Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Primele informatii despre FABIA 2 !
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Pages: 1, 2
Daniel65671
Alte poze si detalii cu noua Fabia, de la o adresa mai oficiala:

http://www.skoda-auto.com/global/model/new...wSkodaFabia.htm
George87633
Eu am avut Fabia,prima mea masina noua si eram incantat de formele ei,si acum o consider o masina frumoasa din clasa mica,dar asta noua(din pacate) e urata rau......ma asteptam la mai mult.Acum totul depinde de gusturi.
ncristi
Imi place smile.gif.

In romania o sa faca prapad la vanzari mai ales daca o sa apara o versiune sedan.

Cred ca este bombona de pe coliva vanzarilor reno din romania...
ValiR
Din ce am inteles versiunea sedan e posibil sa nu mai apara, vanzarile ei comparativ cu celelalte variante nefiind prea relevante, la modelul actual.
Combi va apare in toamna 2007 dar cred ca sedan nu va mai fi, doar daca se razgandeste Skoda intre timp.

Vali
ncristi
Sedanul prinde doar in tarile fost comuniste in rest nu prea..adevarul este ca este inutil in proportie de 80%-90% smile.gif
ValiR
Si in Romania vanzarile sedanului sunt cam la 20% din vanzarile totale ale Fabiei, deci...
La modelul anterior design-ul partii din spate a fost nereusit. Doar daca vor reusi un sedan frumos poate ca vor avea mai mult succes, dar s-ar putea sa nu mai investeasca in varianta respectiva pana la urma. Ramane de vazut.
Vlad95335
cam greu sa scoata un sedan care sa atraga, din caroseria asta. farurile si proiectoarele mi se par foarte slabe dpdv al designului..iar per total,masina imi seamana parca cu o mazda 323 mai inghesuita putin. sunt curios rs-ul cum o sa arate biggrin.gif
ValiR
Un videoclip interesant as spune :

http://new.skoda-auto.com/COM/model/newfab...ages/Video.aspx
(de remarcat si noul site Skoda).
Daniel65671
QUOTE(ncristi)
Sedanul prinde doar in tarile fost comuniste in rest nu prea..adevarul este ca este inutil in proportie de 80%-90% smile.gif


Probabil esti necasatorit si te gandesti doar la tine. blush.gif
HalbaSus
Sau casatorit fara copii... in rest un hatchback e mai util, pentru ca poti cara cu el 4 cauciucuri, un televizor mai mare sau chiar un dulapior mai mic (cu bancheta rabatata) pe cand cu sedanul nu poti. Singurul avantaj al sedanurilor e ca ofera spatiu si pentru pasageri si pentru bagaje, la hatchbackurile de clasa mica e ori/ori... ori ai 2 pasageri si multe bagaje, ori 4 persoane si bagaje mai putine. Oricum cu un hatchback poti cara mai multe (nu neaparat din cauza volumului portbagajului cat datorita deschiderii mai mari si posibilitatii de a pune obiecte mai voluminoase in el... spre exemplu cand mi-am schimbat rotile de vara cu cele de iarna la A4 a trebuit sa o chem pe nevasta-mea cu A3-ul sa le ia... la mine incapeau maxim 2 roti de 17" in portbagaj la A3 au incaput fara probleme, desi portbagajul la A4 e chiar maricel (in jur de 450 l).
Daniel65671
Sigur, omul mai are nevoie sa care din cand in cand 4 roti, un televizor sau butoiul de varza. biggrin.gif
ValiR
Tot apare discutia asta si cei care au hatchback spun de cei cu sedan ca e mentalitate de pe vremuri, vezi Dacia etc... biggrin.gif Ma amuza chestiile astea. Pai si, care e problema?
Eu am portbagaj de 515 litri si au fost destule cazuri cand a fost plin, ba chiar am rabatat bancheta spate complet si am pus bagaje pana in dreptul spatarelor scaunelor din fata de vreo 2 ori.
Am transportat si obiecte(partile unui dulap care l-am dezmembrat) lungi de 2 metri, sau galeriile pentru perdele, la fel destul de lungi.
In concediu cand am mers la parinti a fost foarte util, la fel si cand mergem undeva 4 persoane + bagaje.
Desigur ca si cei cu hatchback se descurca, ba cu un jetbag, ba ceva mai aglomerati sau mai putine bagaje. Citisem si exemplul cu rotile...La mine au incaput toate 4(de 15'', dar intra si de 17''), dar nu poti merge pe cazuri particulare.
Si da, poate ca e folosit la maxim in 10-20% din timp in majoritatea cazurilor, dar nu vad care e problema. Remarcile mi se par rautacioase din partea celor care prefera hatchback-ul si invers. Eu consider ca fiecare isi ia masina ce ii place si pentru ce crede el ca ii trebuie sau nu.

