Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fetele si masini.ro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2
guerilla
da, tocmai mi-am dat jos scrub cream-ul si imi pun masca revitalizanta gerovital laugh.gif
mike.omega
Munca de acasa dauneaza grav sanatati!!! :ban:
James Kilowatt
Daca nu are elemente pro-active, tripla actiune, si castravete si aloe nu are nici un efect smile.gif
guerilla
QUOTE(mike.omega)
Munca de acasa dauneaza grav sanatati!!! :ban:


sa stii ca da laugh.gif

Bianca, dupa cum vezi barbatii pot sa vorbeasca si de cosmetice. suntem polivalenti beer.gif
Armadyllo
MR...eu am scris-o cu "sclavii tehnologiei"... biggrin.gif ...si ma refeream la faptul ca la majoritatea masinilor noi acum se face diagnosticul cu ajutorul calculatorului.Fara calculator(scuzati repetitia)...ce faci cu mufa aia?...deci intr-un fel sau altul suntem dependeti de el. E...nu mai vorbesc de celelalte domenii...unde PC-ul e nelipsit. Aha si sistemul robotizat din uzinele de constructii masini...iar calculator biggrin.gif Putine masini se mai fac la "manual"...adica ceva piese....si alea costa frate :boxing:

Iar ca o concluzie...am zis "sclav"...pentru ca acum vrem nu vrem tre sa mergem cu tehnologia, nu mai putem sa inapoi.Chiar daca vrem....nu mai iese ce iesea odata beer.gif

Pentru F1anatic....nu prea m-a pasionat subiectul : rujuri, tipuri de creioane culori, vopsele...si toate cele. La parfumuri le mai stiu asa putin. Intotdeauna am apreciat naturaletea...desi e pe cale de disparitie down.gif
Bianca81932
biggrin.gif sunteti formidabili baieti . Concluzia mea : cred ca nici unui baiat nu i-ar placea o fata care sa "il bage sub masa" cu cunostintele ei tehnice, asa cum probabil si unei fete i s-ar putea parea putin dubios un baiat care sa stie mult mai multe decat ea pe cosmetice. Dar sa nu vorbim de extreme si sa recunoastem ca orice tip de cunostinte superioare celor minime, in domenii de interes pt sexul opus, poatre atrage admiratia reprezentantilor acestora smile.gif

blush.gif
James Kilowatt
@Amardyllo

Pai in cazul asta suntem sclavii tehnologiei din cand ne-am dat jos din copac smile.gif Nici daciile de 30 ani nu mai pot fi reparate cu mainile goale... tot trebuie un ciocan, un ferastrau, ceva acolo biggrin.gif Si PC-ul e tot o scula, ca o surubelnita.
Exista cred la fel de multi oameni incapabili sa foloseasca o surubelnita sau un PC. Ca sa folosesti un PC pentru diagnoza auto nu e nevoie sa ai un doctorat in informatica, la fel cum te poti uita la televizor fara sa ai un doctorat in electronica smile.gif

@Bianca
Deci tipii putin in contact cu latura feminina sunt apreciati. Notat, pe locul 2 dupa sinceritate. Vorba lui Johnny Bravo "daca poti mima sinceritatea, ai castigat" biggrin.gif
Bianca81932
QUOTE(MR28673)
@Bianca
Deci tipii putin in contact cu latura feminina sunt apreciati. Notat, pe locul 2 dupa sinceritate. Vorba lui Johnny Bravo "daca poti mima sinceritatea, ai castigat" biggrin.gif


Bravo, da asta era ideea biggrin.gif Iar cu mimatul sinceritatii, crede-ma nu e cazul, prefer sa spun sincer ce gandesc decat sa ma incurc in neadevaruri blink.gif
Armadyllo
MR...nu ma refeream la capacitatea, sau cunostintele pe care trebuie sa le ai pt. a opera pe un PC, ci la importanta lui in zilele noastre, si cata nevoie avem de el...
BandiT
era vorba de fete si de maisni!

