Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina anului 2007. Versus intre candidate.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
Baby Blues
Iata masinile nominalizate pt " Masina anului 2007"

1. Fiat grande Punto.
2. Citroen C4 Picasso.
3. Ford S max.
4. Honda civic.
5. Opel Corsa.
6. Peugeot 207.
7. Skoda Roomster.
8. Volvo C30.

Asteptam sa vedem ce pareri au forumistii!
Erau si niste poze pe masini.ro dar nu le-am gasit asa ca rog pe cineva care le gaseste sa le puna pe forum. Nu am vrut sa adaug de poze de pe alt site blush.gif
PS: Poate le si votam!
Otto73
Mie unul nu-mi place nici una dintre nominalizate.
Asa ca votez cu Corvette Z06-R.
Sorry pt. off topic biggrin.gif
HalbaSus
Are voie sa candideze si Civicul ? Ca parca a castigat anul trecut... Eu as vota Mercedes CLS63AMG tongue.gif Oricum "masina anului" a fost in 80% din cazuri proasta, nu prea am inteles niciodata criteriile de selectie si jurizare.
Sorin82761
Mie imi place grande Punto
_Constantin_
Si mie imi place grande punto dar hai sa fim corecti... se compara cu CL? Nu prea cred. Si pe mine ma enerveaza astia cu topurile lor idioate.
Sorin82761
Corect stiu acum cativa ani cand a iesit Fiat Punto 2 , tot asa era in competitie cu X5 si alte SF , .... da acuma probabil ca alea is considerate masini exclusive si atunci se cam aleg din astea mai pamantene biggrin.gif ...
Baby Blues
Oricum la alegere nu stiu cat se se tine cont de raportul calitate-pret dar banuiesc ca nu aleg masini exclusiviste cum bine zice Sorin82761.
alcris01
Nu-i cumva o greseala cu Peugeot 206? Nu e vorba oare, cum cred eu ca ar fi normal, de Peugeot 207? blush.gif
alcris01
Revin cu nedumerirea mea. 207 e totusi o masina noua, pe cand 206 a mai fost nominalizata si in trecut si chiar a castigat titlul intr-un an, dar nu mai stiu exact cand. blush.gif
Baby Blues
da e 207! Scuzele de rigoare. O sa modific! arigato.gif
Baby Blues
Eu personal as vota cu Honda. dar sunt convins ca va iesi o alta masina mai "populara".
James Kilowatt
Eu oscilez intre Honda si Grande Punto. Honda pare mai futurista, insa motoarele nu sunt tocmai top tehnologic. Punto nu mai e chiar noutate.

Oricum ceva imi spune ca iese un monovolum gen picasso sau smax smile.gif Chiar si daca eu nu votez cu ele biggrin.gif
romb
Volvo C30 . e primul Volvo care ma atrage biggrin.gif

civic-ul nu cred ca are ce cauta , ca a participat si anul trecut biggrin.gif
air_wolf
de departe noul corsa.
_Constantin_
Din lista de mai sus si eu subscriu tot pt corsa.
Baby Blues
Nu pot "patronii" sa puna un pol? biggrin.gif Si dupa asta cand o sa se voteze sa comparam cu ce iese.
HalbaSus
Ete polu' biggrin.gif
Problema cu "masina anului" e ca tot timpul aleg cele mai plictisitoare aparitii iar cand aleg un castigator deobicei dau impresia unor oameni care fie nu au vazut niciodata respectivele masini, fie au fost mituiti cu nesimtire de un producator.

Care ar fi fost lista din care mi-ar fi placut mie sa aleg:
- Audi S3
- BMW coupe 335ti
- CL63AMG
- 130i
- Audi TT
- Subaru Tribeca
- VW Jetta
- M6 convertible

Din cate stiu toate sunt masini aparute in ultimul an (la 130i am dubii...) ar fi fost mult mai interesant sa se aleaga dintre astea... bine, probabil ca daca juriul de la "masina anului" ar fi primit aceasta lista ar fi ales VW Jetta sau Subaru Tribeca :bash:
RedDog
Fan Volvo all the way! C30 este absolut superb, asa ca are votul meu. AStea cu toate ca imi voi cumpara GrandePunto tongue.gif
*****81107
Opel Corsa
Pentru ca e frumoasa (e o diferenta de la cer la pamant intre noua Corsa si vechea Corsa) Nu o recunosti, nu-ti dai seama ca e Corsa.
Pentru ca e fiabila.
Pentru ca e ieftina.
Pentru ca e spatioasa pentru clasa ei (4m lungime).
_Constantin_
QUOTE(*****81107)
Opel Corsa.
Pentru ca e fiabila.


Cum poti sti ca e fiabila daca de abia s-a lansat? blink.gif
*****81107
QUOTE(_Constantin_)
QUOTE(*****81107)
Opel Corsa.
Pentru ca e fiabila.


