Help - Search - Members - Calendar
Full Version: bautura la volan .....
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2
booneK9
Ca bine le mai zici tu mariuskkk, nu prea e bine...
Fin'ca problema cea mai mare nu e cat zice fiola ca ai "cetit", ci cat randament mai ai la pilotat. Dupa trascau si oboseala, hotarat lucru ai reactii mai lente. Si stii vorba aia "o secunda de neatentie".
Probabil ca astepti sa-ti spun ca ar fi bine sa nu mai "testezi" vreodata cat spune testerul ca ai baut. Dar la fel de probabil ca n-ai sa iei in seama cuvintele unui necunoscut.
Asa incat iti doresc "0 alcool", dar mai ales "0 evenimente".
Eduard RO
QUOTE(> T u d o r <)
Serios, un prieten a patit-o, a baut "niste" beri si a dat in fundul unui taximetrizd... biggrin.gif S-a lasat cu nbani dati pe zi de servisare, etc... oricum, smecherul s-a prins ca e de facut un ban cinstit si mi l-a taxat pe pretenar de nu s-a vazut. Oricum, cred ca i-a fost invatatura de minte. smile.gif

Da is fost invatatura de minte ca exista RCA. biggrin.gif Cu ce ocazie a platit el? blink.gif
Revenind la subiect fiecare face ce vrea.Daca am chef ma urc beat mort la volan si conduc ca nebunu si tu nu ai ce-mi face, doar politia.Daca ma prinde ma prinde daca nu nu, iar daca ma prinde poate scap, asa ca nu va mai dati voi mari legiuitori, ba chiar mi-ar place sa sariti la unu la bataie sa il invatati "o lectie" si sa va bata ala de sa va sune apa in cap sa va invatati ca nu sunteti voi aia care sa il pedepsiti si ca nu sunteti toti campioni la K1.
Ca concluzie: fiecare sa ramana in banca lui si sa nu se creada mare smecher.
T u d o r
QUOTE
Ca concluzie: fiecare sa ramana in banca lui si sa nu se creada mare smecher.


Ce-ar fi sa incepi chiar cu tine lectia asta de buna purtare si bun simt complet nespecific? :evil:
MotorHead
Io zic sa incerce cu Rudotel. Daca e prea slab, Plegomazin. Daca nici Plegomazinul nu ajuta, atunci exorcizare la Cernica.
T u d o r
Eu zic ca ar trebui sa fie avertizat de un moderator. :evil:
Daca stai sa te uiti in posturile lui vezi numai samanta de scandal. Sa o spuna lui mutu' ca este de varsta studentiei... Are comportamentul unui pusti de 14 ani cu bani de la taticu'. :puke:
AZAZEL
QUOTE(booneK9)
. Dar la fel de probabil ca n-ai sa iei in seama cuvintele unui necunoscut.


hai sa nu exageram. dupa ce am sarit calul in acea noapte, in momentul in care m-am urcat la volan, am stat numai cu frica in san. am mers numai cu 40-50 km/h. sincer sa fiu, fizic ma simteam f bine. oricum nu voi mai repeta pt ca nu e bine.
si petrecerea respectiva a fost ispititoare. au fost peste 10 tipuri de alcool, unul mai bun ca altul.

