Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ca sa scot volanul e obligatoriu sa deconectez bateria ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
ovisopa
Salutare,

am o intrebare pt voi in legatura cu bateria masinii, acum pt audii dar ma intereseaza si in general. Daca deconectez bateria este vreo problemea ? poate sa apara ceva la bord din cauza asta ?

Intreb asta pt ca tatal meu imbraca masini in piele (scaune, volane, borduri .. cam tot) si in urma cu o luna a facut masina nasilor , un Citroen Pluriel (C1), pana acum nu a fost nici o problema la nici o masina cand le scotea volanul afara (tot timpul cu cheia scoasa din contact) dar la citroenu asta dupa ce l-am pus la loc in timp ce mergi se aprindea becul de la ESP. In volan avea doar 3 conectori, unul pt airbag, unul pt claxon si 2 fire cu o mufa care erau prinse intr-un suport dar nu avea nici o legatura cu ceva din volan. Mai tarziu am aflat ca ala e un senzor pt ESP si din cauza la ala se aprindea la bord, pana la urma a rezolvat chestia aia (dar nu stiu exact cum).

Ieri a lucrat la un BMW 535, si la un Opel Astra nou. La ambele a scos bateria pt ca asa au cerut proprietarii. Nu s-a intamplat nimic.

Deci revin cu intrebarea , cel mai sigur este sa scoti bateria cand umblii la un volan, scaun ... sau se poate intampla ceva din cauza asta ? sa stiu pe viitor ce sa-i zic smile.gif

mersi.
ovisopa
hmmm nimeni prin zona care sa stie ceva ?

La audi asta a ramas un bec aprins, o sageata rotunda cu semnul exclamarii in interior. Asta stie cineva ce inseamna ?
ionut1410
nare treaba bateria !! de fapt e recomnad in caz ca faci vreun scurt in mufa airbagului si tiar sari in cap dar la toate masinile dupa 2000 si multe si inainte sa montat o rezistenta care lucreaza doar la o anumita impedanta si asfel nu mai exista riscul sati sara airbagul in cap !! faza cu esp se mai intampla la fel si cu becul de airbag e esential ca volanul safie montat exact in aceiasi pozitie din care a fost scos in cazul maisnilor cu esp si aprope la le fel in cazul celor numai cu airbag !! si atentie ca cuplare caci pt airbag exista o banda care se poate rupe !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.