu la volan sunt cei care au masini foarte scumpe, mai rar vezi un nene cu o dacie sa faca pe jmecheru'


Culmea eu tocmai cu oameni cu dacii (in special papuc), lade si dube am probleme. Dar poate asta-i norocu' meu... Odata in oras un tip cu lada, pe o straduta ingusta tine mortis sa ma depaseasca (toata manevra nu prea avea sens, pentru ca strada era destul de scurta)... eu aveam cam 40 la ora... asta ii da talpa si incepe sa ma depaseasca, normal ca de pe sensul opus apare o masina (strada era cu 2 sensuri, 1 banda pe sens) franez si eu, franeaza si cel din sensul opus si cumva reuseste sa efectueze depasirea si omul cu lada... Tot faze din astea am mai patit cu dacii 1310 care ma mai blitzau sa depasesc mai repede cate un camion... De dube si dacii papuc nici nu mai zic... sunt cea mai periculoasa specie de soferi (poate ca mai sunt exceptii dar pe mine ma baga in spaima cand vad ce depasiri fac pe soselele patreiei). Cu soferii masinilor scumpe nu prea am avut altercatii... in afara de unul cu un H2... care pe o strada ingusta (cu niste masini parcate pe margine) venea de pe sens opus cu talpa grea.... a trecut la milimetru de mine dar eu aproape ca atingeam oglinzile celor parcati pe margine...
Lucian55
QUOTE(adrian88025)
de obicei soferii cu tupeu la volan sunt cei care au masini foarte scumpe, mai rar vezi un nene cu o dacie sa faca pe jmecheru'

acum, nu ca sunt misogin, nu sunt, dar nu vi se pare ca ''de obicei'' femeile conduc masini mai scumpe ca barbatii ? majoritatea fiind foarte tinere. si ele sunt uneori mult mai agresive in trafic ca barbatii.
eu am patit-o odata, eram pe trecerea de pietoni si era sa ma calce o ''fetita'' cu un jeep, dupa care a inceput sa tipe la mine ca ''ce cauti aici'' ( eu fiind in continuare pe trecerea de pietoni).


Aici tin sa te contrazic, am vazut sute de soferi pe niste harburi de dacii care se credeau in supermasini, in schimb nu cred ca am vazut mai mult de 10 insi cu masini foarte scumpe sa faca "jmekerii".
Si eu, ca toata lumea am avut dacie pana prin 93 si mergeam destul de repede. Asta pana cand mi-am cumparat un Chrysler Dytona second hand din 89' care avea cam 200cp. Pe cuvantul meu daca nu m-am linistit la volan, oricum stiam ca nu sunt multi care puteau mai mult ca mine asa ca ... nu aveam nimic de demonstrat.
Parerea mea e ca o masina cat de cat mai puternica nu te face un mic pilot de formula 1 ci chiar te linisteste putin.
Lucian55
Ps: halba am postat in acelasi timp beer.gif
stefan44002
QUOTE(adrian88025)
stefan44002, cand iti faci dosarul pt carnet, el trebui sa contina un test psihologic.

