IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

vine iarna

This topic is about vine iarna, the author, pista111695, wrote about: stiti daca tre cumva un tip de antigel anume sau merge oridecare din comerti ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> vine iarna
pista111695
post Sep 7 2007, 10:30 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 7-August 07
From: Petrosani (Hunedoara)
Member No.: 111.688



stiti daca tre cumva un tip de antigel anume sau merge oridecare din comerti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandru
post Sep 8 2007, 03:30 AM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 176
Joined: 30-November 99
From: Bucuresti
Member No.: 3.620



Daca il schimbi, atunci poti pune orice tip de antigel. Daca vrei doar sa-l completezi, e bine sa folosesti acelas tip de antigel ca si cel din instalatie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariustom
post Sep 8 2007, 10:09 AM
Post #3


Păcat de acest forum ...
******

Group: Moderator
Posts: 4.288
Joined: 26-March 05
From: D
Member No.: 43.171



QUOTE(Alexandru)
Daca il schimbi, atunci poti pune orice tip de antigel. Daca vrei doar sa-l completezi, e bine sa folosesti acelas tip de antigel ca si cel din instalatie.


Total falsă, prima propoziție !
În manualul de Ford Focus, specifică culoarea lichidului de răcire: portocalie
La Ford Mondeo nu știu exact, dar presupun că o fi la fel blush.gif biggrin.gif

E de recomandat respectarea indicațiilor din manualul autoturismului propriu !!!
:wave:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pista111695
post Sep 8 2007, 10:41 AM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 7-August 07
From: Petrosani (Hunedoara)
Member No.: 111.688



de asta am si intrebat, in vas am lichid portocaliu si la batrana mea dacie era albastra biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariustom
post Sep 8 2007, 01:56 PM
Post #5


Păcat de acest forum ...
******

Group: Moderator
Posts: 4.288
Joined: 26-March 05
From: D
Member No.: 43.171



Așa cum sunt comparații între bătrâna Dacie și Mondeo, așa să faci comparații (și să respecți în continuare) și la lichidul de răcire.

Deci, dacă ai pierderi sau vrei să faci un schimb de lichid (am citit că se recomandă la 10 ani), tot cu lichid de culoare portocalie să pui.
Dacă ai doar dubii asupra concentrației de antigel din lichid, se poate determina (sunt niște densimetre tip) ca să știi ce ai de făcut.

arigato.gif :wave:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
xspeed
post Dec 15 2008, 11:49 AM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 2-November 08
Member No.: 118.436



Ford fiesta de 4 ani, 32000 km, rulata numai in tara, momentan are antigel roz pe minim. Pana acum nu a fost schimbat complet niciodata, ci doar completatat.

Toata lumea spune ca nu se schimba complet decat odata la 10 ani, eu ma gandesc totusi, pentru sanatatea instalatie prin care trece si alte angrenaje, piese care sunt influentate de antigel, sa-i fac o schimbare completa cu antigel proaspat.

IN cartea tehnica a masinii, scrie ca trebuie folosit antigel motorcraft super plus ori altu care are specificatia Ford WSS-M97B44-D/F

Pe care dintre cele trei credeti ca ar fi bine sa-l folosesc?

1. evox, g30 cu specificatia din cartea tehnica 1l concentrat roz - 22 ron
detalii: http://www.molromania.ro/ro/produse/consum...gel_concentrat/
3. prisma roz g12 fara specificatie roz - 1l - 19 ron
3. havoline scrie pe el mai multe marci, printre care si ford, fara specificatie.


Multa lume recomanda pentru ford g12, de ce?
Care-s diferentele intre antigelul g30 si g12(fara specificatie) ? Lumea recomanda pentru ford g12(fara specificatie), de ce ?
Poate cineva sa dea o explicatie detaliata, pe unde trece antigelul, cum actioneaqza acesta asupra instalatiei ? Am inteles ca diferenta intre g30 si g12 este vascozitatea, ce se intampla daca folosesc g30 sau g12(fara specificatie). Antigelul vechi de 2-3-4 ani nu isi pierde din calitati? Ce se intampla cu antigelul care se duce in timp, pe unde se "pierde acesta"?

Sa traiti!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Potzocul
post Dec 15 2008, 10:15 PM
Post #7


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 398
Joined: 19-June 07
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 108.732



bune intrebarile!
mie mi-au verificat mecanicii antigelul cu ceva chestie ... o pompa mica ... au spus ca duce pana la -26 de grade si nu are rost schimbat inca.
pe iarna urmatoare ma gandesc sa il schimb totusi pentru sanatatea pompei de apa si sa se mai spele conductele.

daca stie cineva ceva exact, feel free to talk!


--------------------
FORD MONDEO 2002 TDCI 2000cmc 96kw
Life is a temporar thing, don`t waste it!
DRIVE SAFE!!! 1999-2006 =>19.269 DECESE cauzate de accidente rutiere. 47393 RANITI GRAV. Numaratoarea continua!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 06:53 PM