Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Asigurarea acopera partial daunele!Experienta mea,a lui,a ta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
sorin37756
Asigurarea acopera partial daunele.

Experienta mea:

Asemanator celei de mai jos. M-a lovit un papuc fara frane si fara asigurare in spate, cu forta, in coloana. M-a aruncat cu Dacia mea break intr-un Tico. Stat 4 ore la coada la Udriste, pentru ca era dimineata, plouase si erau multe cazuri. Vine fiul vinovatului. Imi propune sa declaram accidentul peste 3 zile, sa aiba vinovatul timp sa se asigure. Refuz. Intru la garcea. Nu-l amendeaza pe vinovatul neasigurat. Nu-mi da un document in baza caruia sa-mi repar masina, pe motiv ca masina vinovatului nu a fost dusa la Candiano. Le spun ca am nevoie de document si ca sunt obligati sa-l elibereze, prezentarea dupa o zi sau un an a vinovatului cu masina pentru constatare, la Candiano, nu-mi este imputabila mie. Ma duc in Udriste, solicit in scris eliberarea respectivului document. A doua zi ma suna seful de la Candiano, dupa ce l-a adus intai pe vinovat pentru constatare. Ma duc. Intre timp vinovatul si-a facut asigurare la ARDAF, in care apare polita platita cu 3 zile inainte de accident !!! Asigurarea nesemnata si nepersonalizata de agentul d asigurari.

Cum spune si persoana de mai jos, incep reparatiile.
Service-uri aglomerate, neserioase, te programeaza, apoi contramandeaza, desi accept sa platesc direct.

Dupa 2 saptamani gasesc un service pe la Dristor, cam a doua strada pe stanga, in spatele unui turn. Accepta Dacia, desi spune ca la Dacia nu prea le iese bine, dar tot prefera fata de SuperN si Solentza, la care componentele nu se potrivesc si nu se gasesc. Las masina in service 10 zile pana cand incepe reparatia, ca sa nu fie contramandata din nou, cu toate piesele inauntru. Solicit insistent ca vopsirea sa se faca in mod corespunzator. Vopsea intermediara + vopsea rosie.

Ma duc sa iau masina. Plina de apa. Haionul vopsit fara vopsea intermediara. Total operatiuni: schimbat bara spate, schimbat haion, tras de partea din spate a break-ului, infundat. Cere peste 7.000.000 lei. Refuz operatia de vopsire. In final platesc 2.500.000 lei.

Ma duc cu actele la ARDAF, tot cu invoire de la serviciu ca persoana de mai jos. Solicit vopsire in regie proprie. Urmeza apeluri nenumarate si interminabile la ARDAF- Primaverii, unde raspunde un robot care palavrageste 3 minute... apoi liniste... A durat cam 2-3 luni pana au intrat banii, care au acoperit doar partial piesele, vopseaua, manopera, ce sa mai spun de: timp, invoiri, benzina, alergatura, cautari etc. Sau de faptul ca masina reparata, nu va mai fi niciodata ca inainte, Doamne fereste sa nu mai fi fost si noua sau sa fi fost platita prin munca cinstita, cum este cazul celor mai multi dintre noi. In multe cazuri este o clona a ceea ce a fost inainte de accident.




Experienta lui.

Nici macar unul minor din vina celuilalt, mergeti prudent!

Aceste indemnuri nu vin de la politie ci de la un om patit.
Fiti atenti:

Merg pe strazile Bucurestiului, atent. In apropierea unei intersectii individa din dreapta mea ocoleste un pieton ramas aiurea pe carosabil, vireaza brusc fara sa se asigure si intra pe banda mea. franez dar prea tarziu, se produce inevitabilul: o lovesc.

pe strada, pana sa mergem la politie apar diversi sfatuitori de ocazie care ne propun sa prezentam la politie alt scenariu decat cel real pentru a nu ni se ridica permisul. nu va luati dupa ei pentru ca nu stiti cat ii duce capul!

la sectia de politie rutiera coda - timp pierdut 2 ore
aici spre surprinderea mea politia a inceput sa gandeasca un pic mai mult decat 'cine a lovit din spate ala e de vina' si a dat un verdict corect: schimbarea benzii fara sa se asigure.

corect, masina mi-o repar cu asigurarea celei care a provocat accidentul.

OK, stiti ce urmeaza de aici?

