IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

e corect ce imi zice vanzatorul?

This topic is about e corect ce imi zice vanzatorul?, the author, Adrian65692, wrote about: salutare care este procedura la cumpararaea unei masini? este corect ce-mi zice vanzatorul cum ca i-au zis aia de la financiara ca ptr a-i pune stampi ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> e corect ce imi zice vanzatorul?
Adrian65692
post Jan 23 2006, 03:53 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 18-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 65.685



salutare
care este procedura la cumpararaea unei masini? este corect ce-mi zice vanzatorul cum ca i-au zis aia de la financiara ca ptr a-i pune stampila ca are voie sa vanda masina trebuie mai intai sa faca contractul de vanzare-cumpararw?
mie mi s epare cam ciudat..nu mai intai de tuci si platesti ce datorii ai etc...tocmai ptr a putea sa vinzi masina si abia apoi faci ctr de vanzare-cumparare?
e ceva dubios? va rog daca va pricepeti dati-mi un sfat.
va multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian39516
post Jan 23 2006, 05:52 PM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 156
Joined: 30-January 05
From: Bucuresti
Member No.: 39.509



Deci, procedura ar fi cam asa:
-te intalnesti cu vanzatorul
-faceti actele tip la unul dintre ghiseele alea din zona Udriste(asta inseamna contract de vanzare-cumparare in 3 exemplare, fisa de inmatriculare cu datele vanzatorului, respectiv cumparatorului, cateva cereri pentru politie)
-daca ati facut actul de vanzare-cumparare nu inseamna ca esti proprietar!!; multi smenari te pun sa le dai banii dupa asta, vezi doamne te-ai procopsit cu masina daca s-au completat cele 3 exemplare din contractul respectiv....Nimic mai fals! Il iei frumusel de mana si te duci la circa financiara unde, cu fisa de inmatriculare completata si contractul de vanzare-cumparare isi va lua VIZA PT RADIERE!! Aceasta viza are valabilitate 30 de zile(mai nou). Apoi il pui sa stea la coada si sa-si radieze masina si din baza de date a Politiei... Abia din acest moment iti poate da: certificatul de inmatriculare al masinii(unde scrie ca s-a instrainat catre cumparator, la data y), cartea masinii, si doua exemplare dupa contractul de vanzare-cumparare(ii trebuie si lui un exemplar ca sa se intoarca la circa financiara dupa ce-i pune stampila de radiere Politia Romana!).
-dupa ce te-ai vazut in brate cu actele respective(atentie la serii motor si sasiu, sa corespunda ce-i pe masina cu ce-i in carte!;dar asta verifici cu mult inainte de tranzactie), ii poti da banii. Te duci apoi la RAR pentru identificare(n-ai ce sa faci...) si abia dupa asta te prezinti in fata ghiseului la nenea politaiul pt inmatriculare. Trebuie sa mai platesti niste taxe(pt certificat si pt inmatricularea propriu-zisa la CEC si cam gata. Sper ca am rememorat corect. Bafta!


--------------------
Opel Corsa 1.3 CDTI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian65692
post Jan 23 2006, 06:44 PM
Post #3


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 18-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 65.685



multumesc mult de ajutor Sebastian. sper sa devin si eu proprietar de opel in curand(adica maine sa fie totul ok sa o cumpar)
inca o data mersi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sebastian39516
post Jan 23 2006, 07:00 PM
Post #4


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 156
Joined: 30-January 05
From: Bucuresti
Member No.: 39.509



Cu multa placere si bafta la cumparare!


--------------------
Opel Corsa 1.3 CDTI
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 10:52 PM