Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce sa imi iau cu 9000 euro?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
horia81181
hm, dati voi o cautare la configuratia asta, pe mobile.de, sau pe autohus.de, si vedeti ce gasiti, la care mai adaugati taxe vamale.

p.s. nu pot sa merg eu in germania, probabil ca as fi salvat vreo 5 sute de euroo, dar asta e, mi+am asumat acest risc. mai mult de atat, nu cred ca pierd
tipitip
s-o stăpânești sănătos! mie mi se pare ok!
bucură-te de ea și nu uita că întotdeauna se va găsi cineva :coffee: să-ți spună că ai făcut o afacere proastă, că el n-ar fi dat atât...(mai deunăzi se chinuia unul să mă convingă că a dat pe o astra bertone 2001 7.000 și că îi consumă 6 în oraș!).
horia81181
merci, si mie mi se pare ok, e o masina practic aproape noua, cu dotari bune, pe care pe piata clujului nu o iei sub 11000-11500 euro. si oricum mi se pare mai in regula sa stiu ca are 165 k reali, decat sa imi spuna ca are 90 k si ea sa fi facut reali 190 k.

de ex, pe http://www.autoscout24.be/ nu gasesti NICI UNA la aceasta configuratie, sub 8000 E, la care daca adaugi si taxele...
Mihai63349
Vrei sa fie musai pe motorina?
Mihai63349
http://www.autoscout24.de/home/index/detai...il_ueberschrift

Vezi ca asta-i cu TVA inclus.
Aia inseamna vreo 6700 net. Plus 500 adusul, 7200. Cu taxe, sub 9000. Si nu-i asa rulata.
Sincer, in locul tau n-as lua o masina cu 170000 km la banii astia. La anul vei avea 200000, ce naiba!
Mihai63349
QUOTE(alex84475)
scurt volvo v70...e perfecta. de prin 2000 sau poate chiar mai noua smile.gif parerea mea


Pai daca-i V70 si, din 2000 il iei cu 7-8000, inseamna ca se devalorizeaza greu? ... :nope:
horia81181
catve diferente: 1. al meu va fi variant, nu limuzina
2. al meu va fi diesel, pentru ca am vrut in mod clar sa nu fie benzina
3. al meu e din august 2003, nu din 2001
si cred ca or mai fi fiind si altele, dar nu inteleg germana aia.
apropo, nu cred ca acela avea 10 airbaguri, si nici de esp nu sunt sigur

p.s. abia astept sa vina sa pun poze cu ea
TDiFan
Spune-i sa-ti dea seria de la sasiu inainte sa verifi km si ce reparatii au fost la masina. Du-te la un concesionar VAG.
horia81181
QUOTE(TDiFan)
Spune-i sa-ti dea seria de la sasiu inainte sa verifi km si ce reparatii au fost la masina. Du-te la un concesionar VAG.


evident ca ma duc, asa e intelegerea, ca nu o achit daca nu se inscrie in parametrii anuntati, dupa verificarile de rigoare. dar nu cred ca se va pune problema, omul a mai adus cateva masini in familia mea si toate au fost ok
TDiFan
Nu cred ca ai inteles. Te duci la un concesionar acuma pana masina nu e in tara, doar sa iti dea seria de la sasiu(VIN). Iti arata ei Repair History.
horia81181
QUOTE(TDiFan)
Nu cred ca ai inteles. Te duci la un concesionar acuma pana masina nu e in tara, doar sa iti dea seria de la sasiu(VIN). Iti arata ei Repair History.

ba da, am inteles, dar nu are rost, pentru ca e tot aia, omul o aduce oricum, o cumparase cand m-a sunat, a zis ca daca nu o iau eu o scoate pe piata cu ceva mai multi bani, ca se va vinde bine. mie mi-e oarecum dator. deci, daca nu e ok, nu o iau. daca e ok, o iau si gata
TDiFan
Iti doresc sa te bucuri de masina.
horia81181
vad ca te ocupi cu vanzarea de masini, deci cred ca te pricepi. daca masina e ok la verificari, ti se pare ca e la un pret bun? repet, tipul zicea ca pe piata o da cel putin cu vreo 11000
RedDog
In Romania preturile sunt total aiurea...sa dai 11k pe o masina cu 165k km, a carei prima reparatie (ce poate aparea maine, saptamana viitoare, peste o luna) poate costa si cateva mii de euro...

