IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Cursa vazuta live

This topic is about Cursa vazuta live, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Cursa vazuta live
alexx_88
post Mar 29 2011, 08:20 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 26-January 08
Member No.: 116.177



Salut tuturor! smile.gif

De ceva vreme mi-a renascut pasiunea pentru F1, pasiune care imi disparuse in momentul in care Ferrari a inceput sa domine extrem de autoritar cursele. Sunt fan MSC tocmai datorita modului in care concureaza si implicit a motivului pentru ca este urat de foarte multi. Pentru mine, Formula 1 nu inseamna numai tehnica de pilotaj si stiinta in construirea si reglarea masinii, cat mai ales un joc al nervilor, o demonstratie de incredere, concentrare si dorinta de a bea din sampania dedicata invingatorului.

Ideea e ca as vrea sa merg, impreuna cu prietena, la cursa de la Hungaroring din acest an, fiind marele premiu cel mai accesibil pentru inceput. Ma gandesc la un bilet la general adminission si cazare intr-un apartament in Budapesta. Vreau sa merg anul asta pentru ca e una dintre ultimele sanse de a-l vedea pe MSC concurand live. Chiar daca pachetul MSC-masina nu este la standardul de alta data, MSC ramane parte marcanta a istoriei F1.

Revenind la subiect, m-ar interesa pareri ale celor care au fost (deja am interpelat-o pe Oana pe PM smile.gif ), dar m-am gandit ca un astfel de topic ar ajuta destula lume. Urmatoarele informatii cred ca ar fi de interes:
1) Cazare
2) Bilet la cursa, locuri de vizionare, sfaturi despre pozitionare pentru o vizionare perfecta
3) Transport.

PS: Personal, as vrea sa am ocazia si sa fac o poza, eventual un autograf de la piloti. Am vazut ca cei care ati mai fost pe la curse ati obtinut nenumarate astfel de suveniruri, nu va sfiiti sa va descoperiti secretele smile.gif.


Alex

Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
alexx_88
post Aug 3 2011, 09:22 PM
Post #2


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 26-January 08
Member No.: 116.177



Deci nu pot sa zic decat: multumesc! biggrin.gif

Toate sfaturile au fost foarte utile, pe multe le-am si pus in practica. O sa incerc si o scurta descriere pe zile:

Joi: Am ajuns la circuit prima oara pe la 10 dimineata pentru a ne lua biletele (aveam voucher-ul printat). Mari probleme cu parcarea, desi, culmea, era COMPLET goala. Din cauza modului oarecum robotic, stewarzii (de fapt niste pusti) nu au vrut sa accepte sa parcam 10 minute cat mergem sa ne ridicam biletele. Am lasat masina pana la urma la 3 minute de main gate, pe marginea drumului. Dupa ce am luat voucher-ele, am plecat sa ne cazam in Budapesta. Am revenit pe la 3 (open pit-lane incepea la 4). Drumul destul de liber, se aglomera de abia aproape de circuit. Am parcat si am purces sa descoperim zona. Nedorind sa stam la coada ce tocmai se forma pentru intrare, am zis sa ne asezam la main gate pentru a prinde (eventual) cand ajung pilotii si cateva cadre cu ei. Slabut, nu am vazut decat safety car-ul si pe Frank Williams.

In fine am intrat si la open pit lane. Acolo, OMOR. Practic pentru a obtine o vedere cat de cat decenta la standurile echipelor consacrate a trebuit sa escaladam si impingem cu alte sute de pasionati. In final doar prietena, catarata la mine in carca, a reusit sa ii vada de aproape pe Massa, Alonso, Schumi si Vettel. Dupa toata nebunia asta, cand am iesit pe la main gate, vedem o Lancia Delta. In ea Felipe Massa ne saluta si trece mai departe. Tot asa Heidfeld, Petrov (care innebunea un Nissan GT-R prin Budapesta), Buemi si Alguersuari. Singurul pe care l-am prins mai mult a fost Jenson Button care a plecat la volanul unei dubite Mercedes plina ochi cu mecanici si care a ramas cateva secunde blocat la iesire smile.gif. Ne-a zambit, dar nu a deschis geamul si nu a dat autografe. Intr-un final, plouati bine, am plecat spre apartament. Pe drum, trecand pe langa un celebru hotel din Budapesta, am vazut o multime de fani asteptand in fata. Atunci a incoltit prima idee...

Vineri: A fost dedicata in intregime vizitarii orasului.

Sambata: In drumul spre circuit, am vazut din nou oameni asteptand in fata hotelului. Mai aveam ceva timp de pierdut asa ca am zis sa mergem si noi. A meritat. Dupa 10 minute, din hotel coboara Massa impreuna cu fratele lui. Bineinteles ca toti fanii care erau acolo (destul de putini dupa cum aveam sa aflu mai tarziu) au sarit pe el si cu greu am reusit sa obtinem un autograf si sa-i facem o poza. Cum deja era destul de tarziu pentru piloti, am zis sa mergem si pe la Intercontinental, hotel aflat la vreo 200m. Ajunsi acolo, nu treci nici 10 minute ca iese Eddie Jordan. Amabil, fani destul de putini, a facut poze si a dat autografe.

