Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Croma 2000 ie....HELP!!
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
andrei82224
Stie cineva cum se comporta motoru cand se sparge un segment? Dar atunci cand e arcu rupt la o supapa, sau o supapa e blocata? La motorul asta, 2000 ie, oare ajunge supapa in piston ?
air_wolf
in principiu face un zgomot nasol si ori face bum ori tacane ca la balamuc. oricum nu faci multi km cu ea daca ai bucati din segment in camera.
lucian39229
QUOTE(andrei82224)
Stie cineva cum se comporta motoru cand se sparge un segment? Dar atunci cand e arcu rupt la o supapa, sau o supapa e blocata? La motorul asta, 2000 ie, oare ajunge supapa in piston ?


care arc la supapa ??? supapele sunt cu cilindrii hidraulici ?
daca ai tacanit e de la reglesuj lor adica pastila care e lipita
iar daca o supapa ar fi ramas blocata se facea varza motorul
andrei82224
poate e cineva mai inteligent pe aici si ne explica si nou ace sunt si cum sunt aceeia tachetii hidraulici. pt ca eu personal am pus arcurile la supape. wink.gif. intr-adevar are si paharele cu disc in cap pt regalt jocul.


aaa si inca nu am ajuns sa desfac motru sa vad ce are. dar va tin la curent.
lucian39229
sorry my bad
intradevar sunt arcuri la supape dar pt siguranta sunt doua unul mai mic si unul mai mare dar daca s-ar fi rupt amandoau nu mai mergeai cu masina
daca ai tacanit la motor sa stii ca sunt acei pahare cum ii spui tu care se cheama si hidraulici si au pe fundul lor o pastla
acea pastila se roade de axa si fiecare pastila are dimensiuni diferite in timp pe fiecare cilindru hidraulic
ceeea ce trebuie sa faci e sa masori cu o lera sau altceva dimensiunile
dai jos doar capacul de sus sau te duci la service
eu mi-am facut masuratorile si reglarea la magherul la ciclop
succes
andrei82224
deci. am desfacut motoru. se pare ca s-a incins cu toate ca nu a trecut pe ceas nciodata mai mult de 95 de grade. s-a exfoliat o bucsa de la o camasa, s-a spart un segment. asta la cilindru de langa termostat. la cel opus lui, s-a frecat mantaua pistonului de camasa. in concluzie as vrea sa schimb motoru. stie cineva unde as pute gasi un motor de fiat croma 2.0 ie? multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.