IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Masina la 4000-5000$

This topic is about Masina la 4000-5000$, the author, Matei, wrote about: Salutare! Stiu ca e o decizie dificila si probabil multi dintre voi ati intampinat-o. As dori ceva sugestii...ce e mai bine, sa iau o masina de aici? ... To read more just scroll down

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Masina la 4000-5000$
Matei
post May 12 2003, 08:18 AM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 25-April 03
From: Bucuresti
Member No.: 11.844



Salutare! Stiu ca e o decizie dificila si probabil multi dintre voi ati intampinat-o. As dori ceva sugestii...ce e mai bine, sa iau o masina de aici? S-o aduc de afara? Nu cumva sunt costurile mai mari? E rentabila o firma care aduce masini second-hand de afara? Multumesc anticipat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FLORIN2
post May 12 2003, 08:22 AM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 172
Joined: 5-December 02
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 8.301



mai degraba ia-ti una de la o firma de S-H poate ai si garantie si au iei metodelele lor sa fie mai ieftin adusul si inmatriculatul.
De la noi doar neumblate in tara poti incerca si asta comparand preturile de la firmele S-H.
Noroc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Matei
post May 12 2003, 08:25 AM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 25-April 03
From: Bucuresti
Member No.: 11.844



Florin, merci. Dar cam ce marci mi-ai recomanda? Un BMW seria3 second-hand am sanse sa gasesc in stare buna la banii astia (eventual un an 93-94)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Matei
post May 12 2003, 08:26 AM
Post #4


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 25-April 03
From: Bucuresti
Member No.: 11.844



Florin, merci. Dar cam ce marci mi-ai recomanda? Un BMW seria3 second-hand am sanse sa gasesc in stare buna la banii astia (eventual un an 93-94)?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A Go Go
post May 12 2003, 11:00 AM
Post #5


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 127
Joined: 20-April 03
From: Buftea
Member No.: 11.695



Matei cumpara-ti o Dacia Solenta nou nouta sau un Daewoo tot nou ambele fabricate in Ro. Se incadreaza in banii tai.
Din afara cu 4000-5000 aduci rable din Europa de vest cu o multime de km pe ele pe care poti sa le vezi pe interenet pe WebMobil 24.com si care de fapt nu fac decit 1000 de euro pe masina daca nu si mai putin si dupa care reparatul lor te va costa o avere si tot nu merg bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan8
post May 12 2003, 03:17 PM
Post #6


sofer
***

Group: Membri
Posts: 92
Joined: 22-March 03
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 10.624



sau poate un punto sh sau un calibra shsi daca esti interesat cred ca iti pot da si preturile.
[addsig]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin1
post May 12 2003, 11:35 PM
Post #7


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 10-March 03
From: Deva (Hunedoara)
Member No.: 10.151



Koane Matei, nu te infige la inSolenza ca-i un rahat de mijloc de transport, ca mashina nu o pot numi. Nu te-ar tenta un Cielo second?...gasesti sub 4-5000 si-s ok. Io mi-am schimbat parerea despre model de cand au cativa cunoscuti de-ai mei, doi chiar second si-au luat si-s cunoscatori de masini, adica porfesionisti in domeniu si-s ff multumiti de ele: consum rezonabil, poti pune GPL linistit, piese ieftine, da' nu au prea avut ce repara la ele de 2-3 ani...Bafta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Matei
post May 13 2003, 06:44 AM
Post #8


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 25-April 03
From: Bucuresti
Member No.: 11.844



Mi se pare mie sau sunt 2 useri "Sorin" diferiti? Ca parerile nu prea coincid...in orice caz nici eu nu sunt un fan "inSolenza", care orice ar fi imi depaseste bugetul, varianta cu A/C(extrem de necesar, cred ca e toata lumea de acord) fiind undeva peste 6000$. Cielo nu prea-mi place, as opta mai degraba pt. un Espero. Arata mult mai bine(dupa parerea mea) si din cate stiu are si motor mai bun. Sorine, stii cumva, se mai gasesc piese pt. Espero? Merita banii, undeva pe la 4000-4500? Pt. Bogdan: Punto nu-mi place ca e prea mic, dar o Calibra m-ar tenta, cu conditia sa nu fie prea obosita. Dc. ai niste oferte interesante, sunt omul tau.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A Go Go
post May 13 2003, 01:44 PM
Post #9


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 127
Joined: 20-April 03
From: Buftea
Member No.: 11.695



