IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Pot expira acte , aparea probleme daca...

This topic is about Pot expira acte , aparea probleme daca..., the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Pot expira acte , aparea probleme daca...
Rorschach
post Apr 11 2010, 09:51 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 11-April 10
Member No.: 125.174



Buna seara. Sunt la primul meu post pe acest forum smile.gif

Voi detalia aici tot ce am in cap si orice sugetie , explicatie este binevenita.

Vreau sa cumpar o masina second-hand din strainatate ( cel mai probabil Germania).
O cumpar , trec prin toate formalitatiile etc , o aduc in tara.
Insa nu vreau sa o inmatriculez pe loc , ci dupa mult timp ( 6 luni - 1 an de exemplu)
Astfel intrebare mea este : (mai) pot face acest lucru? adica pot expira anumite documente ,acte ? risc anumite amenzi,penalitati sau orice altceva ce ar putea aparea sa ma impiedice ?

Asa si acum motivele , explicatiile mele:
Masina in discutie are mai mult valoare sentimentala.
Este un model mai rar prin Romania , astfel posibilitatea de recarosare este minima (desi nu o exclud).
Nu are cine stie valoare de achizitie enorma , cam cat un Logan insa trebuie reconditionata (in special motorul) , operatiune pe care vreu sa o fac in timp , de placere , am masina momentan deci nu e graba.
Vreau sa o iau , o restaurez incet incet si cand vine momentul sa o inmatriculez de aceea intreb ca nu vreau sa am surprize.
Ba mai mult , fiind destul de veche (produsa intre 1988-1995 - la RAR nu am nici o sansa cu Euro 1 sau 2 .. deci este non-euro ca m-am interesat ) va fi nevoie chiar de judecata (asta daca nu voi avea noroc cu recarosarea) ca are o cilindree considerabila (~4 L ) iar taxa nu cred ca vreti sa aflati cifra.
Tin sa precizez ca pt mine merita efortul si ma intereseaza specific faza cu actele, orice altceva care m-ar impiedica sa o inamatriculez (fie prin recarosare , fie prin judecata)

Va multumesc de rabdare si cum ziceam orice sfat , explicatie , link pt citit,documentare etc este de mare ajutor.
O seara buna.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 04:42 PM