de la 12 la 5, timp in care nu am baut decat racoritoare, am facut "tratament de dezalcolizare". am baut multe lichide cu scopul de a merge des la toaleta, si cu probleme mai mari si mai mici. astfel am eliminat si alcoolul. dar asa cum am mai spus , daca ma ghiftuiesc cu mancare , in maxim 5 ore mi se face foame. am arderile puternice si , asta ma ajuta si la fiola.
horia81181
sa va spun si eu ceva. in urma cu vreo doi ani, nu aveam inca carnet, de la serviciu ni se da o sarcina pe echipe, de plecam zilnic cate trei pe teren. nimeresc in echipa cu inca doi, dintre care numai unul cu carnet si masina. ma rog, asa am fost grupati. si plecam in prima zi (povestea a tinut vreo 2 saptamani). precizez ca eu eram oarecum novice, proaspat promovat intr-o noua functie, nu prea ii cunosteam pe oamenii astia, care aveau cel putin cu vreo 20 de ani mai mult ca mine (eu aveam 31 pe atunci), unul era in ultimul an inainte de pensie, cel fara carnet. sarcina de serviciu presupunea sa oprim pe traseu pe la diverse institutii si in diverse localitati, unde faceam niste controale (nu intru in detalii ca nu e bine, ma citeste vreun coleg si... :minigun: ). bun, problema e ca peste tot pe unde opream, aia se grabeau sa faca impresie, nu cu realizările profesionale, ci cu mese intinse, de pe care nu lipseau bauturile. eu nu prea le am cu astea, mai ales in timpul serviciului, mai gustam cate un cognac sau mai beam cate o bere, ca era vara. colegul de pensie mai tragea cate o tuica, cate ceva, ma rog, treaba lui. DAR, asta care conducea, tip pe care de altfel il simpatizez, le tragea din greu la masea. in prima zi s-a mai abtinut, ca eram eu de fata, nou venit. s-a abtinut nu ca i-as fi putut comenta la faptul ca bea si apoi conduce, ci, probabil, ca as fi putut lansa zvonul ca bea in timpul serviciului, pe la bietii oameni carora le face controale. repet, nu cred ca il preocupa problema condusului. in medie, cred ca baga in el pe zi pana la 300g tarie, si vreo 1, 2 l vin. muuuult, in orice caz. nu va spun prin ce am trecut 2 saptamani. imi reprosez si acum ca nu am facut ceva, dar eram cumva intr-o situatie ingrata. oricum, nu am scuza. ajungeam acasa mort de teama, si nu ii spuneamsotiei mele, care nu stie nici acum, ca nu m-ar mai fi lasat la serviciu. nu am avut nici un incident, si, va rog sa ma credeti, in timp am inteles ca omul are aceasta problema, si ca e frecvent, daca nu zilnic, cu ceva la bord cand conduce. JUR ca nu vreau sa mai traiesc asa ceva, si ca eu nu voi bea la volan. e o problema de respect fata de ceilalti. a fi liber inseamna a respecta proximitatea ta. nu stiu cum se simt altii dupa o bere, eu ma simt ok, pot face multe lucruri foarte bine, fara diferenta fata de atunci cand nu am baut, dar NU CRED CA TREBUIE CALCAT UN PRINCIPIU, si gata. sper sa fiu suficient de norocos incat sa nu intalnesc vreun sofer beat care sa imi prejudicieze mie viata, sau familiei mele. daca mor eu, mor si gata. daca imi moare insa sau se schilodeste cineva din familia mea, s+ar putea sa nu ma mai intereseye ca fac puscarie o viata. sunt lucruri cu care nu trebuie sa te joci. si argumentul ca altii sunt periculosi fara sa bea e un sofism.
booneK9
QUOTE(Eduard RO)
... Revenind la subiect fiecare face ce vrea.Daca am chef ma urc beat mort la volan si conduc ca nebunu si tu nu ai ce-mi face, doar politia.Daca ma prinde ma prinde daca nu nu, iar daca ma prinde poate scap, asa ca nu va mai dati voi mari legiuitori, ba chiar mi-ar place sa sariti la unu la bataie sa il invatati "o lectie" si sa va bata ala de sa va sune apa in cap sa va invatati ca nu sunteti voi aia care sa il pedepsiti si ca nu sunteti toti campioni la K1.
Ca concluzie: fiecare sa ramana in banca lui si sa nu se creada mare smecher.

hmmmmm, fiecare face ce vrea? Atunci inseamna ca si eu am dreptul sa fac ce vreau. Iar eu vreau sa nu mai fie pe sosele nici un pilot cu alcool sub mustata. Chiar, ce fain ar trebui sa fie... Din pacate, insa, prin citatul de mai sus nu ne oferi decat o mostra de gresita interpretare a libertatii. Si ca sa-ti raspund tot cu un cliseu, libertatea ta inceteaza acolo unde incepe libertatea mea.
Si in plus subscriu la opinia lui Tudor. Incepe cu tine si apoi invata-ne si pe noi, muritori de rand...

QUOTE(AZAZEL aka mariuskkk)
... de la 12 la 5, timp in care nu am baut decat racoritoare, am facut "tratament de dezalcolizare". am baut multe lichide cu scopul de a merge des la toaleta, si cu probleme mai mari si mai mici. astfel am eliminat si alcoolul. dar asa cum am mai spus , daca ma ghiftuiesc cu mancare , in maxim 5 ore mi se face foame. am arderile puternice si , asta ma ajuta si la fiola...

Stim amandoi ca e insuficient, dar n-am sa bat moneda pe treaba asta. La urma urmei nici macar nu-s politist si n-am de gand sa devin vreun "lup moralist". Ce vroiam sa spun e ca e bine sa-ti amintesti de "frica" aia si sa nu mai faci. Pan'la urma cea-ai de pierdut? Cred ca nimic. Sau, in alte cuvinte, sa nu te culci pe-o ureche ca metabolismul iti permite...

