Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce ne facem fara magazin de piese?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2
Ivan80500
Nu pot sa cred , sunt chiar atat de nenorociti? vor neaparat sa le cumparam loganu si daia inchid toate posibilitatile de a mai reusi sa pastram aceste masini ? sunt incredibili frate
cred ca o sa ne cautam prin ungaria sau ucraina magazine unde o sa gasim piese si mai bune cred, si de tuning pt cine e interesat, ii dam naibii pe scartzarii astia din romania ca si asa bagau niste adaosuri de 100% la piese sa stiti.
totushi am inteles ca e pe luica ceva un magazin tot cu piese lada? unde mai exact? si ce fel de piese?
niste jegoshi , norocu nostru e ca se potrivesc mare parte din piese de la lada Niva la 1200, 1500, si atunci sunt nevoiti sa le aibe in stocuri...
romania e o tzara de cacao si din acest punct de vedere al gasirii pieselor pt masini mai vechi
ne ducem la dezmembrari si acolo aia pun niste preturi la piese de parca ar fi pt prototipuri si daca nu iti convine iti spun ca sa te duci la magazin sa le iei direct ce mai vii la ei.
asta e ne forteaza prin orice mijloc sa renuntam la aceste frumoase masini.... bafta tuturor si cat mai putin nevoie de piese
Daniel82595
o sa ajungem ca afara unde trebuia sa faci piesele pe comanda la diverse ateliere biggrin.gif, ceea ce e cam dificil la un buget de RO. eh, deocamdata mai e magazinul de la luica, dar care am auzit ca nu prea e recomandat si cel atlas de pe Prel. Ghencea nr.28.....si mai sunt moldovenii in piata la obor.
Dupa ce dispar si astia vedem noi, punem bani si "delegam" pe careva la Chisinau sau ne mutam la Arad ca sa putem iesi usor in ungaria beer.gif beer.gif beer.gif
Eu deocamdata o sa mai trag de masina asta cat pot, carpeli peste carpeli (dc nu o sa fie piese) dar pe urma cred k tot ceva de peste 25 ani o sa iau, ceva retro.......bani sa avem biggrin.gif
Cosmin65397
Salutare! mai baieti nu disperati ..mai sunt magazine....cel de pe prelungirea ghencea are acelasi patron cu cel de pe grivitza..deci probabil ca se vor muta in ghencea....mai sunt rusii in obor....si mai e magazinu de pe luica de la capatul autobuzului 102....Daca vreti detalii despre magazinu de pe luica dati-mi un mesaj ...stau in apropiere!
bafta!
REMUS69209
Fratilor,veniti la Craiova dupa piese! pot sa va fac rost de orice piesa care are niste dimensiuni cat de cat mai mici(vin prin curiere rapide).Eu am pe cineva aici care le aduce din RUSIA(deci sunt cat de cat bune calitativ).
Dragos56563
Salut... Am fost eu ieri pe grivita sa-mi comand un parbriz si mi-au spus ca magazinul nu o sa fie decit in prelungirea Ghencea. E acelasi magazin cu acelasi patron. Dar asta e... La Luica nu prea merita... Singura varianta e Remus... Cred ca vom apela la el... biggrin.gif

:wave:
Vlad53783
Deci magazinul nu s-a închis încă? Dacă ajung azi acolo îi mai găsesc?
Daniel82595
e posibil sa mai gasesti deschis pt ca atunci cand am fost eu incepusera sa stranga si poate dureaza cateva zile pana stran tot
Cosmin65397
Salutare! Vin eu cu un raspuns de la cei de pe grivita ,am un drum in zona si o sa trec pe la ei sa intreb unde se muta... Cum obtin un raspuns vi-l comunic .Bafta!
Vlad53783
Păi de mutat a zis Dragoș mai sus, îl păstrează numai pe cel din Prelungirea Ghencea. Sper doar să-i mai prind azi deschiși, că în Ghencea îmi este foarte greu să ajung. sad.gif