Ce ai cu Solenta Matei ca-i mai buna ca Kia, care-i masina noua cea mai scazuta ca pret in lume. O Solenta cu aer costa 6300 .Cu banii astia nu pupi tu nici o Kie noua oriunde te vei gasi in Ro., in Europa sau in America. Plus ca te costa mai putin s-o repari si gasesti si piese de schimb si oameni de specialitate care s-o repare din plin si plus ca comparativ cu Kia este de 10 ori mai buna.
Fie vorba intre noi acuma toate masinile noi sint destinate sa se strice din cind in cind dar unele mai mult ca altele. Cealata solutie ramine cum ti-am mai spus aewoo.
Nu te lua dupa Sorin cu TDI ca ala-i gelos pe Solenta smile.gifsmile.gifsmile.gifsmile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valentino
post May 13 2003, 02:36 PM
Post #10


sofer
***

Group: Membri
Posts: 55
Joined: 24-April 03
From: mila 80
Member No.: 11.827



Pt Matei: La banii astia poti sa gasesti un Espero bun din 96-97 poate chiar cu GPL. Daewoo Craiova mai fabrica inca piese pentru Espero, Tico si Damas (masini Daewoo care nu se mai asambleaza in Ro). Singura "chestie" e ca piesele sunt mai scumpe pt Espero fata de Cielo de ex. (nu pentru ca nu se mai fabrica masina) ci pentru ca asa erau si inainte.

_________________


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-05-13 08:37 ]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin1
post May 13 2003, 09:50 PM
Post #11


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 10-March 03
From: Deva (Hunedoara)
Member No.: 10.151



Koane Matei, ai dreptate, suntem chiar mai multi useri Sorin...deh, e o lacuna de-a adminilor site-ului, nu am mai vazut un site unde sa fie asa ceva. Normal un user are un singur nume...restul il personalizeaza cu inca ceva la nume...daca tine neaparat sa fie intr-un anumit fel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FLORIN2
post May 14 2003, 09:00 AM
Post #12


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 172
Joined: 5-December 02
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 8.301



da chiar asa SORINE!!!!!
si eu eram singurul Florin cu multe mesaje si acu mai vad unul. Culmea dar la ROMANIA noastra e posibil 'multe' chiar mai mult ca in SUA.
MATEI la CALIBRA recomand sa nu te bagi ca in toata tara sunt majoritatea jafuri obosite aduse pe gratis de dincolo si le vezi oricum si tu cum arata. Cat despre Diselare nu prea iti recomand decat daca intentionezi sa faci peste 25.000 km pe an pt ca nu merita, nu se amortizeaza, gandindu-te numai la piese cand se duce ceva(si se va duce inevitabil) atunci sa vezi cat costa una pt diesel comparativ cu acelasi model pt benzina ca te-apuci cu miinile de cap. In cazul in care vrei neaparat diesel cele mai bune sunt Peugeot sau sportive diesel, uita-te numai la BMW.


[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-05-14 03:03 ]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A Go Go
post May 14 2003, 09:43 AM
Post #13


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 127
Joined: 20-April 03
From: Buftea
Member No.: 11.695



Pai apropo de dieseluri si in general de motoare cu injectie ma luase unul peste picior ca nu stiu ca tot au si ele bujii cind eu i-am spus ca injectoarele trebuie reparate la "service" si nu acasa-n batatura ?????
Vad ca acum il sfatuiti sa nu-si ia un diesel ,ininte vorbea cineva cit de bune sint in special pe euro 3 si ne-poluanta ca sa ajung la concluiza ca un diesel in Ro. nu face doi bani de fapt ,chestie pe care eu am constatat-o de mult aicea. Dieselul desi este economic ca consum este scum si foarte costisitor de intretinut la fel ca si motoarele cu injectie care astazi au inauntrul lor si un numar faorte mare de "micro-chipi" care nu-i mai fixezi tu acasa ca nu ppoti...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin1
post May 14 2003, 07:50 PM
Post #14


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 10-March 03
From: Deva (Hunedoara)
Member No.: 10.151



