Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Farurile aprinse pe timp de zi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Pages: 1, 2
Davidinho
QUOTE(HalbaSus)
Eu umblu cu farurile pe timp de zi si in oras... mi-a intrat in reflex... motivul principal e ca imi place cum arata bordul luminat blush.gif


Fiecare cu ale lui smile.gif
La mine motivul principal pt care m-am obisnuit sa tin farurile aprinse pe oriunde merg e ca da bine pe masina de culoare neagra blush.gif Ca e si folositor cu atat mai bine
Alex-F1
QUOTE(TLS-09)
Auzi, da la cursurile de puericultura nu va invata si sa conduceti preventiv???????? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


Ba da, ne-a invatat cum sa conducem preventiv, dar caruciorul, nu masina.... biggrin.gif
CatalinKRK
QUOTE(MotorHead)
QUOTE(Davidinho)
Hmm, peste tot pana acum auzisem de 1 septembrie. In fine, atunci 20 de zile o sa le folosesc ca tranzit spre noul cod biggrin.gif
E mai bine sa citesti decat sa auzi wink.gif http://www.autodex.ro/noul-cod-rutier.html

Sincer, pe mine ma cam enerveaza chestia asta cu farurile aprinse, si nu cred ca ma ajuta de loc. Nu mi s-a intamplat sa nu vad masini fara faruri aprinse.


Se intampla sa stii, mai ales pe ploaie, prin paduri. Pe ploaie ar trebuie obligati si in oras sa le aprinda pentru ca in oglinzile pline de picaturi de ploaie farurile se vad mult mai bine in aglomeratie
CatalinKRK
QUOTE(mike.omega)
laugh.gif
1. Dute la masina parintilor sau cea personala si aprinde faza lunga, mergi in fata masinii si vezi cat e de deranjanta, vei constata ca faza scurta e mult mai acceptabila biggrin.gif
2. Ce vedeti voi cu pozitiile si proiectoarele??? Cu combinatia asta vezi la 2 m in fata, fooooooarte mult! blink.gif


Pai pe timp de zi cand farurile nu sunt decat pentru ceilalti participanti la trafic aprind proiectoarele sa le mai consum si pe ele; seara si noaptea cand sunt pentru mine proiectoarele nu ajuta cu absolut nimic decat sa-i enervez pe ceilalti.

Problema e cu stopurile de ceata. De ceva timp cand ii intalnesc p-astia le mai dau cate-un flash si dupa ce-i depasesc le aprind si eu in fata cateva secunde stopurile alea ca prea ma enerveaza.
V70XC86504
Pe mine ma deranjeaza cei care merg cu farurile stinse in pasaje.
Nu ar fi o problema daca ar merge linistiti pe banda lor, dar multi merg si cu viteza si vor sa depaseasca si pe stinga si pe dreapta.Mai ales ca e trecerea de la soare direct in intuneric nu ai cum sa il observi pe sugubat in oglinda. :bash:
mihai79646
Am zis ieri-hai sa le aprind sa ma obisnuiesc,mergind pe soseaua Buc-Alexandria;e drept ca era cam soare;rezultatul din pacate e nul,din moment ce de 2 ori intrind in depasire (dupa semnalizare etc) nu am fost vazut de soferii pe care incepusem sa-i dublez.
Pe timp de ploaie sau pt masini pamintii-recunosc,e de efect.
eddie
Pai aia daca nu se uitau in oglinda,nu aveau cum sa te vada,puteai sa vii si cu un TIR plin de proiectoare,ca tot nu te vedea... :cool:
TLS-09
Regula se adreseaza in special pentru vizibilitatea din fata a masinii. Evident ca nu exclude situatia in care masina vine din spate dar ratiunea ramine sa poti fi vazut cat mai bine din fata sau ma rog ca sa vezi cit mai bine masinile care-ti vin din fata.
V70XC86504
Farurile aprinse pe timp de zi sint foarte eficiente mai ales in afara localitatilor.Cine ruleaza mult pe afara stie ce spun.Imi stau in minte sosele din Ungaria pe o banda jumate(de serviciu), unde se rula cu viteze mari si erai mai mereu in depasire, farurile aprinse erau foarte eficiente, te ajuta sa vezi masina in miscare, sa apreciezi cit de cit distanta si sa vezi cind ruleaza spre tine sau merge in aceeasi directie de mers cu tine.
In oras sint bune si aici...mai ales cind trebuie sa iei decizii la limita si te uiti in retrovizoare.Una e cind vezi niste imagini moarte, una este cind vezi niste lumini...vorbim de situatii limite.
Deci, in concluzie parerea mea este pro.
cornea87003
Salut... ei eu folosesc faruri aprinse si sunt eficiente si imi face bine ...asa am fost anu asta la austria si ungaria toata lumea foloseste faruri aprinse si e foarte usor vizibil. Eu sunt f acord cu noul rutier despre obligativitatea farurilor aprinse pe timp de zi si noapte cand masina e in functiune. :angel:
Baby Blues
QUOTE(HalbaSus)
Eu umblu cu farurile pe timp de zi si in oras... mi-a intrat in reflex... motivul principal e ca imi place cum arata bordul luminat blush.gif dar in afara orasului consider ca e foarte util... sa zicem ca vrei sa depasesti, si vezi pe sensul opus in departare o masina, ca sa-ti dai seama daca e o masina care vine din sens opus sau e o masina care depaseste (deci merge in aceasi directie ca si tine) iti trebuie deobicei niste secunde... daca are stopurile respectiv farurile aprinse e mult mai usor de identificat si drept urmare mai usor de efectuat depasirea. :

Sunt de acord! De altfel asta-i principala chestie pt care s-a introdus aceasta obligativitate.
PS: Si mie imi place cum arata bordul cu luminile deschise si le deschid si in oras.
CatalinKRK
Azi, cu 4 zile inainte de obligativitate erau destule masini fara faruri (dacii da nu numai) si unele se amestecau foarte bine cu asfaltul proaspat pus
air_wolf
daciile le prefer fara faruri aprinse!!! nu exista una la care sa fie reglate. rugineste porcaria aia de tabla si apoi se leaga cu sirma. :bash: de ce naiba nu verifica si asta la itp?
Mandula
Ceea ce se pare ca unii nu inteleg e ca e bine sa fie aprinse farurile nu doar ca sa vada soferul respectiv, ci si ca sa fie vazut ! De aia regula e perfect justificata atat pentru mers in afara, cat si in interiorul localitatilor (asa cum observa cineva, pe vreme "inchisa", cu ploaie, cu retrovizoarele pline de picaturi de ploaie, vizibilitatea celui fara faruri aprinse aflat in spate e aproape de zero).

Exista insa o specie aparte de soferi pentru care nu conteaza deloc ce se intampla dincolo de propriul parbriz, poa' sa trasneasca, sa curga de sus cu sange, nu il intereseaza, lui sa ii fie bine in "conserva" lui. Astia sunt cei care merg si seara la 8-9, in amurg, fara faruri, pe motiv ca vad perfect, apreciaza perfect, la cat de meseriasi sunt si cati km au facut ei la viata lor. Tot ei sunt cei care noaptea circula in mod criminal cu faza lunga, pe aceeasi idee: "mie sa-mi fie bine, restul ce conteaza, sa moara, da-i in ma-sa de fraieri. Eu ma descurc..."

Cat priveste efectele regulii, atata vreme cat ea nu va beneficia de un enforcement pe masura (adica amenzi pt. contravenienti), nu se va schimba nimic. Cei care mergem acum cu faruri vom merge in continuare, restul nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.