Edit: tocmai m-am întors. Au strîns tot, nu mai e nimic acolo. sad.gif
Cosmin65397
Salutare! In magazinul de pe grivitza nu mai este nimic care tine de Lada ,absolut nimic...am vorbit cu o doamna (cred ca e sotia patronului) si a zis ca au inchiriat spatiul si ca ii gasim in ghencea.Fortza Ghencea ...asta ne-a mai ramas!cu prelungirea inainte...smile.gif
madalin46093
Macar sa existe unul bine aprovizionat si sa gasim tot ce ne trebuie ,decat 2 si cu oferte slabe de piese.Pacat pt unii dintre voi care stati departe.Eu unul sunt fericit ca fac 15 minute pana la el pe jos.In Grivita nu am fost decat o data.
Sa fim realisti.Lazile sunt dinozauri si sunt pe cale de disparitie.Nu se mai fabrica modelele 1200 si 1500.Deci ele se imputineaza, pe an ce trece iar Rematul le ingite una cate una.Poate si noi vom fi obligati sa le ducem in viitorul apropiat,cei de SUS doresc asta.Cine stie peste cativa ani, daca nu vom face o intalnire cu alte masini.FIAT sau in cel mai rau caz un Logan dupa cei mai face un face-lift si o sa-l mai imbunatateasca.Depinde de buzunarele fiecaruia.Daca va desfinta si magazinul din Ghencea vor ramane rusii cu piesele lor contrafacute :puke: si dezmembrarile.
Aceasta-i parerea mea si asa vad eu lucrurile in viitor. arigato.gif
Astept si alte pareri.
P.S.-Stiu ca multi dintre voi nu sunte-ti de acord cu cele de mai sus,dar vom fi oarecum obligati sa facem acest lucru.Poate cei care tot ne impungeau si spuneau ce cazane sunt aceste Lazi rad de se tavalesc pe jos din cauza supararii noastre. :evil:
Dragos56563
Mai exista scapare... Cred ca am putea sa ne oranizam si sa facem o mica excursie pina in Ungaria, de unde sa putem sa ne luam piese. Si e destul de aproape de granitza... Cit despre cei care se tavalesc de ris... n-au decit.

Cheers !

:wave:
florentin43993
Este destul de dificil sa te duci in Ungaria pt piese.Cine oare s-ar duce in Ungaria pt un cilindru de frana sau pt o macara de geam? :wave:
Si mai ales cand iti frige buza dupa piese.Ne-ar costa exagerat de mult piesele calculand si drumul.Poate celor din Timisoara le convine,dar noua din Bucuresti sa traversam o tara intreaga pt o piesa mi se pare aberant.Si nici de la dezmembrari nu as pune piese care sa implice directia sau frana.
Am sa le fac o intrebare celor din Ghencea, daca sunt sperante sa mai tina magazinul deschis.Macar 10 ani. :wave:
florentin43993
Vom vedea pana atunci sa ne mai bucuram de e band.gif le!
Gigi66198
QUOTE(madalin46093)
Macar sa existe unul bine aprovizionat si sa gasim tot ce ne trebuie ,decat 2 si cu oferte slabe de piese.Pacat pt unii dintre voi care stati departe.Eu unul sunt fericit ca fac 15 minute pana la el pe jos.In Grivita nu am fost decat o data.
Sa fim realisti.Lazile sunt dinozauri si sunt pe cale de disparitie.Nu se mai fabrica modelele 1200 si 1500.Deci ele se imputineaza, pe an ce trece iar Rematul le ingite una cate una.Poate si noi vom fi obligati sa le ducem in viitorul apropiat,cei de SUS doresc asta.Cine stie peste cativa ani, daca nu vom face o intalnire cu alte masini.FIAT sau in cel mai rau caz un Logan dupa cei mai face un face-lift si o sa-l mai imbunatateasca.Depinde de buzunarele fiecaruia.Daca va desfinta si magazinul din Ghencea vor ramane rusii cu piesele lor contrafacute :puke: si dezmembrarile.
Aceasta-i parerea mea si asa vad eu lucrurile in viitor. arigato.gif
Astept si alte pareri.
P.S.-Stiu ca multi dintre voi nu sunte-ti de acord cu cele de mai sus,dar vom fi oarecum obligati sa facem acest lucru.Poate cei care tot ne impungeau si spuneau ce cazane sunt aceste Lazi rad de se tavalesc pe jos din cauza supararii noastre. :evil:


