Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce fel de benzina?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
mihai83654
Eu cred ca desi buna benzina cu cifra octanica ne va imbunatati semnificativ performantele masinilor. In sensul ca daca ai dacie nu va deveni mercedes, iar daca ai mercedes nu va deveni ferrari. Cu siguranta ca ajuta benzina cu cifra octanica mai buna, insa (desi nu o pot cuantifica in cifre) nu cred reprezinta o imbunatire cu mai mult de cateva procente...
Am renuntat la benzina mol 98 (singura cu care am alimentat pana acum) pentru ca era f scumpa 3.82 ron, voi merge pe benzina de la omv 95. va spun daca voi sesiza vreo diferenta...desi nu cred...
James Kilowatt
O benzina cu cifra octanica ridicata ar fi putut inmbunatati consumul.. daca nu ar exista regulile de poluare. In regim de mers constant s-ar fi putut intra intr-un "lean mode" cu amestec sarac (benzina cu cifra octanica scazuta poate sa dea detonatii in caz de amestec sarac) si cu avans mare la aprindere.
Problema este ca gazele de esapament au o temperatura la care catalizatorul nu-si mai face treaba, si nu stiu ce noxe nu mai sunt respectate (altele decat CO2-ul). Unele ECM-uri (cum sunt cele de la GM de ex) au implementat regimul asta insa cand s-au inasprit regulile de poluare l-au dezactivat. Un tuner care se pricepe il poate reactiva ...

Din fericire insa pe GPL se poate face mai usor figura pe unele instalatii. Si GPL-ul are cifra octanica si mai ridicata, si in felul asta unii au scos cu legantza de exemplu consumuri de 7% afara pe gaz... Unii cu Logan au scos si sub 7, insa Loganul e cu motor mai mic si e mai usor.

PS
Cifra octanica si entalpia (cantitatea de energie (caldura) obtinuta prin ardere unitatii de masa, sau de volum) nu sunt neaparat corelate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.