Nu genul ala de test amarat, daca n-ai inteles, ci un test adevarat,cu un psiholog de profesie.
Testul psihologic e acelasi de pe vremea comunistilor.
Gandeste-te numai la baietii cu ghiuluri, lanturi la gat si semianalfabeti - ce fel de test psihologic a fost ala care le-a permis sa-si ia permis auto blink.gif
Adrian
aia au dat bani
A K U
Azi dimineata, nevasta la volan, eu in dreapta, pe la 8 in "traficul" de la Razoare. Nevasta semnalizeaza dreapta si se si baga usor (n-aveai cum sa te infigi pentru ca erau 4 milioane de masini acolo). Imediat, claxoane prelungi de la o tanti cu Passat nou care vorbea la telefon si cu copil pe bancheta din spate. Trece de noi, cu o figura ofuscata, boscorodind nu stiu ce si dupa 5 metri sa semnal dreapta si se baga in fata altei masini! Va dati seama ca mi-a sarit mustarul, ceea ce nu se intampla foarte des. Educatia la volan nu tine de felul in care esti imbracat sau ce masina conduci, ci de cei 7 ani de acasa. Idioti vom gasi intotdeauna pe drumurile patriei. Eu de-al dracu' nu ma dau la o parte la faze din astea, cu flash-uri si claxoane, ba mai mult, chiar incetinesc. Un sfat, Adrian: degetul mijlociu astora care te cearta ca nu intri tu in sant ca sa treaca ei cu 200km/h!
S O R I N
Citind aceasta discutie,mi am adus aminte de o intamplare pe care am trait o pe asa zisa noastra autostrada.
Ma duceam la Bucuresti si eram pe acel sector unde se efectuau lucrari,normal erau decat doua benzi + acel refugiu de pe o banda .Am mers eu ce am mers,si am dat de un camion care mergea cu 80 si normal nu puteam sa l depasesc,fiind riscant,putea sa ma agate.In fine eram cam la 30 m de el distanta pe care o si pastram.Din spate se apropie unul vijelios cu o supernova (taxi de buc) care imi tot dadea blituri... blink.gif Eu m am gandit logic,daca vrea sa ma depaseasca ,ce face mai departe,pt ca nu putea deapasii camionul...Cred ca a mers in spatele meu vreo 10 min in care incerca tot felul de manevre sa ma depaseasca....Pana la urma am zis sa ma dau cat pot inspre refugiu sa l vad ce vrea sa faca dupa ce ma depaseste pe mine.M a deapasit ,si dupa ce a facut .....a inceput sa dea blituri /claxoanea la ala cu acel camion....ala saracu unde sa se duca ,poate pe aratura ca sa i faca loc idiotului.....Pana sa poata sa l depaseasca s a terminat tronsonul cu lucrari si puteam merge pe doua benzi.Bineinteles ca l am deapasit in siguranta si m am tot gandit ce vroia sa faca.... blink.gif
A doua asta iarna pe drumul Valcea Pitesti ,ningea de nu vedeai la 5 m in fata,pe jos nu mai zic cume era...........eu cu cauciucuri de iarna ( eram cu avensisul)mergeam in coloana de masini,se mergea cu 60 la ora.Cand colo vine unu din spate cu un cielo si incepe sa depasesca la greu.Daca atunci venea careva din fata numai se putea face nimic,daca noi aveam 60 la ora el avea sigur 80 si sigur nu mai putea opri....

Concluzia mea din multele intamplari vazute si petrecute la volan ,este sa nu mai mai para rau de cineva care face vreun accident si si pierde viata,decat poate pt cei ce mor nevinovati loviti de acei inconstienti care se cred piloti ......
Leone
ati uitat de soferii de tir...alta "specie aparte" in peisajul auto din .ro; la un moment dat, mergand spre BV(portiunea de dupa Feldioara pt cei care cunosc) aveam cam 120km/h cand vad in oglinzi ca se apropie un tir care in momentul in care ajunge in spatele meu incepe sa dea flashuri; initial mi s-a pus pata si tineam mijlocul drumului, dar dupa aia mi-am dat seama ca n-are nici un rost, tipu e totalmente dus cu pluta, asa ca am semnalizat dreapta si l-am lasat sa se duca; cred ca dupa aia mergea cu aprox 140km/h pt ca a inceput sa se departeze de mine. eu am o singura intrebare pt idiot: oare el stie care ar fi distanta de oprire pt camionul ala de la o asemenea viteza? dc nu ii spun eu: cam 900m.....as ma intreb cam cate masini ar putea fi zdrobite in distanta asta? nu, ca ma ia cu groaza!
air_wolf
cei mai periculosi sint cei de pe masinile de distributie, indiferent ca e dacie sau fiat sau altceva. 90% dintre ei sint cu maxim 12 clase (desi cred ca au maxim 8), ii doare undeva de masina ca e masina firmei, nu sint atenti, incalca toate legile.

