IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Manual de Cumparare Masini SH din Germania

This topic is about Manual de Cumparare Masini SH din Germania, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Manual de Cumparare Masini SH din Germania
George74465
post Apr 29 2006, 11:56 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 24-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 74.458



Informatii Generale:

Acest manual se doreste a fi un document electronic "print and GO" pentru cei care vor sa-si achizitioneze o masina SH din Germania.
Am pus aici toate informatiile pe care le-am strans eu in documentarea mea pentru achizitionarea unui Golf IV. Munca nu este numai a mea ci a tuturor celor care au scris pe forumuri ceea ce stiau. Astept pe cei care au ceva de spus sa ne impartaseasca din cunostiintele lor pentru a completa diferite capitole ale acestui mini manual.

Nu as vrea ca acest topic sa se transforme intr-un topic de discutii, ci mai degraba intr-un topic informativ si practic. Mentionez ca acest mini manual e abia in faza beta. Haideti sa lucram impreuna la el. Cer in avans scuze pentru eventualele greseli ce se vor fi strecurat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
George74465
post Apr 29 2006, 11:58 PM
Post #2


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 24-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 74.458



Puneti-va ceturile de siguranta si hai sa purcedem la drum.

Achizitionarea unei masini SH trebuie sa debuteze cu o informare cat mai amanuntita despre tipul de autovehicul (caracteristici tehnice) pe care vrei sa il achizitionezi. E bine sa incepi prin a te documenta pe net pe site-urile producatorilor dar si pe forumuri. In acest sens ai mai jos o serie de site-uri cu care poti incepe, dar mai sunt si altele. Astept noi idei pentru a imbunatatii lista. In plus nu strica si dicutiile cu cunoscutii pentru a afla tot felul de "trucuri" dar pe care ulterior sa le verificati in mai multe locuri (unii mai vorbesc si doar din auzite).

E bine sa-ti pui toate calculele pe o hartie pentru a-ti face o imagine de ansamblu asupra situatiei in care esti. Fa-ti un calcul cat mai realist daca poti sa sustii costurile totale generate de aducerea unei masini SH. Pe deasupra e bine sa pleci cu 300-500 EUR in plus la tine (chiar daca ii imprumuti) ca dupa cum stii "Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ".

Dupa ce te-ai documentat din toate sursele la care ai avut acees si ai ajuns la o concluzie, e cazul sa pleci la drum.

Recomandarile sunt ca masina e bine sa fie luata mai din nord (zona Hamburg) pentru ca este un pic mai ieftina, sunt nemti mai seriosi si "maneresc" mai putin masinile. Prin zona sunt mai putini Arabi si Italieni care de obicei sunt ca si romanii, umbla in masini. In acest caz drumul e mai lung si daca diferenta e mica => un pret mai mare. Daca mergi intr-o zona cu mai multe autohouse-uri, apropiate unul de altul ca distanta, vei reusi sa minimizezi costurile.

Cel mai bine e sa pleci deja de aici cu cateva masini 2-3 rezervate de pe siturile de specialitate, le cauti de purici cat poti de mult pentru a merge la (aproape) sigur. Dupa ce verifici valabilitatea masinii poti sa le ceri sa ti-o rezerve o zi. De obicei o rezerva, dar frumos ar fi sa ii suni daca te-ai razgandit => FairPlay.

E bine ca masina sa aiba carte de service sa ii poti verifica intervalele interventiilor de service la ei "acasa". E mare lucru sa afli trecutul masinii.
Daca ai posibilitatea (timp si bani) e bine sa bagi masina in service in Germania , sa iti zica ce si cum. Un diagnostic la ei e cam 30 E. http://www.adac.de => Asta e un fel de ACR la ei, care se ocupa si cu dignosticari, service, etc.

Daca o cumperi de la autohus, in general, se ocupa aia de toate contra unei sume de bani. Trebuie copie de pe pasaportul tau, o inputernicire ca sa poata sa o inscrie in numele tau si gata treaba. Daca nu stiti germana si handler-ul nu te poate ajuta cu actele (chiar si contracost) mai bine renuntati si cautati alt handler.

