IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Trouble codes

This topic is about Trouble codes, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Trouble codes
A K U
post May 13 2007, 12:28 PM
Post #1


Shape-shifting Master of Darkness
******

Group: Membri
Posts: 1.210
Joined: 23-September 05
From: Chisinau. Bd. Chisinau.
Member No.: 56.543



Pe scurt: la Vectra mea 2.2 DTI 2001, acum ceva timp (cateva luni) a inceput sa mi se aprinda martorul de ABS. Foarte rar, complet aleator, dar cand se aprinde, desigur, nu mai lucreaza ABS-ul si la frana se duce ca sania pe sosea uda. Saptamana trecuta, am curatat ambii senzori, crezand ca au luat ceva mizerie. La doua zile, s-a aprins din nou, deci nu e de la mizerie. A doua problema: pe faza scurta, lumina albastra a becului (xenon) de pe dreapta se transforma in lumina alba la cateva secunde dupa ce aprind faza scurta. Ieri am pus testerul pe ea: eroare la ABS - "valve relay circuit malfunction", la becul dreapta - "xenon-lamp circuit malfunction: voltage too high". Tipul cu testerul mi-a spus ca trebuie dat calculatorul masinii jos pentru remedierea problemei cu ABS-ul, iar pentru cealalta ca tebuie schimbat becul. Intrebare: WTF inseamna cele 2 coduri de eroare? Se poate repara din calculatorul masinii sau trebuie un nou calculator (sau ce naiba o fi) de ABS?
A, si inca o chestie: testerul nu a putut "citi" radio CD-ul si elecronic climate control, in conditiile in care ambele functioneaza perfect. Qu'est-ce que ca veut dire?
Multumesc anticipat pentru opiniile voastre. beer.gif


--------------------
OTS 1.8T
Me gusta la gasolina!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- Dies Irae   Trouble codes   May 13 2007, 12:28 PM
- - Dies Irae   Nu toti odata...   May 15 2007, 10:11 AM
- - booneK9   Boierule, nu ma pricep - nu ma bag. Parerea mea. D...   May 15 2007, 11:15 AM
- - Dies Irae   Se poate inchide, sterge, arunca pe fereastra etc....   Jun 11 2007, 10:15 AM
- - TDiFan   nu ne prezinti si noua care au fost problemele de ...   Jun 12 2007, 08:25 PM
- - TLS-09   Corect Dies, care era treaba?   Jun 12 2007, 10:25 PM
- - florin58588   curios....   Aug 3 2007, 04:31 PM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 2nd May 2024 - 05:34 AM