iar cu testul psihologic sa fime seriosi. e mai simplu sa ceri adeverenita ca a terminat invatamintul obligatoriu sau ca e inca elev - nu de alta, dar trebuie sa stii sa citesti ca sa iei un examen.
Arheopterix
Azi langa Bucur Obor,m-am trzit cu masina blocata de o dacie alba (bagata in marscharier si cu frana de mana trasa).M-a blocat si pe mine si alta masina.
Eram in graba mare ptr ca trebuiam sa mai ajung in 4 locuri pana la 15.30 si era 12.
Am claxonat.Am stat cca 15 minute .Nimic.
Am incercat sa o imping cu piciorul .Fara succes.
Intr-un tarziu apare o femeie pe la 32 de ani cu 2 copii destul de mari de mana si cu 2 pachete mari de produse de patiserie.
M-a intreaba daca cumva vreau sa ies...
Nu m-am abtinut si am facut-o cu ou si cu otet.Faza la care nesimtita in loc sa urce la volan si sa plece ,mai i-mi si raspunde.
Sotia mea considera ca nu trebuia sa o iau la rost,eu nu sunt de acord.
Apropo,exista vreo lege privind aceste blocari?
HalbaSus
Arheopterix, sotia ta are dreptate, eu consider ca omul se poate (re)educa (intre anumite limite bineinteles) pana pe la 21-25 de ani in functie de persoana. Faptul ca tu ai facut-o cu ou si cu otet nu i-a schimbat cu siguranta perceptia despre lume si viata sau macar despre blocarea altor masini. Cu alte cuvinte, ti-ai racit gura degeaba... si ai prelungit timpul de asteptare (daca ziceai simplu "da") evitai un "dialog" total steril. Bine, la rece e mai usor sa gandesti, dar in situatii de genul asta deobicei prefer sa injur in gand si sa merg mai departe.

QUOTE
Apropo,exista vreo lege privind aceste blocari?

Eerrm... codul rutier din cate stiu reglementeaza aceste situatii. Stiu ca o cunostinta a fost amendata pentru ca blocat o masina... ce-i drept era masina politiei biggrin.gif

P.S: Am un prieten care intr-o situatie de genul asta a pus in marsarier, a ambalat motorul.... si a lasat ambreajul... el avea la vremea respectiva o dacie 1300 cu carlig in spate... iar in spatele lui era o alta dacie care il blocase... rezultatul a fost ca i-a spart ornamentul de plastic si radiatorul celui care l-a blocat.
Adrian
Arheopterix, HalbaSus spune ca nu e bine sa faci scandal, dar macar asa te linistesti si mai eliberezi din nervi.
stiu ca e jale cu locurile de parcare, dar nu blochezi pe altcineva!!!
asa ca doamna aia si-a meritat fiecare cuvant jignitor, parerea mea bicycle.gif
Baby Blues
Oricat de calm ai fi , in situatii de astea te enervezi putin. Nu?
Adrian
te enervezi foarteee tareee.........!!!
acum vin din fata blocului unde un dobitoc cu un jeep s-a bagat in fata fordului la 5 cm!!! masurati !
noroc ca nu mi-a lovit masina.....dar daca vroiam sa plec, cum mai ieseam din parcare cand nici in spate nu aveam loc!
air_wolf
important e ca a reusit sa parcheze, nu? e un sofer bun biggrin.gif biggrin.gif
eu cred in felul urmator: fie te dai jos si-i aplici un tratament sanatos, fie bagi coada intre picioare si taci din gura. eu sint cind intr-o parte cind in alta, depinde daca e dimineata sau seara, daca am dormit bine sau nu, am facut suficient sex, etc...
cel putin in traficul din bucuresti nu poti fi indiferent. in alte localitati parca e vacanta, e lejer, se circula aerisit si iti permiti sa fii calm.

