Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Primele informatii despre FABIA 2 !
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Pages: 1, 2
DORU
Detalii si poze aici:

http://www.antena3.ro/O-noua-cehoaica-la-o..._22300_ext.html
Cipicanu`
Uite-o
HalbaSus
Nice... are ceva din personalitatea mini-ului... nu e atat de evident ca in cazul suzuki swift-ului spre exemplu dar oricum arata bine.
Baby Blues
Did you say nice...? Asta da! Fata de Roomster se vede o inbunatatire biggrin.gif .
Alfel vedem lucrurile. biggrin.gif
Cipicanu`
Pai e acelasi design oameni buni...asta va place...Rommster nu. blush.gif

Eu nu mai inteleg nimic
Baby Blues
Hai sa fim seriosi! Vis-a-vis de Roomster pot spune doar ca as cara u el cartofi si ciment, pe cand la berlina pot spune ca sunt diferente majore. masca poate fi aceiasi dar garda e alta , ampatamentul, etc. blink.gif
Toate astea ii dau alta alura si alt respect din partea noastra. propun sa stergem imaginea cu Roomsterul ca altfel avem cosmare biggrin.gif .
Sper ca tii la glume? biggrin.gif
Cipicanu`
Tin la gluma...da vin la BM si iti dau 2 dupa cap... :bandit:



biggrin.gif
air_wolf
QUOTE(Cipicanu`)
Pai e acelasi design oameni buni...asta va place...Rommster nu. blush.gif

Eu nu mai inteleg nimic


eu sint consecvent: nu-mi place. nu se pupa coltul din spate cu moaca... sad.gif si felicia si octavia 1 imi plac (fabia nu)
Otto73
sincer la multe companii auto, multi designeri au probleme de vedere.
Sa-si puna ochelari biggrin.gif
Skoda asta e O blink.gif R blink.gif I blink.gif B blink.gif I blink.gif L blink.gif A blink.gif
Cipicanu`
Lasa ca e mai frumos Hyundai-ul...
mike.omega
In loc sa va puneti probleme de genu:
1. Ce motoare?! Nu au decat 1.6FSI mai modern cei de VW din cate stiu eu...
2. Ce platforma va imprumuta?
3. Pretul
4. Intervale de revizii
5. Poate trec si cei de la VW la mai mult de 3 ani garantie, macar de dragul marketingului biggrin.gif

Voi vorbiti de cum arat.... lasati design-ul pe ultimul loc ca oricum se va vinde, Skoda si-a facut un nume pe piata auto din RO si nu numai ca doar e masina "nemteasca" :angel:
air_wolf
mie mi-ar fi frica sa ma apropii de capota... daca musca???? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Baby Blues
QUOTE(air_wolf)
mie mi-ar fi frica sa ma apropii de capota... daca musca???? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Nu te apropia de ea, ca daca te apropii te musca si se ia biggrin.gif . parca vad ca incepi sa o lauzi biggrin.gif

Cipicanu` : "Tin la gluma...da vin la BM si iti dau 2 dupa cap... "

La Baia Mare iarna asta se poarta Opel , Renault si Passat. biggrin.gif biggrin.gif . ( Gluma)
As veni si eu la tine dar nu siu de unde esti biggrin.gif .
Cipicanu`
Se poarta si Skoda...mai mult decat Renault si Opel. Sunt convins!! :wave:
Otto73
QUOTE(Cipicanu`)
Lasa ca e mai frumos Hyundai-ul...


