Help - Search - Members - Calendar
Full Version: e corect ce imi zice vanzatorul?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Adrian65692
salutare
care este procedura la cumpararaea unei masini? este corect ce-mi zice vanzatorul cum ca i-au zis aia de la financiara ca ptr a-i pune stampila ca are voie sa vanda masina trebuie mai intai sa faca contractul de vanzare-cumpararw?
mie mi s epare cam ciudat..nu mai intai de tuci si platesti ce datorii ai etc...tocmai ptr a putea sa vinzi masina si abia apoi faci ctr de vanzare-cumparare?
e ceva dubios? va rog daca va pricepeti dati-mi un sfat.
va multumesc
Sebastian39516
Deci, procedura ar fi cam asa:
-te intalnesti cu vanzatorul
-faceti actele tip la unul dintre ghiseele alea din zona Udriste(asta inseamna contract de vanzare-cumparare in 3 exemplare, fisa de inmatriculare cu datele vanzatorului, respectiv cumparatorului, cateva cereri pentru politie)
-daca ati facut actul de vanzare-cumparare nu inseamna ca esti proprietar!!; multi smenari te pun sa le dai banii dupa asta, vezi doamne te-ai procopsit cu masina daca s-au completat cele 3 exemplare din contractul respectiv....Nimic mai fals! Il iei frumusel de mana si te duci la circa financiara unde, cu fisa de inmatriculare completata si contractul de vanzare-cumparare isi va lua VIZA PT RADIERE!! Aceasta viza are valabilitate 30 de zile(mai nou). Apoi il pui sa stea la coada si sa-si radieze masina si din baza de date a Politiei... Abia din acest moment iti poate da: certificatul de inmatriculare al masinii(unde scrie ca s-a instrainat catre cumparator, la data y), cartea masinii, si doua exemplare dupa contractul de vanzare-cumparare(ii trebuie si lui un exemplar ca sa se intoarca la circa financiara dupa ce-i pune stampila de radiere Politia Romana!).
-dupa ce te-ai vazut in brate cu actele respective(atentie la serii motor si sasiu, sa corespunda ce-i pe masina cu ce-i in carte!;dar asta verifici cu mult inainte de tranzactie), ii poti da banii. Te duci apoi la RAR pentru identificare(n-ai ce sa faci...) si abia dupa asta te prezinti in fata ghiseului la nenea politaiul pt inmatriculare. Trebuie sa mai platesti niste taxe(pt certificat si pt inmatricularea propriu-zisa la CEC si cam gata. Sper ca am rememorat corect. Bafta!
Adrian65692
multumesc mult de ajutor Sebastian. sper sa devin si eu proprietar de opel in curand(adica maine sa fie totul ok sa o cumpar)
inca o data mersi
Sebastian39516
Cu multa placere si bafta la cumparare!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.