Florine, ai dreptate si cu nick-urile si cu Dieselul doar in varianta cand vrei sa cumperi o masina noua, din Romania si sa circuli f putin pe an. Tizule, iar nu ai inteles, konu' Florin sigur se referea la diferenta de pret la masina noua. Tu spui ca ai vazut de mult dezavantajul dieselului; iar raportezi la rahatul asta de Romania conditiile din USA? Pai acolo motoarele diesel sunt aiurea, pe urma diferenta de pret e uneori in favoarea benzinei, chiar tu ai afirmat-o ! Pai in USA sunteti singurii carora vi se rupe de mediul inconjurator, ce conteaza ca masina suge 15-20 L/100KM si ca rezervele Terrei se estimeaza ca ajung, in ritmul asta, pana in jur de 2080? Sunt filo-american pana-n panzele albe, da' ce e de spus, trebuie spus ! Stiai ca SUA consuma 30% din rezervele Terrei?...hai ca am alunecat pe langa subiect
Am si o Dacia si un Seat TDI, ca bani, la consum, ies cam la 40% din ce consum cu Dacia. Daca mai pun in calcul comoditatea, climatronicul, placerea de a conduce ore in sir si sa nu fi obosit, daca pui toate astea in calcul si tragi linie, io nu cred ca un om rational mai spune ca e costisitoare. In Dacie bagi bani constant, cu taraita si nu pare mult. Intr-una straina bagi mai mult, e adevarat dar si mult mai rar. Acum depiinde si cum conduci, pe unde...io daca as trai in Bucale, nu as folosi masina ! A, si nu in ultimul rand siguranta ce ti-o ofera o masina facuta si cu gandul la protejarea pasagerilor. In Dacie nu ai niciuna. Nu mi-e frica de mine pe sosea, mi-e frica de ceilalti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florin5
post May 14 2003, 08:51 PM
Post #15


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 12-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.350



din fericire eu sunt "sofer incepator" fata de celalalt Florin, spre deosebire de Sorin unde amandoi sunt "navigator"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Matei
post May 15 2003, 06:53 AM
Post #16


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 25-April 03
From: Bucuresti
Member No.: 11.844



Oameni buni, in ce priveste Solenza eu unul am rezerve. Lasand parerile preconcepute la o parte, sa nu uitam ca Solenza nu e practic o masina complet noua, ci mai mult o ajustare, un "facelift" la Supernova.Am un prieten care are Supernova de un an si a intampinat cam toate problemele cunoscute la aceasta masina: radiator, bancheta si ce e mai grav l-au cam lasat amortizoarele.Practic acum, din tinuta destul de buna pe care o avea masina la drum, se comporta ca o dacie berlina autentica(cand slalomeaza printre gropile bucurestene).
Eu la banii pe care-i am un diesel de ultima generatie iese complet din calcul.Se pare ca un Daewoo ar fi varianta cea mai buna(racordat la gaz, eventual), iar cum masinile mici nu-mi plac, raman in discutie Cielo si Espero. Eu as opta pt. a 2-a varianta.Mi se pare mai futuristic Espero, pacat ca l-au scos din productie.Pe multi i-am auzit ca ar fi best Daewoo ever. Voi ce credeti? Va multumesc pt. ajutor&timpul acordat cu postarile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin1
post May 15 2003, 05:56 PM
Post #17


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 10-March 03
From: Deva (Hunedoara)
Member No.: 10.151



Eu unul as alege Cielo, au 3 cunoscuti, din care unul are 2 luate de noi si ceilalti au luat second. Nici o problema, e ff convenabila la intretinere. Espero nu mi se pare deloc futurista, mie personal nu-mi place. Unde mai pui ca avem la firma si Espero si Cielo, la fel de mult frecate. Cielo nici o problema, Espero e deja troaca
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Matei
post May 16 2003, 06:14 AM
Post #18


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 25-April 03
From: Bucuresti
Member No.: 11.844



Sorine, merci mult pt. sfat. O sa iau seama! Stiu ca la Cielo, motorul cu 16 valve e mai bun si consuma si mai putin ca cel cu 8. Banuiesc ca e si mai nou. Ai idee cam din ce an l-au pus pe Cielo?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valentino
post May 16 2003, 03:07 PM
Post #19


sofer
***

Group: Membri
Posts: 55
Joined: 24-April 03
From: mila 80
Member No.: 11.827



N-as spune ca Espero e nashpa (chiar mie mi se pare mai "domnoasa") doar ca implica alte cheltuili de intretinere (mai mari) fata de Cielo.

[addsig]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin1
post May 16 2003, 05:29 PM
Post #20


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 10-March 03
From: Deva (Hunedoara)
Member No.: 10.151



Koane Matei, la faza cu motorizarea la Cielo m-ai prins: habar nu am dar cred ca sunt pe aici unii care ti-ar putea raspunde. Imi pare rau !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 02:34 PM