Daca nu stiti, decat sa incercati (Doamne fereste!) mai bine va spun eu:

- dai telefon si intrebi ce orar, unde se afla si cum se procedeaza in aceste cazuri.
telefonul este mai mult ocupat, in final afli (timp pierdut: 30 minute)
- la asigurari programul nu este non-stop ci coincide exact cu programul tau de lucru 8.30- 16.30 (te invoiesti de la serviciu)
- ajungi la asigurari unde completezi 4 coli A4 printre care explici din nou cum s-a produs accidentul DESI ai de la politie o rezolutie in acest caz

Aici am aflat si eu de ce se procedeaza astfel: ASIGURARILE NU AU INCREDERE IN POLITIE.

Se face un dosar care se trimite la aprobare. (timp pierdut cca. o ora fara deplasare)

Tu duci masina in service, ei iti dau un deviz PE CARE TU IL DUCI INAPOI LA ASIGURARI.

Masina nu iese din service pana tu nu te intorci de la asigurari cu OK ca acestia vor plati ce vrea serviceul.

La asigurari vei constata ca suma pe care ei o calculeaza este mai mica decat cea de la service si trebuie ca tu sa achiti o diferenta PENTRU CA ASIGURARILE NU AU INCREDERE IN SERVICE si au propriile lor calcule
desi asigurarile lucreaza numai cu anumite serviceuri de ei agreeate.

La service astepti sa vina, piesele, sa intre piesele pe stoc, sa se inregistreze ca au intrat, sa se programeze masina, sa se repare (prost) masina.
Timp pierdut : 2 zile!

Va spun eu: mai bine sunteti foarte atenti cand circulati!!!


Experienta ta:
guerilla
solutie mai simpla - casco.
tommy59961
asa e. dar daca iti faci casco parca e un pic mai bine.

oricine ar fi vinovat, iti faci masina pe casco si se ocupa ei de deconturi. daca e ala, atunci cei de la firma la care ai casco isi recupereaza banii de la firma la care este asigurat cel ce te-a lovit.
Cipicanu`
Am avut si eu daune dar nu e chiar asa de rau...poate in Buc o fi asa...Ultima dauna care a avut-o pe RCA-ul celui care m-a lovit am luat masina din service si am semnat devizul si factura dupa vreo 2 saptamani...
sorin37756
QUOTE(tommy59961)
asa e. dar daca iti faci casco parca e un pic mai bine.

oricine ar fi vinovat, iti faci masina pe casco si se ocupa ei de deconturi. daca e ala, atunci cei de la firma la care ai casco isi recupereaza banii de la firma la care este asigurat cel ce te-a lovit.


Si in cazul acesta tot pierzi timp si nimeni nu-ti plateste daune morale, iar masina ramane lovita, ii scade valoarea de revanzare...
Deci Casco sau RCA...nu prea conteaza.

In plus, daca ai Casco, chiar daca ei isi recupereaza de la asiguratorul vinovatului, esti penalizat anul urmator cand iti faci din nou Casco.
guerilla
faci casco la alta firma de asigurari biggrin.gif si nu mai esti penalizat.
Virgil47474
QUOTE(guerilla)
faci casco la alta firma de asigurari biggrin.gif si nu mai esti penalizat.


nu esti penalizat dar nici nu beneficiezi de reducere ca nu ai avut daune, se mai adauga un an la vechimea masinii.... se poate ajunge la o valoare mai mare....
malin34426
Eu am avut de patru ori probleme cu RCA-ul altuia si m-am si judecat odata(la prima). de la a doua m-am prezentat cu avocat de fiecare data , dupa ce am vazut ca se taraganeaza dosarul sau oferta lor era (ca de obicei) mult sub paguba. La vederea avocatului s-a schimbat calimera si de fiecare data am incheiat problema multumit.
Kata
guerilla, nu e mai bine nici pe casco (Allianz).
cazul meu: am fost lovita de o tanti cu RCA la Asirom.
Daune constatate la Toyo Motor: bara spate, aripa spate dreapta, janta zdrente, alte cateva piese mici, anvelopa la inlocuit (tanti conducea tare, a reusit sa "omoare" cu totul roata spate dreapta (noroc ca nu a fost afectata puntea spate).
La Asirom nu a fost chip sa fac constatare, stateam 3 zile la coada.
Bun: ma duc la Allianz sa o fac pe casco.
Acolo am doua surprize:
1. m-au anuntat ca imi vor mari polita desi nu a fost vina mea (am mai scris deapre asta la "top rusinica asigurari"
2. nu accepta cauciucul la inlocuit dar dau " sa se verifice"
Duc masina in service cu acest aviz de reparatie.
Toyo sunt super baieti: au dat pe fax catre Allianz ca anvelopa trebuie inlocuita si ca in urma unei lovituri astfel de puternice ei nu isi asuma raspunderea da a ma mai lasa sa circul cu ea.
Tacere din partea Allianz vreme de 3 zile.
Ma suna Toyo sa-mi spuna ca nu au primit nimic.
Incep sa insist la Allianz.
Dupa 2 zile Allianz cere poze cu anvelopa demontata (o pozasera ei cand era inca pe janta aceea distrusa).
In aceeasi zi Toyo trimite pozele cerute (asta miercuri).
Azi, vineri, primesc (dar eu personal, nu prin mesaj oficial catre Toyo, de unde li s-a cerut acceptul de plata) un mail de la agentul constatator, care incepe fara "buna ziua" sau alte formule si zice: "daca anvelopa este deformata se acorda daca nu nu.Din poze nu rezulta acest lucru.adi ionescu".