in urma cu 4 luni sotia mea a obtinut permisul de conducere.
la 2 saptamani , i-am cumparat un tico second hand cu 66 mii km la bord.
in 4 luni a facut 2..300 km cu acest bolid turbat , numai in oras si maxim in treapta a3a.
nici acum nu stie sa deschida capota de la motor , daca ar avea o pana de cauciuc ar fi dezastru , si nici nu stie cu ce benzina trebuie sa alimenteze...
adica fara plumb sau cu plumb...
noroc ca merge cel mai des la statii de benzina deservite de personal si stiu aia ce sa bage.
deci interes aproape 0 , desi e masinuta ei personala si poate face ce vrea cu ea.
nici macar interesul de a conduce mai mult nu-l are..conduce strictul necesar ...minimum..asta este sotia mea...dar la cosmetice , comenzi la avon/oriflame..etc sta foarte bine.prea bine chiar..
CRG
si eu am devenit foarte pasionat de cosmetice... blink.gif


dar de alea pe care tre' sa le iau nevesti-mii... ca trebuie sa la rasfatam, nu? :angel:
booneK9
QUOTE(BANDIT)
...
nici acum nu stie sa deschida capota de la motor, daca ar avea o pana de cauciuc ar fi dezastru, si nici nu stie cu ce benzina trebuie sa alimenteze... adica fara plumb sau cu plumb... deci interes aproape 0, desi e masinuta ei personala si poate face ce vrea cu ea...

Parerea mea e ca prefera sa nu-si umple mintea cu lucruri de care considera ca nu are nevoie. Daca, in schimb, va considera ca trebuie sa stie ceva, sunt sigur ca va invata. Sau se va descurca intr-un fel sau altul cand va aparea "momentul de criza" (citeste: pana sau defectiune).
Nu suntem cu totii asa? Nu alegem (intr-o mai mica sau mai mare masura) ce vrem sa stim? Spre exemplu am toate informatiile despre cosmetice la indemana, in doua luni as putea deveni mai expert decat jumatate dintre femei, dar o asemenea perspectiva nu ma incanta. Asa ca aleg sa nu stiu.
Plus ca foarte multe dame stiu ca daca e nevoie, se vor gasi imediat o armata de barbati gata sa le schimbe roata, sa aia, sa aia... So, why bother?
CPI
QUOTE(booneK9)
Plus ca foarte multe dame stiu ca daca e nevoie, se vor gasi imediat o armata de barbati gata sa le schimbe roata, sa aia, sa aia... So, why bother?

Fii te rog mai explicit ca sa nu lasam loc de interpretari wink.gif Sa alimenteze cu benzina, sa dea curent de la baterie.
HalbaSus
Eu recunosc ca nu le prea am cu cosmeticele dar le am cu parfumurile... adica stiu ca daca am facut ceva rau atunci se poate indrepta putin cu o cutie pe care scrie christian dior - dolce vita. Problema e ca mi s-a atras atentia ca are suficiente parfumuri deci va trebui sa devin mai inventiv blush.gif biggrin.gif
Bianca81932
QUOTE(HalbaSus)
Eu recunosc ca nu le prea am cu cosmeticele dar le am cu parfumurile... adica stiu ca daca am facut ceva rau atunci se poate indrepta putin cu o cutie pe care scrie christian dior - dolce vita. Problema e ca mi s-a atras atentia ca are suficiente parfumuri deci va trebui sa devin mai inventiv blush.gif biggrin.gif



...well, next levelul e reprezentat de haine sau bijuterii biggrin.gif tu alegi tongue.gif
HalbaSus
Ce simplu pare cand zici tu... i-am cumparat acum vre-o 6 ani pe vremea cand inca relatia era la inceput o bluza... bineinteles ca nu am nimerit dimensiunile potrivite si nici nu i-a placut... de bijuterii ce sa mai zic, sansele sa nimeresc una buna sunt egale cu sansele pe care le are ea sa cumpere un ulei de motor bun pentru masina mea (defapt ea poate consulta manualul masinii, eu nu am un asemenea "manual").

