Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pronostic CM de Fotbal
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Sport & Hobby
Pages: 1, 2
Adr1an
Nu cred ca au fost prea multi forumisti care au pronosticat o finala Italia - Franta. De fapt daca imi amintesc bine nu a fost niciunul. :angel: Dupa parerea mea finala asta a fost o surpriza pentru ca poate asteptam mai mult de la o Brazilia, Olanda sau de ce nu Germania.
Un meci interesant in care Italia are o aparare "militara" (cum zicea unu dintre comentatori la TV) iar Franta ii are pe Zizou, Henry si Ribery ca pioni vitali pentru castigarea trofeului. Ma intrebam de ce oare n-a jucat Italia cu Del Piero si Totti de la inceput in meciul cu Germania. Mi s-a spus ca Del Piero nu mai este ce a fost.. Oare?? El a inscris un gol senzational in prelungiri.. si atunci oare nu era oare justificata titularizarea lui Piero ?
James Kilowatt
Mie nu mi s-a parut ca ieri au avut foarte multe ocazii de gol. Iar penalty-un, discutabil... in fine.
Sper sa-i bata italienii smile.gif
romb
intr-adevar victoria francezilor a fost norocoasa si oarecum nemeritata ...

nu cred ca sunt in stare sa inscrie cu Italia , poate doar la penaltiuri sa aiba vreo sansa ...
HalbaSus
Televizorul lui MR poate rasufla usurat biggrin.gif

Francezii au mai beneficiat de un penalty extrem de discutabil... iar gestul lui zidane "dumnezeul fotbalului" a fost extrem de tampit. Ma bucur ca au pierdut francezii biggrin.gif (ah... si ieri m-am bucurat mult ca au luat bataie "lusitanii" biggrin.gif) beer.gif
Adr1an
ITALIA E CAMPIOANA MONDIALA !!! Iar Zidane iese pe usa din dos.. Cea mai mare greseala pe care un fotbalist o poate face la sfarsitul carierei..
Deciziile arbitrului destul de discutabile, in special penalty-ul dat francezilor. Dar nu mai conteaza. Eu n-am tinut cu nici una dintre cele doua echipe oricum. Urmeaza mondialul din Africa de Sud 2010. Pana atunci se vor mai intampla multe. Poate si reprezentativa Romaniei va avea mai mult noroc.
Arheopterix
QUOTE(Arheopterix)
QUOTE(Arheopterix)
Argentina sau Italia.

He hehe
Sa ma citez... biggrin.gif

Sa ma dau iar mare....
Am vazut o echipa "Franceza" care avea maxim 3 Francezi si restul Algerieni ,Ganezi si alte tari coloniale.
Am vazut si ce inseamna sa fi un mare fotbalist .Ma refer la Zidane :puke:
Italienii ,in afara de un repatriat,erau chiar Italieni.
Cred ca au jucat ca dracii ptr a atenua consecintele investigatiei de coruptie.
Oricum ma bucur ptr ei. :wave:
Leone
Pai in seara asta s-au intamplat mai multe premiere:

-prima data in istoria fotbalistica a Italiei cand castiga la penalty-uri
-prima echipa europeana cu 4 titluri mondiale
-prima data cand il vad pe zidane comportandu-se ca ultimul badaran...si ultima data de altfel biggrin.gif

Oricum felicitari italiei...din pacate aici unde ma aflu nu am putut sa imi manifest bucuria...pt ca as fi fost linsat!! biggrin.gif
Armadyllo
QUOTE(Iulian HondaFan)
Fiat, VW si Opel biggrin.gif

.


Stiu Iulian ca mai fac masini pt alta firma...dar eu m-am referit in special...ceva facut de mana lor...acolo-n tara lor,a brazilienilor...(mai fac si rime) biggrin.gif

Cat despre Zidane...no comment"...au jucat bine amandoua echipele...numai ca a fost bara aia...care a daramat Franta
Arheopterix
Zidane,cica a mai fost suspendat niste luni bune ,tot ptr ca a dat cu capul...
Iulian HondaFan
gestul lui Zidane este intr-adevar greu de explicat.... i s-o fi pus pata, dar intr-o finala de campionat mondial, fiind si capitan de echipa si ultimul meci din cariera este impardonabil. orice l-o fi injurat Materazzi, care nu e usa de bizerica nici el... gestul asta il va haitui pe Zidane tot restul vietii. blush.gif

mie mi s-a parut ca Franta a jucat mai frumos, au avut mai multe ocazii, italienii au avut noroc ca nu au luat 2-3 goluri. prima repriza a fost echilibrata dar in celelalte reprize jocul a fost dominat de Franta... chiar ramasi in 10 oameni tot francezii au fost cei care au atacat. dar fotbalul se joaca pe goluri si francezii nu au reusit sa inscrie...