Traim in Romania si asta ne mananca tot timpul!

Succes si sa ai parte doar de lucruri bune cu masina smile.gif
AlexTM
QUOTE(TDiFan)
Nu cred ca ai inteles. Te duci la un concesionar acuma pana masina nu e in tara, doar sa iti dea seria de la sasiu(VIN). Iti arata ei Repair History.
Cum adica, poti sa mergi pur si simplu la un concesionar (deci dealer, nu service) cu o serie scrisa pe un biletel si
ei iti spun istoria masinii?
Daca "cunosti pe cineva" sau presteaza serviciul asta oficial, contra cost, etc... ?
horia81181
da, poti. nu trebuie decat sa platesti o taxa.
sorin86154
Pai sa iesi la 9500 euro pt un golf cum a ai zis tu horea,sincer,mi se pare prea frumos.Am discutat cu mai multi tipi din bm, care aduc si ei masini din germania ,belgia ,olanda,franta, si pt un golf 4 tdi,an fabricatie 2001,4 usi,gri metalizat,climatronic,calculator de bord,4 usi,toate geamurile cu deschidere electrica,4 airbaguri,abs,esp, si care sa nu fie lovit,cu toate taxele,inclusiv inmatriculatul, baietii zic ca ar costa undeva intre 8500-9000 euro.Asa ca sincer,mi se pare un pret foarte bun,ce ai cumparat tu.Sigur , depinde ce optiuni are,si daca a fost lovit(ma rog reparat ulterior
horia81181
QUOTE(sorin86154)
Pai sa iesi la 9500 euro pt un golf cum a ai zis tu horea,sincer,mi se pare prea frumos.Am discutat cu mai multi tipi din bm, care aduc si ei masini din germania ,belgia ,olanda,franta, si pt un golf 4 tdi,an fabricatie 2001,4 usi,gri metalizat,climatronic,calculator de bord,4 usi,toate geamurile cu deschidere electrica,4 airbaguri,abs,esp, si care sa nu fie lovit,cu toate taxele,inclusiv inmatriculatul, baietii zic ca ar costa undeva intre 8500-9000 euro.Asa ca sincer,mi se pare un pret foarte bun,ce ai cumparat tu.Sigur , depinde ce optiuni are,si daca a fost lovit(ma rog reparat ulterior


da, am mai zis undeva, ca omul e serios, aduce pentru familia mea si apropiati de cativa ani, si in plus mi-e si putin indatorat pentru un ajutor pe care i l-am dat. am primit deja masina, e impecabila, o sa pun si poze, prima inmatriculare august 2003, 10 airbaguri, abs, esp, 4 geamuri electrice, oglinzi electrice, aer cond (nu climatronic), radiocasetofon original, car kit siemens (asta nu prea ma ajuta... ) fără computer de bord, gri metalizat, carte service, nelovit, nevopsit, set de cauciucuri de iarna cu jante, cauciucurile de vara noi, 163 k, motor 1,9 tdi, 110 cp. asta e masina. altceva ce sa mai zic...interiorul e superb, ma rog, dupa parerea mea, un gri deschis, foarte bine intretinuta.
sorin86154
Da,cu aceste optiuni pe care masina ta le are,si datoria tipului fata de tine, este ok.Stii si tu Horia, ca mai multe optiuni(klimatronic,calculator de bord,pilot automat,sistem de navigatie) inseamna bani mai multi.Dar oare cum este mai bine?Sa iti cumperi un golf din 2001 cu cat mai multe optiuni dar in perfecta stare de functionare?Sau ,hai sa zicem din 2003 , cu mai putine optiuni?In general din ce am vazut pe net(mobile,autoscout) pretul golfurilor 4 tdi,de prin 2001, incepe de la 6000-6200 Euro,depinde de starea masinii si optiunile pe care le are.Iti doresc sa ai bafta la masina .
horia81181
QUOTE(sorin86154)
Da,cu aceste optiuni pe care masina ta le are,si datoria tipului fata de tine, este ok.Stii si tu Horia, ca mai multe optiuni(klimatronic,calculator de bord,pilot automat,sistem de navigatie) inseamna bani mai multi.Dar oare cum este mai bine?Sa iti cumperi un golf din 2001 cu cat mai multe optiuni dar in perfecta stare de functionare?Sau ,hai sa zicem din 2003 , cu mai putine optiuni?In general din ce am vazut pe net(mobile,autoscout) pretul golfurilor 4 tdi,de prin 2001, incepe de la 6000-6200 Euro,depinde de starea masinii si optiunile pe care le are.Iti doresc sa ai bafta la masina .