btw, cel mai nou sport in bucuresti: slalom pe trotuar. cum se practica: mergi pe trotuar, incercind sa eviti pietonii si celelalte masini parcate, iar la coborire o iei fix pe trecerea de pietoni si urci pe celalalt trotuar. astfel, un drum de 45 de minute se face in 20-25, cu distractia de rigoare. atentie la garduri si la trotuarele cu piloni, desi cu un smart te strecori. si daca nu claxonezi e pacat, pietonii vor merge in continuare linistiti si vor intirzia la munca, practic te vei transforma intr-un pastor care aduna oile ratacite.
ivghenie74744
o sa vin in Buc. sa incerc si eu faza cu trotuarul ,acolo aveti trotuarele mai late?in galati ele sunt demult parcari. biggrin.gif
_Titus_
sa spun si eu ce am patit azi
Inainte totusi doresc sa mentionez ca in Oradea iti trebuie nervi tari aproape ca in Buc pt a circula si eu unul sunt ca o bomba cu ceas la vederea nesimtitilor .
Pe o straduta cu sens unic unde chiar nu incap 2 masini una pe langa alta(Halba sigur o stie , e langa judecatorie) venea unu pe interzis cand eu am intrat dintr-o alta strada (f circulata) pe acea straduta . Pana aici nimic nou . Dar masina era o Solenza cu nr de MAI...in ea un politai(cred ca) civil care-mi facea semne sa dau in spate sa poata el sa treaca .Ceasul bombei ajunge la punctul zero si explodez . Am iesit din masina si i-am zis ocari si sudalme pana l-am ametit .Pe langa noi trecea un alt politai (dar in uniforma)care se facea ca nu vede nimic cu toate ca era la 3metri ,pe care l-am interpelat spunandu-i sa ia masuri . S-a fofilat spunand ca nu-i din Oradea . Atunci nervii mi-au cedat de tot , l-am acuzat ca vine astfel imbracat pt a intra in fata peste tot , etc , etc iar la sfarsit am incheiat cu f...-va rasa-n cur ! Nu a zis nimeni nimic , ala a dat cu spatele , in urma mea era coloana care claxona , etc .
Arheopterix
Ai facut cea ce faceam si eu in locul tau...
Atitudine de politzai sud american....
air_wolf
eu ii buseam masina. si nefiind in misiune, era de dosar biggrin.gif
Adrian
destul de nasol, da ai grija pe viitor ca politisti sunt razbunatori
HalbaSus
LOL, Cristian biggrin.gif Tare faza, si eu m-am intalnit odata cu o duba a politiei pe o strada cu sens unic (dar era loc sa trecem unul pe langa celalalt)... partea mai groaznica e ca din duba se auzeau manele :bash:
Lucian55
Scenariul : Ora 7:15 dimineata asta. Cobor frumos in fata blocului, ma urc in masina de servici (Navara) si plec spre servici. Am luat-o pe o straduta ca sa evit traficul. O straduta ingusta cat sa incapa un rand de masini parcate si o masina in miscare. Toate bune si frumoase pana cand ajung in capatul stradutei unde era parcat un dobitoc exact cat sa numai iasa nimeni pe acolo. Claxonez eu vreo 10-15 minute pana iese un vecin de-al lui care imi zice ca a plecat la munca si a lasat masina acasa.
Rezolvare: apropiat masina de el, selectat modul de tractiune 4LO, bagat in viteza, si dat usor cu fata pana cand am avut loc sa trec.
Concluzie: cei care aveti masini mai mari, luati-va bullbar ca tare bun e (din alea cu teava cromata)
air_wolf
bineeee!!!! asa merita frate!
A K U
Lucian, nu puteai cumva sa treci peste masina cretinului, sa i-o faci foita de tigara bicycle.gif ?
Lucian55
Nu puteam pentru ca omul isi "tunase" dacia si pusese arcuri mai lungi pe spate si statea ridicata de fund.
In viitorul apropiat cred ca o sa imi cumpar o masina din asta pentru mine, sa ma iau de toti cretinii care parcheaza aiurea.
booneK9
catre Arheopterix: Madama si-a meritat-o pe deplin. Si, in definitiv, macar de-a inteles ceva. Argumentul suprem ar fi fost "...daca erai tu blocata de altu' si-ti tusea copilu' de trebuia sa mergi cu el la doctor, ce faceai?..." Desigur, ideea asta asezonata cu alte expresii din dulcele nostru grai.

