Help - Search - Members - Calendar
Full Version: japoneza adusa din UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Costica101668
Buna ziua si bine v-am gasit!

Am urmatoarea problema: vreau sa imi aduca o masina de provenienta japoneza (Subaru Forester, Rav 4, cu putin (mai mult) noroc un Land Cruiser) second, din Germania - ca asa se obisnuieste.

Probleme:

1. Odata introdusa masina in spatiul comunitar, logic ar fi sa nu mai platesc taxa vamala de 10%. Practic stie cineva cum sta treaba?

2. Exista alte norme japoneze de poluare (desi mi se pare ca nu ar fi prea preocupati de mediu) echivalente normelor euro? Masina ar trebui sa fie cel putin EURO 3...Sa stiu ce tre sa cer neamtului!

3. (o sa incerc si la sectiunea GPL cu asta) Ce naiba ar trebui sa imi dea cei de acolo pentru ca sa imi recunoasca RAR-ul ca instalatia de GPL a fost montata "autorizat"?

Va multumesc anticipat!
Mentionez ca supraveghez forumul de ceva vreme, odata am reusit sa postez si un anunt, dar niciodata ceva pe forum! :wave:
costel64946
nu mai platesti decat taxa de prima inm pt ca deja sau achitat toate drepturile de import cand a fost inmatriculata in ger sa ceri de la vanzator cetificatul de confomitate european si la pozitia 46.1 este norma de poluare
Costica101668
Costele, esti boier!

Cu vama, asa ma gandeam si io!
Has
Eu cred ca nu o sa scape de taxa de 10%, chiar daca a fost platita taxa in Germania. Legea spune 10% pentru masinile produse in afara UE, nu specifica nimic daca a fost platita taxa vamala sau nu, in alta tara. Oricum cel mai bie este sa intrebi la vama , sau un comisionar vamal, ca sa nu ai surprize neplacute.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.