Scuze pentru off-topic, dar nu m-am putut abtine cand vad stereotipuri(tari comuniste, carat butoi, romanii sunt fanii sedanului etc). Asa e in tara asta... trebuie sa "iti poarte ceilalti de grija". Probabil si posesorii de BMW seria 3, C-Class etc si le iau pentru transportat chestii voluminoase, nu? E vorba de ce ne place, iar asa cum unora le place hatchback, altora le place sedan-ul. Si gusturile, s-a spus mereu, nu se discuta.
Daniel65671
Bravo, Vali. Bine zis si sunt de acord cu tine.

Raspunsul meu a fost "vesel" pentru ca e vara, vacanta si trebuie sa ne mai si distram in loc sa ne incrancenam pe un subiect.

Dar un lucru e clar: sunt o varietate de nevoi ale fiecaruia pe care le satisfac o diversitate de produse, din care fiecare isi alege ce ii convine mai mult lui si e pe gustul lui.

Atentie, insa: gustul, fiind subiectiv, trebuie tratat cu intelegere si toleranta.
ovidiu86744
Masina destul de bine lucrata, dar la pro motor au cam spalat pe jos cu ea.
TLS-09
Da ca-i si mare autoritate Pro Motorul, ce sa spun!
ValiR
Si prima poza cu Fabia II Combi smile.gif
Si Fabia I Combi mi-a placut iar cea noua arata bine, parca o idee mai bine decat hatchback-ul.

http://www.netcarshow.com/skoda/2008-fabia...allpaper_01.htm
Daniel65671
Iat-o pe cea veche...
Daniel65671
Si pe cea noua.
Daniel65671
Astia iar au micsorat geamurile!... :disgust:
C Z R
Parerea mea: urata masina :puke: sa le fie rusine :bash: :minigun:
ValiR
2 poze noi cu Fabia combi:
http://www.netcarshow.com/skoda/2008-fabia_combi/
Parca v-as da dreptate ca Fabia I combi arata mai bine smile.gif
Radu97668
mie mi se pare ca noua fabia combi arata mult mai bine decat cea veche. dar, fiecare cu gusturile lui...
florin55503
e urata. dar sunt sifur ca se va vinde in disperare. va avea un succes nebun la doamne si domnisoare. am vazut cateva prin buc si toate erau conduse de reprezentante ale sexului frumos
ValiR
Daca ar fi sa aleaga intre Fabia II si Suzuki Swift, sotia mea ar alege Suzuki Swift usor, ii place mai mult smile.gif
TLS-09
QUOTE(florin55503)
e urata. dar sunt sifur ca se va vinde in disperare. va avea un succes nebun la doamne si domnisoare. am vazut cateva prin buc si toate erau conduse de reprezentante ale sexului frumos


Ca doar nu ai fi vrut sa-l vezi la volan pe Smarandescu. biggrin.gif
florin55503
QUOTE(TLS-09)
QUOTE(florin55503)
e urata. dar sunt sifur ca se va vinde in disperare. va avea un succes nebun la doamne si domnisoare. am vazut cateva prin buc si toate erau conduse de reprezentante ale sexului frumos


Ca doar nu ai fi vrut sa-l vezi la volan pe Smarandescu. biggrin.gif


vechea fabia era o masina unisex
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.