Cum poti sti ca e fiabila daca de abia s-a lansat? blink.gif


Pentru ce e OPEL. Eu nu am auzit de o masina Opel sa nu fie fiabila.
Pentru ca e o masina germana si nu are cum sa nu fie fiabila.
Pentru ca e a patra generatie de Corsa.

Corsa a aparut in 1982. Asa ca acum in anul 2006 la 24 ani de la lansarea primului Ople Corsa, masina nu are cum sa nu fie fiabila.
Au avut 24 de ani sa remedieze eventualele probleme si pentru ca Corsa 3 este o masina fiabila Corsa 4 are toate sansele sa fie si mai buna.
romb
QUOTE(_Constantin_)
QUOTE(*****81107)
Opel Corsa.
Pentru ca e fiabila.



Cum poti sti ca e fiabila daca de abia s-a lansat? blink.gif


n-ai observat ca e o moda ca masini proaspat lansate sa fie catalogate drept fiabile.
alcris01
Unde mai pui ca are si suport pentru bicicleta! biggrin.gif
AZAZEL
QUOTE(*****81107)
Opel Corsa

Pentru ca e spatioasa pentru clasa ei (4m lungime).


ca un fost posesor de corsa, vreo 4 ani si 150000km am mers si eu sa vad modelul nou.

iti spun ca opelul corsa modelul nou este o mare fasaiala.

scaune foarte foarte tari. nu poti sa stai in acea masina. nu este strop de confort. un drum lung cred ca este o povara. pozitia in scaune este foarte sus , ca in tractor, la vechiul corsa parca stateai in lamborghini.

apoi . 4 metri lungime. vrajeala . nu exista spatiu. punct.
masina este mai lunga dar se pierde spatiu inutil. un bord lung ca la 407. scaune care au un spatar gros de 20 cm nu de 10 ca la vechea generatie.

volanul reglabil nu te ajuta cu numic. daca vrei ca sofer sa ai ceva spatiu, insemna sa il sacrifici pe cel din spate. la vechea generatie nu era asa ceva..

deci. corsa s-a schimbat mult. probabil toate sunt spre bine.

insa nu ca si spatiu interior si confort, unde s-a intors in epoca de piatra
T u d o r
QUOTE(*****81107)
QUOTE(_Constantin_)
QUOTE(*****81107)
Opel Corsa.
Pentru ca e fiabila.


Cum poti sti ca e fiabila daca de abia s-a lansat? blink.gif


Pentru ce e OPEL. Eu nu am auzit de o masina Opel sa nu fie fiabila.
Pentru ca e o masina germana si nu are cum sa nu fie fiabila.
Pentru ca e a patra generatie de Corsa.

Corsa a aparut in 1982. Asa ca acum in anul 2006 la 24 ani de la lansarea primului Ople Corsa, masina nu are cum sa nu fie fiabila.
Au avut 24 de ani sa remedieze eventualele probleme si pentru ca Corsa 3 este o masina fiabila Corsa 4 are toate sansele sa fie si mai buna.


Si pentru ca asa zic statisticile, nu? biggrin.gif
*****... ti-am mai spus ca o masina nu inseamna doar statistici. Condu-o, macar vezi-o in showroom si apoi da-ti cu parerea. Dovada: chiar Azazel ti-a dat-o... smile.gif
sandman
grande punto cred ca o sa iasa. greu de spus
Baby Blues
maine ma duc la opel sa vad daca au corsa la test.Am condus si Astra h dar si vectra. Corsa nu. o sa vedem ce putem zice dupa test.
Multumim pt sondaj!
ncristi
C4 picasso. Chiar daca monovolumul nu este tocmai genul meu, calitatea excelenta a asamblarii (am vazut ceva pe RTL si pana si nemtii il laudau), designul, spatiul mare, confortul fac ca masina sa fie un candidat serios.

La clasa "mica" (chiar daca nu mai este de loc mica) cred ca 207 sau noul corsa pleaca a favorite.

Noul civic iese din discutie pt ca amai candidat si anul trecut...parca blink.gif
James Kilowatt
QUOTE(ncristi)
C4 picasso. Chiar daca monovolumul nu este tocmai genul meu, calitatea excelenta a asamblarii (am vazut ceva pe RTL si pana si nemtii il laudau), :



Ar fi fost si cazul... pentru ca fostul Picasso avea o calitate atata de proasta incat pana si francezii il injurau... Si nu e vorba de plastice, ci de cordoane de sudura vizibile, chedere si garnituri sub care aparea rugina; etc.