Eu prefer sonata sau azera in locul octaviei si superbului care intradevar sunt skode frumoase.
Dar fabia2 si romster sunt oribile din punct de vedere al designului.
Eu nu contest ca sunt fiabile sau mai nu stiu ce dar sunt oribile din umilul meu punct de vedere.
Si ca fapt divers designerul sef de la VW a plecat la grupul Hyundai&Kia.
Baby Blues
QUOTE(Cipicanu`)
Se poarta si Skoda...mai mult decat Renault si Opel. Sunt convins!! :wave:

Te astept la Baia Mare sa vedem ca iarna asta se poarta Opel Astra beer.gif
o3_cep
Au oglinzile in culoarea masinii... si stalpii negri. Probabil trec la optionale "stalpii in culoarea masinii" blink.gif
Iulian HondaFan
not bad... aduce a Mini e drept. mie-mi place.

intrebarea este ce motoare, ce fel de suspensii, etc...
DORU
QUOTE(air_wolf)
[Si felicia si octavia 1 imi plac (fabia nu)


Aici avem gusturi comune in privinta design-ului. biggrin.gif
CPI
Aduce intr-adevar a Mini pentru ca e patratoasa. In rest e departe.

Si da, fata e de la Roomster si e Ok. Roomster mi se pare urit din lateral, cu geamurile in trepte.
V L D
Mie imi cam place, e draguta. Oricum daca asa va arata este clar ca imprumuta elemente de la Polo. La oglinzi blush.gif is aceleasi. Mai mult ca sigur si platforma tehnica si motoarele vor fii aceleasi . Cand se va lansa ? Au de gand sa scoata repede si varianta RS biggrin.gif ?
Paul46623
Mie mi se pare ca arata decent. Un pic stearsa, dar in regula per total. Comparatia cu Roomster nu are nici un rost. Roomster e 100% 'designed by commitee'.
o3_cep
Si alte poze cu noua fabia...

poza 1
o3_cep
2. combi
o3_cep
3. sedan
o3_cep
4. HB
Daniel65671
Ca sa incep cu concluzia, mie imi place.

Evident ca totul este subiectiv. Nici mie nu-mi placea la inceput linia asta patratoasa si, pealocuri, butucanoasa, cu fundul scurt si ridicat. Dar, cu timpul, m-am obisnuit.

Acum, obisnuit fiind, noua linie cu farurile si stopurile ca ochii de pisica mi se pare chiar reusita. Asa incat noua Fabia o gasaesc mai feminina si tinereasca fata de cea actuala, mai sobra, dar totusi dinamica.

Ma bucur ca au facut toata gama de modele, inclusiv Sedan, care mie imi convine cel mai mult si mi se pare si cea mai eleganta din gama ei.

Astept cu interes alte date, inclusiv pretul, pentru ca sunt sigur ca o voi alege la anul :1:
air_wolf
sedanul seamana izbitor cu sabb-ul 900
RedDog
Sedan si break sunt oribile, cea in 2 volume este ok.

Dar totusi, ce motoare, ce platforma tehnica si ce preturi va avea?

Mai multe detalii aici: http://news.caradisiac.com/La-Skoda-Fabia-2-arrive

Despre motoare, aici: http://translate.google.com/translate?hl=e...hl%3Den%26lr%3D
V L D
Dar poze cu varianta Rs pe cand blush.gif
alcris01
Am intrebat la un dealer si mi-a spus ca va intra pe piata din primavara anului viitor.
Andrei38283
Nu prea imi place. Farurile au o forma ciudata parca ar fi din doua bucati.
Priviti mai bine spatele fabiei sedan parca aduce cu un model tare drag mie. Cu ce sa semne oare??? :angel:
air_wolf
QUOTE(Andrei38283)
Nu prea imi place. Farurile au o forma ciudata parca ar fi din doua bucati.
Priviti mai bine spatele fabiei sedan parca aduce cu un model tare drag mie. Cu ce sa semne oare??? :angel:


cu trabant combi???? blink.gif biggrin.gif biggrin.gif
_Theo_
si in craiova au explodat astra-urile si mai ales dricurile break :| smile.gif) si passat-urile 4 motion smile.gif) (toti buticarii si-au luat...no offence ) biggrin.gif
air_wolf
mie imi pare ca sta sa cada in bot masina asta. e dubioasa... blink.gif
_Theo_
geamurile sunt :x stiu ca poate sunt rau...dar nu-mi place...e o chestie subiectiva
V L D
Oricum e altfel cand vezi masina . Din poze nu cred ca iti poti face o parere prea buna blush.gif
Daniel65671
Multumim Andrei pt poze. Din pozele astea vad ca au schimbat masca la radiator (nichelata) si au facut-o mai agresiva, ca dintii unui peste de prada, lucru care, mie personal, nu imi place. Imi placea mai mult cea din pozele cu radiatorul negru.
wxr
Indiferent de ce zic unii, este indiscutabil mai frumoasa decat modelul pe care il va inlocui.
Tot ce sper este sa nu dea chix la versiunea sedan ( :puke: )
R a z v a n
de acord, arata mult mai bine. Nu stiu de ce mi se pare ca seamana cu saab...
ionut91746
Arata bine fata de actuala fabia, design modern , normal , parerile-s impartite, conteaza mult platforma, motorizarile si materialele folosite...
Laurentiu_007
mie mi se pare ca lateralul seamana izbitor de mult cu noul suziki swift. in rest... roomster curat
Mihai44627
doar lateralul?

http://images2.fotosik.pl/51/lflw76tp0t8xd5cx.jpg

http://www.auto-star.ru/suzuki/img/auto/27_suzuki_swift.jpg

si sedan`ul e oribil....

http://news.caradisiac.com/IMG/jpg/Suzuki_Swift_Sedan.jpg

sedanurile sunt aproape identice..la fel de urate amandoua.
naeanb
Salutare. Din pacate si eu ma numar printe cei dezamagiti. Nu imi place deloc. Si sunt deacord cu cei care spun ca seamana cu roomster-ul. Farurile si grila fata imi placeau mai mult la fabia1.
Insa obisnuirea cu ea, tehnologia mai noua, si alte aspecte ar putea inclina balanta in favoarea ei. Insa, cel putin ca design, clio3, noul corsa, grande punto si 207 mi se par mai reusite.
Daniel82595
mult mai reusite. Lateral spate seamana cu Golf V iar fata nu exprima deloc tinerete :minigun:
ValiR
Pentru ca nu a aparut inca oficial si parerile noastre se bazeaza doar pe poze deocamdata, iar ele sunt subiective(stim bine ca gusturile nu se discuta), mie personal nu imi place per ansamblu. Partea din fata are un aspect mai placut decat la modelul actual dar deja de la lateral spre spate nu imi mai place. Spatele mai ales mi se pare asemanator, cum ati spus si voi cu Suzuki, dar si cu Fiat Stilo(nu e de parte nici de Corolla sau Yaris).
http://www.germancarfans.com/spyphotos/606...1102.001.1M.jpg
http://www.worldcarfans.com/spyphotos.cfm/...n-showroom-trim
Desigur, Roomster are si el o influenta clara asupra noii Fabia. Cred ca interiorul va fi similar.
La masca fata, partea de jos a ei este foarte putin modificata fata de actuala Fabia(din ce am vazut aici http://www.germancarfans.com/spyphotos/606...001.mini1L.jpg).
In concluzie, nu prea imi place.

Vali
TLS-09
QUOTE(Valentin89824)
Desigur, Roomster are si el o influenta clara asupra noii Fabia. Cred ca interiorul va fi similar.


Daca interiorul va fi de la Roomster atunci va fi destul de reusit. Despre exterior sint si eu rezervat.
Nicolae87836
Parerea proprie personala si a mea:P este ca estetic sedan-ul si break-ul parca-s niste balonase, niste purcelusi umflati, hatchback-ul mai merge..dar isi pierde personalitatea pt ca botul e cel a Roomster-ului
romb
fara sa supar pe skodisti (desi nu vad de ce s-ar supara biggrin.gif ) , e urata ca porcu !

stalpii aia negri sunt hidosi , fata ranjeste urat si silueta a la Mini nu o prinde deloc.

oricum sunt convins ca se va vinde in draci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.