Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tupeu la volan
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2
alcris01
De unde oare nevoia asta de teribilism, de lipsa de respect fata de ceilalti participanti la trafic? Poate ca este o reminescenta a omului frustrat ca nu poate avea o masina mai competitiva blush.gif
booneK9
Nici vorba de asa ceva.
E vorba de cu totul si cu totul alte frustrari.
Si poate cel mai important factor e sentimentul de "mici regi" ai proaspetilor parveniti. Desigur ca vor conduce masini mari, cat mai mari, chiar daca merg doar pan'la paine...
Civilizatia se manifesta sub multe forme, dar pe alte meleaguri.
Arheopterix
Problema in Rom e ca posesorul de Mercedes BMW sau alta masina considerata de lux, crede ca are mai multe drepturi in trafic decat unul cu o masina mai modesta.

Culmea a fost ca acum ceva timp,un cunoscut care mergea cu un Discovery rablagit,a fost aproape obligat de catre directoarea sa de vanzari sa i-si cumpere unul nou. I-a spus ca nu cade bine sa mearga cu o masina de 8 ani.
Tipul ,strain,a muncit greu ptr bani.Azi e f bogat dar nu arunca banii aiurea.
Face excursii de super lux,cu avion particular,dar nu considera ca sa ai o masina scupa te ajuta in afaceri.
M-a intrebat pe mine ,ce parere am.
Eu i-am raspuns ca la nivelul lui financiar,poate merge si cu Trabant daca asa ii place lui.
Directoarea lui de vanzari nu a fost de acord.
Omul merge acum cu un Disco 3 Full.
Lucian55
Mai repede as sanctiona pe cei care parcheaza aiurea decat pe cei care ii corecteaza pe acestia.
V-as ruga sa va abtineti de la comentarii de genu, unu cu ditamai 4X4 cumparat din bani lu tata sau de la servici. Treaba nu sta chiar asa pentru toti si poate unora nu le convin comentariile astea
Daniel65671
Lucian,

Ma simt direct vizat si vreau sa-ti explic ca nu comentam ce face fiecare cu banii lui, ci atitudinea lui publica pe stada.

Este adevarat, insa, ca se asociaza des imaginea opulentei cu cea a parvenitului (si atentie) lipsit de bun simt!. Ca vorba aia romaneasca bine zice: "Prostu' daca nu-i fudul, nu-i prost destul".

Altfel, nici o intentie de aluzie la toti cei care au masini mari, indiferent de unde provenite.

Deci, no offence, Lucian si scuze daca te-ai simtit lezat. arigato.gif
Daniel65671
Dragii mei,

Vreau sa va spun ce mi s-a intamplat sambata:

Intram in Militari, de la cumparaturi cu nevasta-mea si mergeam pe banda 2-a cu 60 Km la ora. In dreapta mea, pe banda 1-a, mai in fata era o alta masina care mergea constant ca mine.

Cand vad pe dreapta unul care venea tare si vroia sa se bage printre noi, in diagonala. Pun frana ca sa ii fac loc, dar sta si nu se baga. Dupa un timp, accelerez ca sa-mi vad de drum. Si tocmai cand inchideam trecerea, da sa se bage pe stanga, practic in mine. Si culmea, ma mai si injura.

Ei, in momentul asta, profitand de faptul ca nu era fica-mea in masina, i-am adresat o serie de injuraturi suculente, asezonate si cu cateva gesturi de rigoare in asemenea situatii. In plus, am avut grija ca dictia sa fie impecabila, astfel in cat sa poata sa-mi citesca de pe buze tot ce-i spuneam.

Acum, insa, recunosc ca nu am facut ceea ce va sfatuiam eu mai sus sa faceti in astfel de situatii si ma ca(i)esc: Mac, mac. whistling.gif
Arheopterix
Duminica am avut si eu peripetii.
Veneam cu sotia si copilul de la piata De Gaulle spre Aviatiei ,via ambasada Chinei.
Drumul f liber.Abia ca erau cateva masini pe ambele sensuri.
Eu cu cca 70km/h pe banda 2(din 3).
Deodata vine in din spate cu viteza un Clio simbol cenusiu.
Se lipeste de fundul meu in asa hal,ca daca ridicam piciorul de pe accel,sigur intra in mine.Apoi primatul trage brusc de volan stanga si ma depaseste pe banda 3.Accelereaza si repeta figura cu un Xtrail mai in fata.
La volan unul la 30 de ani cu altul asemanator langa el.
M-am prins ce se intampla: ala de la volan ii arata celuilalt cum se merge "la aspiratie" in cursele auto (cu clio simbol).
Idiotul nu i-si dadea seama ca pe piatra cubica ,si in stilul lui de codus )care era jalnic) putea cauza un accident.
Personal daca ma lovea ,fiind cu copilul in masina,ii faceam cunostinta cu lopata mea de infanterie(bine ascutita) si special pregatita ptr asemenea evenimente.
Doamne ,dar multi psihopati in trafic.
Se vede ca acele teste psihologice se iau aiurea!
HalbaSus
Prea tare faza... oare avea un ecran undeva unde ii arata "bonus points" pt drafting biggrin.gif
Arheopterix
Poate in cerebel....
Care era bolnav de CEREBELITA.....
Daniel65671
eu, asta as numi-o prostie la volan

http://www.netvideo.ro/view.php?cat=18&id=277
R a z v a n
foarte, foarte tare clip-ul. mi s-a intamplat si mie... biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif incercam sa depasesc un taxi pe Kiseleff pe dreapta si apoi sa fac stanga - frena del mano - presiune prea mare in roti - glisaj - copac - daune de 6000 de euro biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Skywalker
Off Topic:
QUOTE(adrian88025)
daca nu ma insel, ''broscari'' sunt francezii, italienii sunt ''macaronari'' :angel:

Broscari; Macaronari = italienii
Bulangii (boulangerie, parca asa se scrie la magazinul de paine francez blink.gif ) = francezi biggrin.gif
On Topic:
in medie fac cam 3.000km lunar, nu e mult - practic am incetat a ma mai enerva pe diferiti soferi, pur si simplu folosesc "tasta" ignore. Culmea este ma majoritatea incidentelor mi se intampla cand conduc autoutilitara, 2T goala; 3,5-4T plina (cam 2.000km din aia 3k) vs masini mici (mini; mica; compacta; subcompacta) pai de ma urc pe vreunul din astia ghiveci il fac.
tudorel91316
[quote="booneK9"]Nici vorba de asa ceva.
E vorba de cu totul si cu totul alte frustrari.
Si poate cel mai important factor e sentimentul de "mici regi" ai proaspetilor parveniti. Desigur ca vor conduce masini mari, cat mai mari, chiar daca merg doar pan'la paine...
Civilizatia se manifesta sub multe forme, dar pe alte meleaguri.


Cu nu ff mult timp in urma orice roman "realizat" visa la un ARO pa motorina,nici acum nu le dati acest drept.
booneK9
Cum sa nu?
Sa aiba masinile cele mai mari, dar sa nu le parcheze pe banda a doua, sa nu se creada cu un cap mai inalti decat restul, sa nu treaca pe rosu, sa nu depaseasca o coloana la semafor, sa nu ..., sa nu ... si lista poate continua.
Eu insumi am condus ani sanatosi "un aro pe motorina", dar (cred ca) am demonstrat bun simt in trafic si nu am uzat deloc de "prioritatea de gabarit" desi, daca ar fi sa consider acest comportament, as castiga mereu. Fie si pentru simpul motiv ca piesele de Aro sunt mult mai ieftine decat piesele oricarei altei masini din aceeasi clasa. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.