Ajunsi la cativa km de circuit, zgomotul motoarelor de F1 se auzea peste tot. Eram in Rai. Au fost cele mai lungi 10 minute de blocaj auto din viata mea. Intr-un final am ajuns aproape de poarta pe unde vroiam sa intram si am parcat masina. Am stat pe locul fostei tribune bronze, tribuna care nu a mai fost instalata si unde s-a intrat cu General Admission. Vedeam iesirea din virajul 10, virajul 11 si un pic din linia dreapta ce urma. Destul de bine, pacat ca nu aveam si ecran. Oricum, modul in care se traieste cursa (dupa cum mi-ati si spus) nu mai are nici o legatura cu timpi, cine-i mai rapid & etc. Nop, modul in care imi vibra stomacul, sunetul senzational, mirosul inconfundabil, dar mai ales senzatia bine intiparita ca ceea ce fac pilotii este desprins din alta lume. Niciodata TV-ul nu va putea reda viteza cu care abordeaza pilotii curbele si ideea ca tu nu vei putea face niciodata asa ceva.

La finalul zilei, entuziasmati de ceea ce vazusem, ne-am hotarat ca atunci este momentul pentru a obtine cat mai multe autografe si amintiri cu pilotii. Inarmatii cu multa rabdare, am stat cam 4h 30 in fata hotelului Gresham Palace (de cand eram doar 4 fani in fata pana la cateva sute) asteptand sa surprindem momente unice alaturi de cei pe care pana nu demult ii vazusem doar la TV. Au trecut prin fata noastra tot felul de oaspeti ai hotelului, dar pilotii se lasau asteptati. Oboseala unei zile intregi si dezamagirea ne indemnau sa renuntam. La 19 30 apare un Infinity cu o motocicleta de politie in fata. Coboara Helmut Marko. In 5s era in hotel. Dupa inca 1h de asteptare se vede un SUV Infinity. Ne plasam strategic in 2 locuri diferite. E Webber. Prietena reuseste cu greu sa obtina singurul autograf dat de Webber atunci. Si el isi ia bagajele si intra in hotel. Dupa inca 15 minute apare Felipe Massa. OMOR ( http://www.youtube.com/watch?v=oghOEtpSDB8 ). Reusesc sa raman (in timp ce toata lumea impingea) langa masina si sa ii dau sapca cu Ferrari. O semneaza si plec fericit. Intre timp alte sute de oameni se chinuiau sa obtina semnatura brazilianului. Aproape imposibil, bodyguarzii impingeau pe absolut oricine se apropia. In final, autografele lui Christian Horner, Adrian Newey si Vijay Mallya incheie o zi pe cat de frumoasa, pe atat de obositoare.

Duminica: Alt drum teribil, foarte aglomerat accesul. Ne-am regasit locurile de la calificari ( bronze: http://www.politour.ro/wp-content/uploads/...hungaroring.jpg dar fara ecran si tribuna ) si am asteptat cursa. Momentul startului, desi trait de la cativa km distanta, mi-a facut pielea de gaina. Toate cele 24+1 de masini, turate la maxim ofera o senzatie teribila si nu pot decat sa-i invidiez pe cei care au avut bilete pe linia de start. In rest, ne-am bucurat cam 1h si un pic de spectacol, desi la un moment dat incepuse sa devina cam plictisitor, mai ales pentru ca in zona aleasa nu se intampla nimic. Singurul eveniment notabil a fost trecerea lui Schumi pe un scuter. In final, impins de sfaturile Oanei, ne-am indreptat spre turn 12 si poarta magica ce oferea accesul pe circuit la final. Ca la un adevarat GP, am plecat toti alergand spre zona din fata podiumului de premiere. Desi unii au mai cazut, altii au mai obosit, cu totii am ajuns si ne-am bucurat alaturi de Alonso, Vettel si mai ales Button pentru o cursa si o experienta senzationala.

Intr-un final, ca si concluzii:
1) Merita din plin biletul. Cel mai bun pe care ti-l poti permite. GA este o solutie pentru prima cursa, dar e pacat sa nu prinzi deloc contextul. Cel mai bine ar fi un bilet la tribuna, cu ecran in fata si preferabil intr-un loc unde sunt depasiri.
2) Autografe. Cu ceva timp la dispozitie si multa rabdare poti obtine de la toti. Cel mai liber e dimineata, inainte sa plece la circuit. In 3 zile de competitie poti sa-i "cunosti" si sa iei autografe de la toti pilotii importanti daca iti doresti asta cu adevarat.
3) Mai vreau! smile.gif

Multumesc inca o data Oana si 20krpm pentru sfaturi. Nepretuite.

This post has been edited by alexx_88: Aug 3 2011, 09:25 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 06:02 PM