Acum, eu ce sa fac? Stau de 2 saptamani cu masina in service, reparata, din cauza ca Allianz refuza sa dea la inlocuit anvelopa.
As vrea sa stiu, in conditiile in care serviceul nu isi asuma raspunderea sa ma mai lase sa circul cu acea anvelopa, daca Allianz isi ia aceasta raspundere in caz de accident.
Daca nu-si ia, am sa anunt OPC-ul.
Si am sa cer daune pentru cat am stat cu masina imobilizata din cauza ca Allianz se misca precum ochiu mortului.

Stiu ca pana acum la adresa Allianz s-au auzit doar laude, dar vreau sa va spun ca si ei dau in gropi.
Si inca rau.
Ma gandesc serios sa ma car de la ei (dupa 6 ani de colaborare).
va urez sa nu aveti astfel de probleme...
kata
sigsegv
Subscriu la ce zice kata. Si-as vrea sa stiu ce cai oficiale exista pentru cazuri din astea. Pentru ca mie imi miroase rau a constatator dornic de shpaga.

Pentru cei care au mai avut experiente cu Allianz-ul ... merita sa incepem sa dam telefoane sa-l reclamam pe idiot sau ne pierdem vremea ?

As vrea sa stiu si care e experienta altora - in privinta inlocuirilor de anvelope. Chiar e absolut nevoie sa sfartecam cauciucul inainte de a merge la politie/asigurator ? E asta o boala a Allianz ? Cum fac alte firme ?
sorin37756
In afara de OPC sau ANPC, ,mai exista Comisia Nationala de Supraveghere a Asigurarilor, catre care va puteti adresa prin site-ul comisiei.
rafaello5
Am mai spus si o repet.Vreti asigurari (CASCO,de case, de furt,etc) de calitate?Atunci incheiati toate asigurarile prin Brokeri de asigurari.La toate firmele de asigurari este specificat in contract ca nu se despagubesc anvelopele(ca urmare a unui act de vandalism;desi firma isi rezerva dreptul de a despagubi acest fapt in conditii speciale).Ca o exceptie la aceasta regula asigurarea CASCO acopera orice dauna survenita masinii prin accident deci daca dauna la anvelopa a survenit in urma unui accident asiguratorul are obligatie de a va despagubi total(Cititi cu atentie contractul si veti gasi aceasta clauza).Acum cel care a facut constatarea daca nu a facut poze calumea din care sa se vada daca este afectata janta atunci e vina lui.Se poate vb cu acesta sa se faca un act de reconstare a daunei in care sa se includa acest fapt.Cu asiguratorii nu va lasati descumpaniti.Amenintati ca vreti sa vb cu directorul despre acest fapt.Daca nici el nu va da castig de cauza atunci va duceti la OPC.Daca nu si nu atunci singura alternatica e instanta de judecata.Stiu ca e multa pierdere de timp si energie dar asta e capitalismul, si trebuie sa invatam sa nu mai fim calcati in picioare de niste persoane cu mentalitati invechite si care asteapta spaga.Parerea mea!!!
TINI
Eu nu cred ca acel constatator este nebun.Daca anvelopa respectiva pusa pe o alta janta sau tot pe aia reparata, nu este deformata, crapata, taiata sau nu are gilma, atunci cum sa-ti dea alta ? Pe ce baza ? Cei de la Toyo au montat acea anvelopa pe janta, au umflat-o si au constatat ceva anormal ? Sau doar cred ei ca in urma socului ar trebui inlocuita ?
Daca anvelopa nu prezinta nici o avarie, chiar daca janta a fost afectata, nu cred ca o sa-ti dea alta.
Sfat: trebuia sa tai tu anvelopa acolo unde era janta afectata si asa sigur aveai anvelopa noua. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.