IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

japoneza adusa din UE

This topic is about japoneza adusa din UE, the author, Costica101668, wrote about: Buna ziua si bine v-am gasit! Am urmatoarea problema: vreau sa imi aduca o masina de provenienta japoneza (Subaru Forester, Rav 4, cu putin (mai mult) ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> japoneza adusa din UE
Costica101668
post Mar 14 2007, 05:45 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 49
Joined: 14-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 101.661



Buna ziua si bine v-am gasit!

Am urmatoarea problema: vreau sa imi aduca o masina de provenienta japoneza (Subaru Forester, Rav 4, cu putin (mai mult) noroc un Land Cruiser) second, din Germania - ca asa se obisnuieste.

Probleme:

1. Odata introdusa masina in spatiul comunitar, logic ar fi sa nu mai platesc taxa vamala de 10%. Practic stie cineva cum sta treaba?

2. Exista alte norme japoneze de poluare (desi mi se pare ca nu ar fi prea preocupati de mediu) echivalente normelor euro? Masina ar trebui sa fie cel putin EURO 3...Sa stiu ce tre sa cer neamtului!

3. (o sa incerc si la sectiunea GPL cu asta) Ce naiba ar trebui sa imi dea cei de acolo pentru ca sa imi recunoasca RAR-ul ca instalatia de GPL a fost montata "autorizat"?

Va multumesc anticipat!
Mentionez ca supraveghez forumul de ceva vreme, odata am reusit sa postez si un anunt, dar niciodata ceva pe forum! :wave:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
costel64946
post Mar 15 2007, 12:28 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 10-January 06
From: Bucuresti
Member No.: 64.939



nu mai platesti decat taxa de prima inm pt ca deja sau achitat toate drepturile de import cand a fost inmatriculata in ger sa ceri de la vanzator cetificatul de confomitate european si la pozitia 46.1 este norma de poluare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Costica101668
post Mar 15 2007, 02:39 PM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 49
Joined: 14-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 101.661



Costele, esti boier!

Cu vama, asa ma gandeam si io!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Has
post Mar 18 2007, 02:01 PM
Post #4


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 30-November 99
Member No.: 916



Eu cred ca nu o sa scape de taxa de 10%, chiar daca a fost platita taxa in Germania. Legea spune 10% pentru masinile produse in afara UE, nu specifica nimic daca a fost platita taxa vamala sau nu, in alta tara. Oricum cel mai bie este sa intrebi la vama , sau un comisionar vamal, ca sa nu ai surprize neplacute.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 08:05 AM