Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ii "taxati" in trafic pe taximetristii grabiti !?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2
ivghenie74744
nu a ti inteles! am spus ca eu nu ma uit in spate cand pun frana...voi asa faceti?! daca eu pun frana brusca si japonezul intra in mine se cheama ca am mentalitate de roman? blush.gif
air_wolf
QUOTE(ivghenie74744)
nu a ti inteles! am spus ca eu nu ma uit in spate cand pun frana...voi asa faceti?! daca eu pun frana brusca si japonezul intra in mine se cheama ca am mentalitate de roman? blush.gif


depinde de situatie. oricum stii ce ai in spate in permanenta, presupunind ca folosesti vreo oglinda...
Ionut85037
[quote="Daniel65671"]"Domnilor,

Am citit si concluzia mea este trista: prea multa incrancenare si orgolii prostesti.

De exemplu, am crezut ca in Bucuresti se circula cel mai rau. Gresit! In Constanta, vara trecuta, am ramas uimit in prima zi de concediu ce tupeisti sunt taximetristii de acolo. (Probabil e de vina si sindromul constanteanului complexat de prea multi bucuresteni la el acasa). "


Nu e vb de asta, de cand cu leasingul nu mai sti cine-i din B si cine nu..... dar ai dreptate, taximetristii sunt criminali aici...si microbusistii, astia sunt specii aparte de tot ce cunoastem noi! Daca te grabesti/ai o urgenta,etc nu te-ar lasa sa-l depasesti ptr nimic in lume ! Sau sa fereasca sfantul sa pui semnal si sa astepti sa te lase sa intri in fata lui ! No chance ! Bucurestiul? e PARFUM ![/size][size=12]
ozz86651
Cu smartul ai face bine sa te uiti foarte atent in spate cind pui frina biggrin.gif
Si eu fac la fel dar mai dau si flashuri... ma calca pe nervi adormitii care merg pe stinga. Cum eu vad pe linga masina din fata imi cam dau seama cind e de pus frina din timp. Daca esti foarte atent si ai frine/cauciucuri bune un metru/doi sint suficienti pina la masina din fata. Daca e zapada si ai ABS mai bine stai mai in spate smile.gif.
florinm2all
Am citit cu rabdare tot ce s-a scris aici. Si eu am o problema cu taximetristii in general. Am gasit si oameni de treaba dar f rar. De ce se ia lumea de ei? Probabil ca de cele mai multe ori atunci cand nu se respecta legea e vorba de un taximetrist. Multi si-au dat aici cu parerea ca ar trebui sa ne purtam civilizat, sa dam exemplu. Eu zic ca asta e ceva... dar nu e solutia. Pana nu se vor lua masuri drastice, asa ceva nu va disparea. Am avut multe de impartit cu taximetristii... o data era sa ma calce pe trecerea de pietoni.Eram in Reghin. A trecut la 10 cm de mine. Iar la volan nu mai vorbesc de cate ori m-am izbit de prostia si infumurarea lor. Eu zic sa se aplice legea si sa se inceapa serios. Taximetristii ar trbui sa fie primii vizati! :minigun:
booneK9
Daca e sa se aplice legea, sa fie pentru toti.
Sau, cum era vorba pe vremuri, sa se dea la toata lumea.
Nici taximetristii nu-s mai cu mot decat altii. Legea (care, intre noi fie vorba, e buna) trebuie aplicata tuturor, de la vladica pana la opinca. Dar, din pacate, soferii nu cunosc nici macar semnificatia dungilor de pe asfalt.
Spre exemplu pe DN2 toata lumea crede ca e drum de doua benzi pe sens, cand in realitate e o banda de circulatie si una de urgenta. Macar e loc mai mult si se foloseste sistemul "la mica intelegere". Dar nu e deloc legal sa se mearga pe banda de urgenta.
ivghenie74744
si ptr ca era vorba de frane : am avut un megane si ,culmea tot in Galati mergeam in spatele unui microbuz cand am observat cam tarziu ca distanta se reducea cam prea brusc si incepuse sa scoata fum din cauciucuri pana sa pun frana am intrat in el . nu i s au aprins stopurile de frana . concluzia eu am fost vinovat 100% ca n am pastrat distanta . ce rol or fi mai avand stopurile acelea? estetic?politaiul a zis ca nu i poate da amenda ptr asta !!!masina mea avea casco si asa l am lasat dra.. si am plecat.
Daniel65671
Dragii mei,

Vreau sa va spun ce mi s-a intamplat sambata:

Intram in Militari, de la cumparaturi cu nevasta-mea si mergeam pe banda 2-a cu 60 Km la ora. In dreapta mea, pe banda 1-a, mai in fata era o alta masina care mergea constant ca mine.

Cand vad pe dreapta unul care venea tare si vroia sa se bage printre noi, in diagonala. Pun frana ca sa ii fac loc, dar sta si nu se baga. Dupa un timp, accelerez ca sa-mi vad de drum. Si tocmai cand inchideam trecerea, da sa se bage pe stanga, practic in mine. Si culmea, ma mai si injura.

Ei, in momentul asta, profitand de faptul ca nu era fica-mea in masina, i-am adresat o serie de injuraturi suculente, asezonate si cu cateva gesturi de rigoare in asemenea situatii. In plus, am avut grija ca dictia sa fie impecabila, astfel in cat sa poata sa-mi citesca de pe buze tot ce-i spuneam.

Acum, insa, recunosc ca nu am facut ceea ce va sfatuiam eu mai sus sa faceti in astfel de situatii si ma ca(i)esc: Mac, mac. whistling.gif
cavalyere
tocmai in seara asta: stau la semafor al 2-lea dupa taxi si cand se face verde el nu pleca sa vada cat il claxoneaza lumea probabil :bandit: l'am depasi si am continuat drumul inainte si dupa a treia masina face si el dreapta. Un om de c*c*t
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.