Ultima data am dus-o la shopping in timisoara la mall-ul ala imens (cel mai mare din romania mi se pare)... a fost o zi cumplita pentru mine, sa merg din magazin in magazin :puke: , dar era ziua ei... si trebuia s-o fac blush.gif
f1anatic
QUOTE(Bianca81932)
QUOTE(HalbaSus)
Eu recunosc ca nu le prea am cu cosmeticele dar le am cu parfumurile... adica stiu ca daca am facut ceva rau atunci se poate indrepta putin cu o cutie pe care scrie christian dior - dolce vita. Problema e ca mi s-a atras atentia ca are suficiente parfumuri deci va trebui sa devin mai inventiv blush.gif biggrin.gif



...well, next levelul e reprezentat de haine sau bijuterii biggrin.gif tu alegi tongue.gif


Cosmetice
Parfumuri
Haine
Bijuterii

Le-am incercat pe toate. Cu success.

Insa...daca fata spune in treacat si in soapta "uite un afis cu formatzia cutare" in timp ce conduceai pe undeva aiurea si ea privea pe geam...iar tu o intrebi ca nu ai auzit precis ce a zis:"ai spus ceva ?" la care ea va raspunde "ce ai zis ? Ah nu...ma gindeam si nu eram atenta"... Vei afla peste citeva saptamini/luni de zile ca prin faptul ca a doua zi nu erai cu biletele la concert cumparate...este motiv de despartzire.
Armadyllo
..F1anatic...bati apropos??? biggrin.gif
madalina
QUOTE(f1anatic)
Vei afla peste citeva saptamini/luni de zile ca prin faptul ca a doua zi nu erai cu biletele la concert cumparate...este motiv de despartzire.


stai calm, in 99% din despartiri nu aflii motivele, ci numai pretextele. Acum am ajuns acasa dupa ce am asistat la o cearta intre doi oameni dragi mie, in care el cauta pretexte pentru a se desparti de ea, invinovatind-o pe ea de o groaza de tampenii si aberatii. Bunul simt m-a impiedicat sa ma bag si sa-i spun tipului direct: zi-i pur si simplu ca vrei sa te desparti de ea si gata.
mike.omega
Scopul scuza mijloacele unsure.gif
madalina
QUOTE(mike.omega)
Scopul scuza mijloacele unsure.gif


sau arata lasitatea, imaturitatea, lipsa responsabilitatii pentru faptele proprii.
mike.omega
:tomato: Promit ca data viitoare tac! blink.gif
HalbaSus
QUOTE
Insa...daca fata spune in treacat si in soapta "uite un afis cu formatzia cutare" in timp ce conduceai pe undeva aiurea si ea privea pe geam...iar tu o intrebi ca nu ai auzit precis ce a zis:"ai spus ceva ?" la care ea va raspunde "ce ai zis ? Ah nu...ma gindeam si nu eram atenta"... Vei afla peste citeva saptamini/luni de zile ca prin faptul ca a doua zi nu erai cu biletele la concert cumparate...este motiv de despartzire.


Chiar daca nu e motiv de despartire fetele au impresia ca noi ne-am luat doctoratul in psihologie si putem ghici mesajele secrete ascunse in aluzii extrem de subtile... Deobicei ele evita sa spuna direct ce vor, prefera sa incerce sa te faca sa intelegi TU ce vor ele... Chestie care ne supra-solicita creierul nostru care e si asa incarcat de diferite tampenii.
James Kilowatt
QUOTE(madalina)
stai calm, in 99% din despartiri nu aflii motivele, ci numai pretextele. .


Cata delicatete smile.gif
Si cata grija sa nu ne sifoneze prea tare self-esteemul. Si noi la fel. Daca motivul ar fi ... masurabil in kg-m-s ... cati dintre noi sau ele ar vrea sa il afle? biggrin.gif

Acum fara misto, de multe ori ascunderea motivelor reale se vrea o forma de delicatete, uneori mai reusita alteori nu. Si vechea tehnica "nu e vina ta e vina mea" atat de eficace face parte tot din aceesi strategie, nu? Suna mai bine sa-i spui "stii, dintotdeauna am fost instabil, ma tem sa nu te ranesc, motivatiile tale inca ma depasasc, simt ca nu sunt de ajuns pentru tine, etc" decat "ma plictisesti teribil, esti snoaba si spalata pe creier cu TV-ul iar prietenele tale ma calca pe nervi" desi in definitiv inseamna acelasi lucru.
HalbaSus
MR, ai mare dreptate... faza cu "nu e vina ta e vina mea" imi aduce aminte de un episod din seinfeld cand george a fost parasit cu aceasta replica, si el era furios ca i-a furat "inventia" el sustinand ca a fost cel care a inventat aceasta replica biggrin.gif