Din pacate, ai dreptate 100%...
k.68177
Apropo de faza cu piesele din Ungaria. A mai fost pe-aici o discutie inlegatura cu aceasta . V-am spus atunci ca am trimis mailuri la magazinele alea, (2 magazina f. mari), si ca am primit si raspuns. Ofera reducere de preturi, si au oferte f avantajoase. Pot chiar sa livreze piesele (dar au zis ca e cam costisitoare treaba). V-am mai spus ca ne-ar trebui o persona de contact (foarte de incredere) care face drumul ungaria - romania saptamanal/lunar, eu pot sa comand piesele, si el sa le aduca. Eventual pot sa va traduc ofertele de pret si sa le dau sa va uitati pe ele. Eu din pacate merg rar in ungaria , si pe mine numai rudele/prietenii ma ajuta din cand in cand. Cu magazinele tin contactul lunar, prin mail si prin telefon.
Dragos56563
Ok... Multumim de ajutor. O sa ne punem de acord cit de curind si daca e, poate facem o comanda. Eu miine plec in Ungaria, dar plec cu serviciul si nu prea avem loc in masina sa mai punem si piese...Asa ca...


Cheers !

:wave:
Adrian52125
Piese se pot cumpara si de la Chisinau.La aia Lazile sunt cum sunt la noi Daciile,pe urma exista Remat care prin programul rabla sunt pline de Lazi,oameni care vand pentru piese,service-uri care fac rost etc.Eu zic ca nu e motiv de disperare pana la urma vezi,Opel,Ford,Mercedes vechi ,cu piese mai rare decat ale noastre care inca au de unde piese.Odata cu intrarea in UE lumea o sa mai evolueze conceptul de masina retro o sa fie mai bine inteles.O sa fie si la noi ca in Anglia unde o sa existe magazine speciale care o sa produca piese dupa patent s.a.m.d.Daca s-ar inchide service-ul din Bujoreni ,atunci ar fi ceva tragic.Sa fim seriosi in Moldova Lazile o sa circule si peste 30 de ani asa ca...
Adrian52125
Am gasit un magazin de piese Lada!!!Treceam cu varul meu pe undeva pe la parcul Florilor,in apropierea spitalului Pantelimon si am vazut scris mare pe un magazin PIESE LADA!Try it out!
Daniel82595
pai acolo parca a fost un magazin care s-a specializat pe piese de daewoo si dacia nu? oricum eu am descoperit la obor, pe langa moldovenii bine cunoscuti, unu nene in piata aceea mica cu multe chestii de feronerie care vinde piese lada.......chiar are scris pe un carton "piese lada" biggrin.gif.
Cosmin65397
Chiar, magazinu de care zice Adrian nu e acela cu piese de Daewoo?Eu nu prea am dat pe acolo si nu stiu! Poate s-o fi deschis alt magazin? :notworthy:
Georgian40398
da, am trecut in weekend pe la acel magazin, e deschis si sambata parca pana la 13.
au un dulap cu piese de lada, poate mai au si in depozit.
Popescu91011
Apropo de magazinul de piese din Luica, cineva spunea ca "nu prea merita". Despre ce e vorba, sunt piese contrafacute sau sunt preturile mai mari? Pana la urma e, totusi, bine ca mai exista. Ati facut comparatie cu oferta din prelungirea Ghencea? Merita batut drumul pana acolo sau, la o adica, se poate lua si din Luica?
Cosmin65397
Salut! Eu am avut o neintelegere cu vanzatoarea de pe Luica in sensu ca am cumparat un cablu de frana de mana(cel scurt care se prinde de maneta) si nu s-a potrivit iar cand m-am dus sa-l schimb mi-a zis ca nu e cumparat de la magazin de la ea si ca nu poate sa mi-l schimbe,i-am aratat bonu si degeaba ,nu am rezolvat nimic...Va las pe voi sa trageti o concluzie !
Georgian40398
La rusi o faza de asta mi-a mers fara probleme smile.gif
Am luat un set de simeringuri de supape pe care scria clar "lada" si made in germany, am zis ca am luat ce trebuie smile.gif Si la mecanicul particular am aflat ca nu sunt bune si ca tb sa iau de dacie papuc biggrin.gif
Am mers in alta zi la rusi, era alt nene decat cel care imi vanduse cutia si totusi a acceptat fara mofturi sa o ia si sa imi dea la schimb alea de papuc beer.gif
eugen93201
Salut prieteni ! :wave:
Am o dilema (nu trilema !) wacko.gif In Arad un set fise bujii costa 25,00 lei, la Atlas (C. Grivitei sau Prelungirea Ghencea ?) costa 12,40 lei !!! Sunt facute sau moldovenii de peste Prut sunt :bash:
Pot face comanda de piese la Atlas ? Va multumesc ! :help:
eugen93201
Domnilor,
am pus si eu o intrebare. Poate ca nu am fost inteles sau nu m-ati auzit. Am intrebat daca piesele de la magazinul Atlas (din Grivitei sau Prelungirea ...) sunt de calitate sau ... Doresc sa-mi repar masina si am nevoie de piese. Va multumesc !.
Cosmin65397
Eugen magazinul de pe grivitza nu mai este ..a ramas doar cel de pe prelungirea ghencea care apartine tot Atlas...piesele sunt bunicele la un cost mai maricutz....
eugen93201
Cosmine iti multumesc foarte mult !!! Preturile nu sunt mari fata de cele practicate in Arad !! Sunt cu 50% mai mici !. Am dat exemplul cu setul de fise bujii. Multumesc. :wave:
Daniel82595
acu ca am intrat in UE :romania: cetatenii din Moldova vor avea nevoie de vize ca sa vina in RO. Oare o sa mai vina moldovenii cu piese? blink.gif
Cosmin65397
pai daniele inainte cum credeai ca veneau rusii cu piese? ca tot viza aia e..asa ca stai calm ca or sa vina!
Daniel82595
pai inainte nu intrau "doar cu buletinu" ?
Popescu91011
Sa speram ca, fiind baieti destepti de felul lor, si-au luat din timp cetatenie romana si, in felul acesta, nu-i doare capul!
Dragos56563
Bre, nu stiu cum e cu moldo-rusii, dar prin primavara, cind se mai inbuneaza vremea, eu o sa dau o fuga pina la Szeged sa-mi iau niste piese. Asa ca...

