IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Asigurarea acopera partial daunele!Experienta mea,a lui,a ta

This topic is about Asigurarea acopera partial daunele!Experienta mea,a lui,a ta, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Asigurarea acopera partial daunele!Experienta mea,a lui,a ta
sorin37756
post Jan 4 2006, 03:40 PM
Post #1


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 185
Joined: 30-December 04
From: Bucuresti
Member No.: 37.749



Asigurarea acopera partial daunele.

Experienta mea:

Asemanator celei de mai jos. M-a lovit un papuc fara frane si fara asigurare in spate, cu forta, in coloana. M-a aruncat cu Dacia mea break intr-un Tico. Stat 4 ore la coada la Udriste, pentru ca era dimineata, plouase si erau multe cazuri. Vine fiul vinovatului. Imi propune sa declaram accidentul peste 3 zile, sa aiba vinovatul timp sa se asigure. Refuz. Intru la garcea. Nu-l amendeaza pe vinovatul neasigurat. Nu-mi da un document in baza caruia sa-mi repar masina, pe motiv ca masina vinovatului nu a fost dusa la Candiano. Le spun ca am nevoie de document si ca sunt obligati sa-l elibereze, prezentarea dupa o zi sau un an a vinovatului cu masina pentru constatare, la Candiano, nu-mi este imputabila mie. Ma duc in Udriste, solicit in scris eliberarea respectivului document. A doua zi ma suna seful de la Candiano, dupa ce l-a adus intai pe vinovat pentru constatare. Ma duc. Intre timp vinovatul si-a facut asigurare la ARDAF, in care apare polita platita cu 3 zile inainte de accident !!! Asigurarea nesemnata si nepersonalizata de agentul d asigurari.

Cum spune si persoana de mai jos, incep reparatiile.
Service-uri aglomerate, neserioase, te programeaza, apoi contramandeaza, desi accept sa platesc direct.

Dupa 2 saptamani gasesc un service pe la Dristor, cam a doua strada pe stanga, in spatele unui turn. Accepta Dacia, desi spune ca la Dacia nu prea le iese bine, dar tot prefera fata de SuperN si Solentza, la care componentele nu se potrivesc si nu se gasesc. Las masina in service 10 zile pana cand incepe reparatia, ca sa nu fie contramandata din nou, cu toate piesele inauntru. Solicit insistent ca vopsirea sa se faca in mod corespunzator. Vopsea intermediara + vopsea rosie.

Ma duc sa iau masina. Plina de apa. Haionul vopsit fara vopsea intermediara. Total operatiuni: schimbat bara spate, schimbat haion, tras de partea din spate a break-ului, infundat. Cere peste 7.000.000 lei. Refuz operatia de vopsire. In final platesc 2.500.000 lei.

Ma duc cu actele la ARDAF, tot cu invoire de la serviciu ca persoana de mai jos. Solicit vopsire in regie proprie. Urmeza apeluri nenumarate si interminabile la ARDAF- Primaverii, unde raspunde un robot care palavrageste 3 minute... apoi liniste... A durat cam 2-3 luni pana au intrat banii, care au acoperit doar partial piesele, vopseaua, manopera, ce sa mai spun de: timp, invoiri, benzina, alergatura, cautari etc. Sau de faptul ca masina reparata, nu va mai fi niciodata ca inainte, Doamne fereste sa nu mai fi fost si noua sau sa fi fost platita prin munca cinstita, cum este cazul celor mai multi dintre noi. In multe cazuri este o clona a ceea ce a fost inainte de accident.




Experienta lui.

Nici macar unul minor din vina celuilalt, mergeti prudent!

Aceste indemnuri nu vin de la politie ci de la un om patit.
Fiti atenti:

Merg pe strazile Bucurestiului, atent. In apropierea unei intersectii individa din dreapta mea ocoleste un pieton ramas aiurea pe carosabil, vireaza brusc fara sa se asigure si intra pe banda mea. franez dar prea tarziu, se produce inevitabilul: o lovesc.

pe strada, pana sa mergem la politie apar diversi sfatuitori de ocazie care ne propun sa prezentam la politie alt scenariu decat cel real pentru a nu ni se ridica permisul. nu va luati dupa ei pentru ca nu stiti cat ii duce capul!

la sectia de politie rutiera coda - timp pierdut 2 ore
aici spre surprinderea mea politia a inceput sa gandeasca un pic mai mult decat 'cine a lovit din spate ala e de vina' si a dat un verdict corect: schimbarea benzii fara sa se asigure.

corect, masina mi-o repar cu asigurarea celei care a provocat accidentul.

OK, stiti ce urmeaza de aici?

Daca nu stiti, decat sa incercati (Doamne fereste!) mai bine va spun eu:

- dai telefon si intrebi ce orar, unde se afla si cum se procedeaza in aceste cazuri.
telefonul este mai mult ocupat, in final afli (timp pierdut: 30 minute)
- la asigurari programul nu este non-stop ci coincide exact cu programul tau de lucru 8.30- 16.30 (te invoiesti de la serviciu)
- ajungi la asigurari unde completezi 4 coli A4 printre care explici din nou cum s-a produs accidentul DESI ai de la politie o rezolutie in acest caz

Aici am aflat si eu de ce se procedeaza astfel: ASIGURARILE NU AU INCREDERE IN POLITIE.

Se face un dosar care se trimite la aprobare. (timp pierdut cca. o ora fara deplasare)

Tu duci masina in service, ei iti dau un deviz PE CARE TU IL DUCI INAPOI LA ASIGURARI.

Masina nu iese din service pana tu nu te intorci de la asigurari cu OK ca acestia vor plati ce vrea serviceul.

La asigurari vei constata ca suma pe care ei o calculeaza este mai mica decat cea de la service si trebuie ca tu sa achiti o diferenta PENTRU CA ASIGURARILE NU AU INCREDERE IN SERVICE si au propriile lor calcule
desi asigurarile lucreaza numai cu anumite serviceuri de ei agreeate.

La service astepti sa vina, piesele, sa intre piesele pe stoc, sa se inregistreze ca au intrat, sa se programeze masina, sa se repare (prost) masina.
Timp pierdut : 2 zile!

Va spun eu: mai bine sunteti foarte atenti cand circulati!!!


Experienta ta:
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 10th May 2024 - 01:57 AM