Despre soferici la firme de distributie numai de bine! Unul mi-a produs oarece drumuri la politie, asigurari, service, etc. Iar altii ma minuneaza aproape zilnic. Niste cretini. Imi iau ARO sa fac ordine pe sosea.

Oricat caut sa nu ma enervez, nu se poate. Asa ca mi-am imbogatit vocabularul cu expresii calduroase.
Lucian55
Eu mi-am propus sa ma rezum la fapte, nu si la vorbe.
Sa vezi tu cum reactionaza un dobitoc care a fortat semaforul si a ramas la coada in mijlocul intersectiei cand te indrepti cu animalu de 2.6 tone spre el. bicycle.gif
air_wolf
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif stim, doar ca tu n-ai 100kg de fier in fata pe nissan biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
stefan44002
Pai fratilor, voi sunteti bine de tot!!!
Eu stau langa o sectie de politie rutiera -accidente usoare.
6 ZILE DIN 7 MASINA MEA E BLOCATA.Toti , absolut toti, o lasa in viteza -sa nu cumva sa le-o ia vantul :minigun:
Rezolvarea - ma duc la politie, strig dupa respectivul -vine si scoate masina.Eu ii inteleg oarecum - sunt marcati de accidentul suferit.Sunt insa unii care au si gura mare si se simt deranjati, culmea. Sunt fara mila fata de ei.
Trotuarul a avut candva stalpi - nu mai sunt decat vreo 2 , repusi la loc.
Cea mai tare faza: intr-o seara, dau sa plec, masina mea blocata in parcare de un Megane lovit in fata. Ma duc la politie, gasesc omul,acesta vine si da inapoi.L-am atentionat ca e un stalpisor, dar n-a vrut sa asculte.Fireste, a intrat in el, spargand bara spate.
Arheopterix
In 96 eram la mare cu niste prieteni .
Printre ei Grigorii,originar din Rep.Mold.172 cm 85 kg de muschi,si conformatie de bulldog.
La iesire din restaurant (parca Calul Balan) Dacia prietenei mele blocata de o Lancia Y fire (masina mica gen C-1) cu numere de Italia.
Intru in restaurant si ma orientez dupa fizionomii.Dau de 2 Italieni cu 2 romance jucause.
Ii intreb daca e masina lor si ma iau la misto.
Ies ,astept cateva minute si cand vedem ca nu ies,Grigorii le rastoarna masina fara mult efort din partea lui si fara ajutor din partea noastra.
A ridicat-o din lateral,a impins si s-a rasturnat pe o parte apoi pe acoperis si a cazut in final pe partea soferului.
Era noapte ,asa ca nu erau prea multi spectatori.
Ne-am urcat in dacie si am plecat.
A-si fi dat mult sa le vad fata broscarilor.....
Adrian
daca nu ma insel, ''broscari'' sunt francezii, italienii sunt ''macaronari'' :angel:
Arheopterix
Si eu credeam asa dar am fosdt corectat.
Si aia mananca broaste.
Adrian
daca e sa o luam asa, atunci italienii mananca si pisici ! deci sunt si pisicari ! biggrin.gif
booneK9
Sau pisicosi?
alcris01
Super faza de la Calul Balan biggrin.gif Incerc si eu sa-mi imaginez fata macaronarilor cand si-au gasit masina rasturnata :bash: Bravo Grigori biggrin.gif
Daniel65671
Domnilor,

Constatarea mea este trista: prea multi gargauni si orgolii prostesti si multa incrancenare pe drumurile patriei.

