Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina cumparata in Germania - cum pot sa o foloesc in tara pentru 3 luni fara sa o inscriu
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Dan_C
Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea: locuiesc in Statele Unite iar in urmatoarea perioada voi veni in tara pentru cateva luni. Pentru ca nu doresc sa inchiriez o masina - costurile mi se par mari calculate la 3 luni - m-am gandit sa cumpar una in Germania si sa vin cu ea in tara pentru a o folosi cat stau acolo.

Intrebarea mea este: cum pot sa o folosesc fara sa o inscriu definitiv? Stiu ca este posibil, pentru trei luni, este adevarat? Ce anume proceduri trebuie sa urmez? Cand o cumpar din Germania, trebuie sa fac ceva special, ma refer la asigurare sau ceva de genul asta? Asta avand in vedere ca nu vreau sa o inscriu definitiv in tara. Cel putin nu doresc sa platesc vama si taxa aia absurda de prima inscriere.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat sau informatie.
Daniel
FAR EASTERN
Salut.
Parerea mea,
La incheierea actelor de vanzare-cumparare, pe langa asigurare Carte Verde poti solicita si numere de inmatriculare valabile pe 3 luni(Sunt asa-zisele numere de "zoll"). Dupa care faci ce vrei cu masina. Eventual o revinzi tot in Germania sau o vinzi aici. In trei luni ai timp sa te decizi. Oricum, sper sa mai fie cineva pe aici, mai bine avizat care sa-ti mai dea o idee.
Succes!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.