Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota Corolla HB Xellence vs. Opel Astra H N'Joy
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
T u d o r
Duras, nu-i asa ca vrei sa te convingem noi sa-ti iei Astra? biggrin.gif

Dupa cum vad, Corolla este asa de plina de defecte incat nu te mai inteleg. Nu tu trebuie sa te hotarasti ce masina vrei? Ia-ti man Astra, este o masina foarte buna, nu inteleg de ce ai plecat pe Corolla daca nici nu-ti place, e si scumpa, e si veche... Ceea ce gandesc si eu de fapt. blush.gif

Du-te si configureaza-ti o Astra a visurilor tale si fii convins ca nu ai gresit. Bafta! smile.gif
S O R I N
Si eu cand mi am luat avensis stiam ca nu o sa tin masina mai mult de maxim 100 mii km sau 3 ani cat e garantia.Asa ca puteam , la cat am dat pe ea sa mi i au de exemplu o laguna si sa o fac "avion" la cate optionale puteam sa bag pe ea.

Dar mai iei in calcul si timpul care o sa l petreci prin service ca te a lasat aia ,ba aialalta si asa mai departe.

Prin asta se distanteaza toyota fata de majoritatea marcilor.

Dar fiecare este stapan pe banii lui si ca atare face ce vrea cu ei.

Bafta.
Impulse
QUOTE
Dar mai iei in calcul si timpul care o sa l petreci prin service ca te a lasat aia ,ba aialalta si asa mai departe.


Ei lasa ca prea faceti un mit din toyotele astea. In primul rand tehnologia de pe ele nu prea este noua si nici la capitolul fiabilitate nu par a fi asa cum spune basmul. Stiu cel putin doua Toyote care papau ulei la greu -una dintre ele 1l la 3-400km- asa ca...

Poate conteaza timpul cat stai in service dar conteaza mai mult timpul petrecut in ea. Eu prefer o germana dotata cu tot ce trebuie care sa ma rasfete la volan nu sa fie simpla dar sa tina...

Si eu as opta tot pentru o Astra. Este net mai frumoasa, service-uri exista oriunde, are temperament sportiv, si materiale interioare mai bune.
Stefan68947
Salut baieti!
Eu scriu destul de rar pe aici, desi citesc cam tot ce ma intereseaza,deci uite cum sta treaba(parerea mea).
Am avut un buget de 15000 euro DDP(+ 1000 maxim).Am facut drive test cu peste 30 de masini(desi unele chiar stiam ca nu am putere sa le cumpar - Avensis, A3, C5, ) si pana la urma m-am hotarat la un Astra GTC(varianta cu 2 usi a H-ului) pe benzina.Am dat avansul saptamana trecuta , iar saptamana asta a intrat in productie.Masina nu intra la promotia de 1500, dar am scos un discount de 4% si tot e bine. Pana la urma, masina costa 18.400 cu tot cu discount, deci cred ca putem sa-mi iau o masina dintr-o clasa superioara(Avensis ar fi fost cel mai tentant)
Ce vroiam sa spun este - ca sa nu ma mai lungesc , ca Audi si Toyota sunt marcile mele preferate si totusi nu mi-am luat nici una dintre ele.Audi era prea scump si chiar daca-mi dadeau ceva reducere tot o masina chelioasa aveam, iar Corolla chiar nu-si merita banii(Corolla 5 usi 1.4 L D-4D Xellence - varianta la care ma oprisem) deoarece cand o sa se scoata din productie si cand ai sa vrei s-o vinzi lumea o sa spuna "aaaa...e Corolla din aia veche".
Ca plusuri la Astra (pe langa dotarile misto pe care poti sa ti le pui) as putea sa spun ca te simti mai tanar decat intr-o Corolla.
La minusuri as putea sa adaug(tot la Astra) ca peste cativa ani s-ar putea sa fie iar o infuzie de Astre aduse din afara , asa cum se intampla acum cu modelul mai vechi, deci la revanzare "poate" o sa fie iarasi greu sa o dai.Dar la revanzare parca totusi Astra o sa iasa un pic mai bine decat Corolla.Tu vrei o masina de care sa te bucuri acum, deci cand ai sa o vinzi , ori o sa ai bani de una mai buna ori te-ai plictisit de ea , ori pleci din tara biggrin.gif (zic si eu).Sper ca am fost destul de impartial - desi eu am ales Astra si oricum decizi iti apartine.
As fi scris mai multe dar trebuie sa ies la bere si tot primesc bipuri de la baietii de la bloc - dar oricum o sa citesc in continuare sa vad la ce te decizi.
Bafta in continuare!
_Constantin_
Duras, eu ti-am mai zis, ca si eu daca as avea de ales as lua tot astra. Cum a zis si tudor tu vrei sa te convingem sa iei astra. Nu putem sa-ti balmajim despre nush ce tehnologii inovatoare ca nici una din ele nu are asa ceva...

Eu personal cred ca acele optionale inutile fac viata mai frumoasa, cum zicea impulse, te rasfata, nu numai germanele fac asta, biggrin.gif. dar cum pe corolla nu poti pune nici un optional... raman germanele.