:wave:
Matei93575
Salut Dragos ai o oferta de preturi de la Szeged/
Ai mai fost pe acolo daca da cum e?
Asta stiu cu sigurantza ca preturile sunt accesibile si calitatea mult mai buna decat la basarabeni :bandit:
Salut :wave:
gabriel cretu
asta e intr-adevar solutia ideala.......piese din vest pt masinile din est........ biggrin.gif nu uitati ca si nemtii au facut piese de Lada si erau net superioare celor (nu stiu deca rusesti) ucrainiene,moldovenesti,beloruse sau mai stiu eu cine le mai pirateaza......
E intr-adevar solutia ideala.......problema e ca daca stai la bloc iti trebuie ceva spatiu sa le depozitezi si oriunde le-ai pune nevasta ar fi folosit spatiul respectiv mult mai eficient biggrin.gif
Eu am cumparat un set de oglinzi exterioare cromate made in detuscheland......asa ca probabil sunt sanse sa gasim si elemente de caroserie......... :wave:
Cosmin65397
Salutare!...Poate mergem mai multi impreuna ,mai la primavara sau cand se face mai frumos afara..cine stie.Trebuie sa mearga si cineva care stie limba maghiara..altfel mai greu sa te intelegi sau sa te tocmesti ,copilotu meu sper ca o sa fie de acord sa faca o plimbarica cu mine, asta daca e de acord si el(stie el cine e-translatoru)...
Dragos56563
Pt Matei:

Am gasit site-ul celor din Szeged, acolo au o oferta de preturi. Acum... Nu stiu cit e de actuala... Ar trebui sa-l punem pe K sa vorbeasca cu ei, pentru ca se intelege cel mai bine...

Uite linku unde K ne-a spus de magazinul asta:

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p=102091#102091

Thanks K !



