IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Probleme motor Tico

This topic is about Probleme motor Tico, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Probleme motor Tico
Lucas
post May 1 2006, 02:29 PM
Post #1


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 498
Joined: 12-March 05
From: Baia Mare (Maramures)
Member No.: 42.185



Salutare. Tico`ul meu este din 1997. Are 65.000 km la bord. Pana nu de mult nu am avut probleme cu el. Dar recent (cam pe la 62.500 km) am facut o revizie unde am schimbat filtru de aer, filtru de ulei, uleiul (Mobil 1) , filtrul de aer , curelele si ceva brat la suspensia spate (un brat paralele cu soseaua...nu stiu la ce ajuta dar cei de la service au zis ca daca nu o schimbat, putea sa se rupa ceva acolo si pierdeam controlul masinii), bujii. Dupa cum vedeti nu ma pricep la mecanica. bujiile le-am schimbat mai repede...in alta revizie cam cu o luna mai devreme de revizia mare. bujiile le-am schimbat la un mecanic, prieten de familie. Cand a schimbat bujiile , a zis ca ar cam trebui sa schimb si fisele doar ca nu am avut bani de fise atunci si a intervenit si revizia astalalta mare. chiar am uitat de fise. Cand a schimbat bujiile, a pus de la el o fisa (designul e diferit putin decat cele de tico) ca una era distrusa rau de tot.
Dupa revizia mare (ulei, filtre, curele suspensii etc) , la scurt timp , la o anumita turatie (foarte putin mai mare decat cea la relantiu) suna o curea (de transmisie cred...va reamintesc ca nu ma pricep la mecanica). Ehh...nu ma deranja..dar dupa revizie, dupa vreo 300 km parcursi, a inceput un fenomen extrem de neplacut. De fapt fenomenul asta e si problema topicului. masina smuceste.....ca si cum ar fi ceva infundat acolo....ii dau talpa de exemplu...si tot se sguduie sa zicem.....nu stiu ce are. Cateodata nu face (foarte rar semai intampla sa mearga ca noua). ma gandeam ca ar fi carburatorul infundat..dar avand in vedere ca cateodata (scuzati cacofonia) nu face faza asta, m-am gandit ca nu e asta problema. de asemenea fenomenul il face si la rece si la cald (m-am gandit ca socul automat e problema dar avband in vedere ca face faza si la cald...ma cam indoiesc). Cateodata nu zguduie...cateodata la relanti vibreaza foarte puternic bordul si nu am demaraj...urca in ture dar f greu (parca ar merge in 2 pistoane). Chiar nu stiu ce are si sunt disperat. Am facut si tratament ...cu solutie din aia care se pune la un plin....de 3 ori am facut`o...fara nici o imbunatatire. ma gandesc oare sa fie de la fise ? sau mai exact fisa care a inlocuit`o (ca era second...in garajul lui a gasit`o).....oare din cauza curelei aceleia care suna la o anumita turatie ? cureaua nu e slabita..am verificat..deci nu patineaza. oare fisa aia nu da scanteia bine la un piston si de aia merge cateodata in doua pistoane ?
chiar nu stiu. poate s`a mai confruntat cineva cu probleama asta si imi spune si mie care este problema.
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat.


--------------------
Golf 4 , 1.6 105 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- Lucas   Probleme motor Tico   May 1 2006, 02:29 PM
- - mike.omega   Daca am fost eu atent la ce ai scris, pana acum nu...   May 1 2006, 02:39 PM
- - Lucas   Asa ma gandeam si eu.....ca nu are scanteie tot ti...   May 1 2006, 05:05 PM
- - ciubotariu75110   lucian ce le mai zici.... dak zici k dupa ce ai sc...   May 1 2006, 08:07 PM
- - Lucas   Zgaltaitul il face si cand motorul este rece, si c...   May 1 2006, 09:30 PM
- - E d d i e   Fisele 100 % ! E problema stiuta si patita si de m...   May 1 2006, 09:33 PM
- - Lucas   mike....cum adica nu mai sunt bune bujiile ? ai va...   May 2 2006, 11:55 AM
- - mike.omega   Eu iti zic sa le scoti si sa le verifici, nu se st...   May 2 2006, 12:06 PM
- - Lucas   Ok. ieri am fost la mecanic si problema era o fisa...   May 3 2006, 09:58 AM
- - Lucas   Acuma am ajuns de la mecanic. Mi-au ajuns si fisel...   May 3 2006, 06:46 PM
- - E d d i e   Eu zic sa nu se bage la carburator,daca poate sa o...   May 3 2006, 07:08 PM
- - mike.omega   Oooof ce imi plac mie mecanicii astia ce regleaza ...   May 3 2006, 08:19 PM
- - RUE   umbla la el daca vrei sa ai consum de bmw..   May 3 2006, 08:51 PM
- - mike.omega   Si performante de dacie rablagita :smokin:   May 3 2006, 09:04 PM
- - Lucas   Salutare. Dupa cum am scris si mai sus, marti (adi...   May 10 2006, 05:01 PM
- - mike.omega   Se numesc culbutori daca nu ma insel iar reglajul ...   May 10 2006, 05:09 PM
- - udovitamirel   BUNA ZIUA AM PROBLEME CU TICO NU SCADE TRATIA LA C...   Apr 24 2014, 03:15 PM
- - xanaxer   здес228.4BettBettSPACterrРешеEttoВетк...   May 7 2024, 09:03 PM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 02:09 PM