Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum Corolla
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3
vio
cred ca cam km mershi pe bicicleta mai multi decat ai mers tu cu mashina wink.gif as asa ca sa fiu rautacios, eu unu merg cel putin 2500 km pe an cu bicla , aici m ai nimerit sunt un fan al mersului pe bicla biggrin.gif


dar mashina atat consuma smile.gif
Tiberiu61940
aha, deci ne apropiem de adevar.... din 100 km Vio merge 70 cu masina, 30 cu bicicleta; media la consum iese intr-adevar cea indicata biggrin.gif
StefanVVTi
QUOTE(Tiberiu61940)
aha, deci ne apropiem de adevar.... din 100 km Vio merge 70 cu masina, 30 cu bicicleta; media la consum iese intr-adevar cea indicata biggrin.gif
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif M-ai facut sa rad!
Conteaza foarte mult si stilul in care conduci. Poate o mai scoate din viteza cand se poate...cine stie! Norocul lui! :angel:
vio
Corectez, tibi nu ai tu km facutzi cu mahina de cand ai carnet poate cat am mers eu cu bicla beer.gif beer.gif beer.gif dar ca sa scoti un sonsum buna si la vit mari totushi tre sa stii sa mergi cum trebuie smile.gif ( no ofense) daca ai fi citit totul cu atenitie ce sa scris pe aici ti ai fi dat seama de ce consuma atat wink.gif
Clauss92942
aaaaaaaaaaaaaaaaaaa ... deci tu erai biciclistul ala care facea optulete prin fata masinii mele? beer.gif beer.gif beer.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
vio
ca sa citez pe cineva de aici de pe forum : adevarata intzelpciune a unui om sta in puterea lui de a se abtine ........ cam asa suna parca wink.gif beer.gif cum suna sloganul ala pe vremea lu' Ceashca de era in orice scoala : invatzatzi . invatzatzi si iar invatzatzi ... cam asta ar trebuii sa faca unii ( no ofence ) .sau macar cititzi topicurile de la cap la coada . apropos mashina mea nu mai are 97 de calutzi ci 126 biggrin.gif cool ...
Clauss92942
126 cp? sa-i stapanesti sanatos
Asta explica multe...
vio
wink.gif cu m am mai zic cititzi topicurile wink.gif
Clauss92942
Daca vrei sa vorbim serios ... vorbim
nu dau doi bani pe inf. de pe comp. de bord,
gaseste alta metoda de aflare a consumului si vorbim dupa
asta nu inseamna ca nu ai dreptate in legatura cu consumul de la masina ta
vio
deci am si zis , daca nu ai fost atent , e dupa metoda plinului nu dupa comp , comp ul imi indica de obicei cu max 0.4 % mai mult ... dupa 20 000 de km a scazut consumul f mult si i ma intreb de ce .... restul performantzelor este la fel ... strange rau .
Clauss92942
asa fac toate...
In mod normal se intampla chestia asta pe la 7500-10000 km, dar tu presupun ca nu ai omorat-o cu mers excesiv in turatii mari si de aceea la tine se intampla la 20000.
vio
dap . am protejat-o cat de cat daca ii pot zice asa smile.gif dar prea parca e mic consumul . oricum mie imi convine smile.gif

oricum am obs 3 etape in scaderea consumului pana acum cel putin la mine : dupa 2500 km dupa 15 000 km si acum dupa 20 000 km . si ca sa ti mai zic una tare cu LC 120 cutie manuala + TTE power kit in oras consuma 9.5 - 10 % blink.gif blink.gif blink.gif mai putin ca in carte .... chiar am lasat consumul mediu neresetat de cand am luat mashina si indica 8,3 % in 15 600 km rulati blink.gif blink.gif blink.gif .... oricum esential la o mashina e cum invetzi motorul sa meraga . in primul rand si f important sa nu il incalzesti pe loc ( 20 - 30 de sec stai pana pleci ) si sa nu dai talpa pana nu urca cel putin o linie temperatura la apa
Clauss92942
asa...mai invatai si pe altii
daca vrei sa mergi pe consum mic ... o poti face fara indoiala.
si poti scoate cu toate modelele un consum mai mic decat in carte, dar totul e sa te gandesti la consum atunci cand conduci.
Daca te gandesti doar la cum sa-l faci pe ala cu nu stiu ce masina din fata ta nu o sa ai consum mic niciodata.
In legatura cu LC 120...eu am o vorba...,,daca ai bani de LC tre sa fii nebun sa cumperi altceva''
vio
smile.gif)) smile.gif) de ce??? am un LC . o corolla si un avensis smile.gif LC ul e achizitionat ultimul smile.gif nu ma gandesc la consum stai linistit, dau in mashina dar nuami cand e cazul , nu are rost sa o omor degeaba . alta e shmecheria biggrin.gif
M A R I A N
Vio, vreau sa te intreb 3 chestii:
1) Ti-ai schimbat admisia, evacuarea si ai umblat la calculatorul masinii de ai ajuns la 126 cp?
2) Ai facut asta in perioada de garantie?
3) Cum a evoluat consumul dupa aceasta operatie? A crescut sau a ramas la fel?
vio
decat cea de aer e modificata , e in garantie inca un an jumatate , nu mi au zis nimic pt ca mi am pus piese agreeate de constructorul mahinii , de Toyota Japan in spetza si ei nu au ce face , si au crescut performantzele si consumul a scazut nu cu mult dar se simte , oricum caii aia in plus se simt dupa 3500 asa dar se simte bine valoarea cuplului de la turatii mici ... in primavara acum urmeaza o toba kalumea si poate o remapare mai la vara smile.gif


bucuresti - busteni . busteni - predeal-rasnov-bran-campulung- tirgoviste - bucuresti . in loc 60- 70 in afara 140 alergata pe serpentine 6.3%
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.