pe mine stilul italienilor ma exaspereza si nu pot sa ii suport ( am tinut cu ei in meciul cu Germania a caror fotbal ma enerveaza si mai mult) dar sunt putine echipe care imi sunt mai antipatice decat cea a Italiei... Ii ador pe italieni pentru multe chestii, dar fotbalul ( desi puternic) nu e unul dintre ele...

Italienii au pierdut si in 1994 titlul in fata Braziliei la 11m si ar fi fost prea ghinionisti sa il piarda si pe asta la fel. pentru francezi aceasta este a 2-a finala de campionat mondial, prima in 1998 au castigat-o, acum au pierdut la 11m... nu e rau. n-as fi asa de desperat de acest rezultat daca as fi suporter francez.

daca as fi disperat de ceva este ca 11 din cei 14 jucatori francezi prezenti pe teren in seara asta sunt de origine africana ( inclusiv Zidane care este de origine berbera-algeriana). blush.gif nothing like the legendary Garde imperiale who died to the last at Waterloo defending their emperor. :angel:
HalbaSus
Mie un meci care mi-a placut extrem de mult de la precedentul campionat mondial a fost meciul Franta - Senegal, cand senegalezii i-au trimis acasa pe francezi (acestia nu au trecut de grupe). A fost ironic sa vezi cum o fosta colonie franceza, a carei jucatori joaca in mare parte la cluburi din franta, au batut o echipa franceza formata tot din jucatori din fostele colonii biggrin.gif. In plus mi-au placut titlurile ziarelor de a doua zi: "Aur voir les bleus".

O alta chestie care mi se pare ironica este ca desi toate semifinalistele erau europene (deci practic conditiile erau ca la un campionat european), fostul campionat european (care s-a tinut in Portugalia, una din semifinalistele de acum) a fost castigat de... GRECIA... Echipa care nu s-a calificat la campionatul mondial.

P.S: Pana la urma s-a mai echilibrat situatia, daca la inceput au castigat toate echipele cu care nu tineam, in ultimele 3 meciuri au castigat echipele pe le toleram mai bine:
- Franta a batut portugalia (desi nu am tinut niciodata cu franta, m-am bucurat ca atitudinea tiganoasa a portughezilor a fost pedepsita (ma saturasem de simularile si scandalurile lui cristiano ronaldo, de atitudinea lui figo, etc.)
- Germania a batut si mai tare portugalia :clapping:
- Franta nu a castigat campionatul mondial :clapping:

De remarcat fair play-ul si organizarea exemplara a germanilor, am vazut imagini ieri in care italienii iesisera pe strazi in germania sa sarbatoreasca victoria, iar un corespodent zicea ca au facut acelasi lucru si dupa ce au eliminat germania... Daca acest lucru se intampla in romania (o tara sa bata romania si dupa aceea sa iasa suporterii acelei echipe pe strada sa sarbatoreasca) atunci s-ar fi lasat cu moti/raniti/masini incendiate/etc... La noi s-au spart parbrizele unor masini cu numere de ungaria in urma unui meci cu ungaria pe care L-AM CASTIGAT... daca pierdeam si ieseau niste unguri pe strada sa sarbatoreasca cred ca erau mancati de vii.
James Kilowatt
S-a lasat cu morti si raniti pe Champs Elysees, dupa meciul cu Portugalia....

Ma bucur ca au batut italienii, desi n-au jucat cine stie ce aseara... insa nici penalty-ul francezilor nu mi s-a parut meritat, asa ca una peste alta, bravo lor smile.gif
Iar nea Zidane, pe bune ca nu stiu ce l-o fi apucat.... Pacat, restul echipei mi s-a parut ok.

