IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Masina cumparata in Germania - cum pot sa o foloesc in tara pentru 3 luni fara sa o inscriu

This topic is about Masina cumparata in Germania - cum pot sa o foloesc in tara pentru 3 luni fara sa o inscriu, the author, Dan_C, wrote about: Buna ziua, Problema mea este urmatoarea: locuiesc in Statele Unite iar in urmatoarea perioada voi veni in tara pentru cateva luni. Pentru ca nu doresc ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Masina cumparata in Germania - cum pot sa o foloesc in tara pentru 3 luni fara sa o inscriu
Dan_C
post Apr 14 2008, 09:21 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 14-April 08
Member No.: 116.908



Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea: locuiesc in Statele Unite iar in urmatoarea perioada voi veni in tara pentru cateva luni. Pentru ca nu doresc sa inchiriez o masina - costurile mi se par mari calculate la 3 luni - m-am gandit sa cumpar una in Germania si sa vin cu ea in tara pentru a o folosi cat stau acolo.

Intrebarea mea este: cum pot sa o folosesc fara sa o inscriu definitiv? Stiu ca este posibil, pentru trei luni, este adevarat? Ce anume proceduri trebuie sa urmez? Cand o cumpar din Germania, trebuie sa fac ceva special, ma refer la asigurare sau ceva de genul asta? Asta avand in vedere ca nu vreau sa o inscriu definitiv in tara. Cel putin nu doresc sa platesc vama si taxa aia absurda de prima inscriere.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau informatie.
Daniel
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FAR EASTERN
post Apr 14 2008, 09:33 AM
Post #2


Tree Hugger
******

Group: Membri
Posts: 3.097
Joined: 30-January 08
From: Botosani, RO
Member No.: 116.228



Salut.
Parerea mea,
La incheierea actelor de vanzare-cumparare, pe langa asigurare Carte Verde poti solicita si numere de inmatriculare valabile pe 3 luni(Sunt asa-zisele numere de "zoll"). Dupa care faci ce vrei cu masina. Eventual o revinzi tot in Germania sau o vinzi aici. In trei luni ai timp sa te decizi. Oricum, sper sa mai fie cineva pe aici, mai bine avizat care sa-ti mai dea o idee.
Succes!


--------------------
prius - adv. mai intai, de mai inainte
GREEN ENGINE OF THE YEAR 2008
QUOTE (f1anatic @ Oct 16 2006, 10:16 PM) *
Daca chiar vrei sa salvezi planeta...cumpara un Prius sau Civic ...

<< Drive safely! Girls preffer you in one piece!>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 03:05 AM