Adevarul e ca mai ales pentru un baiat e greu sa-i spuna fetei ca se desparte si sa mai si motiveze aceasta decizie... desigur s-ar putea dar eu cred ca e mai bine sa exprimi adevarul intr-o forma mai voalata si mai delicata... sau sa nu-l exprimi deloc.

LE: Oricum am cam dat-o in off-topic. Era vorba despre fetele (sau mai precis lipsa lor) de pe masini.ro... Eu am o idee prin care s-ar putea spori inputul feminin pe acest forum. Sa facem o colaborare cu forumul de pe culinar.ro, s-ar putea incepe prin cate un topic despre masini pe forumul lor si unul despre gatit pe forumul nostru... Eventual cu link-uri catre topicuri din ambele forumuri... Poate mai atragem si noi niste culinarese sau poate se mai apuca niste forumisti de gatit biggrin.gif
James Kilowatt
... mai ales ca de cele mai multe ori, motivul este pe cat de banal, pe atat de inexplicabil.... n-o mai iubesti si gata. Nu stii nici tu de ce si oricum nu mai conteaza, nu?
florin31461
cred ca am putea deschide inca 100 de forumuri cu tema asta...
de 5000 de ani toti inteleptii se chinuie sa le descopere mecanismul. in cazul total improbabil in care unul ar reusi cred ca s-ar termina dragostea. de femei si de masini, bineinteles biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Bianca81932
Cand vine vorba de despartiri, e cu adevarat greu sa il privesti in ochi pe cel/cea pe care l-ai iubit/ai iubit-o si sa ii spui " stii, totul se termina aici pt ca...", asa ca uneori ,din teama e a nu rani mai rau decat oricum o face despartirea in sine, incercam sa ne ascundem in spatele unor pretexte, sau sa spunem deja popularul " eu sunt de vina".
Numai ca reactionand asa nu cauzam decat si mai mult rau, persoana de langa noi, meritand macar sa stie adevarul despre adevaratele motive. Chit ca pe moment o sa sufere, macar nu o sa ramana cu intrebarea " Dar oare cu ce am gresit defapt?"

.........parerea mea, ca fata
blush.gif
guerilla
QUOTE(f1anatic)
Vei afla peste citeva saptamini/luni de zile ca prin faptul ca a doua zi nu erai cu biletele la concert cumparate...este motiv de despartzire.


fa pe draq in patru si du-o in primu rand la concert si apoi in culise sa-i intalneasca pe muzicantii aia de-i plac ei. biggrin.gif
James Kilowatt
si NU intreba ce s-a intamplat in culise.. asa, ca sa arati cat esti de sofisticat si modern biggrin.gif

De fapt, e o situatie fara iesire. Daca intrebi esti macho, un maimutoi primitiv, si nu ai incredere in ea. Daca nu intrebi, nu-ti pasa... biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(MR28673)
De fapt, e o situatie fara iesire. Daca intrebi esti macho, un maimutoi primitiv, si nu ai incredere in ea. Daca nu intrebi, nu-ti pasa... biggrin.gif


Vai ce adevaruri graiesti !

Guerilla ? Cirque du Soleil merge ? (nu cred ca atzi auzit de el...dar este mai mult spectacol, teatru decit circ. Si numi pentru adultzi - nu tu animale nu tu clowni ...e greu de explicat daca nu vezi. La 85 de dolari cel mai ieftin bilet nu cred ca e chiar de coalea. Si stai linistit ca te cauta de aparate foto si camera video la intrare).

http://www.cirquedusoleil.com/CirqueDuSoleil/en/default.htm

Eu am mai vazut si in 2003 chestia asta. Daca va lasa rece...atunci sa stitzi ca Celine Dion este in contract cu ei la Las Vegas !