In concluzie nu mai tot astepta reduceri miraculoase... 7% ti-ar daca daca ai face flota de Corolla, ia-ti astra cu toate cele in aceiasi bani care i-ai da pe corolla si neaparat sa-i pui jantele alea de 18 sau 17" arata demential. Sa ne spui ce ai facut.
baburino
Pai tocmai asta de chestia: ambele imi plac in felul lor si din motive diferite, ceea ce face ireconciliabila decizia.
Oricum azi am primit o oferta de la Radacini (fara sa negociez nimic inca) care este destul de ok. Am sa le-o arat celor de la Toyo si daca nu percuteaza inseamna ca va fi Astra. Decizia va fi luata cred ca pe la jumatatea saptamanii viitoare.
M A R I A N
Foarte interesanta discutia, nu atat prin prisma marcilor in discutie cat datorita faptului ca se pun intrebari la care multi dintre noi incearca sa dea un raspuns.
Deci oare e mai bine, daca ai un venit stabil si destul de mare ca sa poti schimba o masina de 15000-17000 DDP la 4-5 ani : 1) sa iti iei o masina care iti taie rasuflarea si la care visezi noaptea cu toate optionalele pamantului pe ea si cu garantie 4-5 ani dar care are probleme de fiabilitate sau nu este adaptata soselelor noastre sau 2) sa-ti iei o masina cu optionale mai putine, dupa care nu te inebunesti dar care e foarte fiabila si prietena cu gropile si pietrele patriei noastre?
Eu personal nu am un venit lunar stabilit si pot castiga intr-o luna cat pentru un an intreg sau 3 luni sa nu am bani decat de paine.In aceste conditii, cand nu stiu ce-mi rezerva ziua de maine, prefer o Toyota/Honda/Subaru.
Si mai am o intrebare:daca Chevrolet Aveo, de exemplu, ti-ar fi placut la nebunie atat la interior cat si la exterior si ai fi putut pune pe ea de la piele pana la xenoane si scaune incalzite, ai fi cumparat-o?Sau daca Dacia ar construi masini dupa preferintele clientilor ai cumpara o Dacie?
baburino
QUOTE(Marian67562)
Foarte interesanta discutia, nu atat prin prisma marcilor in discutie cat datorita faptului ca se pun intrebari la care multi dintre noi incearca sa dea un raspuns.
Deci oare e mai bine, daca ai un venit stabil si destul de mare ca sa poti schimba o masina de 15000-17000 DDP la 4-5 ani : 1) sa iti iei o masina care iti taie rasuflarea si la care visezi noaptea cu toate optionalele pamantului pe ea si cu garantie 4-5 ani dar care are probleme de fiabilitate sau nu este adaptata soselelor noastre sau 2) sa-ti iei o masina cu optionale mai putine, dupa care nu te inebunesti dar care e foarte fiabila si prietena cu gropile si pietrele patriei noastre?
Eu personal nu am un venit lunar stabilit si pot castiga intr-o luna cat pentru un an intreg sau 3 luni sa nu am bani decat de paine.In aceste conditii, cand nu stiu ce-mi rezerva ziua de maine, prefer o Toyota/Honda/Subaru.
Si mai am o intrebare:daca Chevrolet Aveo, de exemplu, ti-ar fi placut la nebunie atat la interior cat si la exterior si ai fi putut pune pe ea de la piele pana la xenoane si scaune incalzite, ai fi cumparat-o?Sau daca Dacia ar construi masini dupa preferintele clientilor ai cumpara o Dacie?


Esti putin cam exagerat. Daca tu crezi ca dpv al fiabilitatii diferentele intre Toyota si Opel sunt asa de mari cred ca te inseli.
Aveo e in clasa low-cost asa ca exemplul e pe langa. Intrebarile tale retorice nu-si au locul pentru ca daca raspunsul era cel pe care il insinuezi nu as mai fi creat acest topic, nu?
Pe de alta parte ma distreaza sa vad ca ai pastrat in acest versus ideea de japonea (Toyota/Honda/Subaru la care au as adauga si Mazda daca nu te superi), dar ai inlocuit nemtoaica cu Daewoo/Dacia. Sugestiv exemplu....
baburino
S-a stabilit.
Am ales Astra din multe din motivele care au fost spuse si pe aici.
Azi am dat comanda, iar acum astept masinuta sa vina (am ceva de asteptat ... da' cred ca merita).
florin55503
s-ar putea sa iti vina mai repede. si-a dat o colega comanda de o astra H 1.7 tdci de 100 de cai si trebuia sa ii ajunga pe 28 de august. a venit ieri si azi s-a dus sa o ridice. ieri a platit diferenta de bani
baburino
QUOTE(florin55503)
s-ar putea sa iti vina mai repede. si-a dat o colega comanda de o astra H 1.7 tdci de 100 de cai si trebuia sa ii ajunga pe 28 de august. a venit ieri si azi s-a dus sa o ridice. ieri a platit diferenta de bani


Sa dea Domnul.
Inteleg de la dealer ca totusi sunt slabe sanse ca in august e perioada de pauza la fabrici (revizia anuala a utilajelor), plus ca am pe ea niste dotari care implica plimbarea masinii prin mai multe locatii (OPC-uri).
Alexandru83741
felicitari pentru masina!!!!!!!! biggrin.gif
Dupa cum s-a mai scris aici fiecare isi cumpara masina pe care de multe ori o cumpara cu inima si mai putin cu mintea.
Eu am o corolla SDN de 2l echipata SOL din februarie 2005 si am cu ea acum aproape 40000km si nu am avut nici un fel de problema.Eu sunt super incantat de fiabilitate, consum, putere etc. Mentionez ca am avut un opel vectra de 2l din 2001.
BlueWave
da .... eterna problema cu livrarea in ro ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.