Eu nu mai dau pronosticuri... de la Prius incoace, am dat-o in bara de fiecare data biggrin.gif
R a z v a n
FORD ASS MAX

E o placere sa-l conduci si are finisaje de exceptie. Are un nume neinspirat dar overall este o masina coool. Mi-ar placea sa am una.
Baby Blues
Nu am putut ajunge la opel dar am vazut una pe strada, parcata si m-am benoclat la ea. pare draguta exterior si interior. vad ca la noi in sondaj conduce impreuna cu Honda ( sau invers biggrin.gif ), urmata de Fiat. dar Skoda nu a luat nici un vot?
PS: am pus asa pt ca am Opel biggrin.gif
air_wolf
pocitrania aia de roomster biggrin.gif pai pina si fanii lor au ochi biggrin.gif
Mihai66305
QUOTE(*****81107)
QUOTE(_Constantin_)
QUOTE(*****81107)
Opel Corsa.
Pentru ca e fiabila.


Cum poti sti ca e fiabila daca de abia s-a lansat? blink.gif


Pentru ce e OPEL. Eu nu am auzit de o masina Opel sa nu fie fiabila.
Pentru ca e o masina germana si nu are cum sa nu fie fiabila.
Pentru ca e a patra generatie de Corsa.

Tocmai pt. ca e Opel si mai e si Corsa, sunt motive suficiente sa te indoiesti de fiabilitatea acesteia. Corsa a avut mereu probelme, pana la ultimile generatii...E posibil insa se se mai fi rezolvat la ultima "incarnare" a Corsei.

Ca sa-mi dau si eu cu parerea, Civicul este intr-adevar ceva unic.
Armadyllo
Am votat Civic. Chiar daca a mai fost prin lista si anul trecut...nu ma intereseaza. Ni s-a cerut sa ne dam cu parerea vis-a-vis de lista de mai sus...iar de acolo cel mai mult imi place Civic-ul. Cu toate ca nici Ford-ul sau Citroen-ul nu-mi displace. Corsa au aranjat-o astia, ca vazand-o din fata, mai de la departare nu-ti poti da seama ce Opel e. Mai sunt firme care au ajuns la standardele astea de design exterior. Sunt subiectiv nu? Asta e....parerea mea biggrin.gif
DORU
Roomster, nu pt ca este Skoda, ci pt ca avand in vedere istoria marcii, este ceva cu totul iesit din comun... si acest merit trebuie recunoscut. Pe locul 2 as vota Civic, pt neconformismul afisat.
Baby Blues
M-am uitat din nou la Skoda dar pare cam.... uratica. Dupa cum arata aia de salon , imi inchipui cum arata cea standard, fara genti si alte birbrizuri.
oricum cred ca Doru s-a uitat la aceiasi Skoda la care ne-am uitat si noi. biggrin.gif
HalbaSus
Vad ca honda civic conduce detasat... si eu am votat civicul, nu de alta dar restul masinilor chiar nu le-as cumpara decat daca as fi amenintat cu pistolul (subcompactele sunt prea mici pt mine, iar chestii gen roomster si picasso ma dezgusta... nu stiu cum e noul picasso eu am condus unul din generatia anterioara si a fost una din cele mai neplacute experiente de condus... vitezometrul digital in mijloc, schimbatorul langa casetofon ca la dube, etajarea cutiei extrem de proasta... avea vre-o 120-125 cp masina (benzinara) dar parea de maxim 90.
air_wolf
halba, s-o conduci incarcata biggrin.gif noi am tinut-o fix 1000km, adica fr-ro si retur de doua ori biggrin.gif
@stefan: nu cred ca s-a uitat doru la aceeasi masina... sau o fi fost beat (no offence) biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
DORU
biggrin.gif Ne-am uitat la aceeasi masina... biggrin.gif

Dar am scris acolo ca avand in vedere target-ul modelului si istoria marcii, consider merituoasa realizarea ei. Interiorul este net mai spatios decat la Octavia... Am votat o schimbare de stil evidenta. In noiembrie va fi lansat modelul pe piata si va sugerez sa faceti un drive-test cu ea sau macar sa apreciati calitatea interiorului in show-room...veti intelege votul meu blush.gif Pt o familie este o buna alternativa la un combi... Da, chair ne-am uitat la aceeasi masina biggrin.gif :wave: :angel:
ozz86651
QUOTE
Pentru ce e OPEL. Eu nu am auzit de o masina Opel sa nu fie fiabila.
Pentru ca e o masina germana si nu are cum sa nu fie fiabila.


LOL.
De fapt opel e facut de gm care nu e chiar stralucit la fiabilitate, imparte platforme (sau masina cu totul) cu citeva masini americane si masinile germane sint destul de la vale in clasamentele de fiabilitate... cel putin VAG si Merc. Ori Opel cred eu ca e sub VW (o parere, nu informatie).
Sergiu75148
QUOTE(*****81107)
Pentru ce e OPEL. Eu nu am auzit de o masina Opel sa nu fie fiabila.
Pentru ca e o masina germana si nu are cum sa nu fie fiabila.
Pentru ca e a patra generatie de Corsa.