:wave:
TLS-09
QUOTE(Cosmin65397)
Salutare!...Poate mergem mai multi impreuna ,mai la primavara sau cand se face mai frumos afara..cine stie.Trebuie sa mearga si cineva care stie limba maghiara..altfel mai greu sa te intelegi sau sa te tocmesti ,copilotu meu sper ca o sa fie de acord sa faca o plimbarica cu mine, asta daca e de acord si el(stie el cine e-translatoru)...


Baieti puneti mana pe gantere si trageti de fiare( urmeaza sa dati mult din maini) ca in Szeged daca nu stie vreunul maghiara nu rezolvati nimic cu engleza(cu franceza nici atat) poate mai degraba cu romana. biggrin.gif
Vanzatorii sint supercivilizati fata de ai nostri asa ca nu sint probleme. Daca vreti puteti merge si cu lei ca se schimba la casele de schimb valutar si lei fara probleme.Atentie la curs ca difera uneori.De regula au comision 0% dar intrebati inainte.Luati o harta a orasului sa reperati magazinul.Utca sau prescurtat ut inseamna strada asadar magazinul si Szeged e pe strada Csuka nr.5 (din pacate nu stiu strazile asa bine ca sa va indrum).Din pacate daca va grabeati inainte de 01.01.2007 puteati recupera TVA-ul (AFA la ei) desi si asta era mai greu putin.
In masura in care mergeti totusi dupa piese in primavara dati un MP sau postati ca poate sint utile niste sfaturi.
Atentie la condus ca au limitare de viteze pe sosela la 80, in localitati clasic 50 dar si o gramada de limitari succesive aproape inainte de fiecare zebra te obliga la 30 .De cand intram in Szeged pana in centru faceam aproape cat de la vama pana in oras(30 Km).

Eventual aruncati un ochi pe http://www.viamichelin.com
ca strada nu-i greu de gasit din ce am vazut eu pe harta.
george89641
Am si eu intrebare ...... unde gasesc si eu 2 Garnituri de la semicaseta de directie de la o 1500 ( alea ca 2 palarii ) ca numai dalea din plastic am gasit si vreau 2 din teflon ca trag de volan de ... nu mai am nevoie sa ma duc la sala de fortze:))
Horia49540
la basarabeni la obor, alea de teflon sunt albastre parca
dar poate iti iei o semi-caseta cu rulmenti cum are Dragos... :wave:
Matei93575
Salut prieteni!Intre timp am calculat si eu distanta intre Buc si Szeged este in jur de 819 km.Am vazut ca mai inainte cineva a scris ca este la vreo 32 de km de granita.Nu e adevarat...Este la peste 100 de km.
Am studiat site-ul celor din Szeged au o gramada de piese.Preturile sunt bune zic mai ieftine putin decat aici dar calitativ sunt mai bune.Mi s-a parut mai dotata un mag din Budapesta acolo au mult mai multe piese de ex si aripi fata are 2 tipuri originale si poloneze beer.gif Pretul e in jur de 800 ,900 de mii.Se gaseste si diferential compplet electromotor etc tot tacamul pana la ultimul surub.Ce m-a bucurat ca se gasesc si volane sport plus inscriptii gen Lada 1200 S Lada 1300 etc :bandit: Eu zic ca ar fii rentabil sa mergem mai multi si sa umplem portbagajul cu bunatati biggrin.gif
Salutare
Daniel82595
numai 800-900 k o apripa, pai e super bine.:coolspeak:
Poti sa-mi zici si mie site-urile firmele de piese lada din HU. MS
TLS-09
QUOTE(Matei93575)
Am vazut ca mai inainte cineva a scris ca este la vreo 32 de km de granita.Nu e adevarat...Este la peste 100 de km.


