Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Airlines terror
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2
T u d o r
Eu nu la chestia cu caricaturile m-am referit, ci la situatia politica in general. Situatia creata in urma scandalului caricaturilor mi s-a parut penibila. Iranulsi Irakul nu era libere, dar asta ii da cuiva dreptul sa intervina? In numele cui? in numele dreptatii terfelite de Saddam? Hai sa fim seriosi, au fost si alte situatii conflictuale grave si americanii s-au rezumat la a da "rezolutii ONU", adica sa frece piciorul de lemn cu frectie "Diana". smile.gif

Teroristii lupta din fanatism. Religios si patriotic, in egala masura cred. Si de altfel, abil induse in subconstient de niste lideri care n-au nimic de-a face cu fanatismul, ci cu demagogia si manipularea maselor. Daca imi aduc bine aminte, chiar tu ai spus mai inainte ca religia (a se citi biserica) au fost niste instrumente de oprimare si indobitocire a maselor neroade. Asta fac si ayatolahii, BinLadenii si alti smecheri care trag sa puna mana pe putere. (a se citi bogatie)
Si revin la intrebarea pe care o pun de 2-3 posturi... biggrin.gif "Ce cauta Europa angrenata in razboiul asta? "
James Kilowatt
Incepem sa cadem de acord smile.gif

Europa s-a trezit probabil in chestia asta datorita NATO. In plus, repet, au nevoie de petrol la fel de rau ca americanii. Sunt ai naibii de ... pragmatici, ca sa nu zic curve. Lasa pe altii sa le apere interesele.
Apropo, cand americanii i-au tinut pe rusi dincolo de zidul Berlinului, de ce nu a sarit nimeni cu "jandarmul lumii", "yankeis go home" etc?

Europenii de experti in a avea doua fete. La reuniunea G8 lui Putin i-a sarit mustarul pe buna dreptate... Europa face scandal ca statul rus controleaza exportul de gaz, insa "uita" ca statele si institutiile europene interzic companiilor rusesti private sa investeasca in domeniul energetic (privat). Vor liberalism economic, insa in Rusia, nu in Europa... Oameni in care poti avea incredere!

Numai ca atunci cand practici meseria asta risti la un moment dat sa te trezesti si f... si cu banii furati. Sper ca astia sa-si dea seama de asta la timp.
Cezar81667
TERORISMUL este o tema mult prea larga pentru un forum atat de mic arigato.gif
este lupta intre Dacid si Goliat - o grupare restransa de oameni impotriva unui Sistem. si, la fel ca in biblie, ghicitzi cine va castiga!?
Trecem peste psihologia/ideologia terorismului (acum sunt arabi, acum
20 ani Brigazile Rosii...s.a.m.d).
Problema este ca o persoana care doreste sa conduca o multime de oameni, are suficient talent pentru ca conduce un numar de persoane ca urmeaza o cauza dreapta, si ca toti cei din jur sunt rai, astfel incat merita pedepsiti daca nu se raliaza/supun. :bash:
poate , in 2-200 de ani vor si decimate/eradicate factiunile din prezent, dar vor apare altele.
Natura umana este aceeasi. Tendinta de dominare si conducere nu va disparea din instinctele omenesti (in fond, care-i deosebirea intre un sinucigash cu o bomba in brate si un tanar de 17 ani, care conduce un Mercedes AMG cu 200km/h?) beer.gif
Cezar81667
QUOTE(> T u d o r <)
Teroristii lupta din fanatism. Religios si patriotic, in egala masura cred. Si de altfel, abil induse in subconstient de niste lideri care n-au nimic de-a face cu fanatismul, ci cu demagogia si manipularea maselor. "


Exact - diminuarea increderii populatiei in ceea ce se numeste "Autoritatea de Stat".
James Kilowatt
QUOTE(Cezar81667)
(in fond, care-i deosebirea intre un sinucigash cu o bomba in brate si un tanar de 17 ani, care conduce un Mercedes AMG cu 200km/h?) beer.gif


Uite si dovata ca-s terorist biggrin.gif
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...c&start=120

Diferenta este faptul ca unul loveste nevinovati din imprudenta/prostie, si celalalt deliberat/prostie.

Tot in natura umana e inscris si instinctul de conservare, care insa se pare ca lla unii nu mai functioneaza. In plus, tot in natura umana este intreajutorarea intre membrii comunitatii (omul nu poate supravietui decat in grup, asta inca de la "facerea lumii), care iar nu mai sta in picioare la aia. Asa ca terorismul nu are nimic natural.
Si omorul si sinuciderea sunt interzise si de Biblie si de Coran, asa ca terorismul nu are nimic de-a face nici cu credinta.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.