Sper ca pina la jumatatea lui August sa il vedem.
Paul46623
Am vazut la talambizor cateva din spectacolele lor. Nu e circ. E mai degraba balet acrobatic al naibii de bine realizat.
HalbaSus
QUOTE(Bianca81932)
Cand vine vorba de despartiri, e cu adevarat greu sa il privesti in ochi pe cel/cea pe care l-ai iubit/ai iubit-o si sa ii spui " stii, totul se termina aici pt ca...", asa ca uneori ,din teama e a nu rani mai rau decat oricum o face despartirea in sine, incercam sa ne ascundem in spatele unor pretexte, sau sa spunem deja popularul " eu sunt de vina".
Numai ca reactionand asa nu cauzam decat si mai mult rau, persoana de langa noi, meritand macar sa stie adevarul despre adevaratele motive. Chit ca pe moment o sa sufere, macar nu o sa ramana cu intrebarea " Dar oare cu ce am gresit defapt?"

.........parerea mea, ca fata
blush.gif


Pe de alta parte daca ii spui ce gandesti in momentul respectiv (si deobicei in momentul despartirii nici macar nu gandesti "la rece", ci defectele partenerei/partenerului sunt amplificate) atunci persoana pe care ai iubit-o ar putea ramane cu traume pe viata.
Bianca81932
QUOTE(HalbaSus)
Pe de alta parte daca ii spui ce gandesti in momentul respectiv (si deobicei in momentul despartirii nici macar nu gandesti "la rece", ci defectele partenerei/partenerului sunt amplificate) atunci persoana pe care ai iubit-o ar putea ramane cu traume pe viata.


Nu a zis nimeni ca adevarul nu poate fi spus si intr-o maniera mai soft, atata timp cat ideile de baza raman aceleasi smile.gif
HalbaSus
Pai ideea de baza e pastrata si de sintagma "eu sunt devina" (pe care recunosc cu rusine ca am folosit-o si eu blush.gif ). Totul e sa stii sa traduci:

"Eu sunt devina, m-am schimbat, nu e vina ta, tu ai ramas aceasi" = "Erai proasta la inceput, am sperat ca mi se pare si in realitate esti o femeie cerebrala, dar m-am inselat, tu ai ramas aceiasi, in schimb eu mi-am ridicat standardele"... eu cred ca un text de genul asta (chiar daca l-am exagerat eu un pic, ar putea lasa (chiar si in variante mai "light") urme adanci in psihicul unei persoane (fata sau baiat)... deci poate varianta cu "eu sunt devina" e de preferat.
_Constantin_
Sa stiti baieti ca eu folesesc cu succes varianta :
"Tui esti de vina, tu ai facut totul insuportabil, eu sunt o fiinta perfecta care nu merita sa se iroseasca langa tine, fiind atatea femei care de abia asteapta sa ma idolatrizeze".


Sunt total impotriva fazei: eu sunt de vina. Daca te-ai despartit de ea pt ca de exemplu era o isterica geloasa si nu puteai sa te duci nici pana la baie fara ea atunci trebuie sa stie ca are o problema. Asa ajung oamenii sa se sinucida ca lumea nu-i intelege. Daca ar sti ce e BAD poate data viitoare ar incerca sa remedieze, poate...
James Kilowatt
Parerea mea e ca aste sunt totusi cazuri rare, in care motivul e unul clar si evident. Eu cred ca in majoritatea cazurilor motivul e mult mai difuz: plictiseala, sictir, rutina, sau in cazul cel mai fericit a aparut unul/una mai bun(a) smile.gif In cazurile astea explicatiiile nu sunt foarte usor de dat si mi se par absolut inutile. Nu ai nimic sa-i reprosezi si totusi ii dai papucii.

PS
Daca te lasi prins(a) in pat cu altul/alta face parte din tehnica "nu e vina ta, e vina mea?" biggrin.gif Daca iti da papucii ai rezolvat problema, daca ti se alatura, ar fi bine sa te mai gandesti inainte sa-i dai papucii biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.