in ce ma priveste, optiunile pe care le are aceasta masina ma multumesc. celelalte de care amintesti tu, mi se par mofturi. ma multumeste de asemenea puterea motorului, si starea generala a masinii. in privinta preturilor, cauta pe adresele amintite de tine configuratia masinii mele si vei vedea ca nu gasesti nimic sub 7-8ooo euro, la care adaugand si taxele...
merci de urari, sa fie cum yzici
sorin86154
Asa este.Ai luat-o la un pret bun.Sper sa imi gasesc si eu ceva de calitate cat mai repede posibil.Tot ceva in genul golf4 tdi, poate cu anul fabricatiei 2001-2002.Am vazut ca unii recomanda opelul astra diesel, dar inca nu am luat o decizie.As prefera golful fiindca este mai robust si nu se devalorizeza asa de repede.Oricum la ford sau masinile franceze am renuntat.Se pare ca nu prea merita din punct de vedere al intretinerii iar ulterior vanzarii
horia81181
QUOTE(sorin86154)
Am vazut ca unii recomanda opelul astra diesel,


si mie mi s-a recomandat opel, sau ford. la banii astia luam ceva destul de nou si cu mai putini (desi nu e sigur) km. totusi, am preferat sa iau un vw, poate din prejudecata. cred ca e o masina mai fiabila, si cu pret de vanzare mai bun peste cativa ani
TDiFan
QUOTE(horia81181)
vad ca te ocupi cu vanzarea de masini, deci cred ca te pricepi. daca masina e ok la verificari, ti se pare ca e la un pret bun? repet, tipul zicea ca pe piata o da cel putin cu vreo 11000



Nu are rost sa comentez. Daca tu simti ca masina e OK, isi merita banii!

Acum daca iti zic ca vom avea la vanzare un Opel Astra Caravan 02.2003 2.0DTI Elegance, Rosu, Climatronic, 4 Geamuri Electrice, Computer Bord, Jante Aliaj etc. cu inca foarte multe dotari la un numar de km de !! 91850km + ~2000km pana in .Ro !! REALI (adica carte service la zi, km trecuti pe factura si ISTORIC INTRETINERE) !! la un pret de ~8500Euro vei spune ca e teapa si ca nu are km reali.
horia81181
nu zic ca e teapa, asa o fi, nu stiu, doar ca eu vroiam vw, nu opel, e un pitic al meu. oricum, conduc masina din septyembrie yilnic, am facut cu ea vreo 4000 km si sunt fffff multumit.
corin-6
@TdiFan
Sunt interesat de Opel-ul Caravan. Poate-mi dai un mesaj pe privat sau un nr. tel. como@clujnapoca.ro
radu96247
Eu iti recomand un Citroen C3 sau Ford Fiesta.Cred ca preturile sar de 9000,dar sigur sunta pana in 10000.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.