Corsa a aparut in 1982. Asa ca acum in anul 2006 la 24 ani de la lansarea primului Ople Corsa, masina nu are cum sa nu fie fiabila.
Au avut 24 de ani sa remedieze eventualele probleme si pentru ca Corsa 3 este o masina fiabila Corsa 4 are toate sansele sa fie si mai buna.


Mai lasa-nee... Vinzi Opel cumva ?
Sa nu exageram...
Baby Blues
Vad ca Ozz, ne " VRAJESTE" cu fiabilitatea Opel fata de cea VW biggrin.gif . Eu nu-mi dau cu parerea deoarece nu cred ca as fi obiectiv( informatie nu parere biggrin.gif :angel: )
Cred ca ii dau dreptate lui Doru despre clasa subcompacta. nici eu nu mi-as lua una decat cu un pistol la cap sau daca mi-ar da-o gratis.( asa am patit cu Loganul si nu face parte din aceasta clasa biggrin.gif ). Dar daca ar trebui sa-mi iau o Skoda de aceia, ar inseamna ca ar trebui sa-l am pe Bin Laden cu inca trei gealati, care sa ma ameninte cu taierea a ceva ce as fi putut folosi la niste "treburi" , dupa care v-as fi povestit voua ce am facut cu ele in topicul http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...amp;start=120... biggrin.gif . :angel:
alcris01
Totusi cand se va anunta oficial masina castigatoare? Suspensul e mare blush.gif
*****81107
QUOTE(alin87841)
Totusi cand se va anunta oficial masina castigatoare? blush.gif


Hai ca anunt eu masina castigatoare:


1.Opel Corsa
2.Fiat Grande Punto
3.Volvo C30

Honda Civic a fost descalificata pentru ca a participat si anul trecut. blush.gif
R a z v a n
La Ford S-Max è l'auto dell'anno 2007

La Ford S-Max è l'Auto dell'Anno 2007. La monovolume sportiveggiante Ford ha vinto di misura sulla Opel Corsa (235 contro 233 punti).

Viene quindi premiata ancora una volta la scelta di Ford di combinare grandi volumi interni con una impostazione di guida e una tenuta di strada "automobilistica" e con una certa attenzione alla sicurezza (5 stelle EuroNCAP). Questo nuovo successo di critica conferma anche il successo di pubblico della S-Max, che sul nostro mercato è la più venduta tra le monovolume di grossa taglia.

Un fatto curioso: la giuria di 58 giornalisti provenienti da 22 paesi europei ha mostrato una netta propensione per le auto spaziose. Tre dei primi quattro posti sono occupati da MPV: Ford S-Max al primo, Citroën Picasso al terzo (222 punti) e Skoda Roomster al quarto (189 punti).

Seguono distanziate la Honda Civic (148 punti), la Peugeot 207 (144 punti), la Volvo C30 (141 punti) e la Fiat Punto (138 punti).
James Kilowatt
QUOTE(James Kilowatt)
Oricum ceva imi spune ca iese un monovolum gen picasso sau smax smile.gif Chiar si daca eu nu votez cu ele biggrin.gif


De ce mi-a fost frica n-am scapat...
florin55503
eu nu inteleg ce criterii au avut in vedere cei din juriu cand au declarat S-Max casitigator pentru sinpmu motiv ca nu e nici macar cela mai bun din clasa sa.
_Constantin_
Eu cred ca S-maxu' e cel mai bun din clasa lui dar nu avea ce sa caute in lista cu Civic, chiar ma intreb ce ratiuni sunt la mijloc cand se aleg masinile astea. Ecologice in nici un caz...
R a z v a n
1. Ford S-Max 235 puncte
2. Opel Corsa 233 puncte
3. C4 Picasso 222 puncte
4. Skoda Roomster 189 puncte
5. Honda Civic 148 puncte
6. Peugeot 207 144 puncte
7. Volvo C30 141 puncte
8. Fiat Grande Punto138 puncte
R a z v a n
QUOTE(_Constantin_)
Eu cred ca S-maxu' e cel mai bun din clasa lui dar nu avea ce sa caute in lista cu Civic, chiar ma intreb ce ratiuni sunt la mijloc cand se aleg masinile astea. Ecologice in nici un caz...

nu prea inteleg ce vrei sa spui... adica?
asta e tot shpilu - CAR OF THE YEAR - adica autoturisme din toate clasele...
Prima ratiune ar fi sa fi fost lansata (si disponibilal la vanzare)in anul care a trecut...

Ecologice? Hmm, nu, nu inca...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.