QUOTE(horia81181)
... nu stiu cum se simt altii dupa o bere, eu ma simt ok, pot face multe lucruri foarte bine, fara diferenta fata de atunci cand nu am baut, dar NU CRED CA TREBUIE CALCAT UN PRINCIPIU, si gata ...

Ei, uite-asa zic si eu. Duc suficiente beri, dar nu gasesc nici un motiv sa ma urc la volan dupa nici macar o gura de bere. Ori una, ori alta. E atat de simplu.

Hai gata ca aruncati cu oua si rosii dupa mine...
Baby Blues
O sa arunc si eu cu oua rosii dar nu dupa boonek9 si nici dupa tudor. De ce oare? Chiar nu cred cavreunul dintre ei au postura de lupi moralisti. E clar ca politistii mai accepta spaga. Chiar daca mai putin in orasele mici. Problema este ca Tudor nu schimba atitudinea romanilor dar macar cativa care suntem pe aici apreciem faptul ca exista oameni care respecta legea, nu pentru politistii de la noi din tara si nici pentru lege in sine ci pentru principiile care trebuiesc respectate ca sa te respecti pe tine insuti. Adica daca un vecin politist merge beat la volan inseamna ca si eu am dreptul sa ma sui beat la volan? Inseamna ca m-as umili pe mine ca "maimuta- socializata" daca as avea ca putere a exemplului pe unul care da exemple proaste. Oricum ma raliez parerii conform carei macar pe acest gen de forum sa nu fie apreciate parerile ca cea a lui Eduard .ro. Sincer nu am nimic cu el dar daca bei la volan pentru ca politistii de la noi din tara iau spaga si nu pentru faptul ca reprezinti un pericol perntru tine , pasageri si cei din jur, inseamna ca ar trebui sa-ti reconsideri sistemul de valori. nu o sa vreau sa te judec ca si un student cu banii lui mamica si lui taticu pt ca toti am fost ajutati de catre parinti , mai mult sau mai putin. problema e sa nu ne ascundem in spatele banilor si influentei lor atunci cand avem probleme.
RUE
eu zic sa va multumiti de o bere fara alcool sau mai multe. poate sa bagati inainte un pahar de bere normala si apoi fara alcool. asta ca sa stingeti o friptura cu o bere adevarata si apoi puteti bea orice fara alcool!

eu unul... merg si cate maxim 3 luni de acasa si de multe ori in tari arabe unde alcoolul este ascuns la maxim. stiu ce inseamna TREI LUNI fara alcool si altele. asta nu inseamna ca acasa apoi rup gardul ca vaca in lucerna!
pt o bere in oras exista permisul sotiei, desi stau atent in dreapta si pregatit de orice surpriza ca inca se da incepatoare.
recunosc ca dupa fotbal iti vine sa o bei si din balta o bere buna.
Baby Blues
Si eu am avut o mare problema dupa ce jucam fotbal. Dar am rezolvat-o. Acum facem cu schimbul . In fiecare joi( cand jucam) vin altii dintre noi cu masinile si facem prin rotatie. biggrin.gif
rentzo
Azi dimineata conduceam pe autostrada cand, intr-o doara, m-am uitat in stanga. Si ce mi-au vazut ochii ? Langa mine, intr-un BMW ultimul ragnet, nou si stralucitor, o femeie tanara si frumoasa, conducea cu 120 Km/ora. In acelasi timp se uita in oglinda, rujandu-se.
Mi-am intors privirea la drum si dupa cateva secunde am vazut-o din nou, depasindu-ma si continuand sa se fardeze.
E adevarat, eu sunt barbat curajos, dar ce facea ea m-a infricosat asa de tare incat aparatul electric de barbierit mi-a cazut din mana, peste mana dreapta in care tineam sandwichul, care la randul lui a cazut peste picioarele mele. M-am manjit tot de maioneza. Am incercat sa indrept volanul cu genunchiul si de atata zapaceala mi-a zburat telefonul mobil de la ureche si a cazut chiar in ceasca de cafea pe care o tineam intre picioare. Cafeaua fierbinte s-a imprastiat in toate directiile. Vai, ce arsuri am capatat pa ambele maini si pe... pantaloni. Cafeaua fierbinte mi-a stins si tigara, mi-a distrus celularul si mi-a intrerupt convorbirea care era intr-adevar, dar intr-adevar IMPORTANTA!!
Cine dracu' le-a dat voie femeilor sa conduca?



AZAZEL
poanta asta a tot circulat pe net.
rentzo ai uitat ghilimelele.
rentzo
QUOTE (AZAZEL @ Sep 19 2009, 10:00 PM) *
poanta asta a tot circulat pe net.
rentzo ai uitat ghilimelele.

Scuze , le pun acum ................... " "
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.