IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Ca sa scot volanul e obligatoriu sa deconectez bateria ?

This topic is about Ca sa scot volanul e obligatoriu sa deconectez bateria ?, the author, ovisopa, wrote about: Salutare, am o intrebare pt voi in legatura cu bateria masinii, acum pt audii dar ma intereseaza si in general. Daca deconectez bateria este vreo prob ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Ca sa scot volanul e obligatoriu sa deconectez bateria ?
ovisopa
post Feb 19 2008, 05:19 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 19-February 08
Member No.: 116.424



Salutare,

am o intrebare pt voi in legatura cu bateria masinii, acum pt audii dar ma intereseaza si in general. Daca deconectez bateria este vreo problemea ? poate sa apara ceva la bord din cauza asta ?

Intreb asta pt ca tatal meu imbraca masini in piele (scaune, volane, borduri .. cam tot) si in urma cu o luna a facut masina nasilor , un Citroen Pluriel (C1), pana acum nu a fost nici o problema la nici o masina cand le scotea volanul afara (tot timpul cu cheia scoasa din contact) dar la citroenu asta dupa ce l-am pus la loc in timp ce mergi se aprindea becul de la ESP. In volan avea doar 3 conectori, unul pt airbag, unul pt claxon si 2 fire cu o mufa care erau prinse intr-un suport dar nu avea nici o legatura cu ceva din volan. Mai tarziu am aflat ca ala e un senzor pt ESP si din cauza la ala se aprindea la bord, pana la urma a rezolvat chestia aia (dar nu stiu exact cum).

Ieri a lucrat la un BMW 535, si la un Opel Astra nou. La ambele a scos bateria pt ca asa au cerut proprietarii. Nu s-a intamplat nimic.

Deci revin cu intrebarea , cel mai sigur este sa scoti bateria cand umblii la un volan, scaun ... sau se poate intampla ceva din cauza asta ? sa stiu pe viitor ce sa-i zic smile.gif

mersi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ovisopa
post Feb 20 2008, 09:14 AM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 19-February 08
Member No.: 116.424



hmmm nimeni prin zona care sa stie ceva ?

La audi asta a ramas un bec aprins, o sageata rotunda cu semnul exclamarii in interior. Asta stie cineva ce inseamna ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ionut1410
post Feb 21 2008, 12:40 PM
Post #3


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 161
Joined: 5-October 07
Member No.: 114.946



nare treaba bateria !! de fapt e recomnad in caz ca faci vreun scurt in mufa airbagului si tiar sari in cap dar la toate masinile dupa 2000 si multe si inainte sa montat o rezistenta care lucreaza doar la o anumita impedanta si asfel nu mai exista riscul sati sara airbagul in cap !! faza cu esp se mai intampla la fel si cu becul de airbag e esential ca volanul safie montat exact in aceiasi pozitie din care a fost scos in cazul maisnilor cu esp si aprope la le fel in cazul celor numai cu airbag !! si atentie ca cuplare caci pt airbag exista o banda care se poate rupe !


--------------------
ionut83652 nu inteleg de ce nu mai merge vechiul cont!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

6 User(s) are reading this topic (6 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 08:33 PM