IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Cat poate costa reparatia capitala a unui motor ?

This topic is about Cat poate costa reparatia capitala a unui motor ?, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Cat poate costa reparatia capitala a unui motor ?
TKV
post Feb 17 2009, 11:29 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 25
Joined: 12-November 07
From: Bacau
Member No.: 115.436



Am un prieten bun cu un Nissan Almera 2004 1.5 benzina care isi smulge parul din cap.Motorul ii papa ulei intr-o veselie : 1litru si mai bine la 1000km.
Tipul e disperat si are intentii criminale vizavi de "gurmand" si parca nu i-ar da foc pana n-ar afla cat l-ar costa o segmentare+eventuale sau chiar o schimbare de set motor+eventuale alte surprize.Nu stie nimic de istoricul masinii asa ca e in ceata confused.gif

Acu' ,trecand in registru de "fara glume", voi ce stiti,fie din experienta proprie, fie din a altora : CAT ar putea sa coste o astfel de interventie ?
Ati auzit sau intalnit cazuri de masini presupus moderne care la 5 ani si 124000 km rulati sa manance atata ulei ?
Mentionez ca nu pierde un gram pe nicaieri,motorul e curat si uscat peste tot.

A doua intrebare : s-ar merita o astfel de reparatie sau amicul trebuie indemnat sa o marite cat mai grabnic ??

Dati o parere ca pe mine unul ma depaseste unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
TKV
post Feb 19 2009, 01:57 AM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 25
Joined: 12-November 07
From: Bacau
Member No.: 115.436



Imi spunea că a fost și când i-a socotit toate l-a răcorit cu un sec 5000 ron,cică piese de origine.Alea de la producători agreați erau vreo 4000ron.
Asta nu mă surprinde foarte tare pt că atunci când am schimbat un pivot la Primera mea , la magazin cereau 1100 ron( pivotul e cu tot cu braț) iar la dealerul Dedeman m-a costat 680 ron. A fost surpriza vieții mele !! teehee.gif
Așa că nici nu știi ce să mai crezi !La service în oraș cer 1500 manopera motor iar la Dedeman 1000 ron.

În concluzie s-ar putea ca toate drumurile să ducă la dealer . drive.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th May 2024 - 11:27 AM