Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce ziceti despre noul Opel corsa?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
gab88818
Salutare,
sunt nou pe aici si as vrea sa cumpar o masina noua, de aceea va cer si eu o parere. ce spuneti despre un opel corsa model 2007 1.3 CDTI?
Multumesc
Cristian88423
In primul rand motorul de 1.3 Multijet de origine Fiat este o bijuterie. Cantareste doar 130 kg., este cel mai compact motor diesel din clasa lui si este disponibil in 2 trepte de putere: 75 CP(turbina cu geometrie fixa) si
90 CP(turbina cu geometrie variabila). Masina este constriuita pe aceiasi platforma cu Fiat Grande Punto. Ca dimensiuni, este mai scurt decat acesta din urma cu 4 cm. Noua generatie Corsa este o masina reusita, cu un pret corect, dar din pacate optionalele ii ridica mult pretul. Ramane sa vedem cum se va descurca intr-un test comparativ cu referinta din aceasta clasa: Peugeot 207.
gab88818
Mi se pare ca opel corsa este mai ieftina decat celelalte enumerate de tine(grande punto si 207). Nu stiu cum sunt costurile de intretinere la cele 3 modele. Mie personal nu imi place peugeot 207.
alcris01
L-am vazut si eu, e super, cred ca va concura teribil Peugeot 207, dar fiind o masina germana, concluzia se impune de la sine. E mai mare in toate dimensiunile si deci mai confortabil decat vechiul Opel Corsa, care nu a fost o masina rea. Cat despre motorizare, mergand pe traditia Opel, sunt convins ca va fi foarte economica la cilindreea de 1.3 litri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.