Dupa ce cumperi masina, un aspect important este sa insisti sa faca partenerul actele + numerele masinii. Numerele mai costa cam 100 euro, dar de obicei ar trebui sa le plateasca handlerul, e ca un fel de tragere de pret din partea ta.

Varianta cu excursia in Germania iti da si un confot psihic prin faptul ca tu o alegi, si nu ai inima indoita ca cineva (vre-un romanas) ti-ar fi ascuns cate ceva.


Questions and Answers:

Q: Se merita efortul sau mai bine se apelez la samsarii specializati ?
A: Asta numai tu o decizi. Dar gandeste-te cat sunt romanii de corecti in general. Se mai gasesc si oameni onesti dar nu cred ca in domeniu asta "Banu' e ochiu dracului".

Q: Se merita sa mergi sa-ti aduci masina singur?
A: DA se merita. Cel putin esti impacat sufleteste ca ai ales-o singur si ca nu e manevra vreunui samsar.

Q: In legatura cu mobile.de si alte si site-uri de agest gen pot exista si anunturi care de fapt sunt tepe?
A: Primele anunturi (daca le sortezi dupa pret ) sunt teapa, nu va uitati decat la cele care sunt mai multe cam la acelasi pret. La primele, daca vreti sa va distrati, trimite-ti un mail cu intrebari (eventual la mai multe masini). O sa primiti un reply automat cu o poveste despre nevoia urgenta de bani, de aici pretul foarte mic, dupa care va cer plata prin banca si o sa va trimita ei masina. Sfat: sortatile dupa data inscrierii pe site si o sa vedeti ca de obicei cele cu pretul ala mic ajung in coada listei. Smecherii nu dau anunt in fiecare zi (deoarece costa ... ).

Q: Poti negocia la nemti?
A: Depinde de masina. Daca este o masina ceruta, mai ales diesel E3, putine sanse sa poti negocia.

Q: Exista o varianta ca sa nu ma mai chinui cu atatea acte prin Germania?
A: DA. O aduci pe platforma pana in Romania. Nu e si mai ieftin.

Q: Pot plati pe cineva sa-mi faca actele?
A: DA. Te costa un Handler 150-250 EUR si nu te doare capu'. Plus, nu mai ai ocazia sa faci vreo prostie p-acolo cu actele...

Q: Pot obtine garantie pentru masina SH adusa din Germania.
A: Unele autohaus-uri dau garantie pentru masina, dar e valabila doar in UE (si de-obicei costa ceva in plus).

Q: Care e diferenta daca iau masina pe persoana fizica sau pe persoana juridica.
A: Pentru a lua masina pe firma trebuie sa ai stampila firmei la tine in Germania la Handler, iar la frontiera romana mai trebuie certificatul de inmatriculare, si statutul firmei.

Q: Daca o iei pe firma, nu mai platesti sau recuperezi TVA-ul?
A: DA. La firme, se recupereza TVA-ul, in sistem leasing vama se aplica la valoarea reziduala (20% din valoarea masinii).

Q: Cum fac cu actele daca iau masina de la particular?
A: Daca el nu stie atunci intreabal de cartea de vizita a unui comisionar specializat de prin apropiere.

Q: Cum fac cu banii de garantie pe care trebuie sa ii las pentru TVA-ul german?
A: Obligatoriu trebuie sa iei chitanta pe banii lasati garantie. Poti sa negociezi si la banii lasati garantie, sa lasi cat mai putin.

Q: Cum verific cartea de service sa vad ca nu este "manarita"?
A: La serviceul unde s-au facut reviziile ca sa descoperi ca nu au fost falsificate datele din carte.

Q: Se poate cumpara o masina in weekend?
A: La unele firme sambata mai gasesti deschis, de regula pana la 13-14. Duminica este inchis peste tot. Autoritatile nu lucreaza in weekend in Germania. Nu cred ca fac exceptii... Poti sa afli programul usor de pe net, daca sti exact orasul unde mergi. De regula il afiseaza mai toti...primaria si vama sunt inchise in weekend. De asemenea vinerea si lunea au program mai scurt. Ai grija ca au si o gramada de sarbatori in care nu se lucreaza.