Pe mine m-a uimit fair-play-ul si obiectivitatea comentatorilor de la TF1.
HalbaSus
Pai in Franta si Italia au fost probleme chiar si pe stadioane (necesitand evacuarea acestora) la "meciuri" vizionate pe ecrane (nu am inteles cum poti avea probleme cu un stadion care tine cu aceasi echipa iar jucatorii nu joaca pe stadion ci doar te uiti la un ecran instalat pe stadion).
AZAZEL
QUOTE(Arheopterix)
Zidane,cica a mai fost suspendat niste luni bune ,tot ptr ca a dat cu capul...


acum vreo 5-6 ani la un meci de champions league cu hamburg care s-a disputat la torino .scorul a fost 4-4.
guerilla
ce a sarit toata lumea pe Zidane asta, de zici ca a dat cu bomba in times square. bai astia sint sanatosi la bila? dar daca era un pui de american si ii spunea unu ceva de alea sfinte legate de steag, imn, presedinte, masa sau tasu, nu ii sarea mustaru si aluia? sau un german caruia sa-i fi fost adus aminte minut de minut ca bunica-su a pus carbuni la ausvitz sau ca dadea drumu la gaz pe conducta de la dus nu reactiona la fel?
eu unul il inteleg pe zidane asta pentru gestu lui. probabil ca as fi facut fix la fel. atat ma duce capu :angel:

ps. recunosc ca nu m-am uitat la nici un meci din campionatu asta mundial pentru ca nu suport fotbalu. no, acum injurati.
James Kilowatt
Tu cam ai dreptate. Problema nu e ca un fotbalist oarecare a dat un cap altuia sau i-a zis ceva de ma-sa, ci ca acum daca stii sa dai cu piciorul in minge brusc te trezesti ca esti un guru, ti se cere parerea despre problemele omenirii etc. Nu e vina aluia ca i-au sarit capacele, e vina celor care si-au inchipuit de la un fotbalist chiar si genial ca e Eistein si Papa in acelasi timp. E si el un om oarecare, care stie sa dea bine cu piciorul in minge si atat. Insa unii il vad ca pe un Mesia.
Totusi, prea multa incrancenare. Era meciul lui de retragere, finala de campionat mondial. Nu era cazul sa se infurie in halul ala.. baietii cam uita ca e doar un joc. Si fotbalistii si idiotii care ii aduleaza.
guerilla
asta asa ca sa-mi aduc aminte de ce nu ma uit la sportu asta. din cauza alora care uita ca e doar un sport.
Iulian HondaFan
se stie ca jucatorii se injura la meciuri, asta nu e nimic nou... si fiind profesionisti stiu ca nu pot sa isi faca dreptate cu pumnul ( sau cu capul biggrin.gif). Lacatus cat era el de penal astepta pana la urmatorul contact fizic ca sa-i dea una la gioale sau un cot in ochi... Zidane has lost his cool... si asta e o slabiciune de caracter mai mare decta faptul ca nu si-a aparat onoarea fata de injuratura lui Matrozu..
AZAZEL
din punctul meu de vedere, cea mai frumoasa , cea mai buna echipa de la acest turneu a fost germania. cred ca sunt singurii care au jucat foarte bine la acest turneu. pe intreg ansamblu germania trebuia sa fie campioana mondiala.
A K U
QUOTE(maryuskkk)
din punctul meu de vedere, cea mai frumoasa , cea mai buna echipa de la acest turneu a fost germania. cred ca sunt singurii care au jucat foarte bine la acest turneu. pe intreg ansamblu germania trebuia sa fie campioana mondiala.

Absolut de acord. Fara scandaluri, fara penaltiuri inexistente acordate in ultima secunda a ultimului minut de prelungiri, joc constant, fara marlanii, curat. Ce le-a lipsit a fost un pic de noroc, dar au avut italienii parte de el din greu.
Adr1an
@marius si adi .. baieti, sunt partial de acord. Nemtii nu prea au avut oameni de gol atunci cand au avut nevoie. Daca aveau acum trofeul World Cup ramanea la ei. In rest e drept ca au avut fair-play si faze interesante de joc dar se pare ca n-a fost indeajuns.
A K U
Oricum, pentru mine personal, e o incantare sa-i urmaresc, chiar si cand nu joaca foarte spectaculos. E ceva la ei care-mi place, probabil meticulozitatea. Si conduc si o masina germana... biggrin.gif
romb
din vremurile de glorie ale fotbalului romanesc

http://www.youtube.com/watch?v=TvbDxPgW9gM...omania%20fotbal

pentru nostalgici biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.