Am vazut ieri seara la TVR o emisiune a lui Vochina, despre circulatie si accidente . Si il intreba pe un pusti daca ii place sa conduca tare. Raspunsul a fost de stupefiant: Da, mai ales cand sunt cu baietii sau cu o fata in masina. Cand sunt singur, nu (ca nu are farmec, ce naiba!).

Am crezut ca in Bucuresti se circula cel mai rau. Gresit! In Constanta, vara trecuta, am ramas uimit in prima zi de concediu ce tupeisti sunt taximetristii de acolo. (Probabil e de vina si sindromul constanteanului complexat de prea multi bucuresteni la el acasa).

Dar constatarea mea se extinde si la alti soferi decat taximetristii. Criteriul nu este "soferi grabiti", ci masini de firma. Adica nu e masina lor si nu le pasa. (Aici se incadreaza si soferii cu mastodonti 4x4 cumparati din banii lui tata sau ai sotului, de la firma.)

Recunosc ca, de cand umblu cu fica-mea in masina, am renuntat la a fi justitiar pe strada, chiar daca mai exista dorinta sa o fac cateodata. De ce? Simplu: imi apar pielea mea si a alor mei. De ce sa mor prosteste pentru o ambitie de superman!?

In plus, chiar imi face placere sa las pe un alt sofer sa intre in trafic, cand il vad ca imi face semn si apoi imi multumeste cu semnalizatoarele.

Solutia? In lipsa bunului simt, corectia prin constrangere. Politia mai activa si mai multa pe strada.

Dar mi-a placut foarte mult si ideea de a scrie pe fundul masinii ceva de genul: "Sofer indisciplinat? Sunati la tel..." Destul de eficient, pentru ca se vedea din comportamentul lui in mers. Dar asta trebuie sa fie ridicata la rang de politica a firmei (evident, cu mult bun simt).

Stiti cum fac soferii japonezi presiune? Am fost in Japonia si am mers de la Tokyo la Osaka pe autostrada. Daca esti pe banda a doua si vrea unul sa te depaseasca vine in spatele tau relativ aproape, ca sa il poti vedea si asteapta cuminte sa te dai la o parte. Atat. Nu faruri sau claxoane. Apoi iti face semn cu semnalizatoarele de multumire si scuze ca te-a stresat! arigato.gif

Nu v-ar place si voua? blush.gif
alcris01
Orez se mai gaseste, sa vina japonezii biggrin.gif Iar in loc de sake, le oferim o palinca romaneasca biggrin.gif Asteptam lectiile de politete rutiera :bash:
HalbaSus
Totusi japonezii pe langa politete mai au si reguli draconice... toate masinile de serie fiind limitate la maxim 280 cp si 180 km/h.. blush.gif
Arheopterix
Un prietn a fost in 90 in Japonia.
Dupa jegul de Lada care avea in tara,a inchiriat o Celica .
A iesit pe autostrada si cand ajungea acul la 87 km/h ,incepea o sonerie asurzitoare sa urle.Dupa prima sperietura si-a dat seama ca masina avea un fel de limitator de viteza.
Nu trebuia sa mergi cu ea mai mult de 90 (87)km/h.
Omul a cautat,si a gasit soneria.Cu o lovitura de Karate a distrus-o si a putut circula cu viteza mult visata.
Daniel65671
Alin,

Tocmai asta e diferenta! :nope:

Romanul tot roman ramane. Stii cum conduceau romanasii nostri de la Ambasada? Ce sa stea ei la stop! Depaseau coloana si se asezau in frunte! Pentru japonezi era stupoare. :wtf: Dar sa nu te aud ca zici: bravo lor! :evil:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.