Q: Euro 2 poate fi importat la noi?
A: EURO 3 si EURO 4 sunt singurele masini care mai pot fi aduse la noi in tara. Pentru detalii suplimentare verifica la http://www.rarom.ro.

Q: Cum verific daca o masina poate fi omologata => inmatriculata in Romania?
A: http://www.rarom.ro/Liste_euro3.pdf

Q: De de masinile din RO uneori sunt mai ieftine?
A: Exista "profesionistii" ... - ori iau de la handler en-gross/flote, deci la preturi sensibil mai mici - ori au acces direct la licitatii, de unde iau tot flote + cunosc traseul actelor si taxelor f. bine si minimizeaza costurile dar fii sigur ca au un profit minim de 1000E/masina. Multi iau masini lovite si le repara in tara, ceea ce nu e neaparat rau, nu e grav o aripa, o bara, un far sau chiar un radiator; dar o astfel de masian e mult mai ieftina si reparata aduce profit mai mare.




ATENTIE: NU uita sa iti cumperi viniete la intrare in Austria si in Ungaria (in prima benzinarie care iti iese in cale).[/b]
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- George74465   Manual de Cumparare Masini SH din Germania   Apr 29 2006, 11:56 PM
- - George74465   Puneti-va ceturile de siguranta si hai sa purcedem la drum.   Apr 29 2006, 11:58 PM
- - George74465   Site-uri folositoare & Orase de destinatie: [...   Apr 30 2006, 12:01 AM
- - George74465   Cheltuieli [A] Germania Actele in Germania ~ 18...   Apr 30 2006, 12:02 AM
- - George74465   Taxe de import, Taxe Vamale, TVA & Accize [A...   Apr 30 2006, 12:03 AM
- - George74465   Acte intocmite in Germania la momentul cumpararii:...   Apr 30 2006, 12:04 AM
- - George74465   Acte intocmite in Romania (pas cu pas) incomplet.....   Apr 30 2006, 12:05 AM
- - George74465   Dictionar de termeni. Brief = certificat de inmat...   Apr 30 2006, 12:06 AM
- - George74465   Va multumesc pentru atentie si sper sa putem colab...   Apr 30 2006, 12:10 AM
- - Ediz33425   Clar si concis!In august vreau o masina si eram in...   Apr 30 2006, 08:51 AM
- - ADI55381   PT GEORGE   May 7 2006, 10:08 AM
- - robert   Buna treaba, felicitari pentru munca depusa.Cred c...   May 11 2006, 03:45 PM
- - ovi62994   www.autohus.de - un site de incredere   May 11 2006, 08:41 PM
- - dragos65846   ?   May 12 2006, 09:37 AM
- - robert   Banii ii iei cu tine, cu grija evident.Mai ales cu...   May 12 2006, 02:19 PM
- - Marius77053   Am o ruda care trebuie sa intoarca din Germania. I...   May 20 2006, 08:10 AM
- - Cristi2   evident ca pe numele tau, pentru a nu complica inu...   May 20 2006, 08:55 AM
- - RUE   Re: ?   May 20 2006, 03:16 PM
- - robert   QUOTE(Cristi2)evident ca pe numele tau, pentru a n...   May 22 2006, 01:12 PM
- - Cristi2   tot ce-i posibil, dar poti ca cetatean german sa f...   May 22 2006, 10:37 PM
- - Dan87905   QUOTE(George74465)Acte intocmite in Romania (pas c...   Oct 28 2006, 10:25 AM
- - ovi62994   Eu duminica am ajuns cu masina in RO, am fost la R...   Oct 31 2006, 02:02 PM
- - TDiFan   Vb astazi cu cativa prieteni am aflat o chestie in...   Oct 31 2006, 06:41 PM
- - Dan87905   Mi-am luat un Opel Astra Caravan din 2003, diesel,...   Oct 31 2006, 07:35 PM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 7th May 2024 - 05:32 AM