Am sa te corectez: avem dreptate amandoi. Eu ma refeream la iesirea din Cenad/Kiszombor cea mai apropiata de Timisoara(pentru ca pe aia o folosesc, iar tu ai calculat(ori routeplannerul) in mod sigur prin Nadlac (routeplanerul de la Michelin si nu numai doar pe acolo te duce chiar si din Timisoara ca nu stiu de punctul de trecere de la Cenad).Ca sa-ti dea alt traseu trebuie sa introduci 1-2 localitati unguresti de pe traseu ceea ce presupun ca este mai greu .Asadar depinde ce iesire din tara alegeti.Firesc ar fi sa o alegeti pe cea mai scurta(asadar prin Nadlac), insa din Timisoara pana in Szeged sint undeva la 130 Km prin Cenad.
Depinde de traseul ales deoarece pe ruta cea mai scurta Bucuresti -Timisoara sint undeva la 530Km, la care mai adaugi 130 si rezulta 660 Km asadar o distanta mai mica.
Dragos56563
TLS-09:

In legatura cu traducerea, o sa vorbim cu K, ca elstie maghiara. Poate vine cu noi.

Eu am verificat cu GPS-ul ( ca deh, am Lada cu GPS blink.gif biggrin.gif ) distanta pina la Szeged ( din Bucuresti ). Imi afiseaza 650 km pe ruta : Bucuresti - Pitesti - Rm Valcea - Sibiu - Deva - Arad - Nadlac - Szeged. Adica, cam standardul. Multam de sfaturi. Foarte utile !


Ce misto ar fi sa ne stringem 2 - 3 Laditze si sa tragem o fuga pina acolo.

Salutare !

:wave:
Matei93575
Salutare cred ca mi-am dat seama unde era buba eu am calculat cat e din Buc pana in Tg-Mures cat e din Tg-mures pana la granitza si cat e de la granitza la Szeged si le-am adunat.Am calculat asa pt ca trebuie sa ma culegeti ori pe mine din Tg-Mures pt ca si eu stiu lb-maghiara sau pa K din Cluj si atunci trebuie sa circulati pe E 60.Asa ma gandeam si eu asa ar fii rentabil sa mergem mai multi.Pt Daniel iti dau site-urile dar nu stiu daca poti folosi ceva pt ca e o lista in maghiara.Dupa cum v-am mai zis mi se pare ca magazinul din Budapesta e mult mai dotata asrta e site-ul lor:http://www.ladabolt.hu/arak.xls .Si aici la noi in Tg-Mures piesele sunt adude din Ungaria calitatea e mult difeita fata de cele falsificate.Bine si pretul e putin mai mare Salutare :wave:
Daniel82595
chiar ca nu ma ajuta, eu nestiind o boaba maghiara blush.gif . Ms oricum
eugen93201
QUOTE(Cosmin65397)
Eugen magazinul de pe grivitza nu mai este ..a ramas doar cel de pe prelungirea ghencea care apartine tot Atlas...

A dat faliment si acest magazin ? :bandit: :nope:
Horia49540
n-a dat faliment, cred ca doar si-au restrans activitatea - aceeasi firma avea cele doua magazine - in ghencea si pe grivita
da' pe mine ma tenteaza ce a spus colegul nostru din tg Mures - ca au acolo piese din Ungaria ! si au de toate? ca daca e sa pui cata benzina consumi pana in szeged iesi cam la fel cu un drum al Tg Mures + o piesa un pic mai scumpa...si mai faci si turism prin muntii nostri:)
Matei93575
Salut prieteni! Azi am fost la Miercurea -Nirajului e un oras la 22 km de Tg-Mures acolo este un atelier de dezmembrari de Laditze se numeste LadaMania biggrin.gif Are f multe piese din dezmembrari si pt tipurile 2104 si 2107 si aduce si piese noi din Budapesta si a zis ca la nevoie ne ajuta sa luam legatura cu un mag din Budapesta unde el are discount...Sau mergem cu el in coloana :boxing: A si inca o veste zic eu buna.In iunie -iulie vrea sa organizeze o intalnire a Laditzelor plus si un rally bicycle.gif
Am zis de clubul din Buc s-a bucurat mult si a zis ca pe viitor i-ar place mult sa colaboram.Ar fii f bine sa puteti veni cativa baieti si din Buc cica o sa vina ladisti din HR CV CJ MS deci o sa fie distractie beer.gif Sper sa va incumetati si ar fii bine sa ne infratim cred ca baietii de aici ne-ar putea ajuta in multe privinte.Astept reactiile voastre Salut
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.